dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 14 z 14
  1. #1
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    woodie32

    Zarejestrowany
    Apr 2005
    Posty
    1

    Domyślnie Czerwone robaki w dębie opałowym

    Ratunku !!!!! Od kilku dni z mojego drewna opałowego (dąb)wychodzą czerwone robaki wielkości około 1 -1,5 cm. Wygryzają się z dęby w takiej ilości, że w każdym polanie jest po 50 otworów. Problem pewnie by nie istniał gdybym nie miał 40 m3 drewna. Jak je skutecznie wytruć? Czy zaatakują one moją konstrukcję dachową z sosny?

  2. #2

    Domyślnie

    Weż takiego jednego robala ze sobą do porządnego sklepu ogrodniczego, pokaż panu sprzedawcy, a ten jak jest porządnym sprzedawcą to dobierze odpowiedni środek na oprysk. I do dzieła.
    Od 27 lutego 2005 na swoim !!!!
    Szukam ekipy (solidnej) do podbitki.
    ----------------
    Maciek (Płock)
    GG: 2260023

  3. #3
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar rafałek
    Zarejestrowany
    Apr 2003
    Posty
    6.643
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    179

    Domyślnie

    Zrób fotkę, ale taką w makro.
    I nie martw się o więźbę... Jest mało prawdopodobne by ktoś ze sklepu ogrodniczego powiedział ci co to za owad. Czy możesz powiedzieć coś więcej o tym drewnie, czy jest z posuszu, czy lekko obpróchniałe. To może być szkodnik wtórny i na 99% preferuje dęba więc więźby Ci nie ruszy.

    -----

    Mam lepszy pomysł - piszesz, że jesteś z Poznania (tak wynika z sygnaturki).

    Na ulicy Wojska Polskiego jest Katedra Entomologii Leśnej Akademii Rolniczej. Złąp kilka i udaj się tam. Na pewno Ci pomogą. A jak masz żyłkę handlową to może kilka sprzedaż studentom leśnictwa do gablotek

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Cypek
    Weż takiego jednego robala ze sobą do porządnego sklepu ogrodniczego, pokaż panu sprzedawcy, a ten jak jest porządnym sprzedawcą to dobierze odpowiedni środek na oprysk. I do dzieła.
    ja radze je zabrac do sklepu wedkarskiego albo od razu "na ryby"

  5. #5
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY OGRODNIK - DORADCA!
    Wciornastek

    Zarejestrowany
    Sep 2004
    Posty
    2.905

    Domyślnie

    Chyba masz 'tramwajarze" one prawiddłowo nazywają się, jeśli pamiętam - kowaliki. Teraz szukają ciepłego miejsca na bara bara. Jak pamiętam to nie robią szkód. Były już posty na Forum o tych stworkach.[/list]

  6. #6

    Domyślnie

    Może jakbyś zrobiś zdjęcie tego owada było by mi prościej coś powiedzieć albo podpowiedzieć w jaki sposób z nim walczyć ale wklejam zdjęcie robala może to on jeżeli tak to pomogę.


  7. #7

    Domyślnie

    A najprawdopodobniej jest to owad który wyłącznie atakuje drewo dębowe i nie jest skłony do przechodzenia na inne ponieważ wynika to z jego biologi. A pozatym jest to okres w którym owady składają larwy więc możliwe że twoje drewno będzie pożywką dla całej małej załogi.

  8. #8

    Domyślnie

    Ja podskórnie mam wstręt do "CZERWONEGO" robactwa ...
    //Postępuj tak jak byś chciał aby zasada twego działania obowiązywała powszechnie//

  9. #9
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Forest-Natura
    Zarejestrowany
    Jan 2003
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    5.277

    Domyślnie

    Witam.
    Jeżeli widać otwory wylotowe to te czerwone robale to najprawdopodobniej ściga purpurowa (Pyrrhidium sanguineum L.), sympatyczna "kózka" (znaczy się chrząszcz z tej rodziny).
    Na jakiekolwiek opryski szkoda zachodu. Chrząszcze się wylęgną i pójdą sobie "w świat".
    Pozdrawiam.

  10. #10
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar rafałek
    Zarejestrowany
    Apr 2003
    Posty
    6.643
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    179

    Domyślnie

    W zasadzie się zgadza... Ale ciągle nie ma fotki...

  11. #11

    Domyślnie

    Też przyznaję rację ale brak zainteresowania osoby zadającej pytanie to znaczy że aż tak mu to wszystko nie przeszkadza.
    Pozdrawiam

  12. #12

    Domyślnie

    TO "TRAMWAJE" ZCZEPIAJĄ SIĘ..... TEŻ KIEDYŚ MIAŁEM ALE JUŻ NIE MAM:_)))
    mafu2 (NIE MA DOBRYCH FACHOWCÓW)

  13. #13
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar rafałek
    Zarejestrowany
    Apr 2003
    Posty
    6.643
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    179

    Domyślnie

    mafu2 ale one nie żerują w drenie dębowm... a tu mowa jest o otworach wylotowych...

  14. #14
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY OGRODNIK - DORADCA!
    Wciornastek

    Zarejestrowany
    Sep 2004
    Posty
    2.905

    Domyślnie

    Cytat Napisał rafałek
    mafu2 ale one nie żerują w drenie dębowm... a tu mowa jest o otworach wylotowych...
    Rafałku tylko pytanie czy te otwory zrobiły obserwowane robali. Pamiętam sytuację gdy pewien działkowiec namiętnie niszczył larwy biedronek (wyglądają jak miniaturowe krokodyle) twierdząc, że zjadają mu kwiatki. Osobiście też myślę, że nasz kolega widział niewinne "tamwaje". I przypisuje im rolę w psuciu drewna. Bez fotki i dokładniejszego opisu trudno coś powiedzieć.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony