dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 4 z 4
  1. #1
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar muzykant
    Zarejestrowany
    Oct 2004
    Posty
    344
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    7

    Domyślnie Brak budynku na mapie geodezyjnej - jakie konsekwencje

    Temat jest taki:
    mam zamiar kupić działkę rolną, ok 6000m^2, połowa działki jest ogrodzona siatką na fundamencie, na działce stoi budynek, wg zeznań właściciela pobudowany jako gospodarczy - zaplecze dla szklarni które nigdy nie powstały, budynek jest murowany, częściowo podpiwniczony, jest ogrzewanie, prąd 3-faz, woda.
    Do niedawna w tym budynku ktoś mieszkał - chyba wynajem.
    Na mapce od geodety działka jest "goła" - nie ma nic, ani budynku, ani ogrodzenia...
    Właścicielom służyło to jako letnisko kilka razy w roku...
    Wychodzę z założenia, że ten budynek nie jest mi do niczego potrzebny i nie stanowi dla mnie żadnej wartości.
    Na działce chcę wybudować nowy dom ale właścicielom mówie, że działkę kupuję jako rekreacyjną - przecież jest rolna

    Szukam wszelkich "minusów" na potwierdzenie że ten budynek jest nic nie warty - takie "asy z rękawa" jak mi się przyjdzie potargować.

    Czy to możliwe, że został postawiony bez pozwolenia?
    Dodam, że ma toto z 17 lat więc nawet gdyby - to i tak "się wzięło i zalegalizowało" - no ale liczę na niewiedzę sprzedających dlatego szukam dziury w całym...

  2. #2

    Domyślnie

    Według prawa, tego budynku po prostu nie ma. Jest to ewidentnie samowola budowlana i dlatego nie figuruje na mapie.
    Nie znam szczegółowych przepisów o działkach rolnych, ale wiem
    że nie wszystko można na nich budować. Można postawić zabudowania
    gospodarcze (rolnikom) czy tzw. siedlisko, ale na pewno na wszystko
    trzeba mieć pozwolenie.
    Osoba nie będąca rolnikiem, nie może na takiej działce budować domu czy też jakichkolwiek zabudowań pod działalność gospodarczą. Działkę trzeba najpierw odrolnić.

    Reasumując:
    - budynek rzeczywiście jest nic nie wart i tu wcale nie oszukujesz
    sprzedającego, poniesiesz jeszcze koszty jego rozbiórki,
    - jeśli kupisz działkę z tym budynkiem i będziesz chciał go zalegalizować to: prawdopodobnie zostanie nałozona kara za samowolę budowlaną, a pozwolenie na budowę i tak trzeba uzyskać w trybie takim jak przed budową domu,
    - pytanie tylko, czy na działce rolnej pozwolą Ci trzymać taki budynek,
    - proces odrolnienia działki trwa czasami baaardzo długo.
    kkinga

  3. #3
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar rafałek
    Zarejestrowany
    Apr 2003
    Posty
    6.643
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    179

    Domyślnie

    A czy nie może być tak, że może być pobudowany legalnie, ale nigdy nie była wykonana inwentaryzacja geodezyjna?

    Zawsze możesz powiedzieć, że teraz będziesz płącić geodecie za to, że wykona taką inwentaryzację...

  4. #4

    Domyślnie

    A jeśli jest pobudowany nielegalnie - możesz powiedzieć, że teraz będziesz musiał zapłacić koszty legalizacji, bo aktualizację trzeba zrobić tak czy siak (mapa do celów projektowych)

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony