dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 16 z 16
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    wrozansk

    Zarejestrowany
    Aug 2017
    Skąd
    Radziuszki
    Kod pocztowy
    16-500
    Posty
    124

    Domyślnie Podłogówka w całym domu czy grzejniki/klimakonwektory w sypialniach?

    Dzień dobry,

    W poprzednim wątku zastanawiałem się nad wyborem źródła ciepła. Nadal nie jest powiedziane czy będzie to pompa ciepła (upór drugiej połówki przed nieznanym), czy piec na ekogroszek/pellet.

    Teraz mam drugą zagwozdkę. Dotychczas myślałem nad położeniem podłogówki w całym domu. Jednak im więcej czytam, tym większy mam mętlik w głowie. Spotkałem się z opiniami, że w sypialniach podłogówka jest niekoniecznie najlepszym pomysłem, chociażby ze względu na ograniczony wybór podłogi, nośność stropu, brak możliwości szybkiej regulacji temperatury itp. Dlatego zastanawiam się nad rozwiązaniem chyba bardziej popularnym, czyli podłogówką na dole i grzejnikami bądź klimakonwektorami w sypialniach. I w związku z tym mam kilka pytań (na początek dwa, zapewne później coś jeszcze przyjdzie mi do głowy):

    1) Czy zastosowanie klimakonwektorów zamiast grzejników w połączeniu z podłogówką uprości całą instalację? Zarówno klimakonwektory jak i podłogówka to rozwiązania niskotemperaturowe, więc wydaje mi się, że ma to większy sens niż podłogówka i grzejniki.

    2) Przy ogrzewaniu za pomocą PC klimakonwektory są najlepszą opcją, tyle wiem. Natomiast czy mają one sens w przypadku kotłów na ekogroszek bądź pellet? Z tego co rozumiem, funkcja chłodzenia w tym drugim przypadku odpada?

    Pozdrawiam,

    Wojciech

  2. #2
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    wrozansk

    Zarejestrowany
    Aug 2017
    Skąd
    Radziuszki
    Kod pocztowy
    16-500
    Posty
    124

    Domyślnie

    Ponawiam pytanie

  3. #3
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar matiix
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Siepraw
    Kod pocztowy
    32-040
    Posty
    314

    Domyślnie

    Ja będe robił podłogówke w całości domu. Gadają ze w sypialni to niezbyt duzy komfort ale ja mam zamiar grzac cały czas nie wychładzać instalacji i grzać na niskiej temperaturze oraz założyć zasobnik na wode ok 200 lub nawet 300l. W domu którym mieszkam obecnie mieliśmy zasobnik 150l i wode podgrzewało w sezonie letnik 2-3 razy za dnia teraz jest 100l po wymianie i grzeje co chwilka bo temperatura spada szybko i ją dogrzewa.

  4. #4

    Domyślnie

    Proponuje nie komplikowac instalacji grzejnikami czy klimakonwektorami.
    Klimakonwektor z buczącym wentylatorem w sypialni ... osobiście nie zdecydowałbym się.

    Najlepsze są najprostsze rozwiazania a taką gwarantuje 100% instalacji podłogowej.
    Trudno się zgodzić z opiniami że nie zalecana jest w sypialniach, a dlaczego? Temperaturę zawsze mozna ustawić jaką sobie życzy uzytkownik, poprzez zmianę przepływów w pętlach grzewczych.

    Proszę dobrze się zastanowić, najwięcej problemów mają inwestorzy mieszanych instalacji.
    http://pl.kan-therm.com/

  5. #5

    Domyślnie

    Jesli źrodla niskotemperaturowe to TYLKO 100% podłogowki (mozesz takze podlaczyc recznikowca, plus ewentualnie dodatkowo grzalka 230V, choc u nas bez grzalki wystarcza) nawet jesli planujesz drewno na podlodze (u mnie jest go ok 70%) ale warunek KONIECZNY wykonanie projektu (pomijalny koszt w budowie domu a w naszych warunkach klimatycznych jedna z wazniejszych rzeczy w domu) i pilnowanie wykonawcy aby instalacja byla wykonana zgodnie z nim !!!
    Sterowanie mozna rozwiazac na kilka sposobow ....w domu mamy trzy strefy,
    I - 2x łazienka -23C
    II - 1x sypialnia -18C
    III - pozostale pomieszczenia - 21-22C

    PS
    Z pkt widzenia uzytkowego podlogowka to mega komfort, uzytkuje ja dwa lata i szczerze polecam !!!
    Nie wiem jaki mialby byc cel zastosowania klimakonwektorow oprocz skomplikowania instalacji, glosnosci (ja wskazano wyzej), koniecznosci serwisowania... ...itp.
    Dziennik Budowy

    Dom: 200m2 + garaż: 37m2, kubatura 455m3, projekt indywidualny; stropy mon. 18cm; płaski dach w ukł. odwróconym 20cm XPS U=0,17 W/m2K; podłoga 30cm styr. U=0,1W/m2K; ściany: Porotherm 25 P+W + 25cm styropianu Organika Platinium (grafit) λ=0,032, U= 0,11W/m2K; okna alu.Reynaers HS-CP155 & CS-86 HI, 3 szyby; piec kond. Viessmann Vitodens 200-W 19 kW, zas.120 l, podłogówka po całości; GWC glikolowe+WM Aeris 350, Zapotrzebowanie na ciepło OZC=39,17kWh/m2/rok, Fotowoltaika 5,1kW.

  6. #6
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    ironsmith

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Jarocin
    Kod pocztowy
    63-200
    Posty
    576

    Domyślnie

    hej a ja własnie wybrałem klimakonwektory do sypialni, dlaczego bo wybrałem pompę i na poddaszu gdzie są te sypialnie będę miał możliwość chłodzenia, głośność - są tam silniki bezszczotkowe ja dobrałem tak żeby zapotrzebowanie przy -20 sięgało drugiego biegu więc wcale nie będzie głośno, poza tym w nocy to raczej obniżamy temperaturę i klimakonwektro się nie załączy albo na najniższym biegu, moje mają jeszcze funkcję silent,
    jeżeli nie wybrałeś jeszcze źródła ciepła to pamiętaj że jeżeli teraz nie kupisz pc to pewnie w przyszłości na pewno i co wtedy z instalacją, jak tak myślałem na początku żeby instalację zrobić niskotemperaturową i pellet ale od wczoraj pompa stoi a klimakonwektory czekają na montaż
    poza tym popytaj przedmówców który z nich używał klimakonwektry?
    pozdrawiam

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał ironsmith Zobacz post
    hej .... są tam silniki bezszczotkowe ja dobrałem tak żeby zapotrzebowanie przy -20 sięgało drugiego biegu więc wcale nie będzie głośno,
    Tzn znaczy ile ....[dB]
    Czy wypowiadasz sie jako osoba juz uzytkujaca w praktyce takie rozwiazanie (w sypialni)?
    Poza tym ciepla podloga, cisza jest dla mnie cenniejsze niz no wlasnie co....bo o ile dobrze wiem, podlogowką takze mozna "chlodzic"

    Ps
    Tak sie sklada, ze mam u siebie w biurze klimakonwektory i co nie wiem w temacie ....
    Dziennik Budowy

    Dom: 200m2 + garaż: 37m2, kubatura 455m3, projekt indywidualny; stropy mon. 18cm; płaski dach w ukł. odwróconym 20cm XPS U=0,17 W/m2K; podłoga 30cm styr. U=0,1W/m2K; ściany: Porotherm 25 P+W + 25cm styropianu Organika Platinium (grafit) λ=0,032, U= 0,11W/m2K; okna alu.Reynaers HS-CP155 & CS-86 HI, 3 szyby; piec kond. Viessmann Vitodens 200-W 19 kW, zas.120 l, podłogówka po całości; GWC glikolowe+WM Aeris 350, Zapotrzebowanie na ciepło OZC=39,17kWh/m2/rok, Fotowoltaika 5,1kW.

  8. #8
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    ironsmith

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Jarocin
    Kod pocztowy
    63-200
    Posty
    576

    Domyślnie

    przy min. 28 dB (z internetu 20dB szum liści 30dB -tykanie zegara), regulacja temperatury lepsza, szybsza od podłogówki (bezwładność) możliwość chłodzenia - podłogówką tylko powużej temperatury rosy, każdy ustawi temperaturę w pokoju jak chce, cena wyższa to wada
    Ostatnio edytowane przez ironsmith ; 24-09-2017 o 12:19

  9. #9
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    marcinwlkp2014

    Zarejestrowany
    Nov 2014
    Skąd
    srem
    Kod pocztowy
    63-100
    Posty
    108

    Domyślnie

    Czesc ironsmith. Jaka pompa bedzie montowana w Twoim domu i czy mozna podjechac zobaczyc po montazu jaki halas robia klimakonwektory? Pozdr

  10. #10

    Domyślnie

    Pamiętajmy że podłogówke montujemy raz i praktycznie zapominamy o niej.

    Z klimakonwektorem już nie będzie tak malinowo - proponuje "posłuchać" wieczorem klimakonwektorów które pochodziły już kilka sezonów.
    Poza tym konieczność jego czyszczenia i ewentualnie wymiany napędów po kilku sezonach.

    Podłogówką także mozesz swobodnie chłodzić, do tego proponuje jeszcze zaopatrzyć się w ogrzewanie ścienne - szczególnie łazienki gdzię bedą wisiały lustra.
    Niezastąpiony komfort wiecznie czystego, niezaparowanego lustra - żona będzie zachwycona (z własnego doświadczenia).
    http://pl.kan-therm.com/

  11. #11
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    ironsmith

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Jarocin
    Kod pocztowy
    63-200
    Posty
    576

    Domyślnie

    hej marcin widzę że masz blisko, klimakonwektory na razie w opakowaniu czekają pompa już stoi panasonic sdc 9kW 3faz H, czekam na ocieplenie, mają zacząć w przyszłym tygodniu i mają się uporać w 3tyg, ja do tego czasu powinienem ocieplić skosy i poddasze więc na zimę uruchomię choć wprowadzimy się na wiosnę, co do hałasu na pewno głośniejsze od podłogówki, ale bałem się tej bezwładności w sypialni, mam znajomego który ma grzejniki kanałowe i przyzwyczaił się, nie zauważa szumu.

  12. #12
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Viperek

    Zarejestrowany
    May 2014
    Skąd
    Andrychów
    Kod pocztowy
    34-120
    Posty
    2

    Domyślnie

    @ironsmith i jak użytkowanie klimakonwektorów ?

  13. #13
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    wioslo1

    Zarejestrowany
    Jul 2016
    Skąd
    Luboń
    Posty
    265

    Domyślnie

    ja polecam 100% podłogówki układ mieszany jest obecne bezzasadny

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał ironsmith Zobacz post
    hej marcin widzę że masz blisko, klimakonwektory na razie w opakowaniu czekają pompa już stoi panasonic sdc 9kW 3faz H, czekam na ocieplenie, mają zacząć w przyszłym tygodniu i mają się uporać w 3tyg, ja do tego czasu powinienem ocieplić skosy i poddasze więc na zimę uruchomię choć wprowadzimy się na wiosnę, co do hałasu na pewno głośniejsze od podłogówki, ale bałem się tej bezwładności w sypialni, mam znajomego który ma grzejniki kanałowe i przyzwyczaił się, nie zauważa szumu.
    Jak spisuja sie klimakonwektory?
    Ja w tej chwili rowniez stoje przed wyborem, instalowac grzejniki czy klimakonwektory.
    Mam nienajnowszy dom i grzejniki na jednym pietrze, Przy temp zewn do -5 stopni wystarcza jak zasile je woda o temp 45stopni. Potem trzeba dac 50 stopni.
    Na pietrze jeszcze nie mam nic. I teraz co kupic? Grzejniki czy klimakonwektory?
    O ile wiem klimakonwektory bez wentylatora praktycznie nie grzeja, a w sypialni wentylator to slaby pomysl. Slychac te wentylatory?
    Na najwolniejszym biegu sa glosniejsze niz komputer stacjonarny?
    Bede mial pompe ciepla i kusi mnie mozliwosc odwrocenia dzialania konwektora w klimatyzacje. Tylko ten wentylator! No i nie promieniuje ciepla jak grzejnik, tylko dmucha powietrze.

    ironsmith- jakie wrazenia?

  15. #15
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    Zdecydowanie wszędzie podłogówka .Drewno nie przeszkadza ( deska klejona 13 mm). Zrobione bez liczenia . działa idealnie

  16. #16

    Domyślnie

    U mnie juz za pozno na podlogowke.
    Na pewno bedzie pompa ciepla i albo grzejniki, albo klimakonwektory.
    Sklaniam sie ku grzejnikom, bo nie wierze, ze da sie spac przy wentylatorze klimakonwektora. Ale moc odwrocic dzialanie w lecie, bezcenne...

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony