dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    lukaszNMR

    Zarejestrowany
    Jul 2017
    Skąd
    Mrągowo
    Kod pocztowy
    11-700
    Posty
    7

    Domyślnie Ustawienie domu względem drogi - wymogi prawne

    Mam pytanie odnośnie prawnych wymagań dotyczących ustawienia budynku (domu jednorodzinnego) na działce, względem drogi. Otóż usłyszałem od fachowca, że jest prawnie wymagane, aby nowo stawiany dom był ustawiony równolegle do drogi, tj. jego dłuższy bok powinien być równoległy do drogi. Szukałem przepisów, które potwierdziłyby to co usłyszałem, ale nie mogę takich znaleźć. Powiedźcie, czy sa takie wymagania,? Czy dom na działce można ustawić wedle własnych preferencji? Załóżmy, że dla działki nie ma MPZP i nie zostały wydane WZ.

    Pozdrawiam.

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Cytat Napisał lukaszNMR Zobacz post
    Załóżmy, że dla działki nie ma MPZP i nie zostały wydane WZ.
    To nic nie zbudujesz.
    Ale jak nie ma MPZP to występując o WZiZT, można, "rozrysować" swoje preferencje i liczyć, że urząd się do nich z troską odniesie, ale.
    Ale na sposób umiejscowienia budynku na działce, największy wpływ ma zabudowa sąsiednich działek - to się nazywa ład urbanistyczny.
    Z drugiej strony i MPZP i WZiZT mówią o ścianie frontowej - czyli przyjmuje się, że ściana frontowa to ta która jest równoległa do ulicy/drogi i z której jest główne wejście do budynku.
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  3. #3
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.277

    Domyślnie

    Dlatego pierwszy w okolicy budujący na WZiZT , może łatwiej zrealizować swoje marzenia. Ma większe szanse. Oczywiście ważny jest rozsądek, strony świata i parę innych uwarunkowań np. pochylenie terenu.

  4. #4
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    lukaszNMR

    Zarejestrowany
    Jul 2017
    Skąd
    Mrągowo
    Kod pocztowy
    11-700
    Posty
    7

    Domyślnie

    Czyli rozumiem, że prawnie nie ma w żadnych przepisach wymogu stawiania domu równolegle do drogi, tj dłuższym bokiem do drogi.
    Więc jeśli inwestor zawnioskuje o usytuowanie prostopadłe do drogi (lub skośne, lub jeszcze inne) to gmina może wydać takie WZ - jeśli nie widzi przeciwwskazań.
    Dobrze zrozumiałem?

    PS: Bertha - chodzi właśnie o pochylenie terenu, które sprawia, że nie pasuje ustawienie wyjściem do drogi, czyli dłuższą krawędzią do drogi - tak jak ma 90% projektów.

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.277

    Domyślnie

    Występując o WZiZT dostarczasz mapę obszaru o trzykrotnej szerokości frontu działki do analizy dobrego sąsiedztwa. Jeśli w tym zakresie nie ma innych budynków ewentualnie potrafisz uzasadnić swoją lokalizację oraz orientację Twojego projektu względem stron świat, to może urząd podzieli Twój punkt widzenia. Problem znam tylko od strony finału czyli decyzji które widzę u inwestorów. Generalnie inwestorzy wiedzą czego chcą i jest dobrze, czyli projekt jest najczęściej zgodny z ich oczekiwaniami. Tacy którzy uważali, że jakoś to będzie (lub nie uważali na etapie rozmów z projektantem), trzeźwieją na działce po wyznaczeniu budynku i zaczyna się biadolenie oraz cyrk. Dlatego lepiej miesiąc dłużej projektować niż męczyć się ze skutkami nietrafionych czy pochopnych decyzji. "Cierpienie"l na poczatku, to mniej problemów przy odbiorze.

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Cytat Napisał lukaszNMR Zobacz post
    Czyli rozumiem, że prawnie nie ma w żadnych przepisach wymogu stawiania domu równolegle do drogi, tj dłuższym bokiem do drogi..
    W zasadzie takie sprawy reguluje akt prawa miejscowego, który jest prawem obowiązującym na danym terenie.
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony