dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.282
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie Split - okablowanie i orurowanie

    Dwie klimy które mam mają doprowadzone zasilanie kablem trzyżyłowym do jednostki wewnętrznej i kabel czterożyłowy z jednostki wewnętrznej do jednostki zewnętrznej.
    Potencjalny montażysta Gree twierdzi, że trzy żyły zasilające idą do jednostki zewnętrznej.

    Chcę puścić instalację przed tynkami, ale wolałbym jeszcze nie wybierać klimy.

    Czy pełną swobodę da mi puszczenie dwóch kabli zasilających (wybiorę, który podłączyć) jeden do jednostki zewnętrznej, drugi do wewnętrznej i czterożyłowego pomiędzy jednostkami? Czy są jeszcze inne kombinacje?
    Jaki rury dać przy min. 3,5kW mocy chłodniczej?

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000)
    tkaczor123

    Zarejestrowany
    Jul 2017
    Skąd
    Tarnów
    Kod pocztowy
    33-100
    Posty
    1.253

    Domyślnie

    Kabel 3 żyłowy(3x2,5mm2) ciągniesz do jednostki zewnętrznej , pomiędzy jednostką zewnętrzną a wewnętrzną kabel 4 żyłowy (4x1,5mm2).
    Rury dla mocy 3,5 kw to chyba 1/4" i 3/8"- jednak muszę sprawdzić jakie mam u siebie. Zastanów się nad multi splitem.
    Pamiętaj o odprowadzeniu skroplin z jednostki wewnętrznej.

  3. #3

    Domyślnie

    Gorzej będzie z rozstawem uchwytów dla jednostki zewnętrznej. Czy jest jakiś standard? Jak zamontować przed ociepleniem?
    Bliźniak z lat '70. 100m2 uż. Biały 5/grafit 15/piwnica 15cm EPS, dach żużel. Okna 2 lub 3 szyb.
    Parter ogrzewany od 2009 klima inwerter split Fujitsu ASYA12LGC, łazienka podłoga kable, nieużywane dyn. akumulacyjne, CWU z PV lub II taryfa. WM. Koszt roczny energii el. wg ostatniej faktury za 2017 - 650 zł.
    Piętro CO i CWU na gaz. WG.
    PV 10kW CIGS, SMA 2000HF i SB3300 +LK +Webbox +Wattrouter.
    WG i WM Thesslagreen AirPack Home 400h +expansion +CF +AirMobile.

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał JanWerbinski Zobacz post
    Gorzej będzie z rozstawem uchwytów dla jednostki zewnętrznej. Czy jest jakiś standard? Jak zamontować przed ociepleniem?
    Zamontuj uchwyt na poprzeczce po niej będą jeździć w prawo i w lewo podpórki i sobie później dopasujesz rozstaw. Zobacz aukcję o nr 6361121474.
    A tak w ogóle to uchwyt po dociepleniu sobie załóż na kołki 30 cm i gitara.

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.282
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Ja jednostkę zewnętrzną chcę postawić na bloczkach betonowych (ewentualnie jakiś fundamencik wyleję). W dwóch mieszkaniach mam powieszoną na elewacji i dziwnym sposobem wibracje sprężarki przenoszą się. Nie chcę mocowania związanego konstrukcją domu.
    Co do kabli - porozmawiałem z potencjalnymi monterami innych niż Gree klim, i dałem kabelek zasilający i do zewnętrznej (np. Gree tak ma) i do wewnętrznej (np. Galanz tak ma). No, ale rur dałem jeden zestaw pod Gree, na którą teraz jestem zdecydowany. Gdyby w przyszłości trzeba było zmienić na coś innego (albo gdybym zaraz zmienił zdanie) to pewnie da się zrobić przejściówki. A jak nie, to pozostanie "zwykły" montaż wierceniem i kuciem.

    Rurę do skroplin, za radą jednego z monterów, kupiłem w Castoramie sztywną 20mm. A że wykute miałem z zawijasami, to ją podgrzałem opalarką i dopasowałem. Już zatynkowana.
    Odprowadzenie będzie do kanalizacji (bo miałem najbliżej i najłatwiej - ale nawet gdyby było inaczej, to wolę unikać mostków). Za radą z kolei hydraulika ma być podłączenie do syfonu umywalki przez trójnik, jak pralkę czy zmywarkę się podłącza. Za to przyłącze chyba nie najlepiej mi poprowadzili - wychodzi poniżej klimy. Pewnie trzeba będzie jakoś zamaskować. Ale i tak będzie lepiej, niż bez wkucia.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 19-09-2017 o 21:54

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał kudlaty69 Zobacz post
    Zamontuj uchwyt na poprzeczce po niej będą jeździć w prawo i w lewo podpórki i sobie później dopasujesz rozstaw. Zobacz aukcję o nr 6361121474.
    A tak w ogóle to uchwyt po dociepleniu sobie załóż na kołki 30 cm i gitara.
    Pomysł fajny ale niestety wykonanie gorzej. Po doświadczeniach zakupiłem uchwyty 80cm ze stali nierdzewnej. Nie chcę ze zwykłej stali. Musi być nierdzewna, bo nie będę później tego malował i odrdzewiał. Dlatego chcę zamontować je bezpośrednio na ścianie, przed położeniem styropianu.
    Bliźniak z lat '70. 100m2 uż. Biały 5/grafit 15/piwnica 15cm EPS, dach żużel. Okna 2 lub 3 szyb.
    Parter ogrzewany od 2009 klima inwerter split Fujitsu ASYA12LGC, łazienka podłoga kable, nieużywane dyn. akumulacyjne, CWU z PV lub II taryfa. WM. Koszt roczny energii el. wg ostatniej faktury za 2017 - 650 zł.
    Piętro CO i CWU na gaz. WG.
    PV 10kW CIGS, SMA 2000HF i SB3300 +LK +Webbox +Wattrouter.
    WG i WM Thesslagreen AirPack Home 400h +expansion +CF +AirMobile.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony