dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 3
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 60
  1. #41
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.211

    Domyślnie

    Wysokość stropu (grubość) ma istotny wpływ na sztywność więc to nie jest dowolne. Zbyt mała sztywność to większe ugięcia i drżenie stropu nawet jak się chodzi. Inaczej grubość stropu zależy od maksymalnych rozpiętości.

  2. #42
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Stropu bym raczej nie odchudzał. Tylko jeśli zdecyduje się na silkę to trzeba go będzie przeliczyć.

  3. #43

    Domyślnie

    Niestety, ale nie mam zbytnio wiedzy w tym temacie. Dlatego też nie będę w stanie pomóc...
    Przeszłość można unicestwić skruchą, negacją, zapomnieniem. Ale przyszłość jest nieunikniona.

  4. #44

    Domyślnie

    Niektórzy stawiają ściany nośne z silki, a działówki z ytonga. Jest to temat do rozważenia.
    >>> dziennik budowy <<<
    archiwum komentarzy do 15.12.2017
    Dom z użytkowym poddaszem, powierzchnia po podłodze (z garażem) ok 200m; ogrzewanie podłogowe (bez grzejników); gaz; brak kominka; płyta fundamentowa (pod płytą 10cm XPS, na płycie 10cm EPS); na ścianach 20cm grafitowego; ściany z BK.

  5. #45
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Kusi mnie komfort akustyczny silki. Ale jest większy problem. Jedna strona góry jest nad środkiem garażu - tutaj obciążenia od ścian zewnętrznych będą największe.

  6. #46

    Domyślnie

    Autor wątku decydując się na płytę powinien brać pod uwagę jeszcze jedną kwestię - tak jak mało jest konstruktorów, którzy dobrze zaprojektują płytą, tak jeszcze mniej ekip jest, które tą płytę dobrze wykonają.
    U mnie płytę zaczęła robić ekipa, która miała też zrobić cały SSO, nawet oglądałem płytę, którą wykonali wcześniej. Niestety okazali się totalnymi paprakami (dużo by mówić ile błędów zrobili przez pierwsze 2 dni, ogólnie trzeba było robić od nowa). Jestem ciekaw jak oni mogą budować domy, że one stoją i nic się z nimi nie dzieje. Dopiero firma, która specjalizuje się tylko w płytach zrobiła to dobrze (choć teraz mam wątpliwości czy nie powinni zrobić hydroizolacji). Problem w tym wszystkim jest jednak taki, że firmy, które robią tylko płyty są drogie bo jest jeszcze mała konkurencja na rynku. Ja zrobiłem u siebie płytę tylko dlatego, że mam glinę i wolałem spać spokojnie. Gdybym miał piaski to robiłbym tradycyjne fundamenty. Dlaczego? Płyta, którą wykona pro firma od płyt może być 1.5-2 razy droższa od tradycyjnego fundamentu. A czy wysoki poziom wód dla tradycyjnego fundamentu to duży problem? Chyba nie skoro ludzie w takich warunkach nawet piwnice robią.

    Płyta to na pewno dobre rozwiązanie, tylko mało ekip potrafi ją dobrze wykonać a te co potrafią cena około 600zł za m2.

  7. #47

    Domyślnie

    Z tą ceną to popłynąłeś. Nam ekipa zrobiła za ok 250zł za m2, to i tak mniej więcej ponad dwukrotnie więcej od średniej na rynku. Jak ktoś się boi, czy ekipa coś zrobi dobrze, to od sprawdzania jest kierownik...
    >>> dziennik budowy <<<
    archiwum komentarzy do 15.12.2017
    Dom z użytkowym poddaszem, powierzchnia po podłodze (z garażem) ok 200m; ogrzewanie podłogowe (bez grzejników); gaz; brak kominka; płyta fundamentowa (pod płytą 10cm XPS, na płycie 10cm EPS); na ścianach 20cm grafitowego; ściany z BK.

  8. #48

    Domyślnie

    Nie wiem czy popłynąłem bo płyta - płycie nie równa. Mnie moja kosztowała 620zł za m2, ale tak jak liczyłem sam XPS to około 100zł za m2 płyty (łącznie z XPS, który jest po bokach i opaską poziomą przeciwysadzinową). Musiałem wymienić 260 ton gruntu, wszystko robiła koparka obrotowa, która nie mogła wjeżdżać do wykopu aby nie uplastycznić gliny (3 dni pracy razem z oczekiwaniem na dostarczany materiał, działka jest mała). Sam drenaż na który poszło z 18 ton żwiru kosztował 5000zł. W płycie mam też rurki ogrzewania podłogowego.Teraz dokładnie nie pamiętam, ale sam koszt płyty to było około 52tyś, natomiast około 18 tyś to wymiana gruntu z koparką i drenaż.

    Ps. 1 Dodam, że wśród firm, które oferowały wykonanie płyty (takich, które zajmują się tylko tym) oferta, na którą się zdecydowałem była na tamten czas najtańsza.
    Ps. 2 Nie wiem jak u innych, ale w mojej lokalizacji jest boom budowlany i ceny robocizny są z kosmosu a wykonawców brak.

  9. #49
    ELITA FORUM (min. 1000)
    jacentyy

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    Cieszyn
    Kod pocztowy
    43-418
    Posty
    1.852

    Domyślnie

    ^^
    Ale po co wymieniałes glinę? Jak nie miałes tam torfów to wymiana gliny to jakies nieporozumienie , chyba ze to była glina w stanie super mega miekkoplastycznym, tak to jest jak sie zwrócisz do osob ktore nie ma ja pojecia o budowaniu ....

  10. #50

    Domyślnie

    Ok, mogłeś napisać, że liczysz robociznę z materiałem.
    >>> dziennik budowy <<<
    archiwum komentarzy do 15.12.2017
    Dom z użytkowym poddaszem, powierzchnia po podłodze (z garażem) ok 200m; ogrzewanie podłogowe (bez grzejników); gaz; brak kominka; płyta fundamentowa (pod płytą 10cm XPS, na płycie 10cm EPS); na ścianach 20cm grafitowego; ściany z BK.

  11. #51

    Domyślnie

    Cytat Napisał jacentyy Zobacz post
    ^^
    Ale po co wymieniałes glinę? Jak nie miałes tam torfów to wymiana gliny to jakies nieporozumienie , chyba ze to była glina w stanie super mega miekkoplastycznym, tak to jest jak sie zwrócisz do osob ktore nie ma ja pojecia o budowaniu ....
    Według opinii geologicznej mam glinę "średnio-plastyczną" o ile dobrze pamiętam. Ale wariat, który najpierw zaczął robić płytę kazał humus zdejmować koparce, która jeździła po wykopie czego efektem było "łóżko wodne" - jeśli ktoś kiedyś po takim chodził to identyczne wrażenie było podczas spaceru po wykopie. Do tego doszły inne błędy i pogoniłem dziada.
    Później po nim na budowę zawitała normalna firma i wybrała wszystko co się uplastyczniło do twardej gliny i to dopiero zasypali piachem i zagęścili. Według badań geotechnicznych i opinii konstruktora wymiana gruntu powinna być na 60cm a zrobiliśmy na metr dla pewności.

    jak_to_możliwe - no wiadomo, że z materiałem jeśli mówimy o różnicy pomiędzy tradycyjnymi fundamentami a płytą to biorę pod uwagę nie koszt robocizny tylko całości (r+m+s).
    A tak z ciekawości u Ciebie ile wyszło za m2 płyty r+m+s? Domy mamy podobne u mnie 190m2 po podłodze i poddasze użytkowe.

  12. #52
    ELITA FORUM (min. 1000)
    jacentyy

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    Cieszyn
    Kod pocztowy
    43-418
    Posty
    1.852

    Domyślnie

    ^^nie ma czegoś takie jak średnio plastyczna

    co masz napisane w opinii? tzn jakie tam sa grunty, bo nie chce mi sie wierzyc ze koparka a wlasciwie koparko ładowarka uplastyczniła gline na 1 m glebokości.

    Cena Twojej płyty jest horrendalna - może masz jakieś nietypowe warunki, zamiesć jakis przekrtoj geotechniczny i przekrój płyty, bo Twoeje realia cenowe to nie jest standrad i pozniej sa teksty ze plyta jest droga.

    To, że nawet w jakimś miesjcu pojawiły się bardziej uplastycznione wkładki gliny ( jeżeli to była glina a nie np pył lub glina pylasta a to jest duża różnica) to wcale nie oznacza ze trzeba od razu wymieniac grunt !!! Dodatkowo w przyoadku płyty fudnamentpowej !!
    Ostatnio edytowane przez jacentyy ; 08-03-2018 o 10:12

  13. #53
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Zdaję sobie sprawę o tym, że z wykonaniem też nie jest lekko - szczególnie tam gdzie płyta nie jest zbyt popularna.

    Znalazłem kierownika, który ma doświadczenie z płytami i angażuje się w nadzór. Sam zamierzam wziąć urlop na cały okres budowy płyty i być tam cały czas - od prac ziemnych do końcowego wylania betonu.

    Dla mnie to jeden z najważniejszych etapów budowy. Rozważałem zatrudnienie firmy, która specjalizuje się w płytach - ale to zawsze mimo wszystko wyższy koszt.

  14. #54

    Domyślnie

    Cytat Napisał jacentyy Zobacz post
    ^^nie ma czegoś takie jak średnio plastyczna

    co masz napisane w opinii? tzn jakie tam sa grunty, bo nie chce mi sie wierzyc ze koparka a wlasciwie koparko ładowarka uplastyczniła gline na 1 m glebokości.

    Cena Twojej płyty jest horrendalna - może masz jakieś nietypowe warunki, zamiesć jakis przekrtoj geotechniczny i przekrój płyty, bo Twoeje realia cenowe to nie jest standrad i pozniej sa teksty ze plyta jest droga.
    Według projektu miałem zrobić wymianę 60cm gruntu - zostało to zrobione, ale koparka wjechała do wykopu i uplastyczniła glinę - przecież sobie tego nie wymyśliłem
    Później aby zrobić to dobrze musiałem jeszcze wybrać około 40cm aby dotrzeć do twardej gliny a miejscami więcej. Razem około 1m gruntu zostało wymienione.

    Według opinii geotechnicznej do 1m mam grunty: warstwa I - piaski gliniaste i gliny pylaste, wilgotne, plastyczne,
    o usrednionej wartosci stopnia plastycznosci IL = 0,30;

    Natomiast poniżej: warstwa II - gliny pylaste i pyły, mało wilgotne, twardoplastyczne,
    o usrednionej wartosci stopnia plastycznosci IL = 0,20;

    Płyta ma 25cm grubości i jest z betonu b25. 2x siatka fi8 o oczku 15cm, pod ścianami nośnymi wzmacniana zbrojeniem fi12.

    Ile Twoim zdaniem powinna kosztować taka płyta? Tak jak pisałem u mnie jest boom budowlany, czyli dzwoniąc do 100 firm 2-3 mają czas a ceny kosmiczne. Reszta "wolny termin za 2 lata".

    Do tego dodam, że polecana tu na forum firma od płyt zaproponowała mi jeszcze wyższą cenę.

  15. #55

    Domyślnie

    @ Frofo007 @Owczar @jak_to_mozliwe

    Podepnę się delikatnie szukam właśnie orientacyjnej wyceny na płytę możecie podać swoje ceny oraz "co w niej jest"? Jak na razie dostałem 1 wycene na powierzchnie około 200m2 75 tysi z termico trochę mnie zabili ceną koszt samej płyty bez wrzuconego ogrzewania w nią.

  16. #56
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Ostatecznie robię z ekipą, która robi mi SSO. Wycenę mam na całość, wiec ciezko oszacowac jaki bylby koszt samej plyty.

    Firmy, ktore sie w plytach specjalizują biora srednio 300-350/m2 - tak wynika z wpisow na forum.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  17. #57

    Domyślnie

    bardzo fajny projekt owczar wybrałeś tytan 3 aktualny? możesz zdradzić cenę SSO na jaką kwotę ci wyceniła ekipa?

  18. #58
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Tak, aktualny, na te działkę nie znaleźliśmy nic lepszego.

    SSO bez więźby 55k za robocizne. Nie jest super tanio ani drogo, ale mam nadzieje będzie dobrze. Kierownik, którego znalazłem inną drogą podobno z nimi pracował i chwalił sobie współprace. Znajomi żony także... Zobaczymy, bo ocena zwykle zależy od punktu widzenia i tego jak niskopoziomowo inwestor zaczyna wnikać.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  19. #59

    Domyślnie

    Witam,
    Odkopałem temat aby nie zakładać nowego, a tematyka podobna. Sprawa wygląda następująco:
    Punkt zero mam ustalony na 127.5 (aby zrównać się z drogą), natomiast poziom gruntu na dłuższej ścianie 12.5m ma od 126.5-126.7.
    Badania geotechniczne miałem robione w lipcu 2023:
    W miejscu posadowienia domu grunt to jakieś 30cm humusu, następnie glina piaszczysta w stanie twardoplastycznym Il=0.15-0.20 do ok 3m, następnie piaski drobne średniozagęszczone ID=0.60, wody naporowe ustabilizowały się na 2m.
    Tak mniej więcej 1-2m od fundamentów glina zaczyna pojawiać się coraz głębiej i w odległości ok 10m (126.9) na całej głębokości odwiertu jest piasek drobny i pylasty średniozagęszczony ID=0.50 z poziomem wód gruntowych 90cm poniżej gruntu.
    Cały teren był zmeliorowany - obecnie jest nieczynny z uwagi że melioracja mogła zostać uszkodzona kilka lat temu po budowie kanalizacji i wodociągów.
    Temat terenu trochę się zmienił po zimie, w najniższym miejscu działki po roztopach woda pojawiła się lokalnie na powierzchni, teraz już jest na głębokości 30cm, ale po pierwszej burzy w tym roku poziom wody w nawierconym otworze kontrolnym podniósł się do 5cm poniżej gruntu. Na drugi dzień już był wyraźny spadek poziomu wody.
    O ile w zeszłym roku problemem było wykopać dołek poniżej 30cm (glina twardoplastyczna) to teraz glina jest bardziej miękka.

    I teraz najważniejsze pytanie, mam słowo przeciw słowu pomiędzy architektem adaptującym a kierownikiem:
    1. Architekt stawiać dom na ławach fundamentowych, natomiast kierownik zaleca zmianę na płytę fundamentową - kto ma rację?
    2. Jestem w strefie przemarzania 1m, to czy można zrobić coś takiego aby ławy wykonać na 126,18 jeżeli będzie już grunt nośny (127,5 (punkt zero budynku) -0,32m (cakół) - 1m (strefa przemarzania) i później obsypać fundamenty na min 1m? Czy bezpieczniej będzie liczyć od gruntu 1m, ale wtedy będzie wysoka ściana fundamentowa.

  20. #60

    Domyślnie

    Może będzie lepiej to widoczne na odwiercie jakie są warstwy:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Badania.JPG
Wyświetleń:	7
Rozmiar:	38,6 KB
ID:	468528
    Co będzie lepszym wyborem ławy czy płyta?
    Wydaje się lepszą opcją płyta którą radzi zrobić kierownik, ale kosztowo pewnie o wiele drożej wyniesie niż ława.

Strona 3 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony