dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 50
  1. #1
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Mario Bros

    Zarejestrowany
    Feb 2004
    Posty
    9

    Domyślnie TRAWA ROLOWANA

    Witam mam pytanie zakładam ogród koło domu i mam jaieś 450m miejsca na trawę chcę się poradzić jaką trawę wybrać chcę mięc ładny trawnik już miałem siać ale zaproponowano mi trawę z rolki ,co wy na to czy ktoś z was taką trwę posiada ,jaka jest cena czy są jakieś lepsze ,gorsze odmiany jak jest z tym utrzymaniem. :o :o

  2. #2

    Domyślnie Trawa w rolkach - za i przeciw

    Chciałabym obsadzić swój kawałeczek ziemi trawą w rolkach, ale prosze powiedzice mi czy warto, myślałam o trawie na darni, bo sa i na folii, czy ta trawa wrośnie mi sie w ziemie ?Prosze o wszelkie informacje.
    Pozdrawiam, MagdaLena
    ************************

  3. #3

    Domyślnie

    Pewnie, że ci wrośnie. Trzeba spulchnić i wyrównać podłoże na to rozwinąć rolkę z trawką, trochę docisnąć, potem dbać, podlewać, nawieźć... Uważam,że jest to lepszy sposób niż zwykłe sianie. Zwłaszcza dla początkujących ogrodników-amatorów. pozdrawiam

  4. #4

    Domyślnie Odświeżam temat bo mnie to też interesuje.

    jak wyżej.
    Właściciel domu z poddaszem , kominkiem , ogrzewaczem przepływowym , dwoma kotami i jednym psem.

  5. #5

    Domyślnie

    Witam.
    To tylko i wyłącznie kwestia "kasy" oraz twojej cierpliwości.
    Sposób przygotowania podłoża jest taki sam.
    Siejesz - musisz czekać z użytkowaniem ok 2 miechy.
    Układasz gotową - praktycznie można jej używać " od ręki" (tylko ostrożnie).
    Ceny obecnej nie znam ale ok 3 lata temu za dobrą darninę z folii to było ok 11 - 13 zł/m2. Jeśli chodzi o jakość to zdecydowanie darnina. Przy siewie zawsze najpierw wschodzą chwasty które potem musisz niszczyć koszeniem lub chemią, darninę poprostu zaczynasz kosić (nisko ok 3 cm.). Jakość od dobrago producenta jest zawsze dobra bo to jest warunkiem "produkcyjnym".
    Kiedy "robiłem" ogrody to zawsze jeśli klienta było stać proponowałem darninę ( teraz to już tylko produkcja krzewów ozdobnych - polecam się
    )
    Dodatkowym plusem jest niesamowity efekt. Nawet najpiękniejszy ogród ale z gołą ziemią jest tylko listą nasadzeń i nagle............ w ciągu jednego - dwóch dni gotowy ogród. Wprawna ekipa (3 osoby) układa 300 m2 dziennie.
    _________________

    arkk

  6. #6

    Domyślnie tez bym tak zroił

    Ja niestety siałem przez kilka lat po trochu, ale w końcu całość udało się obsiać, a późnej w tym trawniczku dopiero sadziliśmy co się dało. Na taki trawnczek z rolki trzeba by było w moim przypadku wydać majątek 44ary, więc zecdowaliśmy się na siew. Działka jest poleśna, więc nieodkwaszaliśmy gleby i założyliśmy kolekcję różaneczników.


    Pozdrawam
    Pozdrawiam
    zygmor
    ----------------
    dziennik skomentuj Ogród
    starczy nam sił i środków?

  7. #7

    Domyślnie

    Owszem, efekt trawnika z rolki jest natychmiastowy, ale...... żeby zalożyć taki trawnik trzeba naprawdę dużo pracy. Przygotowanie gleby jest identyczne jak przy siewie, a potem trzeba te rolki dobrze dociskać, żeby się ukorzeniły i podkewać i dociskać i podlewać.........i......

  8. #8
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Aggi
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    Middle of... :-)
    Posty
    4.443
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    27

    Domyślnie

    A jakie sa koszty takiej trawy w rolkach?
    fiu, fiu, fiu, fiufiuuu ( a to jest pogwizdywanie z Kill Bill'a )

  9. #9

    Domyślnie

    koszt metra kw trawy z rolki zaczyna się od 6zł. Dobra trawa to ok 11zł/mkw

  10. #10
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Aggi
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    Middle of... :-)
    Posty
    4.443
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    27

    Domyślnie

    To chyba sobie na razie muszę odpuscić
    Ciekawa jestem czy krety by się pchały do góry pod takim trawniczkiem U mnie potrafią wznieść kilkadziesiąt kretowisk na dobę
    fiu, fiu, fiu, fiufiuuu ( a to jest pogwizdywanie z Kill Bill'a )

  11. #11

    Domyślnie

    Ciekawa jestem czy krety by się pchały do góry pod takim trawniczkiem
    A dlaczego nie ?
    Pozwólcie roślinom spokojnie rosnąć, bez cudowania i zbędnych wynalazków !
    Nie udzielam już porad na priv. Proszę do mnie nie pisać i nie przesyłać zdjęć

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pinus
    Ciekawa jestem czy krety by się pchały do góry pod takim trawniczkiem
    A dlaczego nie ?
    Przy zakładaniu trawnika z rolki jeden z klientów zażyczył sobie by pod rolki rozłozyć siatkę metalową powlekaną tworzywem o oczkach ok 1 cm
    może to jest jakiś sposób

  13. #13

    Domyślnie

    Minusem też są straty trawy gdy działka ma dużo łuków (skalniki, drzewka itp). + dodatkowa robota związana z wycinaniem - ale to jest już w cenie trawnika.
    Tomasz
    <NOTO>

    "Górnicy, funkcjonariusze UOP, ABW i CBA. Przechodzą na emerytury po 25-30 latach pracy i dostają dwa razy więcej niż inni.
    Jak wynika z raportu ZUS górnik dostaje prawie 3 tysiące. Mundurowi po ok. 2,9 tysiąca. Oni pracują średnio po 25 lat.
    Wynika z tego wszystkiego, że im kto krócej w Polsce pracuje – tym więcej dostaje. "

    http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=54419

  14. #14
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar _ZBYCH_
    Zarejestrowany
    Mar 2003
    Skąd
    Warszawa
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    4.549
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    31

    Domyślnie Trawa z rolki - jak oni to robią, że jest taka ładna???

    Witam.

    Widuję co raz częściej u inwestorów trawę z rolki. Jest po prostu piękna!
    Zero chwastów, równomierny kolor i wzrost.
    Jak oni to robią???
    Jak ją pielęgnują?
    Jaką chemią karmią tą trawę, że jest taka fajna?

    Wysiałem trawę ponad dwa miesiące temu (kupiłem dosyć drogą trawę znanej firmy), sporo podlewałem (nawet zamontowałem system automatycznego podlewania - super sprawa!), często kosiłem (ale nie więcej, niż 1/3 trawy).
    Obecnie mój trawnik nie wygląda najgorzej (patrząc na inne trawniki w okolicy, to wygląda nawet świetnie ), ale do takiego z rolki, to mu jeszcze dużo brakuje
    Mam sporo chwastów. Czytałem, że częste koszenie powoduje usunięcie chwastów. Istotnie jest ich sporo mniej, ale jednak są i widać je .

    Macie jakieś konkretne, sprawdzone preparaty do pielęgnacji trawy?
    (nawozy, odchwaszczacze, itp.)

    Z góry dziękuję za wskazówki
    Systemy alarmowe, to moja pasja... i praca.

    Piszcie na adres: [email protected]

  15. #15

    Domyślnie

    Ten trawnik z rolki też można zachwaścić i zmarnować a zwłaszcza ususzyć przy niewłaściwej pielęgnacji.
    Mam sporo chwastów. Czytałem, że częste koszenie powoduje usunięcie chwastów.
    To prawda, zwłaszcza chwastów jednorocznych.
    Chwasty wieloletnie należy po prostu wyplewić ewentualnie zastosować herbicyd. Jednak: Najlepsza maszyna to Kaśka i Maryna

    ...
    Pozwólcie roślinom spokojnie rosnąć, bez cudowania i zbędnych wynalazków !
    Nie udzielam już porad na priv. Proszę do mnie nie pisać i nie przesyłać zdjęć

  16. #16
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar _ZBYCH_
    Zarejestrowany
    Mar 2003
    Skąd
    Warszawa
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    4.549
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    31

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pinus
    Ten trawnik z rolki też można zachwaścić i zmarnować a zwłaszcza ususzyć przy niewłaściwej pielęgnacji.
    Mam sporo chwastów. Czytałem, że częste koszenie powoduje usunięcie chwastów.
    To prawda, zwłaszcza chwastów jednorocznych.
    Toż właśnie pytam, jak właściwie pielęgnować trawnik Interesuje mnie praktyka, bo teorii już się na czytałem

    Cytat Napisał Pinus
    Chwasty wieloletnie należy po prostu wyplewić ewentualnie zastosować herbicyd. Jednak: Najlepsza maszyna to Kaśka i Maryna ...
    Ale ja nie mam takiej maszyny , więc jakie herbicydy polecasz?
    Systemy alarmowe, to moja pasja... i praca.

    Piszcie na adres: [email protected]

  17. #17
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar hanka55
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    pagóry
    Posty
    3.009

    Domyślnie

    Już wałkowaliśmy ten temat, tu :

    http://forum.muratordom.pl/viewtopic...ght=ko%F1czyna
    A trawa z roliki jest tak ładna, bo produkuje się ją dwoma metodami:
    - pół hydroponiczna - czyli na folii, odrobina ziemi, nasiona i stałe zasilanie nawozami płynnymi i nawilżanie
    - ziemna - polegająca na pasowym ścinaniu warstwy wyhodowanej trawy

    W obu metodach ogromną rolę odgrywa nawilżanie, podłoże zasobne w składniki pokarmowe i lekkie. Trawniki są gęste, bo są prawidłowo zasilane i pielęgnowane. Dlatego w naturze trawa jest najpiękniejsza tam, gdzie wilgotność i podłoże są optymalne

  18. #18

    Domyślnie

    @_ZBYCH_
    Toż właśnie pytam, jak właściwie pielęgnować trawnik Interesuje mnie praktyka, bo teorii już się na czytałem
    Wobec tego zastosuj znaną Ci teorie i to własnie będzie ta praktyka.

    ...
    Pozwólcie roślinom spokojnie rosnąć, bez cudowania i zbędnych wynalazków !
    Nie udzielam już porad na priv. Proszę do mnie nie pisać i nie przesyłać zdjęć

  19. #19

    Domyślnie Re: Trawa z rolki - jak oni to robią, że jest taka ładna???

    Cytat Napisał _ZBYCH_
    Witam.

    Widuję co raz częściej u inwestorów trawę z rolki. Jest po prostu piękna!
    Zero chwastów, równomierny kolor i wzrost.
    Jak oni to robią???
    Jak ją pielęgnują?
    Jaką chemią karmią tą trawę, że jest taka fajna?

    Wysiałem trawę ponad dwa miesiące temu (kupiłem dosyć drogą trawę znanej firmy), sporo podlewałem (nawet zamontowałem system automatycznego podlewania - super sprawa!), często kosiłem (ale nie więcej, niż 1/3 trawy).
    Obecnie mój trawnik nie wygląda najgorzej (patrząc na inne trawniki w okolicy, to wygląda nawet świetnie ), ale do takiego z rolki, to mu jeszcze dużo brakuje
    Mam sporo chwastów. Czytałem, że częste koszenie powoduje usunięcie chwastów. Istotnie jest ich sporo mniej, ale jednak są i widać je .

    Macie jakieś konkretne, sprawdzone preparaty do pielęgnacji trawy?
    (nawozy, odchwaszczacze, itp.)

    Z góry dziękuję za wskazówki
    Orócz tego co piszesz warto ze dwa razy w roku "przjechać" trawnik Mniszkiem na chwasty dwuliœcienne. A poza tym to, co poleca się przy wszystkich roiœlinach - czekać W przyszłym roku będzie super i nie poznasz swojego trawnika.
    Ja niczym nie nawożę poza miejscami, gdzie buszował kret i chcę podpędzić trochę nowš trawkę.

  20. #20
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar _ZBYCH_
    Zarejestrowany
    Mar 2003
    Skąd
    Warszawa
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    4.549
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    31

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pinus
    @_ZBYCH_
    Toż właśnie pytam, jak właściwie pielęgnować trawnik Interesuje mnie praktyka, bo teorii już się na czytałem
    Wobec tego zastosuj znaną Ci teorie i to własnie będzie ta praktyka.

    ...
    ...ale w tej teorii nie podają, które konkretnie preparaty są najlepsze, które warto zastosować, a które są fajansem nie wartym wydawania pieniędzy. O takie rady mi chodzi, więc jeśli masz jakąś wiedzę w tym temacie, to bardzo proszę, podziel się nią.

    Jaką konkretnie chemię zastosować do nawożenia i odchwaszczania trawnika?
    Systemy alarmowe, to moja pasja... i praca.

    Piszcie na adres: [email protected]

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony