dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1

    Question skrzynka sąsiada na mojej posesji

    Witam
    Niedawno zakupiłem działkę i powoli przygotowuję się do rozpoczęcia "przygody" z budowaniem własnego domu. W księdze wieczystej nie ma żadnych obciążeń działki.
    Zakupiona działka należała do sąsiada. który swój teren podzielił na pół.
    Na jednej postawił dom, drugą sprzedał. Ja odkupiłem ją od pierwszego kupca.
    Napotkałem następujący problem.
    Na mojej działce znajduje się skrzynka energetyczna sąsiada (należąca do ZE), kilkadziesiąt cm od granicy działki co jest widoczne na planach.
    Od skrzynki przez całą szerokość mojej działki wkopany jest kabel zasilający sąsiada (sąsiad znajduje się po przeciwległej stronie względem skrzynki),
    będący jego własnością.
    Problem polega na tym, iż chcę ogrodzić działkę i tym samym uniemożliwię mu dostęp do skrzynki,
    a ponadto chciałbym postawić dom dokładnie w miejscu przebiegu kabla.

    Mimo wielu podobnych problemów nie znalazłem na żadnych stronach jednoznacznej odpowiedzi ani rozwiązania takiej sytuacji.
    Zależy mi na dobrych relacjach z sąsiadem i zanim z nim porozmawiam chciałbym znać opcje rozwiązania takiej sytuacji.

    Czy mogę wymusić na ZE zmiany położenia skrzynki sąsiada aby nie znajdowała się na mojej posesji?
    Takie rozwiązanie byłoby idealne ponieważ mogliby przenieść skrzynkę w jego granicę i rozwiązać również problem wkopanego przewodu.

    Z niecierpliwością czekam na wasze rady jak zająć się tym problemem.
    Ostatnio edytowane przez bollilo ; 16-08-2017 o 20:36

  2. #2

    Domyślnie

    Zmiana lokalizacji skrzynki ZK to musisz udać się do ZE i tam Cię pokierują co można zrobić, w tej skrzynce sąsiad ma także licznik ?
    Dom przy Głogowej 3 ... 120 mkw P.U. + garaż + kotłownia, 24 cm silikatu na ściany, 20 cm grafitu pod tynkiem, 20 cm pianki PUR pod dachówką, 10 cm pianki PIR na fundamencie, 15 cm grafitu pod nogami. 12 cm betonu nad głową, 100 % podłogówki, wentylacja mechaniczna z rekuperacją, pakiety 3-szybowe, ciepło sieciowe ... przewidywane 39 W/mkw ... naciągane energooszczędne ... NIE dla jednakowych kolorów dachu i elewacji ... STOP dla braku poszanowania indywidualności ...

  3. #3

    Domyślnie

    tak, jest to skrzynka z licznikiem.
    Czy na umiejscowienie skrzynki mają wpływ jakieś stare umowy, pozwolenia?
    Czy powoływanie się na utrudniony dostęp do skrzynki ma sens?

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    wymusić nie możesz, ale możesz zawnioskować, zapłacić i przesuną

  5. #5

    Domyślnie

    Jak skrzynka jest z licznikiem to do tej skrzynki właścicielem jest ZE i z nimi się dogadasz raczej pod warunkiem że opłacisz robotę, im to nie przeszkadza a grosz wykonawcy wpadnie. Dalszy kabel to już musisz z sąsiadem bo to on jest właścicielem. Plus w tym taki że powołać się można na dzierżawę gruntu pod skrzynkę ZK, więc ZE powinien Ci płacić za to że stoi na Twoim gruncie, bez względu na to że poprzedni właściciel się zgodził aby to było za free. Ty możesz się ubiegać o dzierżawę w każdej chwili, zarówno do ZE jak i od sąsiada. Z tym trzeba ostrożnie jednak bo dzierżawa to są grosze a kłopotów może być sporo. Może ZE pójdzie na rękę i zmieni lokalizację za połowę ceny albo w gratisie... kto wie.
    Dom przy Głogowej 3 ... 120 mkw P.U. + garaż + kotłownia, 24 cm silikatu na ściany, 20 cm grafitu pod tynkiem, 20 cm pianki PUR pod dachówką, 10 cm pianki PIR na fundamencie, 15 cm grafitu pod nogami. 12 cm betonu nad głową, 100 % podłogówki, wentylacja mechaniczna z rekuperacją, pakiety 3-szybowe, ciepło sieciowe ... przewidywane 39 W/mkw ... naciągane energooszczędne ... NIE dla jednakowych kolorów dachu i elewacji ... STOP dla braku poszanowania indywidualności ...

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Czy ZE i sąsiad mają służebność w Twojej działce?

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał wiseman Zobacz post
    Autor napisał:
    "W księdze wieczystej nie ma żadnych obciążeń działki"
    Więc chyba nie mają.
    nie ma

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    http://www.sn.pl/sites/orzecznictwo/...20573-13-1.pdf

    Jak się nie dogadacie po dobroci, to sprawa dla prawnika. Ważna analiza sytuacji - kto, co i kiedy. To, że w KW nie ma służebności wcale nie oznacza, że faktycznie jej nie ustanowiono.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony