dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1

    Domyślnie Droga dojazdowa-współwłasność

    Witam
    Chciałbym zapytać o prace jakie można wykonać na drodze, która jest współwłasnością.
    Sytuacja wygląda tak, że do dwóch działek budowlanych została wydzielona droga dojazdowa, która jest po połowie współwłasnością dwóch osób (właścicieli tych działek). Na jednej działce zakończyła się budowa i właściciel chciałby uporządkować drogę i wykonać utwardzenie i kostkę.Drugi współwłaściciel na razie nie chce uczestniczyć w kosztach wykonania prac na drodze.
    Tutaj mam pytania:
    -czy mogę we własnym zakresie i za swoje pieniądze wykonać drogę (tj. zrobić podkład, wykonać krawężniki i nawierzchnię-kostkę) zupełnie bez udziału drugiego współwłaściciela. Oczywiście gdyby w przyszłości chciał podłączać się do mediów w tej drodze wyrażam zgodę pod warunkiem doprowadzenia nawierzchni do stanu pierwotnego
    -czy istnieje jakiś przepis który nakazuje współwłaścicielom uczestniczenie w kosztach wykonania drogi.
    Może są inne pomysły na rozwiązanie takich kwestii.
    Pozdrawiam
    Jak się nazywa Japoński stolarz? PiłajajaMucharatała

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    IMO utwardzenie drogi przekracza zwykły zarząd i wymaga zgody wszystkich współwłaścicieli.

  3. #3

    Domyślnie

    Zgoda współwłaścicieli na przeprowadzenie mediów i wykonanie drogi jest we wcześniejszej ugodzie sądowej. Chodzi mi konkretnie o to czy mogę za swoje pieniądze wykonać tą drogę, jeśli współwłaściciel nie będzie zainteresowany jej wykonaniem.
    Jak się nazywa Japoński stolarz? PiłajajaMucharatała

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.279

    Domyślnie

    Niech podpisze Ci papier, że wyraza zgode na utwardzenie/wykonanie nawierzchi z..../poprowadzenie instalacji -wymienic jakie od-do, nr działki, obręb, miejscowosc. Jak będzie sprytny to zażąda aby było wpisane że koszty ponosisz sam, choc nie jestem pewien czy to wyklucza w przyszłosci roszczenia o zwrot poniesionych kosztów na utrzymanie rzeczy wspólnej. Wszelkie koszty dokumentuj fakturami. Drugi współwłaścicel w przyszłosci tez będzie miał sprawę do ciebie , gdy dojrzeje do budowy a wtedy faktury na stół. Głupio gdy trzeba iść na udry z sąsiadem , lecz niekiedy inaczej się nie da.

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał mnowak355 Zobacz post
    Zgoda współwłaścicieli na przeprowadzenie mediów i wykonanie drogi jest we wcześniejszej ugodzie sądowej.
    Skoro masz odpowiedź na pytanie w ugodzie sądowej, to na jakie pytanie szukasz odpowiedzi?

  6. #6
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Pod

    Zarejestrowany
    Oct 2016
    Skąd
    GOP
    Kod pocztowy
    44-120
    Posty
    586

    Domyślnie

    Nie wiem co mieliście dokładnie w tej ugodzie podpisane ale prawie każda czynność na wspolnej dzialce wymaga zgody wszystkich właścicieli. Tutaj piszesz o wykonaniu nawierzchni i pewnie utwardzeniu podłoża co wiąże sie z wielodniowym wyłączeniem dojazdu z użytku więc na pewno wymaga to zgody.
    Nie istanieje żaden przepis nakazujący partycypacji w kosztach budowy czegokolwiek na wspolnej dzialce.
    Pow. grz. podlóg 100m2 (93m2 ogrzewane) Sciany Porotherm 24cm+16cm styro(λ0.032), posadzka na gruncie styro 12-13 cm (λ0.037), stropodach 35cm (ekofiber λ0.037), fundament 8cm XPS okna 3S Uw=0,75, 100% OP, WM+reku,
    Pci Samsung EHS 9KW.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał Bertha Zobacz post
    Niech podpisze Ci papier, że wyraza zgode na utwardzenie/wykonanie nawierzchi z..../poprowadzenie instalacji -wymienic jakie od-do, nr działki, obręb, miejscowosc. Jak będzie sprytny to zażąda aby było wpisane że koszty ponosisz sam, choc nie jestem pewien czy to wyklucza w przyszłosci roszczenia o zwrot poniesionych kosztów na utrzymanie rzeczy wspólnej. Wszelkie koszty dokumentuj fakturami. Drugi współwłaścicel w przyszłosci tez będzie miał sprawę do ciebie , gdy dojrzeje do budowy a wtedy faktury na stół. Głupio gdy trzeba iść na udry z sąsiadem , lecz niekiedy inaczej się nie da.
    Zgoda na przejście instalacjami i wykonanie drogi jest w ugodzie sądowej. Chodzi mi konkretnie o to czy mogę za swoje pieniądze wykonać tą drogę, jeśli współwłaściciel nie będzie zainteresowany jej wykonaniem.
    Jak się nazywa Japoński stolarz? PiłajajaMucharatała

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Skoro masz odpowiedź na pytanie w ugodzie sądowej, to na jakie pytanie szukasz odpowiedzi?
    Chodzi mi konkretnie o to czy mogę za swoje pieniądze wykonać tą drogę, jeśli współwłaściciel nie będzie zainteresowany jej wykonaniem. Czy np. może się sprzeciwić jej wykonaniu z jakiegoś idiotycznego powodu.
    Jak się nazywa Japoński stolarz? PiłajajaMucharatała

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pod Zobacz post
    Nie wiem co mieliście dokładnie w tej ugodzie podpisane ale prawie każda czynność na wspolnej dzialce wymaga zgody wszystkich właścicieli. Tutaj piszesz o wykonaniu nawierzchni i pewnie utwardzeniu podłoża co wiąże sie z wielodniowym wyłączeniem dojazdu z użytku więc na pewno wymaga to zgody.
    Nie istanieje żaden przepis nakazujący partycypacji w kosztach budowy czegokolwiek na wspolnej dzialce.
    Puki co działka sąsiednia jest pusta i sąsiad kosi ją jedynie raz w roku i tylko wtedy tam przyjeżdża. Jeśli nie istnieje żaden przepis o uczestniczeniu w kosztach budowy drogi to jak rozumiem jeśli chcę tą drogę wykonać za własne pieniądze to nie ma też przepisów zakazujących mi tego.
    Jak się nazywa Japoński stolarz? PiłajajaMucharatała

  10. #10

    Domyślnie

    Dziękuję za odpowiedzi. Gdyby ktoś miał coś ciekawego do dodania-zapraszam
    Jak się nazywa Japoński stolarz? PiłajajaMucharatała

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony