dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 39
  1. #1

    Domyślnie skarpa wokół tarasu - co z nią zrobić - pomocy!

    mam taras betonowy (do obłożenia płytkami) wyniesiony ponad 1 m nad terean. Obsypałem go ziemią i zastanawiam się co zrobić z tą skarpą. Najlepsza byłaby trawa, ale będzie problem z koszeniem jej. Doradżcie co z tym zrobić, czym wysypać, czym obsadzić. Może macie jakieś fotki, chętnie bym obejrzał. Z góry dziękuję
    buduję własnymi siłami D06a

  2. #2

    Domyślnie

    Tak najpraktyczniej to czymś obsypać, ale...
    oglądam tak poczynania moich sąsiadów ze swoją skarpą i widzę, że w pierwszym roku posadzili tam iglaki i posypali kora, kora im nieco opadła w dól i nie bardzo to wyglądało, więc w tym roku w róznych miejscach tej skarpy powstawiali wielkie głazy + takie półkola z palisady, które przytrzymują korę. Nie wiem, jak im to długo wytrzyma

    Jak dla mnie - a ja lubię zieleń, nie kamienie, posadziłabym na tym sporo płożących roślin.

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Teska
    Zarejestrowany
    Oct 2002
    Skąd
    Berlin
    Posty
    22.094
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    561

    Domyślnie

    zrob moze skalniaka tylko wiekszego...widzialam cos takiego, wygladało ok

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY OGRODNIK - DORADCA!
    Wciornastek

    Zarejestrowany
    Sep 2004
    Posty
    2.905

    Domyślnie

    Można zrobić coś na kształt skalniaka. Nie trzeba dawać dużych głazów wystarczą polne kamienie. To wszystko można obsadzić bylinami, iglakami itp. Z czasem kamienie znikną pod zielenią ale póki rośliny małe będą chronić przed zsuwaniem ziemi.[/code][/list]

  5. #5

    Domyślnie

    A może obsypać taras ziemią tak, żeby nie było skarpy tylko łagodne zejście do ogrodu.

  6. #6

    Domyślnie

    joanka77 - zbyt duża różnica poziomów - musiałbym dojechać do połowy ogrodu, przywieźć furę ziemi.....
    buduję własnymi siłami D06a

  7. #7
    Lider FORUM (min. 2800) "ŚLONSKI GAWĘDZIARZ" Avatar bodzio_g
    Zarejestrowany
    Jun 2004
    Skąd
    Bieruń
    Posty
    3.984

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arek99
    joanka77 - zbyt duża różnica poziomów - musiałbym dojechać do połowy ogrodu, przywieźć furę ziemi.....
    jak tylko fure , to.... niedużo
    rzuc okiem na moją skarpe w albumie - przede wszystkim rośliny zadarniające i płożące.
    tukej możesz se poczytać i cóś szrajbnońć
    lepiej mieć brzuch od piwa niż garb od roboty

  8. #8
    Guest

    Domyślnie

    Bodzio- super, bardzo ładnie u ciebie
    Arek- mam ten sam problem. Również mam taras ok.1m ponad teren. Dopiero co go zrobiliśmy tak więc roślinność na skarpie nijaka- ale posadziłam już płażące odmiany jałowca, róże (chyba też miała w nazwie płażąca), i roślinki okrywkowe- mężuś ponanosił mi kamole (takie sporej wielkości -u mnie z granitu) tak żeby ziemia nie uciekała jak podlewam. No ale i tak ucieka Myślę, że przestanie jak się roślinność rozrośnie.

  9. #9

    Domyślnie

    Ja zrobiłam skalniak,obsadziłam irgą i plożącymi iglakami,dodam jeszcze coś kwitnącego

  10. #10

    Domyślnie taras na skarpie

    Może moj taras kogos zainspiruje. Ma juz 5 lat od założenia i tylko w 1 i 2 roku mialam problemy z obsuwaniem sie ziemi, mimo, że jest tam sporo otoczakow i piaskowca. Roślinki i ich korzenie zrobiły swoje i teraz nie ma tego problemu. Owszem co roku zawsze dosypuje troche ziemi ale pod nowo wysiewane roslinki jednoroczne. Przekroj roslinnosci jest bardzo duzy. Sa iglaki, trzmieliny, lawendy, roslinki cebulowe, skalne rosliny , trawka "niedzwiedzia" i wspomniane jednoroczne. Wszystko trzyma sie niezle i chyba niezle wyglada?



  11. #11

    Domyślnie

    Rovlan, oj zainspiruje! Prześliczny jest ten Twój taras. Żebym ja jeszcze wiedziała, jak roślinki dobierać (ogrodnik ze mnie marny )

  12. #12

    Domyślnie

    SUPER!! Ja zamierzam dodatkowo wykonać taras dwupoziomowy celem obniżenia różnicy, ale pewnie i tak zostanie skarpa do "obrobienia" Rovlan - pomysł na pewno "podrobię"
    Dom już wykończony. Ja też.
    Marcin

  13. #13

    Domyślnie

    Dzieki za miłe słowa. Dodam jeszcze,że dobrym pomyslem są rosliny jednoroczne wysiewane w wolnych miejscach. Kazdego roku staram sie dobierać rosliny w jednym kolorze, dzieki temu raz mam taras z przewagą czerwieni, innym razem dominuje fiolet albo róż.

    Marta - ze mnie tez byla marna ogrodniczka, ale " trening czyni mistrza". Może przesadziłam z tym mistrzostwem, ale co tam

    Marcin U - zycze powodzenia w realizacji własnego tarasu.

  14. #14

    Domyślnie

    Witam.
    Zależy jak szeroko masz obsypany i czy będziesz mieć z niego zejście do ogrodu. Proponuje zrobić schodki tj.
    ------------------------()
    (ziemia +posadzone ()
    i posiane roślinki) () (kamienny murek)
    ()
    () ------------------------()
    (ziemia +posadzone ()
    i posiane roślinki) ()
    ()
    ()------------------

    Może śmiesznie to teraz wygląda ale po zrobieniu czegoś takiego nie będziesz mieć problemów z podlewaniem - woda nie ucieknie w dół.
    Mam takie schodki i wyglądają nieźle choć różnica terenu wynosi ok.1m ciągnie się na ok15m. Ponieważ sama jeszcze nie nabyłam umiejętności murowania usypałam ziemię a kamieniami tylko obłożyłam- trzyma się to już 6 lat i to z niezłym skutkiem. Na najwyższym poziomie zrobiłam małe oczko. Na kolejnych stopniach rosną liliowce, irysy, trzmielina, tulipany, szafirki, hortensje, kosodrzewina, piwonie jakiś świerk, zimowity, irga, wiosną dosiewam niskich aksamitek. Niestety fotek jeszcze nie mam.

  15. #15

    Domyślnie

    troche mi nie wyszło...
    -----------\
    ------------\
    --------------------\
    ---------------------\
    ----------------------------\
    -----------------------------\
    ale ciągle się ucze...

  16. #16
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kroyena

    Zarejestrowany
    Jun 2004
    Posty
    8.113
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    84

    Domyślnie

    to nie wstyd, każdemu kto tak próbował podobnie zeziarło.

    Rovlan myślałem dla Arka jeszcze o płotku, ładniejszą strona do tarasu i te płożące jałowce wtedy sięna takim płotku zatrzymają.

    Osobiście preferuję pergole.
    I tak do piachu, i tak do piachu, tylko pytanie w jakim stylu?
    legendus
    legendus komentarium

  17. #17
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Zuzza
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Posty
    1.273
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    157

    Domyślnie

    Rovlan,

    Twój taras jest BAJKOWY !!!!

  18. #18

    Domyślnie

    wyszukałam ten temacik i powiem tak. Ten tarasik jest niezwykły i chciałabym coś takiego zrobić. Taras jaki mam do obsadzenia to 7m na 4m i wysiki jakiś niecały metr. zastanawiam się nad roślinkami bo to strasznie słoneczne miejśce, praktycznie non stop.
    mam takie propozycje a moze doradzicie coś innego.
    4 m od strony domu może przy ścianie jakaś róża okrywowa potem wrzosy w różnych kolorach jakieś kamyczki i może jakaś sosenka albo kosodrzewinka na rogu może jałowiec płożący i 7m bok i tu mam problem bo zastanawiałam się nad rojnikami i jakimś suchym konarkiem drzewka, żagwinem, smagliczką, macierzanką, tymiankiem. floksem, berberysem płożącym albo irgą może barwinek?
    potem są schody i dalsza część tarasu od strony wjazdu. Tam by trza było posadzić coś co będize wysoko rosło bo mam ciekawskiego sąsiada, który nas podgląda. Może poradzicie coś ciekawego. Będę bardzo wdzięczna za radę
    CHCESZ BYĆ SZCZĘŚLIWYM CZŁOWIEKIEM ZOSTAŃ OGRODNIKIEM.

  19. #19

    Domyślnie

    szuna ,pomysł świetny, tylko starannie dobierz iglaki, lubią po paru latach się mocno rozrosnąć , od sąsiada daj trejaż albo płotek ażurowy z pnaczem. Zeby tylko nie kupił peryskopu . Ja na swojej działce mam skarpę, ale małą, o wys ok. 0,5m, na zdjęciu po gruntownej renowacji i świeżo obsadzona roślinkami. Poprzednia wytrzymała 8 lat, teraz kamienie są wzmocnione zaprawą , coś w rodzaju "fundamentu"

  20. #20

    Domyślnie

    Ale masz pięknie! To chyba letnisko? czy mieszkasz w lesie na stałe?

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony