dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 4
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 74
  1. #21

    Domyślnie

    Cytat Napisał autorus Zobacz post
    Hm, chciałem coś napisać ale kolega Kaizen mnie uprzedził. Oczywiście się zgadzam w całej rozciągłości.
    Sugerujecie, że garaż nie musi być ogrzewania? A w moim przypadku? Garaż jakieś 19 m2, w bryle budynku (z jednej strony styka się z przedsionkiem wejściowym, z drugiej z wc i schodami, częściowo wychodzi poza obrys) zresztą podpinam rzut co więcej - w garażuKliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	rzut parter.jpg
Wyświetleń:	156
Rozmiar:	95,6 KB
ID:	407008 będzie piec gazowy z zamknięta komorą spalania... czytałąm, że pomieszczenie gdzie znajduje się taki piec musi mieć minimum 5 stopni na plusie...

  2. #22
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    bronson90

    Zarejestrowany
    Dec 2017
    Skąd
    Turek
    Kod pocztowy
    62-700
    Posty
    214

    Domyślnie

    ja mam podobnie usytuowany garaż tylko, że dwustanowiskowy i na ściany graniczące z domem daje 10 cm styropianu + szczelne drzwi między wiatrołapem a garażem

  3. #23

  4. #24
    ELITA FORUM (min. 1000)
    noc

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    z.góra
    Kod pocztowy
    65-340
    Posty
    1.407

    Domyślnie

    Cytat Napisał autorus Zobacz post
    Martwiłem się, że nie dałem ogrzewania pod prysznicem. Bo miała być zimniejsza podłoga. Ale obecnie tego nie zauważam. Bo zanim wejdę pod prysznic puszczam wodę i widocznie ciepła woda nagrzewa płytki, że nie czuć dyskomfortu.
    Drabinki mam podłączone pod podłogówkę. A do nich grzałki elektryczne. Czy bym tak zrobił jeszcze raz trudno powiedzieć. Możliwe, że nie.
    Gdybyś miał OP pod prysznicem, nie musiałbyś lać ciepłej wody, by mieć "ciepło" w nogi.
    OP mam także pod wanną, nie ma sensu omijać żadnych miejsc w łazience.
    Te drabinki to ludzie montują do suszenia ręczników. Czy to ma sens? Jak dla kogo. Przy wentylacji mech. ręczniki schną bez problemu, na zwykłych uchwytach do ręczników. Nie ma z tym żadnego kłopotu.

  5. #25

    Domyślnie

    grzejniki do wysychania ręczników to chyba wyolbrzymiona potrzeba ludzi budujących dom, a obecnie mieszkających w małym mieszkanku wszystko by sie chciało! ja mam małe mieszkanko i brak grzejnika w łazience... fakt, w zimę wieszam na kaloryfer i jak wyschnie chowam do szafki... z kolei mąż po kąpieli wiesza na krześle (mężczyźni co Wy macie z tymi krzesłami?!?!?!?!?! ) i też wysycha tylko troszkę dłużej też go potem chowam do szafeczki ehhh

  6. #26
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar autorus
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Żelechów koło Żabiej Woli
    Posty
    9.544
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał noc Zobacz post
    Gdybyś miał OP pod prysznicem, nie musiałbyś lać ciepłej wody, by mieć "ciepło" w nogi.
    OP mam także pod wanną, nie ma sensu omijać żadnych miejsc w łazience.
    Te drabinki to ludzie montują do suszenia ręczników. Czy to ma sens? Jak dla kogo. Przy wentylacji mech. ręczniki schną bez problemu, na zwykłych uchwytach do ręczników. Nie ma z tym żadnego kłopotu.
    Chodziło mi raczej o to, że nie zależnie czy bym miał tam ogrzewanie cz nie i tak najpierw uruchamiam wodę.
    Dziennik budowy na forum MURATORA z komentarzami
    www.timtur.com.pl/budowa/avatar.jpg

    Jeśli chcesz widzieć FOTKI musisz skorzystać z FIREFOX.


  7. #27
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.320
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał noc Zobacz post
    Gdybyś miał OP pod prysznicem, nie musiałbyś lać ciepłej wody, by mieć "ciepło" w nogi.
    Jaką masz temperaturę podłogi w łazience, że masz ciepło?
    Ja nawet jak mam te 24 czy 25* to puszczam wodę 55* na chwilę, i mam faktycznie ciepłe kafle.

  8. #28
    ELITA FORUM (min. 1000)
    noc

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    z.góra
    Kod pocztowy
    65-340
    Posty
    1.407

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Jaką masz temperaturę podłogi w łazience, że masz ciepło?
    Ja nawet jak mam te 24 czy 25* to puszczam wodę 55* na chwilę, i mam faktycznie ciepłe kafle.
    W łazience, która służy do kąpieli, w granicach 25-26oC.
    Napisałem "ciepłe" w cudzysłowie, bo to raczej neutralna temperatura niż odczucie grzania. Można powiedzieć taka letnia podłoga. W każdym razie bosa stopa nie odczuwa zimna.
    Wodę także puszczam na chwilę, by zrzucić zimną z rur. Nie mam cyrkulacji, od zasobnika CWU jest ok 5mtr i muszę spuścić parę litrów wody.

  9. #29
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Juditta

    Zarejestrowany
    Aug 2017
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    22

    Domyślnie

    Witam, stoję przed podobnym dylematem co założyciel tematu. Obecnie trwają prace w SSZ, planowaliśmy zrobić na całym parterze podłogówkę, na piętrze trzy pokoje miały być grzane grzejnikami, łazienka podłogówka plus drabinka, jest jeszcze pomieszczenie nad garażem 2-stanowiskowym, ma ok 50m2 też ogrzewane grzejnikami. Po lekturze wątku coraz bardziej skłaniam się ku podłogówce na parterze i piętrze. Pozostaje kwestia pomieszczenia nad garażem, tam wolałabym zostawić grzejniki, pomieszczenie raczej nie będzie przez najbliższe lata używane na co dzień(zapewne stanie się ogromną graciarnią ) i chciałabym zostawić drabinki w łazienkach. Czy takie rozwiązanie nie jest przekombinowane? Dodam, że dom będzie ogrzewany pelletem.

  10. #30
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał Juditta Zobacz post
    Po lekturze wątku coraz bardziej skłaniam się ku podłogówce na parterze i piętrze.
    Jedynie słuszna,najbardziej ekonomiczna i najbardziej "komfortowa" decyzja

    Cytat Napisał Juditta Zobacz post
    Pozostaje kwestia pomieszczenia nad garażem, tam wolałabym zostawić grzejniki, pomieszczenie raczej nie będzie przez najbliższe lata używane na co dzień(zapewne stanie się ogromną graciarnią )
    Skoro tam ma być chłodniej to spokojnie mogą być tam grzejniki ścienne zasilane temperaturą podłogówki i będzie chłodniej,pytanie na przyszłość,co jeśli ktoś tam będzie chciał mieć cieplej ?

    Cytat Napisał Juditta Zobacz post
    Dodam, że dom będzie ogrzewany pelletem.
    A to jest akurat bezsens totalny,nie dość,że bardzo drogo w inwestycji,to drogo w eksploatacji a przy okazji syf w domu i co najważniejsze,trujecie nie tylko siebie ale i własne dzieci...Och rodzice...

  11. #31
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Juditta

    Zarejestrowany
    Aug 2017
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    22

    Domyślnie

    Wydawało mi się, że pellet jest w miare tanim rozwiązaniem. Ale jestem laikiem w tych tematach. A o co chodzi z tym truciem?? Nie mamy możliwości grzania gazem, mieliśmy do wyboru ekogroszek, pellet albo prąd. Prąd ze względów ekonomicznych odpada, pellet jest czystszy niż ekogroszek, stąd taki wybór.

    Skoro tam ma być chłodniej to spokojnie mogą być tam grzejniki ścienne zasilane temperaturą podłogówki i będzie chłodniej,pytanie na przyszłość,co jeśli ktoś tam będzie chciał mieć cieplej ?
    No właśnie dlatego myśleliśmy o instalacji mieszanej, żeby w razie pomysłu wykorzystania pomieszczenia i potrzeby wyższej temp. można było dogrzać.

  12. #32
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał Juditta Zobacz post
    Wydawało mi się, że pellet jest w miare tanim rozwiązaniem. Ale jestem laikiem w tych tematach. A o co chodzi z tym truciem?? Nie mamy możliwości grzania gazem, mieliśmy do wyboru ekogroszek, pellet albo prąd. Prąd ze względów ekonomicznych odpada, pellet jest czystszy niż ekogroszek, stąd taki wybór.



    No właśnie dlatego myśleliśmy o instalacji mieszanej, żeby w razie pomysłu wykorzystania pomieszczenia i potrzeby wyższej temp. można było dogrzać.
    Pellet pod względem koszt inwestycji/koszt eksploatacji jest drogim rozwiązaniem.
    Proponuję wziąć kartkę i długopis i policzyć ale pod warunkiem,że zna się zapotrzebowanie domu na energię czyli zużycie energii przez dom.
    Prąd jest najtańszym sposobem na ogrzewanie również pod kątem koszt inwestycji/koszt eksploatacji i tu również proponuję wziąć kartkę i policzyć.

    Instalacja mieszana podraza i komplikuje instalacje grzewczą bo musi być rozdział na dwie różne temperatury zasilania i nie warto w to wchodzić właśnie z myślą o przyszłości.

    A z truciem nie rozumiemy ? To proponuję wylot z komina skierować prosto do domu,będzie cieplej i mniej wyda się na opał

  13. #33
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Juditta

    Zarejestrowany
    Aug 2017
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    22

    Domyślnie

    Zdaję sobie sprawę, że pellet nie jest rozwiązaniem idealnym, ale chyba lepszym niż ekogroszek czy węgiel. Gaz i pompa ciepła nie wchodzi w grę, prąd przeliczę tak jak radziłeś, czymś muszę ogrzać bo zimy choć klimat się zmienia nadal są zimne a na morsa też się nie nadaję
    Zapotrzebowanie na energię nie znane ale chcę zlecić wyliczenie specom, żeby poznać.
    Co do opłacalności prądu, domyślam się że nie chodzi o grzejniki na prąd a jakąś inną instalację. Mógłbyś coś podpowiedzieć?

  14. #34
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał Juditta Zobacz post
    Zdaję sobie sprawę, że pellet nie jest rozwiązaniem idealnym, ale chyba lepszym niż ekogroszek czy węgiel. Gaz i pompa ciepła nie wchodzi w grę, prąd przeliczę tak jak radziłeś, czymś muszę ogrzać bo zimy choć klimat się zmienia nadal są zimne a na morsa też się nie nadaję
    Zapotrzebowanie na energię nie znane ale chcę zlecić wyliczenie specom, żeby poznać.
    Co do opłacalności prądu, domyślam się że nie chodzi o grzejniki na prąd a jakąś inną instalację. Mógłbyś coś podpowiedzieć?
    Po pierwsze czemu pompa ciepła nie wchodzi w grę jak p-w kosztuje praktycznie tyle samo co system na pellet a rachunki za ogrzewanie będą zdecydowanie niższe ? :
    Mówimy o takiej przykładowej:
    http://allegro.pl/pompa-ciepla-panas...971595524.html

    Po drugie system na prąd to jedynie:
    http://allegro.pl/elterm-major-aszn-...146596175.html
    Wpinasz to pod rozdzielacz podlogowki i cieszysz się ciepłem niewiele drożej w rachunkach niż gaz ziemny ale o 10tys.zl taniej w inwestycji za to bez konieczności budowania komina czyli na tym też oszczedzasz,podobnie jak przy pompie.
    Ostatnio edytowane przez Arturo72 ; 25-02-2018 o 22:19

  15. #35

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post
    Po pierwsze czemu pompa ciepła nie wchodzi w grę jak p-w kosztuje praktycznie tyle samo co system na pellet a rachunki za ogrzewanie będą zdecydowanie niższe ? :
    Mówimy o takiej przykładowej:
    http://allegro.pl/pompa-ciepla-panas...971595524.html

    Po drugie system na prąd to jedynie:
    http://allegro.pl/elterm-major-aszn-...146596175.html
    Wpinasz to pod rozdzielacz podlogowki i cieszysz się ciepłem niewiele drożej w rachunkach niż gaz ziemny ale o 10tys.zl taniej w inwestycji za to bez konieczności budowania komina czyli na tym też oszczedzasz,podobnie jak przy pompie.
    Ok, a jak się to ma w domach, gdzie komin i kotlownia już stoją oraz nie ma w domu rekuperatora. Załóżmy, że ocieplenie na bardzo wysokim poziomie. Wtedy też opłaca się inwestować w pompę ciepła?

  16. #36
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mariusz19029 Zobacz post
    Ok, a jak się to ma w domach, gdzie komin i kotlownia już stoją oraz nie ma w domu rekuperatora. Załóżmy, że ocieplenie na bardzo wysokim poziomie. Wtedy też opłaca się inwestować w pompę ciepła?
    Oczywiście,że tak.
    Zdrowia nie można przeliczać na złotówki a komin można zrzucić na karb bezmyślności
    Z "kotłowni" powstanie pomieszczenie typowo uzytkowe np. pralnio-suszarnia i nie tylko żona się ucieszy
    Wentylacja mechaniczna z reku kosztowała u mnie 5,5tys.zl czyli w koszcie nie zbudowanego komina mam poprawną wentylację przy okazji z odzyskiem ciepła.

    Pompa ciepła jest aktualnie najtańszym sposobem na ogrzewanie domu jeśli chodzi o eksploatację. 1kWh wychodzi ok.10gr w G12W,węgla 15-20gr,pelletu 18-22gr,gazu 20gr,prądu 30gr w G12W.
    Ostatnio edytowane przez Arturo72 ; 26-02-2018 o 00:07

  17. #37
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Juditta

    Zarejestrowany
    Aug 2017
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    22

    Domyślnie

    [QUOTE][Po pierwsze czemu pompa ciepła nie wchodzi w grę jak p-w kosztuje praktycznie tyle samo co system na pellet a rachunki za ogrzewanie będą zdecydowanie niższe ? :
    Mówimy o takiej przykładowej:
    http://allegro.pl/pompa-ciepla-panas...971595524.html

    Po drugie system na prąd to jedynie:
    http://allegro.pl/elterm-major-aszn-...146596175.html
    Wpinasz to pod rozdzielacz podlogowki i cieszysz się ciepłem niewiele drożej w rachunkach niż gaz ziemny ale o 10tys.zl taniej w inwestycji za to bez konieczności budowania komina czyli na tym też oszczedzasz,podobnie jak przy pompie./QUOTE]

    U mnie komin już jest więc koszt wentylacji mechanicznej z rekuperacją byłby już kosztem dodatkowym. A co z ciepłą wodą? Piec elektryczny, który zaproponowałeś jest jednofunkcyjny, jeśli dobrze rozumiem służy tylko do ogrzewania domu np. tej podłogówki.
    Co do pompy ciepła, pozostaje jeszcze jej instalacja, która też trochę kosztuje. I jeszcze pytanie, czy pompa ciepła da radę w takie mrozy jakie teraz u nas panują ( -20stC)? Dom będzie dobrze ocieplony - dach 30cm wełny (lamda 0,031), podłoga parter 20cm styro,podłoga piętro 6cm styro, mury 20cm styro grafit.
    Muszę pozbierać te wszystkie koszty do kupy i przeliczyć, trochę nam tylko mało czasu zostało na decyzję

  18. #38
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    [QUOTE=Juditta;7623297]
    U mnie komin już jest więc koszt wentylacji mechanicznej z rekuperacją byłby już kosztem dodatkowym. A co z ciepłą wodą? Piec elektryczny, który zaproponowałeś jest jednofunkcyjny, jeśli dobrze rozumiem służy tylko do ogrzewania domu np. tej podłogówki.
    Co do pompy ciepła, pozostaje jeszcze jej instalacja, która też trochę kosztuje. I jeszcze pytanie, czy pompa ciepła da radę w takie mrozy jakie teraz u nas panują ( -20stC)? Dom będzie dobrze ocieplony - dach 30cm wełny (lamda 0,031), podłoga parter 20cm styro,podłoga piętro 6cm styro, mury 20cm styro grafit.
    Muszę pozbierać te wszystkie koszty do kupy i przeliczyć, trochę nam tylko mało czasu zostało na decyzję
    Oczywiście,żeby nie komplikować i podrazac instalacji do cwu najlepiej jest wykorzystać osobny bojler,trochę większy żeby wykorzystać tani prąd.Np taki 140l:
    http://allegro.pl/bojler-nordic-comb...178710460.html
    Tylko nie "combi" ale zwykły bez wezownicy.

    Najniżej od 5 lat zanotowalem -26st.C i pompa grzala bez żadnego problemu,oczywiście trochę dłużej ale 22,5st.C w środku mam zawsze.
    Montaż pompy ciepła to ok.2000-3000zl i nie różni się zbytnio od montażu kotłów na paliwo stałe,gdyż tam musisz mieć kosztowny dodatkowy osprzęt typu pompki obiegowe,mieszacze itp ustrojstwa.

    Co musisz zrobić to koniecznie dowiedzieć się jakie dom ma zapotrzebowanie na ciepło czyli ile musisz mu dostarczyć energii.Znajac to będziesz wiedziała jakie rachunki za ogrzewanie zapłacisz prądem czy pompa ciepła.
    Ale widząc po izolacji paliwo stałe to pomyłka by była...
    Ostatnio edytowane przez Arturo72 ; 26-02-2018 o 08:44

  19. #39

    Domyślnie

    Nie, komina nie można zrzucać na karb bezmyślności, po prostu dom był budowany w latach 70 więc innej opcji nie było, dom jest podpiwniczony, a ja będę mieszkać na piętrze wi f akurat żadnej pralni się z tego nie zrobi.

    Ok, ale w moim przypadku raczej już nie zrobię wentylacji z odzyskiem ciepła, czy mimo tego opłaca się robić pompę ciepła? Poza tym ja parterze są trzy pomieszczenia z grzejnikami...

    A jaki by był koszt rekuperatora przy powierzchni domu 300 m2?

  20. #40
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mariusz19029 Zobacz post
    Nie, komina nie można zrzucać na karb bezmyślności, po prostu dom był budowany w latach 70 więc innej opcji nie było, dom jest podpiwniczony, a ja będę mieszkać na piętrze wi f akurat żadnej pralni się z tego nie zrobi.

    Ok, ale w moim przypadku raczej już nie zrobię wentylacji z odzyskiem ciepła, czy mimo tego opłaca się robić pompę ciepła? Poza tym ja parterze są trzy pomieszczenia z grzejnikami...

    A jaki by był koszt rekuperatora przy powierzchni domu 300 m2?
    Czy się opłaca to każdy powinien sobie to policzyć,na pewno będzie taniej niż węglem:
    Cytat Napisał marcin_u Zobacz post
    Ja spalalem około 3-3.5t węgla dom 150m2 ogrzewane 100%grzejniki. Teraz 1 sezon po zmianie na t-cap9kw i jak widzę po zużyciu to sezon zimowy wyjdzie taniej niż na węglu i zero obsługi.
    Też mam solary i ustawiłem na pc ze wodę grzeje po 15 jak solary jej wcześniej nie nagrzeja.
    W kotłowni musiałem dać bufor bo niby do grzejników potrzebny.zmieniłem też zbiornik dwu na nierdzewke z dłuższą wezownica bo taki potrzebuje pc (termica)
    Całkowity koszt pc ,bufor,zbiornik 2 wezownice z nierdzewki 300l , wszelkie rury zawory itp i z montazem 30tyś.
    Do tego teraz dołożyłem pv i produkuje prąd do grzania i bytowy .węgla nie Wyprodukowalem a prąd da radę...
    Nie wiem ile by kosztowała went.mech na taką powierzchnię ale jak działa Ci grawitacyjna to nie myśl o tym.

Strona 2 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony