dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    gregu2

    Zarejestrowany
    Dec 2017
    Skąd
    Pabianice
    Kod pocztowy
    95-200
    Posty
    12

    Domyślnie Prowadzenie kanałów wentylacji mechanicznej

    Witam,
    Tak na wstępie: z budową startuję na wiosnę, teraz trwa dopieszczanie projektu. I pojawił się problem z prowadzeniem kanałów wentylacji mechanicznej. Dom będzie parterowy, niepodpiwniczony, bez poddasza użytkowego. W projekcie wentylacji mechanicznej z rekuperatorem i GGWC dla tego domu mam rozprowadzenie kanałów po poddaszu nieużytkowym w osłonie 20cm wełny. Projekt robiony przez dużą firmę na "R" .
    Przy adaptacji projektu projektant zwrócił mi uwagę na taką możliwość, że o ile w zimie ta wełna powinna wystarczająco zabezpieczyć kanały przed wychładzaniem, to w lecie- nawet pomimo izolacji wełną 20cm- z kolejnymi tygodniami gorąca w lecie ta izolacja i tak się przegrzeje- efekt będzie taki że mi będzie wiało powietrzem 40stopni (a głupio by było inwestować w glikolowy gruntowy wymiennik ciepła żeby nie móc z niego korzystać w lecie).
    Projektant proponuje mi prowadzenie kanałów pod stropem a nie na stropie. Ale to z kolei wiąże się z chowaniem/zabudową. Niby kanały to PE-FLEX 63mm, ale do skrzynek rozprężnych "idzie" rura R-VENT STYRO 150mm, z którą nie będzie już tak łatwo. Wysokość stropu to 280cm.
    Co myślicie? W którą opcję iść?

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar link2jack
    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    WZY / ES
    Kod pocztowy
    96-330
    Posty
    1.360

    Domyślnie

    Pod stropem będzie lepiej ale drożej. Przecież jakoś te kanały będziesz musial zabudować. Po stropie taniej i wygodniej. Ja bym dołożył wełny, albo zamienił wełnę na 30cm styropianu. Jaki koszt tego wymiennika glikolowego?
    [SIZE=1]~160m2 użyt. Reksio2G
    OZC=6.6KW, zapotrzebowanie na ciepło=12,8MWh/rok (obliczenia dla: 23*C), w domu: 21,5-22,5*C.
    Panasonic T-CAP-F-9KW, Krzywa: -15/+40@+15/+28. Sterowanie: EurosterQ7, CWU (ermet) dwa razy dziennie do 45*C. G12W-PGE
    Ściana: U=0,13(porotherm30+20cm 0,031), Skosy: U=0,14(25cm pianki Polychem) Sufit: U=0,10(10cm pianki+30 wełny), Okna: U=0,9-1,1 (31m2), Podłoga aż U=0,19. WM. 100% podłogówki 4,5cm. +Jotul I570 do 10 odpaleń na rok

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.314
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Posłuchaj speców od rekuperacji, a nie architekta.
    Podał jakieś obliczenia swojej teorii?
    Co miałoby zmienić poprowadzenie przewodów pod stropem, jak przy jego teorii to stropo powinien też mieć 40*?

    Na stropie masz mieć tylko te 26cm wełny? Dorzuć do 40cm.

  4. #4
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    gregu2

    Zarejestrowany
    Dec 2017
    Skąd
    Pabianice
    Kod pocztowy
    95-200
    Posty
    12

    Domyślnie

    projekt domu jest na wentylację grawitacyjną, przy zakupie projektu domu zakupiłem od razu projekt wentylacji mechanicznej.
    W oryginalnym projekcie na stropie mam 30cm wełny. W projekcie wentylacji mechanicznej mam napisane "kanały na stropie izolować od góry min. 200mm wełny".

    link2jack- nie robiłem jeszcze wyceny GGWC, zajmę się tym w przyszłym tygodniu - jak tylko coś dostanę to tu dodam,

    Kaizen- w teorii projektanta to chodzi o to, że przy prowadzeniu kanałów na stropie, pod wełną, z czasem zacznę tracić tę odrobinę chłodu który uzyskam z GGWC, oczywiście żadnych obliczeń dla swojej teorii nie dał -tylko "tak wynika z jego wieloletniej praktyki", gość ma z 60-70 lat więc może wie co mówi?

    Chciałbym po prostu wiedzieć co będzie lepsze- niekoniecznie tańsze
    Ostatnio edytowane przez gregu2 ; 09-12-2017 o 18:01

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.314
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał gregu2 Zobacz post
    Kaizen- w teorii projektanta to chodzi o to, że przy prowadzeniu kanałów na stropie, pod wełną, z czasem zacznę tracić tę odrobinę chłodu który uzyskam z GGWC
    Żeby tracić ten chłód, to pod wełną (zarówno rury jak i strop) muszą mieć ponad 40* zdaniem projektanta. Inaczej nie ogrzeją powietrza do takiej temperatury.
    Policz, ile ciepła musiałby do takiej rur dostarczyć "piekarnik" żeby ogrzać ze 100-200m3/h powietrza przez 20cm wełny. Wtedy najmniejszym problemem byłoby dla Ciebie ogrzane powietrze z nawiewów - większym strop rozpalony jak sufit piekarnika.

    A ten tekst rekuperatory.pl wstawiają standardowo.

  6. #6
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    gregu2

    Zarejestrowany
    Dec 2017
    Skąd
    Pabianice
    Kod pocztowy
    95-200
    Posty
    12

    Domyślnie

    czyli raczej zignorować projektanta i robić tak jak w projekcie WM?
    Też mi się wydawało że te 30cm wełny powinno wystarczyć ale powiem szczerze, że gość tak się wypowiadał, z takim przekonaniem że zasiał mi ziarnko niepewności. Podpierał się przy tym przykładem jakiegoś innego domu gdzie właściciel też miał prowadzone rury po stropie nieużytkowego poddasza (nieocieplone połacie dachu jak u mnie- tylko wełna na stropie) i po roku robił poważną modernizację razem ze zmianą miejsca samego rekuperatora. Nie mam możliwości potwierdzić tej historii a wiem że są ludzie którzy bardzo lubią MÓWIĆ i tworzyć swoje historyjki- byleby ich słuchać...
    To co piszesz Kaizen jak dla mnie ma sens- tym bardziej że o ile w projekcie WM mam min 20cm wełny- to przecież kanały będą leżeć bezpośrednio na stropie- a cały strop będzie miał co najmniej 30cm wełny więc chyba lepiej że tej wełny od góry będzie więcej?

  7. #7
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar LDP05
    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Skąd
    Tarnowskie Góry
    Kod pocztowy
    42-600
    Posty
    271
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    13

    Domyślnie

    Jedna drobna uwaga, gdy przewody będą w warstwie izolacji i nad nimi będzie za mało wełny (mniej niż 20 cm) w tych miejscach może się gromadzić wilgoć - rura WM 17-20C a pod dachem -10, będzie się wytrącała woda. Myślę o miejscach gdzie rury są zagięte, gdzie się krzyżują itd...

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony