dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1

    Domyślnie Słupowa stacja transformatorowa - przepisy

    Witam

    Mam na oku działkę ok 1600m w narożniku której usytuowana jest słupowa stacja transformatorowa SN - z niej przebiegają linie podziemne do okolicznych działek.
    Czy taki słup wymusza dodatkowo ograniczenia w stosunku do lokalizacji budynku lub inne ograniczenia na działce.
    Działka ma kształt trapezu o wymiarach 19x52x32x55. Gdzie bok 55m jest tym skosem trapezu - słup stoi w rogu 55x19. Budynek planowałbym w części 52x32.
    Czy są jakieś ograniczenia z tym związane Kilka razy byłem na tej działce - nie słyszałem jakichś niepokojących odgłosów ze stacji - co prawda może tylko nocą można byłoby coś usłyszeć. Ale hałas z takiego słupa nie jest chyba zbyt duży?

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000)
    dzabij

    Zarejestrowany
    Jun 2004
    Skąd
    Henryków Urocze gm. Piaseczno
    Posty
    2.194

    Domyślnie

    Ograniczeniem może być przebieg linii poddziemnych. Sprawdzałeś na mapkach czy nic nie leci skosem przez działkę ?

  3. #3

    Domyślnie

    Od mapy trzeba zacząć, zobaczysz co pod ziemią i gdzie przebiegają linie.

  4. #4

    Domyślnie

    1 linia eBN biegnie zdłuż całej działki - złożyłem podanie do PGE o udstępnienie informacji co to za linia i czy jest czynna. Na mapce zaczyna się 30m od działki i kończy w granicy działki. Najprawdopodobniej jest to nieczynna stara linia budowlana którą ktoś sobie pociągnął kiedyś.
    Ale jak jest czynna to lipa - nic się nie wybuduje

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.279

    Domyślnie

    eBN czyli linia energetyczna (e) niskiego napięcia (N) naniesiona na mapę z wywiadu branżowego (B) czyli lokalizacja na mapie jest "orientacyjna", zdarza się że bardzo orientacyjna. Jeśli linia jest czynna, a działka budzi Twoje pożadanie/sympatię czy jak to tam nazwać perspektywicznie, to zleć lokalizację geodecie . To jest zwykła aktualizacja mapy (nie do celów projektowych) , parę złotych kosztuje ale może być warto. Kabel (linia) będzie na mapie jako eAN, czyli pomierzony zakryty indukcyjnie, aparatem (A), odbitkę z mapy kupisz sam lub kupi ci ten geodeta, mapa ze zwykłym stempelkiem urzędu (bez stempli geodety). Taka mapa do celow opiniodawczych i przymiarek do koncepcji budowy będzie w sam raz. Gdy zapadną jakieś decyzje, to dopiero zmówisz sobie mapę do celów projektowych - tylko u geodety.

  6. #6

    Domyślnie

    Odpowiedź z PGE

    Linia oznaczona jako eBN biegnąca równolegle do granicy działki w odległości 16m nie znajduje się na majątku PGE. Na posiadanych inwentaryzacjach oznaczona jako nieczynna

    Czy na tej podstawie można sądzić że nie będzie problemów z wybudowaniem budynku?
    Czy trzeba jeszcze sprawdzać gdzie indziej??

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.279

    Domyślnie

    Rozumiem że odpowiedź z PGE zawiera mapę z oznaczoną (podkolorowaną) linią eBN i część opisową w rodzaju ...sieć oznaczona na załączonej mapie .....
    nie jest czynna.
    Nieczynna linia to nie oznacza że bez napięcia ))) Nauka radziecka i praktyka polska zna różne przypadki. W przypadku linii niczyich NN najprościej przeorać teren koparką i sa dwie możliwości: huknie lub nie ; ewentualnie przyjedzie pogotowie energetyczne i/ lub odbiorca zasilany tą linią przyleci z krzykiem. Pokazujesz papier z PGE i gościa kierujesz na drzewo.
    Rozsądniej jest zlecić ekipie z pogotowia energetycznego sprawdzenie czy kabel nie jest pod napięciem i niech pokażą gdzie jest odcięty - zrób foto. Dobrze(?) że to niskie napięcie 230/411; znam przypadek że trafo 10kV (lub kable 10kV) w spalonym obiekcie stało kilka lat niezabezpieczone. Skończyło się porażeniem przypadkowego turysty, którego po wypadku nikt z wycieczki nie rozpoznał. Finał chyba był tragiczny.

  8. #8

    Domyślnie

    Dokładnie tak - dostarczyłem z podaniem mapkę zasadniczą 1:1000 - oznaczyli eBN jako nie widniejącą na inwentaryzacjach PGE i jest przez nich oznaczona jako - nie czynna. Podobno geodeci dzielący te działki wiedzieli o tej linii i wg nich nic tam nie jest podłączone - nawet nie wiedzą czy już przypadkiem jej tam nie ma.

  9. #9
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.279

    Domyślnie

    Puść farbę pod sklepem, że tu i tu jest stary kabel energetyczny. Za tydzień działka będzie czysta. Około 2002 często jeździłem DK30 i kiedys widziałem jakąś ekipę działajaca na łące w okolicach Chmielenia. Dzień, drugi walczyli dzielnie aż kiedyś zatrzymałem sie przy lesie spojrzeć z czym walczyli. Na skraju lasu między drzewami wykop się urywał i sterczał kabel telekomunikacyjny średnicy przedramienia, na przekroju cztery żyły koncentryka. To było krótko po ułożeniu światłowodów, ktoś wiedział że stary kabel "już można".... Wyglądali jak spece od kabli, ekipa działała z ciągnikiem, cieżarówką ale faktycznie bębna z kablem nie widziałem ((

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony