dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Ksosik

    Zarejestrowany
    Jul 2015
    Skąd
    Gniezno
    Posty
    210

    Domyślnie Przyłącze wodne - pomoc w interpretacji warunków technicznych.

    Witam Was Drodzy Forumowicze...

    Otrzymałem warunki techniczne z przedsiębiorstwa które zarządza w mojej miejscowości wodociągami i w tychże warunkach w jednym z punktów jest takie zdanie:

    "Przyłącze wodociągowe po odbiorze przechodzi na własność Gminy i użytkowanie przedsiębiorstwa (nazwa firmy)"

    Czy ten zapis jest właściwy? Od kiedy przyłącze, które jest na mojej działce i które buduję za własne środki przechodzi na własność Gminy?

    Obecnie jestem na etapie budowania sieci kanalizacyjnej z własnych środków i temat jest mi ogólnie znany i zgłębiony odnośnie kanalizy, ale ten zapis mnie zastanowił. Czy u Was Koledzy i Koleżanki jest podobnie, czy mamy tu do czynienia z jakimś nadużyciem, którym należałoby się zająć?

    Pozdrawiam

  2. #2

    Domyślnie

    Jeśli dobrze kojarzę to przyłącze jest do granicy działki a dalej zewnętrzna instalacja

  3. #3

    Domyślnie

    Gmina nie ingeruje w to co masz na dzialce. Zapis mowi o tym ze Ty masz zrobic podlaczenie na swoj koszt, a gmina to od Ciebie przejmie i bedzie zarzadca/wlascicielem tego co zrobisz. Naturalna praktyka.

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    infrastrukturę techniczną można podzielić na 3 zasadnicze części :
    - SIECI - przebiegające zazwyczaj na działkach miejskich
    - PRZYŁĄCZA - pomiędzy SIECIĄ, a granicą działki jak pisze mku7i i również zazwyczaj na działkach należących do miasta
    - INSTALACJE - od granicy działki ( punktu przyłączenia ), do budynku

    niekiedy zdarza się, że miasto nie ma środków na rozbudowę SIECI, czy realizację PRZYŁĄCZA od SIECI - wówczas Inwestor realizuje je z własnych środków. Kwestia własności / współwłasności - raczej jest do uzgodnienia.
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  5. #5
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Ksosik

    Zarejestrowany
    Jul 2015
    Skąd
    Gniezno
    Posty
    210

    Domyślnie

    Cytat Napisał ŁUKASZ ŁADZIŃSKI Zobacz post
    infrastrukturę techniczną można podzielić na 3 zasadnicze części :
    - SIECI - przebiegające zazwyczaj na działkach miejskich
    - PRZYŁĄCZA - pomiędzy SIECIĄ, a granicą działki jak pisze mku7i i również zazwyczaj na działkach należących do miasta
    - INSTALACJE - od granicy działki ( punktu przyłączenia ), do budynku

    niekiedy zdarza się, że miasto nie ma środków na rozbudowę SIECI, czy realizację PRZYŁĄCZA od SIECI - wówczas Inwestor realizuje je z własnych środków. Kwestia własności / współwłasności - raczej jest do uzgodnienia.
    Panie Łukaszu, proszę o wskazanie przepisów, które o tym mówią. W ustawie o zbiorowym zaopatrzeniu...z 2001 roku nie ma takiego rozgraniczenia.

    art. 2 ust. 6 ustawy - przyłącze wodociągowe - odcinek przewodu łączącego sieć wodociągową z wewnętrzną instalacją wodociągową w nieruchomości odbiorcy usług wraz z zaworem za wodomierzem głównym

    art. 15
    1. Przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne jest obowiązane zapewnić budowę urządzeń wodociągowych i urządzeń kanalizacyjnych, ustalonych przez gminę w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy oraz miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego, w zakresie uzgodnionym w wieloletnim planie rozwoju i modernizacji, o którym mowa w art. 21 plan rozwoju i modernizacji urządzeń wodociągowych i urządzeń kanalizacyjnych ust. 1.
    2. Realizację budowy przyłączy do sieci oraz studni wodomierzowej, pomieszczenia przewidzianego do lokalizacji wodomierza głównego i urządzenia pomiarowego zapewnia na własny koszt osoba ubiegająca się o przyłączenie nieruchomości do sieci.
    3. Koszty nabycia, zainstalowania i utrzymania wodomierza głównego ponosi przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne, a urządzenia pomiarowego - odbiorca usług.



    Tak mówi ustawa...czyli generalnie to co ja wybudowałem i jest na mojej działce to jest moje i dlatego nie rozumiem, dlaczego to co buduję z własnej kasy mam teraz przekazywać gminie.

    Inna sprawa z urządzeniem kanalizacyjnym czy wodociągowym (siecią), tu buduję ze swoich i potem na podstawie umowy odpłatnie przekazuję gminie, to rozumiem, ale w przypadku przyłącza?!

    Pozdrawiam

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ksosik Zobacz post
    Panie Łukaszu, proszę o wskazanie przepisów, które o tym mówią. W ustawie o zbiorowym zaopatrzeniu...z 2001 roku nie ma takiego rozgraniczenia.

    art. 2 ust. 6 ustawy - przyłącze wodociągowe - odcinek przewodu łączącego sieć wodociągową z wewnętrzną instalacją wodociągową w nieruchomości odbiorcy usług wraz z zaworem za wodomierzem głównym

    art. 15
    1. Przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne jest obowiązane zapewnić budowę urządzeń wodociągowych i urządzeń kanalizacyjnych, ustalonych przez gminę w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy oraz miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego, w zakresie uzgodnionym w wieloletnim planie rozwoju i modernizacji, o którym mowa w art. 21 plan rozwoju i modernizacji urządzeń wodociągowych i urządzeń kanalizacyjnych ust. 1.
    2. Realizację budowy przyłączy do sieci oraz studni wodomierzowej, pomieszczenia przewidzianego do lokalizacji wodomierza głównego i urządzenia pomiarowego zapewnia na własny koszt osoba ubiegająca się o przyłączenie nieruchomości do sieci.
    3. Koszty nabycia, zainstalowania i utrzymania wodomierza głównego ponosi przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne, a urządzenia pomiarowego - odbiorca usług.

    Tak mówi ustawa...czyli generalnie to co ja wybudowałem i jest na mojej działce to jest moje i dlatego nie rozumiem, dlaczego to co buduję z własnej kasy mam teraz przekazywać gminie.

    Inna sprawa z urządzeniem kanalizacyjnym czy wodociągowym (siecią), tu buduję ze swoich i potem na podstawie umowy odpłatnie przekazuję gminie, to rozumiem, ale w przypadku przyłącza?!

    Pozdrawiam
    to co napisałem powyżej pokrywa się z cytatami Ustawy
    art. 2 ust. 6 ustawy - przyłącze wodociągowe - odcinek przewodu łączącego sieć wodociągową z wewnętrzną instalacją wodociągową w nieruchomości odbiorcy usług wraz z zaworem za wodomierzem głównym

    art. 15 p.1. - mówi ( wg mnie ) o rozbudowie sieci
    art. 15 p.2. i 3. - precyzuje kto ponosi koszty realizacji przyłącza, a kto wodomierza głównego, urządzenia pomiarowego.

    ... ja też z wieloma zapisami w Ustawach, Rozporządzeniach mogę się nie zgadzać, ale nie mam możliwości wpływu na ich zapisy - pozostaje ich stosowanie !
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.320

    Domyślnie

    Przyłącze wodne to odcinek pomiędzy wcinką a wodomierzem.
    Z reguły koszty pokrywa inwestor chyba że przepisy lokalne stanowią inaczej.
    Wodomierz instaluje, plombuje i zapewnia Przedsiębiorstwo Wodociągów, Gmina lub inny organ który zaopatruje w wodę.
    Przejście własności nie jest nadużyciem, a korzyści z przejścia przyłącza są takie że wszelkie awarie tego odcinka są naprawiane bez udziału finansowego inwestora.

    Taka sama zasada obowiązuje w zaopatrzeniu w inne media których urządzenia pomiarowe są lokowane w domu. Jeśli pomiar jest na granicy działki to pozostały odcinek nie jest traktowany jako przyłącze a jako instalacja wewnętrzna.
    Niektóre przedsiębiorstwa zapewniające media przejmując odcinki przyłączy zwracają koszty poniesione na ich realizację ale liczone według własnej taryfy.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony