dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 59
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    wrozansk

    Zarejestrowany
    Aug 2017
    Skąd
    Radziuszki
    Kod pocztowy
    16-500
    Posty
    124

    Domyślnie Ogrzewanie domu 120 - 130 metrów - pompa ciepła czy ekogroszek/pellet

    Dzień dobry,

    W niedalekiej przyszłości planujemy budowę domu. Na chwilę obecną jesteśmy jeszcze na etapie projektu, a ja potrzebuję pomocy z wyborem sposobu ogrzewania, zarówno CO jak i CWU. W całym domu planujemy zamontować ogrzewanie podłogowe, dodatkowo planuję montaż rekuperacji.

    Dom 120 - 130 metrów, piwnica + parter + poddasze.

    Odnośnie izolacji, to mogę przytoczyć tylko to, co widnieje w projekcie, gdyż jeszcze nie myślałem o tym:

    IZOLACJA TERMICZNA I AKUSTYCZNA płyty termoizolacyjne z pianki THERMANO ( λ = 0,022 W/mK ) - ściany zewnętrzne: FASROCK MAX gr. 15 cm - posadzka na gruncie: płyty termoizolacyjne z pianki THERMANO gr. 5 cm lub STROPROCK gr. 8 cm - strop: płyty termoizolacyjne z pianki THERMANO gr. 4 cm lub STROPROCK gr. 4 cm - dach: Nakrokwiowo - Płyty termoizolacyjne z pianki THERMANO ( λ = 0,022 W/mK ) , gr. 14 cm lub pomiędzy krokwiami TOPROCK gr. 15 cm + SUPERROCK gr. 10 cm

    Lokalizacja domu - Suwalszczyzna, czyli generalnie najzimniejsza część kraju. Ważne w kontekście pomp p-w.

    Gazu na działce nie ma i nie ma możliwości przyłączenia.

    Gdyby finanse pozwalały zainwestowałbym w gruntową pompę ciepła, jednak obawiam się, że będzie to wykraczało poza moje możliwości. Dlatego opcje są dwie, choć jestem oczywiście otwarty na wszelkie propozycje:

    1) Kocioł na ekogroszek/pellet
    2) Pompa ciepła p-w.

    Od ekogroszku mnie odrzuca. Pellet jeszcze zniosę. Natomiast moim preferowanym wyborem byłaby pompa ciepła. Z tym że z racji lokalizacji jest to opcja dość ryzykowna. Niby nowoczesne pompy mają grzałki i potrafią pracować w niskich temperaturach, to jednak w tym przypadku wolałbym mieć jakieś zabezpieczenie w postaci alternatywnego źródła ogrzewania. Dlatego zastanawiam się nad połączeniem takiej pompy z kominkiem z DGP, oczywiście nie połączonym z wentylacją mechaniczną. Kominek byłby wykorzystywany tylko w wypadku największych mrozów, żeby wspomóc pompę, lub w przypadku zaniku prądu. Ewentualnie może dla klimatu, ale to góra kilka razy w roku. Czy takie połączenie ma sens, zarówno z użytkowego jak i z ekonomicznego punktu widzenia?

    Jestem niestety zielony w kwestii budownictwa (dopiero się doszkalam w tym temacie) i jest to mój pierwszy post na tym forum, więc mogłem pominąć jakieś ważne dane, za co z góry przepraszam i proszę o info, jeśli mam coś dopowiedzieć.

    Pozdrawiam,

    Wojciech

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.030
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Cytat Napisał wrozansk Zobacz post

    Lokalizacja domu - Suwalszczyzna, czyli generalnie najzimniejsza część kraju. Ważne w kontekście pomp p-w.

    Gazu na działce nie ma i nie ma możliwości przyłączenia.

    Gdyby finanse pozwalały zainwestowałbym w gruntową pompę ciepła, jednak obawiam się, że będzie to wykraczało poza moje możliwości. Dlatego opcje są dwie, choć jestem oczywiście otwarty na wszelkie propozycje:

    1) Kocioł na ekogroszek/pellet
    2) Pompa ciepła p-w.
    Witaj,
    Bardzo dobrze, że rozważasz kwestie ogrzewania jeszcze na etapie projektu. Z mojej strony mogę polecić Ci rozmowę z kompetentnym instalatorem, który przeanalizuje projekt i zaproponuje oraz poprowadzi inwestycję. Co do samej pompy ciepła wybór jak najbardziej trafny. Może Ci ona zapewnić zarówno c.o. jak i c.w.u.

    W kwestii doboru urządzeń, czy wyboru firmy zapraszam do skorzystania z oferty Viessmann - pod linkiem znajdziesz dane firm partnerskich firmy Viessmann, które z pewnością chętnie ci pomogą. Zapraszam do zapoznania się z naszą ofertą na pompy ciepła, a jeśli masz dodatkowe pytania - służę pomocą!

    Pozdrawiam!
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.304
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Bez OZC i danych w kWh i kW to zgadywanie i deklaracje wiary.

  4. #4
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    wrozansk

    Zarejestrowany
    Aug 2017
    Skąd
    Radziuszki
    Kod pocztowy
    16-500
    Posty
    124

    Domyślnie

    Niestety nie mając projektu przed sobą chyba nie mam co myśleć o zrobieniu OZC. Na pewno będę chciał je zrobić, gdyż co bym nie wybrał jako sposób ogrzewania i tak będzie konieczne dobranie urządzenia o odpowiedniej mocy.

    Zadam więc pytanie bardziej ogólne. Czy połączenie pompy ciepła p-w i kominka z DGP jako zabezpieczenie ma sens?

    Pozdrawiam,

    Wojciech

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar link2jack
    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    WZY / ES
    Kod pocztowy
    96-330
    Posty
    1.360

    Domyślnie

    Mam pompę pw i kominek z DGP (grawitacyjne). W minionym sezonie grzewczym napalilem w nim 11 razy. Jeśli myślisz o zabezpieczeniu w razie braku prądu to kominek tylko z grawitacyjnym DGP.
    [SIZE=1]~160m2 użyt. Reksio2G
    OZC=6.6KW, zapotrzebowanie na ciepło=12,8MWh/rok (obliczenia dla: 23*C), w domu: 21,5-22,5*C.
    Panasonic T-CAP-F-9KW, Krzywa: -15/+40@+15/+28. Sterowanie: EurosterQ7, CWU (ermet) dwa razy dziennie do 45*C. G12W-PGE
    Ściana: U=0,13(porotherm30+20cm 0,031), Skosy: U=0,14(25cm pianki Polychem) Sufit: U=0,10(10cm pianki+30 wełny), Okna: U=0,9-1,1 (31m2), Podłoga aż U=0,19. WM. 100% podłogówki 4,5cm. +Jotul I570 do 10 odpaleń na rok

  6. #6

    Domyślnie

    Jeżeli dom ma zwartą bryłę i otwartą klatkę schodową na poddasze to DGP może okazać się niepotrzebnym wydatkiem. Mieszkam w takim domku (ok. 100 m2 po podłodze) grzeję piecokominkiem jako jedynym źródłem ciepła, mam zrobione DGP na poddasze i nie używam go. Co więcej, w pokoiku na poddaszu w jednym pomieszczeniu zamontowałem kaloryfer, bo wydawało mi się, że ciepło z DGP tam nie dojdzie. Niepotrzebnie, kaloryfer też jest non stop zakręcony. Nauczyliśmy się zostawiać drzwi pootwierane, zamykamy tylko łazienki na czas użycia, ciepło samo ładnie się rozchodzi po wszystkich pomieszczeniach. Wyjątkiem jest wiatrołap, ale to błąd konstrukcyjny - koszmarny mostek termiczny. Podlinkuj projekt, albo załącz rzuty kondygnacji, może okazać się, że kominek z akumulacyjną obudową wystarczy jako rezerwa w razie "W".

  7. #7
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    wrozansk

    Zarejestrowany
    Aug 2017
    Skąd
    Radziuszki
    Kod pocztowy
    16-500
    Posty
    124

    Domyślnie

    Na 90% wybierzemy ten projekt: https://www.archeton.pl/projekt-domu...985_opisogolny

    @link2jack

    Czy w Pana przypadku grawitacyjne DGP wystarczyło do ogrzania wszystkich pomieszczeń? Drugie pytanie, czy ma Pan u siebie rekuperację? Chciałbym mieć pewność, że te rozwiązania nie będą ze sobą kolidować w żaden sposób.

    Pozdrawiam,

    Wojciech

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar link2jack
    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    WZY / ES
    Kod pocztowy
    96-330
    Posty
    1.360

    Domyślnie

    Cytat Napisał wrozansk Zobacz post
    Na 90% wybierzemy ten projekt: https://www.archeton.pl/projekt-domu...985_opisogolny

    @link2jack

    Czy w Pana przypadku grawitacyjne DGP wystarczyło do ogrzania wszystkich pomieszczeń? Drugie pytanie, czy ma Pan u siebie rekuperację? Chciałbym mieć pewność, że te rozwiązania nie będą ze sobą kolidować w żaden sposób.

    Pozdrawiam,

    Wojciech
    Czemu rekuperacja miała by kolidować z DGP grawitacyjnym? Ja akurat jestem słabym przykładem do omawiania z racji tego że w kominku praktycznie ostatniego sezonu nie paliłem (a mieszkam dopiero rok), lecz mam klatkę schodową umieszczoną centralnie - kominek blisko klatki. Z dgp w czasie palenia nie korzystałem - paliłem tylko wieczorem i nie chcialem przegrzewać sypialni (pomieszczeń na poddaszu) a ciepło i tak unosi się do góry...

    Za materiały do dgp zapłacilem o ile się nie myle 400-500zł - wiec nie jest to astronomiczna suma, u Ciebie klatka schodowa jest troche "gorzej" usytuowana wiec moze dgp bedzie miało wiekszy sens niż u mnie.
    [SIZE=1]~160m2 użyt. Reksio2G
    OZC=6.6KW, zapotrzebowanie na ciepło=12,8MWh/rok (obliczenia dla: 23*C), w domu: 21,5-22,5*C.
    Panasonic T-CAP-F-9KW, Krzywa: -15/+40@+15/+28. Sterowanie: EurosterQ7, CWU (ermet) dwa razy dziennie do 45*C. G12W-PGE
    Ściana: U=0,13(porotherm30+20cm 0,031), Skosy: U=0,14(25cm pianki Polychem) Sufit: U=0,10(10cm pianki+30 wełny), Okna: U=0,9-1,1 (31m2), Podłoga aż U=0,19. WM. 100% podłogówki 4,5cm. +Jotul I570 do 10 odpaleń na rok

  9. #9
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    wrozansk

    Zarejestrowany
    Aug 2017
    Skąd
    Radziuszki
    Kod pocztowy
    16-500
    Posty
    124

    Domyślnie

    Ok, bardzo dziękuję za info. Trochę mi to rozjaśniło sprawę. Kominek z DGP pewnie zrobię niezależnie od tego z jakim sposobem ogrzewania skończę. Tak na wszelki wypadek

    Pozdrawiam,

    Wojciech

  10. #10
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    wrozansk

    Zarejestrowany
    Aug 2017
    Skąd
    Radziuszki
    Kod pocztowy
    16-500
    Posty
    124

    Domyślnie

    Zgadzam się z Panem. Dla mnie możliwość chłodzenia jest jedną z największych zalet pomp ciepła.

    Pozdrawiam,

    Wojciech

  11. #11
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    wrozansk

    Zarejestrowany
    Aug 2017
    Skąd
    Radziuszki
    Kod pocztowy
    16-500
    Posty
    124

    Domyślnie

    Dlaczego komniek z płaszczem wodnym? Nie planowałem wykorzystywania kominka do grzania CO i CWU, tylko do wspomagania pompy w najzimniejsze dni. Co prawda w przypadku braku prądu o CWU będzie trudno, ale jestem w stanie to zaakceptować.

    Pozdrawiam,

    Wojciech

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.304
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał pegaziatko Zobacz post
    no to jeśli mówimy o chłodzeniu to wybór jest jeden - PC PW
    Ależ skąd. PC PW słabo nadaje się do chłodzenia. Żeby sensownie działało, trzeba dokupić klimakonwektor który kosztuje więcej, niż klimatyzator split.
    Więc jak chłodzenie - to P-P. I do tego IMO lepiej coś niezależnego od prądu - nie tyle na największe mrozy, co na okoliczność przerwy w dostawie prądu. Czyli w praktyce kominek bez płaszcza i automatyki.

  13. #13
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    wrozansk

    Zarejestrowany
    Aug 2017
    Skąd
    Radziuszki
    Kod pocztowy
    16-500
    Posty
    124

    Domyślnie

    O ile do tej pory byłem przekonany do podłogówki w całym domu, tak teraz mam wątpliwości. Temat poruszyłem w innym wątku na tym forum, choć jeszcze nie ma odpowiedzi. Generalnie zacząłem rozważać klimakonwektory w sypialniach. Biorąc pod uwagę zmniejszony koszt podłogówki, chyba i tak wyszłoby taniej niż montowanie splitów klimatyzacyjnych w celach chłodzenia.

    Pozdrawiam,

    Wojciech

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Cytat Napisał wrozansk Zobacz post
    A gdzie byś chciał trzymać pompę? Moim zdaniem spiżarnia byłaby idealnym miejscem (bliskość odbiorników wody=brak cyrkulacji), ale straty ciepła na zbiorniku CWU niepotrzebnie dogrzewałyby spiżarnię. Dobrze byłoby to solidnie odizolować.

    Odnośnie chłodzenia.
    Możesz zastosować chłodzenie pasywne chłodząc podłogę wodą lodową dolnego źródła ciepła (odwiertami), albo aktywnie przez pracę pompy ciepła spuszczając ciepło do odwiertów.
    Możesz też zastosować klimakonwektor kanałowy (dzisiaj tak bym zrobił).
    Mowa o pompie gruntowej.

    Dużą masz działkę?

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Cytat Napisał wrozansk Zobacz post
    O ile do tej pory byłem przekonany do podłogówki w całym domu, tak teraz mam wątpliwości. Temat poruszyłem w innym wątku na tym forum, choć jeszcze nie ma odpowiedzi. Generalnie zacząłem rozważać klimakonwektory w sypialniach. Biorąc pod uwagę zmniejszony koszt podłogówki, chyba i tak wyszłoby taniej niż montowanie splitów klimatyzacyjnych w celach chłodzenia.

    Pozdrawiam,

    Wojciech
    To ich nie miej.
    Obok wentylacji mechanicznej pociągnij drugie kanały do chłodzenia klimakonwektorem kanałowym i podłącz do niego PC lub same odwierty.

  16. #16
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    wrozansk

    Zarejestrowany
    Aug 2017
    Skąd
    Radziuszki
    Kod pocztowy
    16-500
    Posty
    124

    Domyślnie

    Problem w tym, że pompa gruntowa może się dla mnie okazać zbyt dużym wydatkiem. Chyba, że się załapię na jakieś dopłaty, ale nie jestem w stanie teraz nic stwierdzić. Dlatego na samym początku praktycznie odrzuciłem to rozwiązania. Natomiast funkcja chłodzenia aktywnego jest dostępna w pompach p-w, jednak nie jestem przekonany co do chłodzenia za pomocą podłogówki - dlatego rozważam klimakonwektory.

    Pozdrawiam,

    Wojciech

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Dużą masz działkę?

  18. #18
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    wrozansk

    Zarejestrowany
    Aug 2017
    Skąd
    Radziuszki
    Kod pocztowy
    16-500
    Posty
    124

    Domyślnie

    Żeby to jeszcze była moja działka

    Niestety nie wiem ile dokładnie ma, ale nie jest tego dużo. Dodatkowo są na niej budynki gospodarcze, które przez jakiś czas muszą pozostać, więc miejsce jest bardzo ograniczone.

    Do czego tak właściwie potrzebne są te informacje? Bo jeśli do dyskusji o kolektorach poziomych, to niestety ale nie będzie na nie miejsca.

    Pozdrawiam,

    Wojciech

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    No ok, na kolektor poziomy miejsca brak. Pytanie jakiej mocy pompę musisz mieć do tego twojego domu. Załóżmy ze sporym zapasem 7kW. Taką pompę można kupić za 12200zł/netto. Do tego kolektor poziomy około 120mb w cenie około 8400zł. Do tego zbiornik CWU, kilka pierdół i koszt montażu w okolicach 6-7tys. Całość w okolicach 28tys.

  20. #20
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cezary.pl

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Puszcza Stromecka
    Posty
    2.100

    Domyślnie

    Cytat Napisał Liwko Zobacz post
    Do tego kolektor poziomy około 120mb w cenie około 8400zł.
    Bardzo drogo wyceniłeś ten kolektor. Ja za swój, 150 mb fi 32 zapłaciłem 2500,- zł zakopany na głębokości 1,8-2 m

    Pozdrawiam
    Cezary
    Mieszkam w parterówce bez kominów, 123 m2
    Dach: płyta warstwowa PIR 160/200, więźba dachowa z betonu i stali.
    Ściany: BK H+H i 200mm grafitu Etixx.
    Podłoga: 140mm płyty PIR, jastrych anhydrytowy.
    Rekuperator o3ozon 400m3/h
    Ogrzewanie 100% podłogowe i CWU zasilane z bufora 1000l
    Gruntowa PC Konceptus 7 kW zasila bufor.
    Poziome dolne źródło 150 mb PE32 w kurzawce.
    Awaryjnie w buforze grzałki elektr. 8 kW + 2 kW.
    Biokominek na etanol.
    PV 7,3 kWp na gruncie.

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony