dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1

    Question Izolacja akustyczna z wełny - jakiej?

    W ostatnim czasie wykańczam poddasze na użytkowe.
    Atualnie chcę wykonać podłogi.
    Strop mam stary, żuzlowo-betonowy, kosmicznie nierówny i trochę słaby.
    Nie chcąc go obciążać, planuję położyć drewniane lagary, na to płytę OSB i na klej parkiet/deskę.
    Zostanie sporo wolnej przestrzeni pomiędzy płytą OSB, a stropem pod spodem.
    Pomyślałem, że wypełnię tę przestrzeń wełną mineralną, co wygłuszy częściowo dźwięki z poddasza przenikające na parter..
    :Jaka ta wełna ma być??
    Czy jest sens kupować specjalnie np. aku-płytę, czy tylko zwykłą najtańszą wełnę? Bo różnica w cenie jest spora.
    Na izolacji cieplnej mi nie zależy (dobrze?) bo dom ocieplony i sufit od strony dachu na poddaszu również.
    Jako izolacja cieplna nie ma chyba uzsadnienia kupowanie lepszej jakościowo wełny (o skuteczniejszej izolacyjności).
    A jako izolacja akustyczna, czy zwykła przeciętna wełna (najtańszy ISOVER 0,39 1m2-gr. 10 cm 7zł)jest w rzeczywistości znacznie słabsza niż ta niby specjalna aku-płyta itp?
    Czy to tylko tzw. ściema dla reklamy i nadanie wełnie formatu ułatwiającego potencjalnie montaż np. w zabudowie z gipsu?

  2. #2

    Question

    Cytat Napisał fuzel Zobacz post
    A jako izolacja akustyczna, czy zwykła przeciętna wełna (najtańszy ISOVER 0,39 gr.10 cm; m2 za 7zł ) jest w rzeczywistości znacznie słabsza niż ta niby specjalna aku-płyta itp?
    Czy to tylko tzw. ściema dla reklamy i nadanie wełnie formatu ułatwiającego potencjalnie montaż np. w zabudowie z gipsu?
    To jak to jest z tą wełną nikt nie wie? Zwykła przeciętna wełna w praktyce ma mniejsza izolacyjność akustyczną od tej aku-płyty z wełny?

  3. #3

    Domyślnie

    Jak chcesz mieć dobra izolację akustyczną na takim stropie to nasyp parę cm perlitu

  4. #4

    Domyślnie

    Perlitu mam sporo już zakupionego.Ale sprawia różne trudności w użyciu, bo np. fruwa jak pierze. Jesli zasypię przestrzenie między listwami/legarami to kładąc płytę OSB wydmucham chyba wszystko. A perlit jest chyba skuteczny jako izolacja dźwiękowa wyłącznie w postaci sypkiej.
    Może ktoś wie jednak jak to jest z tą wełną, tzn. jej dźwiękochłonnością?
    Bo mam też sporo darmowej wełny , takiej na rurociągi o dużej temp. , zbrojonej siatką ocynkowaną i drutem.
    Ostatnio edytowane przez fuzel ; 28-08-2017 o 19:35

  5. #5

    Domyślnie

    Przykryj perlit byle folią czy kartonem, przestanie fruwać

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cezary.pl

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Puszcza Stromecka
    Posty
    2.100

    Domyślnie

    Cytat Napisał fuzel Zobacz post
    Nie chcąc go obciążać, planuję położyć drewniane lagary, na to płytę OSB i na klej parkiet/deskę.
    Pamiętaj, aby pod legary podłożyć pasy z filcu, żeby hałas tupania na piętrze nie przenosił się po stropie na parter.

    Pozdrawiam
    Cezary
    Mieszkam w parterówce bez kominów, 123 m2
    Dach: płyta warstwowa PIR 160/200, więźba dachowa z betonu i stali.
    Ściany: BK H+H i 200mm grafitu Etixx.
    Podłoga: 140mm płyty PIR, jastrych anhydrytowy.
    Rekuperator o3ozon 400m3/h
    Ogrzewanie 100% podłogowe i CWU zasilane z bufora 1000l
    Gruntowa PC Konceptus 7 kW zasila bufor.
    Poziome dolne źródło 150 mb PE32 w kurzawce.
    Awaryjnie w buforze grzałki elektr. 8 kW + 2 kW.
    Biokominek na etanol.
    PV 7,3 kWp na gruncie.

  7. #7

    Domyślnie

    Ostatecznie pod legary podłożyłem dość gęsto 0,4 do 0,6 mm grubości matę gumową - punktowo. Na reszcie długości twardy styropian (Austrotherm EPS 035 EXPERT) i uzupełniłem pozostałe wolne szczeliny pod legarami pianka poliuretanową. Przestrzeń pomiędzy stropem, a płytą OSB wypełniłem wełną o dużej gęstości (PAROC Pro Wired Mat 80). Miejsca gdzie przebiegały rurki od c.o. oraz wszelakie kable i przewody zasypałem Perlitem o średniej granulacji. Całość wyszła dość tanio (materiały z odzysku i pozostałości z innej budowy) oraz jak pokazała praktyka, wyszło z tego dobre wygłuszenie.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony