dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 26
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    cav87

    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    lc
    Kod pocztowy
    22-100
    Posty
    16

    Domyślnie Problem z Buderusem gb072-14

    Witam, 2 lata temu pisalem na forum w sprawie wyboru kotla gazowego.Dodatkowo przeczytalem caly watek "jaki piec wybrac" i zapadla decyzja o zakupie gb072-14.
    Domek byl nowy, 100m2+24m2 garaz(nie ogrzewany bo w zimie jest +10*)
    Ocieplony grafitem organiki 15cm na scianach, 10cm grafitu na podlodze, 20cm grfitu na stropie, drzwi drewniane 0,9, okna 3szybowe 0,7. Zapotrzebowanie domu na cieplo 8,4kw.
    Przewymiarowane grzejniki wraz z podlogowka w stosunku 70/30. Oczywiscie 2 osobne obiegi z rozdzielaczami na grupie pompowej(2 pompy grundfosa alpha 2 L25-40) z 2 modulami mm100 i pogodowka wraz ze sterownikiem pokojowym rc300.
    Na kotle ustawione na 55*, krzywa dla grzejnikow 0,9 dla podlogowki 0,4.
    I teraz zagadka, dlaczego w domu mam zimno a zuzycie gazu to 2000m3 na sezon zimowy? Temperatura na zasilaniu przy -20* na zew. to max 39*(na grzejniki, z kotla do grupy pompowej idzie 55*) Po zakupie grzejnika elektrycznego 3kw, w domu moge miec nawet 30* w duze mrozy, natomiast gazowka zeby podniesc np. z 18 do 22( juz przy podniesieniu krzywej) potrzebuje 2 dni i to z wylaczanym obnizeniem w nocy. Pamietam ze nawet w maju tego roku,gdzie wiosna byla zimna poszlo mi 200m3 gazu!! Na cwu potrzebuje 19m3 miesiecznie.
    Kociol jest sprawyny, na wydrukach wartosci ksiazkowe...
    Czy jest chetny, aby troche mi pomoc?

  2. #2

    Domyślnie

    Witam

    Czy to była pierwsza zima po budowie ? Czy grzejnik elektryczny 3kW pracował razem z kotłem gazowym ? Z Twojego tekstu mam rozumieć że grzejnik podnosił temperaturę znacznie ale w jednym pomieszczeniu ?


    pozdr
    Regulamin paragraf 7pkt 2.6.f: Nie jest dozwolone zamieszanie (...) wypowiedzi które naruszają polskie lub międzynarodowe przepisy prawa, dobre obyczaje, normy moralne, obrażają godność lub naruszają dobra osobiste innych osób lub przedsiębiorstw, popierają radykalne postawy społeczne lub głoszą takie poglądy (dyskryminacja rasowa, etniczna, ze względu na płeć, wyznanie i inne).

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    cav87

    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    lc
    Kod pocztowy
    22-100
    Posty
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał lolson28 Zobacz post
    Witam

    Czy to była pierwsza zima po budowie ? Czy grzejnik elektryczny 3kW pracował razem z kotłem gazowym ? Z Twojego tekstu mam rozumieć że grzejnik podnosił temperaturę znacznie ale w jednym pomieszczeniu ?


    pozdr
    Nie, to byla 2 zima. Zdawalem sobie sobie sprawe ze pierwszy sezon bedzie najgorszy, za sprawa zimnych materialow i duzej wilgoci,dlatego dom zostal osuszony do wilgotnosci 30%-powietrze i chyba 2-5% wylewki/tylnki-mierzone sonda. Ale drugi sezon nie przyniosl oszczednosci. Elektryczny pracowal jako dogrzewacz z gazem, na zasadzie "w domu 19, trzeba dogrzac" i momentalnie mozna zrobic 30*,przy otwartych drzwiach cieplo rozchodzilo sie na caly dom.Mysle ze gdyby wylaczyc kociol,sam elektryczny da rade ogrzac domu(no moze nie lazienke z plytkami i ostatni pokoj,czy pralnie) Oczywiscie na sterowniku zmienialem nastawy, wpływu pomieszczenia. Z moich obserwacji,wynika ze dom jest cieply bo po nagrzaniu np do 25* w dzien, rano jest 22*-mowie o siarczystych mrozach.
    Elektryczny pobiera 1kw/h przy wydajnosci cieplnej 3kw, przy prostej kalkulacji, czysto teoretycznie, nawet z przymruzeniem oka ze sezon grzewczy to 180dni x 10kwh x 50gr/kwh= 900zl no ale nie 4000zl...
    Gaziak przy takich ustawienich jak podalem z reguly pokazuje modulacje palnika do 30%- czasem rano przy starcie np 37%, a nie jest niczym ograniczony.

    Oczywiscie moge na kotle ustawic 80*, podniejsc krzywa, pompe kotlowa na max,wtedy na grzejniki pojdzie 60* ale chyba nie o to chodzi...
    Ostatnio edytowane przez cav87 ; 21-08-2017 o 09:35

  4. #4

    Domyślnie

    Raczej to nie jest problem z kotłem lecz problem z domem - gdzieś znika ciepło. Moze wentylacja wyciąga.

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000)
    BrodowskiG

    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Skąd
    Poznań
    Dzielnica
    Wilda
    Posty
    2.350

    Domyślnie

    może spróbuj ograniczyć liczbę nastaw, poprowadz kocioł jakimś najprostszym sposobem bez masy algorytmów, krzywych, wpływów

  6. #6
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    cav87

    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    lc
    Kod pocztowy
    22-100
    Posty
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał BrodowskiG Zobacz post
    może spróbuj ograniczyć liczbę nastaw, poprowadz kocioł jakimś najprostszym sposobem bez masy algorytmów, krzywych, wpływów
    Sugerujesz abym ustawil kociol 0/1 np. wg temperatury pomieszczenia?
    Nie wiem czy do konca sie rozumiemy, wg mnie problemem jest to kociol 14kw nie ogrzewa domu tak jak elektryczny 3kw...
    A moze mam za malo przewymiarowane grzejniki, dla niskiej temteratury zasilania? Dla przykladu w pokoju gdzie grzejnik ma miec ok 800W mam ponad 1300W...

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000)
    BrodowskiG

    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Skąd
    Poznań
    Dzielnica
    Wilda
    Posty
    2.350

    Domyślnie

    piszesz, że na grzejniki idzie maks 39 stopni a na kotle 55. dlaczego na grzejniki nie puścisz więcej? jaki jest sens grzania do 55 stopni, jak dalej i tak obniżasz? ten kocioł można ustawić od 30 stopni.

  8. #8
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    cav87

    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    lc
    Kod pocztowy
    22-100
    Posty
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał BrodowskiG Zobacz post
    piszesz, że na grzejniki idzie maks 39 stopni a na kotle 55. dlaczego na grzejniki nie puścisz więcej? jaki jest sens grzania do 55 stopni, jak dalej i tak obniżasz? ten kocioł można ustawić od 30 stopni.
    Zgadzam sie z Toba. Ale dlaczego woda z kotla o temp. 55* jest od razu podmieszana do temp 39 i taka puszczona na grzejniki?
    Aby dac wiecej na grzejniki, na kotle musze ustawic w okolicy max czyli ok 80* z tego co pamietam, ale co z kondensacja?
    Mam przykladowe zdjecie przy temp. zew. ok -20* i dokladnie przedstawiony opisywany problem. Kociol wie, ze wymagana temp. zasilania to 55* ale maksymalnie pusci jak w tym przypadku 42.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20170106_081100.jpg
Wyświetleń:	128
Rozmiar:	90,4 KB
ID:	395353

  9. #9

    Domyślnie

    Mam ten sam kocioł - ale u mnie grzana jest tylko podłoga 165m2, żadnych grzejników. Ostatni sezon min 22 w domu, zużycie co+cwu 1097m3/rok.

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000)
    BrodowskiG

    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Skąd
    Poznań
    Dzielnica
    Wilda
    Posty
    2.350

    Domyślnie

    nie wiem jak to jest rozwiązane, więc nie będę niczego sugerował, ja bym po prostu nie robił podmieszania na grzejniki, tylko bral wodę taką jaka wychodzi z kotła

  11. #11
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    cav87

    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    lc
    Kod pocztowy
    22-100
    Posty
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał BrodowskiG Zobacz post
    nie wiem jak to jest rozwiązane, więc nie będę niczego sugerował, ja bym po prostu nie robił podmieszania na grzejniki, tylko bral wodę taką jaka wychodzi z kotła
    ok, powiedz mi tylko jak to zrobic
    Przy otwartym zaworze z kotla wychodzi mi 55* a za zaworem 3drogowym mam juz ok 40* i tyle idzie tez na grzejniki.

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000)
    BrodowskiG

    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Skąd
    Poznań
    Dzielnica
    Wilda
    Posty
    2.350

    Domyślnie

    ja bym tam nie dał zaworu 3dr, moze zdjąć siłownik i ręcznie ustawić?

  13. #13
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    cav87

    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    lc
    Kod pocztowy
    22-100
    Posty
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał BrodowskiG Zobacz post
    ja bym tam nie dał zaworu 3dr, moze zdjąć siłownik i ręcznie ustawić?
    Tak właśnie zrobiłem, na belce grupy temp jest już niższa o 5*, na kroccu przed zaworem juz 7* a za zaworem wiadomo.
    W opcjach rc300 widzę że jest opcja
    " podnoszenie dla zaworu mieszkającego" ustawiona na 5K, może to jakiś bufor kotła?
    Rozmawiałem z panem z afriso, ustawilismy zawór w 100% dobrze, czyli cała woda z kotła bezpośrednio na grzejniki i niestety dalej jest ok 15* niższa. Nawet żeby była jakaś strata na odcinku od zaworu do grzejnika to zaraz za zaworem powinna być przeciez temp. Z kotła...
    Przy ustawieniu na kotle max, na grzejniki dozwolone max 85, udalo sie osiagnac 52* na grzejnikach.
    Ostatnio edytowane przez cav87 ; 24-08-2017 o 06:58

  14. #14
    ELITA FORUM (min. 1000)
    BrodowskiG

    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Skąd
    Poznań
    Dzielnica
    Wilda
    Posty
    2.350

    Domyślnie

    a nie masz czasami założonego sprzęgła i tam się woda nie miesza?

  15. #15
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    cav87

    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    lc
    Kod pocztowy
    22-100
    Posty
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał BrodowskiG Zobacz post
    a nie masz czasami założonego sprzęgła i tam się woda nie miesza?
    wydaje mi sie ze nie, bo drugi obieg na podloge jest ok. Chociaz w grupie pompowej na dole jest cos w rodzaju sprzegla hydraulicznego,ale tak jak napisalem na podlogowke idzie temp z kotla a na grzejniki nie.
    Ostatnio edytowane przez cav87 ; 25-08-2017 o 11:21

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał cav87 Zobacz post
    Witam, 2 lata temu pisalem na forum w sprawie wyboru kotla gazowego.Dodatkowo przeczytalem caly watek "jaki piec wybrac" i zapadla decyzja o zakupie gb072-14.
    Domek byl nowy, 100m2+24m2 garaz(nie ogrzewany bo w zimie jest +10*)
    Ocieplony grafitem organiki 15cm na scianach, 10cm grafitu na podlodze, 20cm grfitu na stropie, drzwi drewniane 0,9, okna 3szybowe 0,7. Zapotrzebowanie domu na cieplo 8,4kw.
    Przewymiarowane grzejniki wraz z podlogowka w stosunku 70/30. Oczywiscie 2 osobne obiegi z rozdzielaczami na grupie pompowej(2 pompy grundfosa alpha 2 L25-40) z 2 modulami mm100 i pogodowka wraz ze sterownikiem pokojowym rc300.
    Na kotle ustawione na 55*, krzywa dla grzejnikow 0,9 dla podlogowki 0,4.
    I teraz zagadka, dlaczego w domu mam zimno a zuzycie gazu to 2000m3 na sezon zimowy? Temperatura na zasilaniu przy -20* na zew. to max 39*(na grzejniki, z kotla do grupy pompowej idzie 55*) Po zakupie grzejnika elektrycznego 3kw, w domu moge miec nawet 30* w duze mrozy, natomiast gazowka zeby podniesc np. z 18 do 22( juz przy podniesieniu krzywej) potrzebuje 2 dni i to z wylaczanym obnizeniem w nocy. Pamietam ze nawet w maju tego roku,gdzie wiosna byla zimna poszlo mi 200m3 gazu!! Na cwu potrzebuje 19m3 miesiecznie.
    Kociol jest sprawyny, na wydrukach wartosci ksiazkowe...
    Czy jest chetny, aby troche mi pomoc?
    Witam,

    Z podanego przez Pana opisu wynika, ze problem może nie leżeć po stronie samego urządzenia, a instalacji (transfer ciepła z kotła do grzejników i podłogówki), elementów wykonawczych lub ich prawidłowego doboru.
    Niestety nie ma możliwości zdalnego jednoznacznego określenia, co może być przyczyna niewłaściwej pracy. Jedynym sposobem, aby dostosować pracę kotła do optymalnej pracy jest wizyta Autoryzowanego Serwisanta, który na miejscu zweryfikuje pracę kotła oraz dokona odpowiednich zmian, np. w nastawach krzywej grzewczej. Wizytę serwisanta można umówić za pomocą kontaktu z infolinią serwisową 801 777 008 lub bezpośrednio z wybraną firmą – lista pod adresem: http://www.buderus.pl/kontakty/autor...erwisanci.html
    Chętnie odpowiem na ewentualne pytania.
    Pozdrawiam,
    ________________________________
    Konsultant marki Buderus

  17. #17
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    cav87

    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    lc
    Kod pocztowy
    22-100
    Posty
    16

    Domyślnie

    Po włączeniu ogrzewania w tym sezonie przyszedł mi do głowy pewien pomysł. Mianowicie łopatologicznie sprawdzenie sprawności pracy kociol>instalacja.
    Co zauwazylem- po zakreceniu 5 z 11 grzejnikow całość chodzi tak jak bym chciał! Temperatura z kotła pokrywa się z temp. Na grzejnikacj. Po odkreceniu wszystkich sytuacja wraca do stanu początkowego czyli nie przekracza 40*
    Co powinienem sprawdzić?

  18. #18
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    cav87

    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    lc
    Kod pocztowy
    22-100
    Posty
    16

    Domyślnie

    Temat po 2 latach został rozwiązany. Powodem było złe podłączenie kotła do rozdzielacza ze sprzęgłem.

  19. #19
    ELITA FORUM (min. 1000)
    BrodowskiG

    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Skąd
    Poznań
    Dzielnica
    Wilda
    Posty
    2.350

    Domyślnie

    parę mc temu pisałem Ci o sprzęgle, tylko że napisałeś, że go raczej nie masz

  20. #20

    Domyślnie

    ciekawe co się działo z energią skoro rzekomo tak dużo gazu szło

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony