dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 11 z 11
  1. #1

    Domyślnie błoto i woda na ławach fundamentowych

    W czwartek miałam lane ławy (bez szalowania, bo grunt jest spoisty i KB stwierdził, że szalunków nie potrzeba), w sobotę wykonawca zaczął od rana kłaść izolację poziomą i miał murować ściany fundamentowe, ale około 10 zaczęło padać i lało do popołudnia, więc robotę przerwali. Dziś (niedziela) podjechaliśmy na budowę - na ławach zebrało się trochę wody i miejscami niewielkie ilości błota, bo deszcz spłukał ziemię do wykopu. Na małym fragmencie fundamentów jest rozłożona folia izolacyjna i na niej też jest miejscami błoto. Wymurowane są dwa narożniki.

    Doradźcie proszę, co teraz - czy wykonawca powinien oczyścić ławy? Jak? Czy trzeba poczekać aż wyschną, zanim dalej zaczną rozkładać folię?

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.320

    Domyślnie

    Jeśli izolacją jest sama folia to niech zmiecie pozostałości błota itp. i może śmiało iść dalej, ale jeśli w izolacji oprócz folii jest coś na lepiku np: papa to lepiej żeby wszystko wyschło.

    Jeśli beton w ławach odstał swoje i był odpowiednio sezonowany to takie rzeczy nie są czymś niepokojącym.
    Tak czy inaczej wszystko będzie przysypane ziemią.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  3. #3

    Domyślnie

    Dziękuję za odpowiedź. Tak też zaproponował wykonawca - oczyścili ławy szczotkami i murują dalej.

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Krajzega Zobacz post
    Dziękuję za odpowiedź. Tak też zaproponował wykonawca - oczyścili ławy szczotkami i murują dalej.
    Ano, błoto i woda to środowisko naturalne dla fundamentów, oczyścić i murować dalej.
    Dom przy Głogowej 3 ... 120 mkw P.U. + garaż + kotłownia, 24 cm silikatu na ściany, 20 cm grafitu pod tynkiem, 20 cm pianki PUR pod dachówką, 10 cm pianki PIR na fundamencie, 15 cm grafitu pod nogami. 12 cm betonu nad głową, 100 % podłogówki, wentylacja mechaniczna z rekuperacją, pakiety 3-szybowe, ciepło sieciowe ... przewidywane 39 W/mkw ... naciągane energooszczędne ... NIE dla jednakowych kolorów dachu i elewacji ... STOP dla braku poszanowania indywidualności ...

  5. #5

    Domyślnie

    Witam,
    Podłączę się pod temat.

    Także miałem ławy wylane bez szalunków, bezpośrednio w ziemię. Następnie wykonawca posmarował ławy Izoplastem R a następnie na to położył folię hydroizolacyjną IZOWINYL ULTRA TYP T.
    1. Czy taka folia może być położona bezpośrednio na Izoplast R? Wydaje mi się że wykonawca wykorzystał*także Izoplast R do przyklejenia folii w niektórych miejscach.
    2. U mnie tez popadało i w ławach na folii jest sporo błota. i wody Czy trzeba poczekać aż ławy wyschną przed murowaniem ściany fundamentowej?

    Z góry dziękuję za odpowiedzi.

  6. #6

    Domyślnie

    Woda nie jest przeszkodą do murowania, no chyba że chcesz murować pod wodą ,błoto trzeba zmyć, zmieść, usunąć i murować.
    Dom przy Głogowej 3 ... 120 mkw P.U. + garaż + kotłownia, 24 cm silikatu na ściany, 20 cm grafitu pod tynkiem, 20 cm pianki PUR pod dachówką, 10 cm pianki PIR na fundamencie, 15 cm grafitu pod nogami. 12 cm betonu nad głową, 100 % podłogówki, wentylacja mechaniczna z rekuperacją, pakiety 3-szybowe, ciepło sieciowe ... przewidywane 39 W/mkw ... naciągane energooszczędne ... NIE dla jednakowych kolorów dachu i elewacji ... STOP dla braku poszanowania indywidualności ...

  7. #7

    Domyślnie

    Dzięki za info. A ktoś może zna odpowiedź na moje pierwsze pytanie?

  8. #8
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.320

    Domyślnie

    Cytat Napisał faltra Zobacz post
    Witam,
    Podłączę się pod temat.

    Także miałem ławy wylane bez szalunków, bezpośrednio w ziemię. Następnie wykonawca posmarował ławy Izoplastem R a następnie na to położył folię hydroizolacyjną IZOWINYL ULTRA TYP T.
    1. Czy taka folia może być położona bezpośrednio na Izoplast R? Wydaje mi się że wykonawca wykorzystał*także Izoplast R do przyklejenia folii w niektórych miejscach.
    2. U mnie tez popadało i w ławach na folii jest sporo błota. i wody Czy trzeba poczekać aż ławy wyschną przed murowaniem ściany fundamentowej?

    Z góry dziękuję za odpowiedzi.
    Izoplast to środek do wykonywania powłok izolacyjnych betonu i gruntowania przed położeniem pap termozgrzewalnych itp.
    To że wykonawca położył folię na jeszcze świeżą warstwę Izoplastu nie świadczy o niczym złym.

    Jak by popadało o błoto wyszło na powłokę izoplastu to byś się pytał czy to złe, a tak to powłoka spełnia swoje zadanie a dodatkowo folia jets w jakiś sposób przytwierdzona.

    Błoto na folii nie jest niczym złym. Wystarczy je zmieść a poza tym to na folię pójdzie pierwsza warstwa bloczków na grubej zaprawie murarskiej w celu wypoziomowania lub beton przy ścianach z litego betonu które zawierają piasek a nawet żwir.

    Ławy miałeś lane bez szalunków prosto w ziemię, czy to cię nie zaniepokoiło że tam jest piasek który odbierze część mleczka cementowego z betonu.
    Byłeś na budowie podczas wylewania ław........ widziałeś jak budowlaniec szedł wzdłuż wykopu prowadząc wąż pompy do betonu, czy wówczas trochę ziemi nie osunęło się czasem do wykopu ?
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 22-08-2017 o 13:30
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  9. #9

    Domyślnie

    Generalnie nie znam sie na budowaniu domów. Właśnie troche zaniepokoiło mnie lanie betonu prosto do ziemi. Było tak jak mówiłeś ze czasami troszkę ziemi się osunęła. Wtedy jeszcze nie znałem tematu wiec uwierzyłem wykonawcy, który zapewniał mnie że tak się robi i to jest tania i dobra metoda. Później zacząłem o tym czytać i spotkałem sie z różnymi opiniami. Teraz już nic z tym nie zrobię. Dlatego teraz staram się szukać w sieci informacji i stąd moje pytanie.

    Teraz wykonawca chce użyć Izoplastu R jako hydroizolacje na ściany fundamentowe i na chudziak, który jest na podłodze na gruncie (póżniej na to chce położyć papę folię, styropian i beton). Zastanawia mnie czy opary Izoplastu nie przedostaną się do domu i nie bedą mnie truć.

  10. #10
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar mother_nature
    Zarejestrowany
    Aug 2014
    Skąd
    na południe od Krakowa
    Posty
    3.172
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Co najmniej połowa budowanych domów ma ławy lane prosto do ziemi, nie szukajcie problemów tam, gdzie ich nie ma.
    "Niedbałym dwa razy płacisz" - Inwestor

    Dziennik budowy Z 7 własnymi ręcami

  11. #11
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.320

    Domyślnie

    Cytat Napisał faltra Zobacz post
    Generalnie nie znam sie na budowaniu domów. Właśnie troche zaniepokoiło mnie lanie betonu prosto do ziemi. Było tak jak mówiłeś ze czasami troszkę ziemi się osunęła. Wtedy jeszcze nie znałem tematu wiec uwierzyłem wykonawcy, który zapewniał mnie że tak się robi i to jest tania i dobra metoda. Później zacząłem o tym czytać i spotkałem sie z różnymi opiniami. Teraz już nic z tym nie zrobię. Dlatego teraz staram się szukać w sieci informacji i stąd moje pytanie.

    Teraz wykonawca chce użyć Izoplastu R jako hydroizolacje na ściany fundamentowe i na chudziak, który jest na podłodze na gruncie (póżniej na to chce położyć papę folię, styropian i beton). Zastanawia mnie czy opary Izoplastu nie przedostaną się do domu i nie bedą mnie truć.

    Jeśli chodzi o chudziak to zamiast papy na lepiku zażycz sobie papę termozgrzewalną.
    Ta warstwa ma być połączona z izolacją poziomą ścian fundamentowych.
    Najlepiej zrobić to na jednym poziomie tak aby ocieplenie czyli styropian był już na poziomie ścian nad ziemia.
    Izoplastu R niech wykonawca nie stosuje na chudziaka bo służy on raczej do części podziemnych takich jak właśnie ławy i ściany fundamentowe a po drugie na stronie producenta jest zapis mówiący o nie stosowaniu w pomieszczeniach przeznaczonych na stały pobyt ludzi.
    Wykonawca ma projekt budowlany i ma się trzymać wytycznych w nim zawartych chyba że Ty lub Kierownik budowy uzna zmianę za stosowną.

    Poza tym Człowieku nie czytaj za wiele bo zanim wybudujesz będziesz miał ze 3 zawały, nerwicę itp.
    Niektóre rzeczy to coś zupełnie normalnego tak więc piasek na folii, zawilgocone ściany od deszczu zdarzą się jeszcze nie raz
    Czym innym jest zwracanie uwagi na drobne uchybienia które zdarzają się na każdej budowie a czym innym prostowanie i pilnowanie partactwa czyli gniotów budowlańców.
    Jeśli nie masz pojęcia to nie daj po sobie tego poznać zadając niestosowne pytania.
    Po prostu bywaj na budowie często w newralgicznych momentach tak aby czuli że trzymasz rękę na pulsie.
    Konsultuj się raczej ze swoim kierownikiem budowy i to jemu zgłaszaj swoje niepokoje.
    Po to go zatrudniłeś aby bywał na budowie i decydował o najważniejszych rzeczach reagując na wszelkie nieprawidłowości już w początkowej fazie gdy możliwe jest naprawa i sprostowanie wielu rzeczy chroniąc cenny materiał budowlany.

    Planując ogrzewanie podłogowe zwróć uwagę na grubość styropianu podłogowego.
    To w dużym stopniu decyduje o późniejszym zużyciu ciepła
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 23-08-2017 o 14:20
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony