dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 14 z 14
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar kolo004
    Zarejestrowany
    Jul 2014
    Skąd
    Bochnia
    Kod pocztowy
    32-700
    Posty
    139
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie Przyłącze gazu w granicy działki

    Witam! Czy może ktoś przerabiał temat przyłącza gazu w granicy działki? Mam do granicy 42 m ale przyłącze chcą mi zrobić na najbliższej ścianie i instalacje musiałbym ryć od wewnątrz lub lury po pięknych ścianach ciągnąć. Wymyśliłem że najlepiej byłoby przewodem gazowym obejść dom bo chce wejść od drugiej strony niż przyłącze i tak dojść do kuchnia ale jak to zrobić praktycznie i prawnie? Dodam, że ocieplenie też już prawie i też wolałbym go nie niszczyć. Najlepiej byłoby może zrobić przyłącze w ogrodzeniu i potem od puszki ciągnąc linię na swój koszt?

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Greengaz
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    4.621

    Domyślnie

    1. Przewód gazowy prowadzony po ścianie zewnętrznej nie może być dłuższy niż 10 mb., tak wiec prowadzenie po ścianie zewnętrznej odpada
    2. Zakład gazowniczy niech wykona łącze do granicy działki, a dalej prowadź gaz wg. własnego projektu. Tak jak Ci wygodnie, czyli dookoła domu.

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar kolo004
    Zarejestrowany
    Jul 2014
    Skąd
    Bochnia
    Kod pocztowy
    32-700
    Posty
    139
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    2. Zakład gazowniczy niech wykona łącze do granicy działki, a dalej prowadź gaz wg. własnego projektu. Tak jak Ci wygodnie, czyli dookoła domu.
    No właśnie o tym myślałem Czyli jak będę ciągnąć rurą ziemną od tej skrzynki to jakieś projekty muszę robić czy wszystko już robić pracownik z uprawnieniami?

  4. #4
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    mariusz05

    Zarejestrowany
    Apr 2010
    Skąd
    Polska Śląsk Jastrzębie Zdrój
    Posty
    429

    Domyślnie

    Cytat Napisał kolo004 Zobacz post
    No właśnie o tym myślałem Czyli jak będę ciągnąć rurą ziemną od tej skrzynki to jakieś projekty muszę robić czy wszystko już robić pracownik z uprawnieniami?
    Jak nie masz projektu na instalacje gazu razem z pozwoleniem na budowe domu to musisz mieć projekt ,pozwolenie budowy i kierownika budowy wewnętrznej instalacji gazowej no i wykonawce z uprawnieniami
    Ostatnio edytowane przez mariusz05 ; 22-01-2018 o 21:38

  5. #5
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Greengaz
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    4.621

    Domyślnie

    Niestety. Potrzebny jest projekt wykonany przez projektanta z uprawnieniami gazowymi. Uprawnienia musi mieć też wykonawca instalacji.

  6. #6
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar kolo004
    Zarejestrowany
    Jul 2014
    Skąd
    Bochnia
    Kod pocztowy
    32-700
    Posty
    139
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    No właśnie nie mam projektu w moim projekcie budowy a jedynie narysowaną linie gdzie ma iść. A może lepiej założyć tylko te skrzynkę czyli przyłącz w granicy działki a przy zakończeniu budowy martwić się jak to podpiąć?

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.617
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Możesz zrobić, kiedy budynek już będzie stał.
    Robisz przyłącze gazu tylko po to, by podłączyć kuchnię ?
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  8. #8
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar kolo004
    Zarejestrowany
    Jul 2014
    Skąd
    Bochnia
    Kod pocztowy
    32-700
    Posty
    139
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    W sumie tak chce mieć kuchenkę gazową wyłącznie na razie, ale też za kilka lat kiedy sam może zamieszkam na stałe to może zamienię kocioł na paliwo stałem na gazowy.

  9. #9
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Greengaz
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    4.621

    Domyślnie

    @kolo004
    Doprowadzenie gazu tylko do kuchenki gazowej nie jest uzasadnione ekonomicznie.
    Przelicz też sobie opłacalność grzania węglem vs. gaz. Cena ekogroszku dochodzi do 1 000 zł/tonę i zapewne lepiej nie będzie, a ograniczenia w użytkowaniu paliw stałych też łagodniejsze nie będą. O obsłudze chyba nie warto wspominać.

  10. #10
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar kolo004
    Zarejestrowany
    Jul 2014
    Skąd
    Bochnia
    Kod pocztowy
    32-700
    Posty
    139
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Ja wiem tylko mieszkać będą rodzice i mają jeszcze duży zapas drzewa a i mi się nie chce walczyć z tradycją. Niech sobie palą bo zajęcie jest - ja założę nowoczesny piec z dolnym paleniskiem a jak rodziców nie będzie to sobie zamienię gaz. Możliwe że teraz jeszcze podepnę podgrzewacz ciepłej wody użytkowej.

  11. #11
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar kolo004
    Zarejestrowany
    Jul 2014
    Skąd
    Bochnia
    Kod pocztowy
    32-700
    Posty
    139
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Chociaż największy problem mam z gazownia bo mała mieścina i coś mi się nie wydaje żeby mi oferowali to przyłącze w granicach działki i z tego co pamiętam to się ze skrzynka upierała ta pani że na ścianie domu chce A mi w ogrodzeniu skrzynka i licznik lepiej odpowiadała bo potem to sobie sam dociągnę na projekt bo co to za filozofia jak przez 50 czy 55 metrów pójdzie plastikowa rura a przy końcy tylko przejdzie przez ścianę ale nie wiem jak czy też znowu skrzynka musi być czy jakaś redukcja na rurę metalową na ścianie budynku...

  12. #12
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Greengaz
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    4.621

    Domyślnie

    Generalnie.
    Możesz wykonać własny projekt instalacji płot - wejście do domu. Do tego projektu /klepniętego przez starostwo/ powinien się dostosować dostawca gazu. Chyba, że warunki takie przyłącze uniemożliwiają. Jeśli instalacja płot- dom przekracza 10 m skrzynka z zaworem odcinającym powinna być zlokalizowana do ścianie domu. Samo przyłącze do domu jest wykonane ze stali - łącznik PE - zawór odcinający - wejście do domu.

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.617
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał kolo004 Zobacz post
    Chociaż największy problem mam z gazownia bo mała mieścina i coś mi się nie wydaje żeby mi oferowali to przyłącze w granicach działki i z tego co pamiętam to się ze skrzynka upierała ta pani że na ścianie domu chce A mi w ogrodzeniu skrzynka i licznik lepiej odpowiadała bo potem to sobie sam dociągnę na projekt bo co to za filozofia jak przez 50 czy 55 metrów pójdzie plastikowa rura a przy końcy tylko przejdzie przez ścianę ale nie wiem jak czy też znowu skrzynka musi być czy jakaś redukcja na rurę metalową na ścianie budynku...
    Skrzynka z zaworem. Przez scianę przejscie stalą.
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  14. #14
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Marcin34_Śl
    Zarejestrowany
    Jul 2015
    Skąd
    Tarnowskie Góry
    Posty
    935

    Domyślnie

    Jaki jest sens podłączenia gazu do kuchenki. Przecież opłata przyłaczeniowa + 42 metry + projekty to z 5 000 - 6000 PLN będzie kosztować.
    Za tę cenę masz super indukcję i koszty użytkowania na kilkadziesiąt lat
    Nasza stodoła, projekt indywidualny 145 mpu, płyta fundamentowa 12 XPS pod, 14 EPS nad, anhydryt 6,5cm i 5,5 cm, Porotherm Dryfix, Termo Organika Gold 18cm, dach i strop 30 cm PROFIMATA, poddasze 20CM, podłogówka 100%, WM z rekuperacją ZEHNDER 350, PC PW Panasonic 7KW H, GALECO bezokapowy, Integra 64,Okna Veka 82, Drzwi zewn. ALUPROF, OZC 4,6 KW

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony