dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 2
Pokaż wyniki od 21 do 32 z 32
  1. #21
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    ... jeden telefon do Zarządcy Drogi, czy też Urzędu z pytaniem jakiej klasy jest droga
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  2. #22

    Domyślnie

    Droga powiatowa. MPZP:
    Obiekty budowlane na terenie zabudowy skupionej należy
    posadawiać w odległości nie mniejszej niż 5,00m od granicy pasa drogowego, poza
    terenem zabudowanym w odległości nie mniejszej niż 20,00m od krawędzi jezdni.

    Dzwoniłem do Starostwa - nikt nigdy nie patrzył czy jest to teren zabudowany (wyznaczony przez znak drogowy). Czyli mapa pokazuje że działka jest na Terenie ZABUDOWY MPZP więc obowiązuje 5m od granicy działki Czyli ok 8m od krawędzi jezdni.

    Chyba za bardzo kombinuje. W Starostwie powiedziano mi że nieprzekraczalna linia zabudowy jest na mapie i za nią można robić co się chce (co prawda biegnie tam kabel telekomunikacyjny i trzeba się odsunąć ok 8m. Ale to akurat OK.

  3. #23
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    czyli tak jak to interpretowałem w jednym z wpisów ...
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  4. #24

    Domyślnie

    Z różnych wpisów prawniczych itp wywnioskowałem, żę :
    Jeżeli działka leży na danym tereni i jest stworzony MPZP - a działka ta oznaczona jest jako teren ZABUDOWY to stosuje się do niej przepisy o odległościach dla danej zabudowy. Ale jeżeli na planie z MPZP są działki które nie zostały zaznaczone jako teren ZABUDOWY - to do nich stosuje się przepisy o odległościach dla terenu poza ZABUDOWĄ. Nie ma to w żadnym przypadku powiązania z obszarem zabudowanym bądź niezabudowanym których początek i koniec oznaczone są znakami D-42 i D-43 - nikogo te znaki nie interesują.
    Ostatnio edytowane przez Karwos00 ; 18-09-2017 o 20:44

  5. #25
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    ... oczywiście, że nie interesują. Mają znaczenie, ale dla kierowców, aby zwolnić w " obszarze zabudowanym ", ale w nie stanowią rozgraniczenia terenu korespondującego z Planem Miejscowym.
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  6. #26

    Domyślnie

    Dodatkowo jeszcze dodam wyrok NSA

    http://www.orzeczenia-nsa.pl/wyrok/i...o,2fe548f.html

    A szczególnie część uzasadnienia:

    Sąd podziela stanowisko strony skarżącej, iż dokonując wykładni pojęcia "teren zabudowy", o którym mowa w art. 43 ust. 1 ustawy o drogach publicznych, należy odwołać się do definicji legalnej zawartej w § 3 pkt 2 rozporządzenia Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 2 marca 1999r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogi publiczne i ich usytuowanie (Dz. U. Nr 43, poz. 430 z późn. zm.). Zgodnie z brzmieniem powołanego przepisu teren zabudowy to teren leżący w otoczeniu drogi, na którym dominują obszary o miejskich zasadach zagospodarowania, wymagające urządzeń infrastruktury, lub obszary przeznaczone pod takie zagospodarowanie w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego.



    Trafnie zauważyła skarżąca, iż teren zabudowy określony w w/w rozporządzeniu oznacza również obszary, w których zabudowa powstanie w przyszłości, jeżeli zostały przeznaczone pod takie zagospodarowanie w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego.

    W ocenie Sądu błędne jest stanowisko Generalnego Dyrektora DKiA zaprezentowane w zaskarżonym postanowieniu, iż przy określaniu charakteru danego terenu w celu ustalenia wymaganej minimalnej odległości obiektów budowlanych lokalizowanych przy drogach publicznych wynikającej z art. 43 ust. ustawy o drogach publicznych, należy odwołać się do przepisów rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003r. w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach (Dz. U. Nr 220, poz. 2181), a w szczególności załącznika nr 1 pkt 5. 2. 48. 2 " Ustalenie granic obszaru zabudowanego". W tym miejscu zasadnym jest wskazać, iż wymienione powyżej rozporządzenie zostało wydane na podstawie delegacji ustawowej zawartej w art.7 ust. 3 ustawy z dnia 20 czerwca 1997r- Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. z 2003r. Nr 58, poz. 515 z późn. zm.), która zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 określa zasady ruchu na drogach publicznych, w strefach zamieszkania oraz w strefach ruchu. Jest oczywistym, że powyższy zakres przedmiotowy tej ustawy wymaga uwzględnienia stanu istniejącego, a tym samym definicja "obszaru zabudowanego", na którą powołał się organ ma inne znaczenie niż pojęcie "terenu zabudowy" w rozumieniu art. 43 ust. 1 ustawy o drogach publicznych.
    Słusznie podniesiono w skardze, że obszary zabudowane na gruncie przepisów w/w ustawy - Prawo o ruchu drogowym odzwierciedlają stan faktyczny w terenie, wymagający odpowiedniego oznaczenia znakami drogowymi.

  7. #27
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    - ... ale przecież Ty masz zamiar budować DOM ( ? ) a nie autostradę, czy drogę publiczną ! , tym samym nie można powoływać się na wyrok NSA i rozporządzenie, które w § 2 ma brzmienie: "Przepisy rozporządzenia stosuje się przy projektowaniu, budowie oraz przebudowie dróg publicznych i związanych z nimi urządzeń budowlanych, a także przy projektowaniu i budowie urządzeń niezwiązanych z drogami publicznymi, sytuowanych w ich pasach drogowych".
    - za bardzo się wgłębiasz w temat " terenu zabudowy ", którego definicja została przywołana w rozporządzeniu o drogach kompletnie w innym celu !
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  8. #28

    Domyślnie

    Jednak Sąd jasno wskazuje co oznacza zwrot TEREN ZABUDOWY - i nijak on się ma do TERENU ZABUDOWANEGO (wytyczonego znakami drogowymi ) podczas określania odległości budynku od drogi.

    Ja się nie wgłębiam w temat tylko szukam wykładni - ja już wiem co trzeba w odniesieniu do swojej sprawy. Ale szukając znalazłem masę interpretacji gdzie sami prawnicy się gubią i określają teren zabudowy mianem terenu zabudowanego wyznaczonego przez znak D-42


    To samo dotyczy np ogrodzenia działki sąsiadującej z drogą gminną bądź powiatową. Wg różnych urzędów inaczej interpretowane - co też będę ustalał w odniesieniu do w.w. działki - dokładnie chodzi o 2 przypadki:

    1. Kupuję działkę - działka pusta i chcę ją ogrodzić - wg przepisów literalnie - ogrodzenie mimo że mogę postawić bez zgłaszania ( do 2,2m) to jako, że będzie to jedyny obiekt architektury na pustej działce - muszę go wybudować 8m od pasa drogowego - czyli 8m wgłębi działki
    2. Kupuję działkę, buduję bądź zaczynam budowę i wtedy robię ogrodzenie - może stać w granicy działki - bo jest to obiekt małej architektury na działce zabudowanej.

    Takie durne przepisy w polsce są i jest masa przykładów jak ludzi mają z tym problem - bo nagle po zbudowaniu ogrodzenia zarządca drogi żąda przesunięcia ogrodzenia - prawnicy radzą przed budową ogrodzenia sprawdzenie jak przepisy interpretują na danym terenie - chore zjawiska.

    A problem terenu ZABUDOWY przewija się w necie dość często - jak się tak w to człowiek zagłębi.

    Odpowiedz mi proszę na 1 pytanie - skoro nie można powoływać się na W.w wyrok.

    Posiadając działkę w TERENIE ZABUDOWY określonym w MPZP która położona jest obok drogi powiatowej poza TERENEM ZABUDOWANYM oznaczonym znakiem D-43 - w jakiej odległości od pasa drogowego lub jezdni można wybudować budynek - 8 czy 20m?

    Tak brzmi MPZP w odniesieniu do działki :

    Obiekty budowlane na terenie zabudowy skupionej należy
    posadawiać w odległości nie mniejszej niż 5,00m od granicy pasa drogowego, poza
    terenem zabudowanym
    w odległości nie mniejszej niż 20,00m od krawędzi jezdni.
    Ostatnio edytowane przez Karwos00 ; 19-09-2017 o 20:42

  9. #29
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    - jeżeli działka położona jest na " TERENIE ZABUDOWY ", to i 100% działek na tym terenie może być niezabudowanych, a dalej będzie to TEREN ZABUDOWY ponieważ tak określa Uchwalony Plan Miejscowy !
    - tym samym obowiązuje Cię " minimum 5m " ( wynikające z zapisów Planu Miejscowego ) od granicy pasa drogowego + minimalne odległości wynikające z Rozporządzenia o drogach tj. 8m od drogi powiatowej, a od gminnej 6m.
    Ostatnio edytowane przez ŁUKASZ ŁADZIŃSKI ; 19-09-2017 o 21:36
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  10. #30

    Domyślnie

    I dopiero dzisiaj dostałem taką odpowiedź od zarządcy drogi. Co w gminie nie było takie pewne.
    Dzięki za odpowiedź.
    Zarządca określił to tak - jak jest MPZP to oni nawet nie dostaną informacji co kto i jak tam buduje. Gdyby nie było MPZP i byłoby to poza obszarem zabudowanym - za znakiem D-43 to obowiązywałaby odległość 20m od krawędzi jezdni, lub 8 w obszarze obowiązywania znaku D-42 - a to określali by przed wydaniem warunków zabudowy.

  11. #31
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    ... ten znak widzę, że mocno Ci " miesza "...
    - o jakich Ty piszesz Warunkach Zabudowy ? jeśli jest PM to występujesz do Urzędu o wydanie Wypisu i Wyrysu z Planu Miejscowego.
    - od Zarządcy drogi co najwyżej możesz dostać Zapewnienie i Warunki Techniczne ( w tym lokalizacji ) zjazdu drogowego z drogi publicznej.
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  12. #32

    Domyślnie

    Zezwolenie na wjazd już mam

    Po prostu urzędnicy w gminie namieszali mi mówiąc że poza teren zabudowanym ma być 20m - ale jakby to było w znaczeniu prawa o ruchu drogowym. A prawidłowo powinno być - poza terenem zabudowy w odniesieniu do MPZP. Stąd całe to zamieszanie.

Strona 2 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony