dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1

    Domyślnie Ocena działka pod dom- jakie koszty przygotowania ?

    witam,
    jestem przed kupnem działki. Zacząłem trochę analizować jej plusy i minusy. Zastanawiam się, jakie mogą być koszty ziemne przygotowania takiej działki pod budowę domu ? Działka ma około 2000m2. Działka w miarę równa, trochę podniesiona ( nawieziona ).
    Sąsiedzi mówią, że właściciel od 2 lat nawoził ziemię i gruz na działkę aby ją podnieść. Zastanawiam się poco ? może żeby wyschła ? może żeby wody opadowe spływały na sąsiednie działki ? No i pytanie, czy teraz będę musiał po zakupie takiej działki przywrócić stan "normalny", tj. wyrównać jej poziom do poziomu ulicy/innych działek ? jakie to mogą być koszty - załadunek, wywóz tyle ziemi ? Mam podejrzenia, że pod dom też będę musiał wymienić grunt, czyli to dodatkowy koszt , pewnie kilkadziesiąt tyś ? Da się to jakąś oszacować ? poniżej podaję link do krótkiego filmiku pokazującego omawiana działkę.
    Dodam, że na lewej działce już ktoś zaczął budowę, fundamenty itp. Gadałem z facetem, ogólnie jest wściekły na właściciela działki, którą się interesuję, za to że ten tak podniósł teren bo przez to jemu zalało całą ziemie. Musi sporo wypompowywać wody itp. chociaż sąsiedzi mówią, że to jego własna wina, bo buduje dom na ziemi gdzie było kiedyś małe jeziorko i niech nie zwala na podwyższoną działkę sąsiada...
    Sam już nie wiem, co o tym wszystkich sądzić. Najbardziej myślę, jakie mogą być koszty przygotowania ziemi do budowy domu? wymiana gruntu pod dom, wywóz ziemi i gruzu celem wyrównania poziomu działki, itp. Proszę, obejrzyjcie filmik, może macie jakieś sugestie, przewidywania kosztów ?
    https://youtu.be/034f9c6Tl70

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Zasypał, bo pewnie grunt podmokły.

    Jak kupisz grunt, będziesz odpowiedzialny za zalewanie sąsiada, jeśli ten zdecyduje się podać do sądu.
    Grunt nasypowy - może okazać się, że trzeba fundament kopać do gleby rodzimej - czyli głębsze fundamenty.
    Gruz - może okazać się, że trzeba wymienić ziemię pod ogród.

  3. #3

    Domyślnie

    nikt nie podnosi działki ani nie nawozi na nią gruzu bezpodstawnie, to są spore koszty.
    Ja bym czegos takiego nie kupił


  4. #4
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    rabarbar1

    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Posty
    139
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    11

    Domyślnie

    Jeśli pomimo dwóch wcześniejszych wpisów wciąż rozważasz zakup, zapłać geotechnikowi(około 550zł) za zbadanie gruntu(w tym przypadku ze standardowych 3m polecałbym badanie na większej głębokości 4-5m). Po takim badaniu najprawdopodobniej zostaniesz skutecznie wyleczony z zakupu tej działki, ewentualnie dostaniesz w raporcie zalecenie budowy na płycie fundamentowej, która w wielu przypadkach jest o wiele droższa niż ławy(w moim, jeśli bym się zdecydował minimum 100%).
    Odwierty nie dają 100% pewności, jednak pozwalają spać spokojnie.

  5. #5

    Domyślnie

    Dziękuję bardzo wszystkim za rady i zainteresowanie. Co do dzialki- wciąż rozważam jej zakup jednak mam już pewne argumenty do zbicia ceny. Pytałem ekipę budowlaną obok o koszty - media 15tys, wyrownanie gruntu ok 5tys, wymiana gruntu pod dom około 20tys. Do tego nieszczęsny słup energy- jeśli miałby być przestawiony na mój koszt to kolejne 20tys. ( 0.4kV postawione bez zgody ponad 30 lat temu ). Zastanawiam sie jak to sie ma do rzeczywistości...

  6. #6

    Domyślnie

    Badanie geotechniczne to dobry pomysł. Albo rozwieje wątpliwości albo ustrzeże cię od błędu. Jeśli nawet kupisz działkę, będziesz wiedzieć ajkie są na niej warunki. Poza tym teraz i tak do PnB trzeba dołączać opinię geotechniczną (przynajmniej tak jest w moim mieście).

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony