dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    maska321

    Zarejestrowany
    Aug 2017
    Skąd
    Trojmiasto
    Kod pocztowy
    81-603
    Posty
    36

    Domyślnie Izolacja pianką a moje pokrycie dachowe?

    Witam,

    Niestety nie udało mi się jeszcze uzyskac odpowiedzi na dręczące mnie pytanie, dlatego adresuje je do uzytkownikow tego forum.

    Jestem zainteresowany ociepleniem poddasza użytkowego swojego domu jednorodzinnego pianką otwarto-komórkową.
    Zastanawiam sie jednak jak będzie zachowywać się płyta OSB oraz reszta pokrycia dachowego na którą położona zostanie pianka?
    W moim przypadku całość pokrycia dachowego będzie składać się następujących warstw:
    -pokrycie dachowe wykonane z aluminium firmy Prefa,pod blachę położona jest systemowa membrana tej samej firmy, która leży na płytach OSB a te oczywiscie na krokwiach. Pod tym miałaby zostać nałożona izolacja z pianki otwartokomorkowej - 25cm. Całość zostanie przykryta płytami z karton gipsu.

    Reasumujac swoje pytanie oraz wątpliwości zastanawiam się co będzie się działo na styku ocieplenia i szczelnej płyty OSB?

    Czy z powodu szczelności płyty OSB i w związku z występującymi różnicami temperatur nie będzie problemu z wentylowaniem wilgoci a w rezultacie z późniejszym gniciem płyty?

    Z gory dziękuje za odpowiedź.

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Jan P.

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Brwinów Milanówek 506391113
    Posty
    2.475

    Domyślnie

    Jak dasz zamknięto-komórkową to będzie ok.Jan
    Po mnie nie ma poprawek

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000)
    mat3006

    Zarejestrowany
    Nov 2012
    Skąd
    podkarpackie
    Kod pocztowy
    35-205
    Posty
    1.050

    Domyślnie

    Proszę nie słuchać GŁUPICH podpowiedzi. Dużo tłumaczenia a wniosek jest prosty. W takim układzie niezbędna będzie szczelina wentylacyjna pomiędzy pianką OK a OSB. Zaopatrzona we wloty i wyloty. Inaczej pod kalenicą KISZONKA. Pianka natryskowa ZK nic nie zmieni na lepsze a ponieważ nie można wykluczyć powstania pęknięć to może nawet pogorszyć sytuację.
    Do niejakiego Jana : proszę przestać szerzyć zalecenia dla zupełnie innych układów budowlanych. To tak delikatnie.
    Pozdrav
    SM
    Ostatnio edytowane przez mat3006 ; 20-08-2017 o 20:16

  4. #4
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    maska321

    Zarejestrowany
    Aug 2017
    Skąd
    Trojmiasto
    Kod pocztowy
    81-603
    Posty
    36

    Domyślnie

    Naprawde ciezko znalezc jakies konkretne informacje na to zagadnienie. Rozmawialem z przedstawicielem jednej z firm, ktora zajmuje sie natryskiem i zostalem zapewniony ze napewno w moim ukladzie warstw wszystko bedzie dobrze. Natomiast moj kierownik budowy dosc sceptycznie podchodzi do tego rozwiazania i dlatego mocno analizuje temat i prosze o rade.

    Mat3006 - jesli chodzi o szczeline wentylacyjna w tym przypadku jak mozna to wykonac?Jeszcze nie wygooglowalem tego tematu.

  5. #5

    Domyślnie

    Przyłączę się dopytania :
    1) - Co konkretnie użyć do oddzielenia tej szczeliny, jakąś membranę para przepuszczalną, czy może coś innego? słyszałem ,że jest jakaś lepsza opcja (materiał) od membrany.
    2) - jakiej wielkości szczelinę zostawić?

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000)
    mat3006

    Zarejestrowany
    Nov 2012
    Skąd
    podkarpackie
    Kod pocztowy
    35-205
    Posty
    1.050

    Domyślnie

    Cytat Napisał maska321 Zobacz post
    Naprawde ciezko znalezc jakies konkretne informacje na to zagadnienie. Rozmawialem z przedstawicielem jednej z firm, ktora zajmuje sie natryskiem i zostalem zapewniony ze napewno w moim ukladzie warstw wszystko bedzie dobrze. Natomiast moj kierownik budowy dosc sceptycznie podchodzi do tego rozwiazania i dlatego mocno analizuje temat i prosze o rade.

    Mat3006 - jesli chodzi o szczeline wentylacyjna w tym przypadku jak mozna to wykonac?Jeszcze nie wygooglowalem tego tematu.
    Wiem, że ciężko znaleźć kompetentne firmy od pianek. Brakuje skodyfikowanych zaleceń, z reguły bezrefleksyjnie "gęgają" to co usłyszeli na szkoleniach sprzedawców pianek którzy też niewiele wiedzą. Potwierdzają się moje najgorsze obawy o kierunek rozwoju kompetencji ludzi w tej branży. Jeżeli nie pójdziemy w ślady Benelexu to czarno to widzę. Co do googlowania to nie wróżę sukcesu. Temat jest mało opisany i z reguły z błędami.
    Jeżeli chodzi o właściwe rozwiązanie to jest złożone zagadnienie. Trzeba właściwie zaprojektować przepływy biorąc pod uwagę geometrię dachu, długość pól, czy zakłócony będzie przepływ przez np.kosze+okna dachowe+lukarny, jak rozwiązać wloty i wyloty układu aby dobrze działał.
    Membrana, właściwie zamontowana będzie bardzo dobrym rozwiązaniem. Może być jeszcze płyta dyfuzyjna ale to znacznie droższe rozwiązanie. Wielkość szczeliny, zwłaszcza w rejonie okapu zależy od długości połaci i rozwiązania wlotów i wylotów.
    Pozdrav
    SM
    Ostatnio edytowane przez mat3006 ; 21-08-2017 o 00:54

  7. #7

    Domyślnie

    Kolego mat3006 dziękuję za odpowiedz .Mój dom jest wybudowany dość dawno , teraz będzie modernizacja dachu i ocieplenia. Odnosząc się do postu wyżej pisanego przez Pana, to długość przestrzeni pokrytej ociepleniem PUR na moim dachu dwuspadowym z jednej strony ma około 5,5 m (na zdjęciu od komina do okapu, ta płaska połać)

    natomiast z drugiej strony 4m to ta część nad garażem wraz z nadbudową dachu gdzie też ocieplone będzie tylko 4m długości połaci ( długość połaci 10,5m)

    z tym ,że przy tej 4m długości luka wentylacyjna nie szła by do samej kalenicy, tylko wpadała by pod dachem na przestrzeń środkową domu nad płytą.( środkowa część domu jest pod płytą, gdzie jest ocieplona płyta a nie dach- to część z tarasem na zdjęciu). Dłuższa część, czyli ta 5,5m idzie od okapu do szczytu dachu. Zaznaczam jednak , że jest tam bardzo mały spad na poziomie 5*.
    Czy w takich przypadkach luka na poziomie 2.5cm ( grubość kontr łaty) będzie wystarczająca?.
    Na tej stronie 5,5m myślę położyć membranę na krokwiach i przybić kontr łaty a dopiero na to płyty OSB i mata strukturalna + blacha na rąbek. Luka byłaby na szerokość kontr łaty czyli 2,5cm przy krokwiach, na środku trochę szersza tak jak na rysunku poniżej bobyłby pasek styropianu usztywniający membranę. Na tej 4m długości będzie membrana pomiędzy krokwiami tak jak na rysunku poniżej. Przy nabijaniu membrany chcę dać pomiędzy płytą OSB a membraną paski styropianu usztywniające membranę, więc byłoby trochę więcej luki, coś tak jak na rysunku, jak Pan to widzi.

    Ostatnio edytowane przez jammo ; 21-08-2017 o 10:17

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony