dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 12 z 12
  1. #1

    Domyślnie czy konieczne jest odpowietrzenie rury kanalizacyjnej?

    czy trzeba to robić, czy są jakieś inne - dodam - sprawdzone rozwiązania?
    bajzi
    "budowaliśmy, budowaliśmy, aż wybudowaliśmy" - kiwaczek- dziwaczek

  2. #2

    Domyślnie

    Raczej konieczne, przynajmniej odpowietrzenie najbardziej oddalonego od szamba, oczyszczalni pionu. Oj Baśka, zachciało się nam...

  3. #3

    Domyślnie

    Powiedziałbym, że jest to rzecz niezbędna, jej brak może powodować od - wydostawania się brzydkich zapachów do pomieszczeń (podciśnienie może wyciągnąć wodę z syfonów) do - zapychania kanalizacji.
    Rozwiazaniem jest wystawienie rurki ponad połać dachu (czasem na strych) lub zastosowanie tzw zaworu napowietrzającego do pionów kanalizacyjnych (50 mm ok 7 zł w sklepie).
    Zapytaj jakiegoś hydraulika.
    Powodzenia,
    Tomek

  4. #4
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Barti4

    Zarejestrowany
    May 2004
    Skąd
    Ławki
    Kod pocztowy
    05-505
    Posty
    257

    Domyślnie

    Konieczne!!! I to bezwzględnie!!!
    Pozdrawiam - Barti4

  5. #5
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    inwestor

    Zarejestrowany
    Nov 2002
    Posty
    4.521

    Domyślnie

    Wydaje mi sie że powinno byc odpowietrzenie. Nawet sam takie zrobiłem. To znaczy nie do końca. Doprowadziłem rurę fi 110mm pod sam dach ale z pewnych względów nie wykonałem podłączenia do kominka - wywiewki na dachu. Rura od pionu została ordynarnie zaślepiona korkiem z PCV. Miałem to skończyć i rurę podłaczyć ale jakoś ciągle jest coś pilniejszego do roboty. Taki stan bez odpowietrzenia twa już chyba ponad rok czasu. I co ? nic kompletnie nic się nie dzieje . Nic wody nie wysysa z syfonów nic nie smierdzi ( czasem tylko śmierdzi z kratki w kotłowni gdy wyparuje woda z syfonu ale po dolaniu jest OK) Więc sam już nie wiem ? o co chodzi z tym odpowietrzaniem ? Sam nie wiem czy w końcu podłaczać czy nie do tej wywiewki na dachu.
    Pozdrawiam

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar rafałek
    Zarejestrowany
    Apr 2003
    Posty
    6.643
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    179

    Domyślnie

    Kiedyś się nad tym zastanawiałem i... Zrezygnowałęm z murowanych kominów i wstawiłęm we wnękach w ścianie rury PCV które łączę z kominkami w dachówkach. kominki wysokie by ich śnieg nie zasypał. Do tego w kuchni pod zlewozmywakiem automat napowietrzający.

  7. #7
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar nurni
    Zarejestrowany
    Sep 2003
    Posty
    2.863
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    281

    Domyślnie

    Cytat Napisał rafałek
    ...Do tego w kuchni pod zlewozmywakiem automat napowietrzający.
    A co to takiego ?
    Napisz coś więcej.
    Mój DOM na mojej ZIEMI.
    Dziennik
    Komentarze

  8. #8
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Mały
    Zarejestrowany
    May 2003
    Skąd
    Gościcino
    Posty
    7.643

    Domyślnie

    To taki grzybek z gumą w środku-w przypadku zasysania powstałego wskutek np spuszczania wiekszej ilości wody ,grzybek sie podnosi i zasysa powietrze i w związku z tym z syfonów nigdy nie wyciągnie Ci wody co mogłoby skutkowac smrodem z kanalizy.
    Więc ci dziekuję losie choćby tylko za to,
    że nie musiałem się urodzić pod wulkanem.
    Że średni u nas klimat i przeciętne lato,
    ale dzieciaki są przeważnie roześmiane...

  9. #9

    Domyślnie

    Tym , którym nie śmierdzi to tylko do czasu, aż przyjdzie spadek ciśnienia i ...
    Nie jest obowiązkowe, ale przyjemnniej go mieć jeśli chce się mieć gości i znajomych , bo samemu to ponoć do wszytskiego można przywyknąć.
    A ja dam radę ....

  10. #10
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar rafałek
    Zarejestrowany
    Apr 2003
    Posty
    6.643
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    179

  11. #11

    Domyślnie

    przepraszam za nieobecność. wracam do tematu. zadzwoniłam do mojej współpracującej pani instalatorki. powiedziała, że powinno być napowietrzenie kanalizacji (bo tak to się bardziej fachowo nazywa). wyprowadza się je ponad dach, dobrze jak nie ma wentylacji w pobliżu, czasem na strych nieużytkowy, a czasem jak jest to mały pion to są zaworki napowietrzające. dwa ostatnie sprawdzają się przy dobrej pogodzie i ciśnieniu, ale czasem ciśnienie jest bardzo niskie i wtedy........ mi wyprowadzili przewód na strych, ale zaznaczyłam, że jeden smrodek i będą poprawiać.
    bajzi
    "budowaliśmy, budowaliśmy, aż wybudowaliśmy" - kiwaczek- dziwaczek

  12. #12

    Domyślnie

    Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury "W sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie" Dz.U. Nr 75 z dnia 12 kwietnia 2002r:
    par.125
    1. Przewody spustowe (piony) inst.kanalizacyjnej powinny być wyprowadzone jako przewody wentylacyjne ponad dach, a także powyżej górnej krawędzi okien i drzwi znajdujących się w odległości poziomej mniejszej niż 4 m od wylotów rur.
    2. Nie jest wymagane wyprowadzenie ponad dach wszystkich przewodów wentylujących piony kanalizacyjne pod warunkami:
    1) zastosowania na pionach kanalizacyjnych niewyprowadzonych ponad dach urządzeń napowietrzających te piony i przeciwdziałających ich przenikaniu wyziewów z kanalizacji do pomieszczeń
    2) wyprowadzenia ponad dach przewodów wentylujących:
    a) ostatni pion, licząc od podłaczenia kanalizacyjnego na każdym przewodzie odpływowym
    b) co najmniej co piąty pion z pozostałych pionów kanalizacyjnych w budynku

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony