dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 50

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    KromaXXL

    Zarejestrowany
    Feb 2015
    Skąd
    Kraków
    Posty
    119

    Domyślnie Strefy grzewcze 100% podłogówka + rekupercja (2 pietra) - czy warto

    Mam pytanie czy warto w domu zrobić 2 strefy grzewcze? osobno parter osobno poddasze ? wszędzie 100% podłogówka. Pytam gdyż będzie też rekuperacja i zastanawiam się czy będzie możliwe owe zróżnicowanie temperatur na poziomach skoro rekuperator będzie wysysał powietrze i wdmuchiwał nowe o uśrednionej temperaturze dla obu poziomów takie samo. Ogrzewanie oczywiście powietrzna pompa ciepła niskotemperaturowa. I grzanie będzie raczej tylko w taniej taryfie,

    Dzięki

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Napisał KromaXXL Zobacz post
    Pytam gdyż będzie też rekuperacja i zastanawiam się czy będzie możliwe owe zróżnicowanie temperatur na poziomach skoro rekuperator będzie wysysał powietrze i wdmuchiwał nowe o uśrednionej temperaturze dla obu poziomów takie samo.
    Rekuperacja nie jest do ogrzewania a służy wymianie powietrza. Odzysk ciepła to nie to samo co grzanie. Zastanów się do jakiej temperatury grzejesz w domu ? : zakładam że jest to 19-24 stopnie rekuperator zwykle (bez grzałek) nie pozwoli uzyskac takich temperatur będziesz mieć w najlepszym przypadku 5-16 stopni ( w zależności od temp. zew , rodzaju rekuperatora etc.) Grzanie zapewniasz PC wiec sterowanie będziesz miał na pętlach albo rotametrami albo termostatami a tam nie będzie problemu aby uzyskac to czego potrzebujesz.
    Dom : 240 m2 powierzchni po podłogach (temp.22-23) + ok 66m2 powierzchni rekreacyjnej nad garażem (temp.20-21) + garaż dwustanowiskowy ok 56m2 (temp.ok 13). Sciany: gazobeton 24 + 20 styropian; dach : pianka poliuretanowa otwartokomórkowa 28cm. Podłoga 20 cm styropian, podłoga na piętrze 10 cm styropianu, fundamenty obustronnie styropian (15 cm zew i 5 wew). Podłogówka 100%, okna 3 szybowe, kominek, , rekuperator KomfoVent Domekt R600H , Pompa Mitsubishi Zubadan 11,2kW. IV strefa klimatyczna.

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar link2jack
    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    WZY / ES
    Kod pocztowy
    96-330
    Posty
    1.360

    Domyślnie

    Cytat Napisał KromaXXL Zobacz post
    Mam pytanie czy warto w domu zrobić 2 strefy grzewcze? osobno parter osobno poddasze ? wszędzie 100% podłogówka. Pytam gdyż będzie też rekuperacja i zastanawiam się czy będzie możliwe owe zróżnicowanie temperatur na poziomach skoro rekuperator będzie wysysał powietrze i wdmuchiwał nowe o uśrednionej temperaturze dla obu poziomów takie samo. Ogrzewanie oczywiście powietrzna pompa ciepła niskotemperaturowa. I grzanie będzie raczej tylko w taniej taryfie,

    Dzięki
    Jeśli masz zamkniętą klatkę schodową to nie będzie wiekszego problemu ze zróżnicowaniem temperatur. Ja mam otwartą klatkę i to na środku domu - dlatego temperatury podobne.
    [SIZE=1]~160m2 użyt. Reksio2G
    OZC=6.6KW, zapotrzebowanie na ciepło=12,8MWh/rok (obliczenia dla: 23*C), w domu: 21,5-22,5*C.
    Panasonic T-CAP-F-9KW, Krzywa: -15/+40@+15/+28. Sterowanie: EurosterQ7, CWU (ermet) dwa razy dziennie do 45*C. G12W-PGE
    Ściana: U=0,13(porotherm30+20cm 0,031), Skosy: U=0,14(25cm pianki Polychem) Sufit: U=0,10(10cm pianki+30 wełny), Okna: U=0,9-1,1 (31m2), Podłoga aż U=0,19. WM. 100% podłogówki 4,5cm. +Jotul I570 do 10 odpaleń na rok

  4. #4
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    KromaXXL

    Zarejestrowany
    Feb 2015
    Skąd
    Kraków
    Posty
    119

    Domyślnie

    u mnie klatka otwarta na środku domu, ale nie za szeroka (schody 90cm), będzie grzanie tylko tanią taryfą na dole wylewka 9 cm na górze 6-7cm :/ Powinienem robić 2 strefy grzewcze skoro grzanie tylko w nocy i raczej trzeba ładować ile się da w tą podłogę ?
    Dom w Wisteriach G2. Porotherm 25cm + 20cm grafit 0,32; styropian na fundament 18cm; Podłoga na gruncie styropian 19cm/wylewka 10cm/płytki; strop 8cm styropian/7cm wylewka/panele; Ocieplenie poddasza QuadFoam 500 33cm (strych 16cm); 100% podłogówka co 10 cm (garaż co 15cm); Powietrzna pompa ciepła Panasonic T-cap 9kw 1f; bojler 300l; Rekuperator Airpack home 400v; Okna v82; Rolety Selve radiowe; brama garażowa Wiśniowski Unitherm (4750x2375); drzwi Wikęd optimum, Oczyszczalnia biologiczna ZBS-6C

  5. #5
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    KromaXXL

    Zarejestrowany
    Feb 2015
    Skąd
    Kraków
    Posty
    119

    Domyślnie

    czyli 2 strefy czy 1 na cały dom?
    Dom w Wisteriach G2. Porotherm 25cm + 20cm grafit 0,32; styropian na fundament 18cm; Podłoga na gruncie styropian 19cm/wylewka 10cm/płytki; strop 8cm styropian/7cm wylewka/panele; Ocieplenie poddasza QuadFoam 500 33cm (strych 16cm); 100% podłogówka co 10 cm (garaż co 15cm); Powietrzna pompa ciepła Panasonic T-cap 9kw 1f; bojler 300l; Rekuperator Airpack home 400v; Okna v82; Rolety Selve radiowe; brama garażowa Wiśniowski Unitherm (4750x2375); drzwi Wikęd optimum, Oczyszczalnia biologiczna ZBS-6C

  6. #6
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał KromaXXL Zobacz post
    czyli 2 strefy czy 1 na cały dom?
    Nie ogarniesz tego za pomocą sterowników jeśli o to Ci chodzi.
    Możesz pseudo dwie strefy ogarnąć przy jednoczesnym grzaniu z odpowiednio pod siebie wyregulowana podlogowka chociaż za bardzo nie wiem o co Ci chodzi.
    Ci z parteru są cieplolubni i preferują 23st.C a Ci z góry lubią chłód i wolą 18st.C ?
    Jeśli tak to na rozdzielaczu przykrecasz przepływy w petlach z góry i masz chłodniej na górze i niech marzna
    Ostatnio edytowane przez Arturo72 ; 15-02-2018 o 21:46

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000)
    hajnel

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Górny Śląsk
    Kod pocztowy
    43-178
    Posty
    1.050

    Domyślnie

    Cytat Napisał KromaXXL Zobacz post
    czyli 2 strefy czy 1 na cały dom?
    Dwie strefy czasem się przydają np. jak przepalisz w kominku na dole jest ciepło, a u góry nie koniecznie. Latem czasem zaś cza schłodzić poddasze.

  8. #8
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał hajnel Zobacz post
    Dwie strefy czasem się przydają np. jak przepalisz w kominku na dole jest ciepło, a u góry nie koniecznie. Latem czasem zaś cza schłodzić poddasze.
    Ciepło z kominka szybko spieprza a później trzeba nadrabiać.
    Jak odpalam kominek to nie "wygaszam" ogrzewania i jest jak w trybie codziennym bo jak jest w salonie ciepło to podlogowka i tak nie oddaje ciepła.

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.406
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał KromaXXL Zobacz post
    Mam pytanie czy warto w domu zrobić 2 strefy grzewcze? osobno parter osobno poddasze ?
    Jeżeli opędzisz wszystko pompą obiegową i automatyką z PC (co IMO jest najlepszym wyjściem) bez bufora i sprzęgła - to nie ma co komplikować układu.

    Tylko trzeba dobrze zaprojektować podłogówkę (odstępy między rurami) żeby odpowiadały obciążeniu cieplnemu w poszczególnych pomieszczeniach (bo pewnie na poddaszu będzie większe i trzeba będzie trochę zagęścić).
    Dobrze zaprojektuj podłogówkę uwzględniając obciążenie cieplne poszczególnych pomieszczeń - wykonawców, co radzą wszędzie co 10cm, bo za dużo nie zaszkodzi przegoń

    Dopiero jeżeli i tak byś musiał dołożyć grupę mieszającą - to można się zastanawiać, czy robić dwie strefy.

  10. #10
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Jinikao

    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    253

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Jeżeli opędzisz wszystko pompą obiegową i automatyką z PC (co IMO jest najlepszym wyjściem) bez bufora i sprzęgła - to nie ma co komplikować układu.

    Tylko trzeba dobrze zaprojektować podłogówkę (odstępy między rurami) żeby odpowiadały obciążeniu cieplnemu w poszczególnych pomieszczeniach (bo pewnie na poddaszu będzie większe i trzeba będzie trochę zagęścić).
    Dobrze zaprojektuj podłogówkę uwzględniając obciążenie cieplne poszczególnych pomieszczeń - wykonawców, co radzą wszędzie co 10cm, bo za dużo nie zaszkodzi przegoń

    Dopiero jeżeli i tak byś musiał dołożyć grupę mieszającą - to można się zastanawiać, czy robić dwie strefy.
    Ja właśnie mam monterów co chcą dawać co 10 cm wszędzie, zadałem pytanie na forum co z tym robić, i asolt napisał, że to niczemu nie przeszkadza, tylko trzeba przepływ zmniejszyć, jak się do tego odniesiesz i jaką dasz mi radę jak to rozwiązać, poza radą, aby pogonić monterów
    Dom 200m2 po podłogach. PC Panasonic Aquera 9kW. Zbiornik CWU 200 l. elewacja 25 cm styro 0.031. poddasze jeszcze nieocieplone. Podpiwniczony w 60%, nieogrzewana piwnica. miedzy piwnicą na parerem 13 cm styro 0.030 + 8 cm styro 0.036, między parterem a pietrem 4 cm styro 0.30 + 8 cm 0.036. Reku Zehander Q450.

    Poddasze nieużytkowane na razie, ogrzewanie przystawione na zaworze, oddzielony parter od poddasza termicznie

  11. #11
    ELITA FORUM (min. 1000)
    hajnel

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Górny Śląsk
    Kod pocztowy
    43-178
    Posty
    1.050

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post
    Ciepło z kominka szybko spieprza a później trzeba nadrabiać.
    Jak odpalam kominek to nie "wygaszam" ogrzewania i jest jak w trybie codziennym bo jak jest w salonie ciepło to podlogowka i tak nie oddaje ciepła.
    Ty masz parterówkę z grzanym 30cm klocem betonu więc wiadomo, że nie chcesz go wychłodzić. Ja właśnie przepaliłem w kominku więc parter dziś nie grzeje, a piętro tak. Każdy dom jest inny.

  12. #12
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał hajnel Zobacz post
    Ty masz parterówkę z grzanym 30cm klocem betonu więc wiadomo, że nie chcesz go wychłodzić. Ja właśnie przepaliłem w kominku więc parter dziś nie grzeje, a piętro tak. Każdy dom jest inny.
    Nie ma znaczenia hajnel,tzn zależy jak podchodzi się do kominka.
    U mnie to 2-3h radochy z żywego ognia i tylko tyle,u Ciebie może być to sposób na "oszczędzanie" ale ja za parę "fenigow" nie dam se jaj ogolić
    Jak na dole przestanie Ci grzać kominek to zuzyjesz podwójna ilość energii bo podłoga będzie wychlodzona.
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 16-02-2018 o 10:56

  13. #13
    ELITA FORUM (min. 1000)
    hajnel

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Górny Śląsk
    Kod pocztowy
    43-178
    Posty
    1.050

    Domyślnie

    To się zdecyduj czy oszczędzam czy zużyje 2x tyle energii. Twój problem jest taki, że równasz każdy dom do twojego. I tylko twoje rozwiązania są ok.

  14. #14
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał hajnel Zobacz post
    To się zdecyduj czy oszczędzam czy zużyje 2x tyle energii. Twój problem jest taki, że równasz każdy dom do twojego. I tylko twoje rozwiązania są ok.
    Jedyny w swoim rodzaju
    Ale z życia wzięte zawsze

  15. #15
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    KromaXXL

    Zarejestrowany
    Feb 2015
    Skąd
    Kraków
    Posty
    119

    Domyślnie

    u mnie nie będzie żadnego źródła ciepła dodatkowego typu kominek. Jedynie podłogówka na 2 piętrach. Pytam gdyż taki podział stref grzewczych kosztuje 2k zł i zastanawiam się czy to zda egzamin skoro sensem grzania w taniej taryfie jest ładowanie "ile się da" w podłogę... chyba siłą rzeczy na górze będzie trochę chłodniej do spania ponieważ wylewka jest cieńsza i wieczorem się bardziej poddasze wychłodzi. W nocy natomiast szybciej nagrzeje. Nie wiem czy druga strefa grzewcza coś tu da
    Dom w Wisteriach G2. Porotherm 25cm + 20cm grafit 0,32; styropian na fundament 18cm; Podłoga na gruncie styropian 19cm/wylewka 10cm/płytki; strop 8cm styropian/7cm wylewka/panele; Ocieplenie poddasza QuadFoam 500 33cm (strych 16cm); 100% podłogówka co 10 cm (garaż co 15cm); Powietrzna pompa ciepła Panasonic T-cap 9kw 1f; bojler 300l; Rekuperator Airpack home 400v; Okna v82; Rolety Selve radiowe; brama garażowa Wiśniowski Unitherm (4750x2375); drzwi Wikęd optimum, Oczyszczalnia biologiczna ZBS-6C

  16. #16
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał KromaXXL Zobacz post
    u mnie nie będzie żadnego źródła ciepła dodatkowego typu kominek. Jedynie podłogówka na 2 piętrach. Pytam gdyż taki podział stref grzewczych kosztuje 2k zł i zastanawiam się czy to zda egzamin skoro sensem grzania w taniej taryfie jest ładowanie "ile się da" w podłogę... chyba siłą rzeczy na górze będzie trochę chłodniej do spania ponieważ wylewka jest cieńsza i wieczorem się bardziej poddasze wychłodzi. W nocy natomiast szybciej nagrzeje. Nie wiem czy druga strefa grzewcza coś tu da
    I dobrze myślisz i chyba już znasz odpowiedź,że nie warto

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.406
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Zapytaj Asolta, czy jak zamówisz u niego projekt podlogówki, to zaprojektuje co 10 cm wszędzie. Przepływem zniwelujesz małe różnice w obciążeniu. A przy poddaszu będziesz miał pewnie duże.

    Poszukaj wykonawcy, co policzy, zaprojektuje i wykona instalację z dopasowanym rozstawem. Jak nie znajdziesz, to zamów w necie projekt i OZC a wykonawcę przypilnuj, żeby dokładnie go zrealizował bez "poprawiania".
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 16-02-2018 o 10:06

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.527
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Zapytaj Asolta, czy jak zamówisz u niego projekt podlogówki, to zaprojektuje co 10 cm wszędzie. Przepływem zniwelujesz małe różnice w obciążeniu. A przy poddaszu będziesz miał pewnie duże.

    Poszukaj wykonawcy, co policzy, zaprojektuje i wykona instalację z dopasowanym rozstawem. Jak nie znajdziesz, to zamów w necie projekt i OZC a wykonawcę przypilnuj, żeby dokładnie go zrealizował bez "poprawiania".
    Oczywiscie ze nie zaprojektuję co 10 cm, praktycznie nie miałem przypadku zeby obliczenia pokazywały taką koniecznosc. Problem sie bierze stąd ze prawie kazdy chce uczestniczyc w nieustajacym konkursie "kto wybuduje najtaniej". Uczestnikom tego konkursu nie w glowie takie fanaberie jak ozc, projekt podłogówki, doradztwo w zakresie optymalnego ocieplenia. U nich takie doradztwo jest w cenie murowania, wykonania konstrukcji dachowej, czy tez ocieplenia obudynku. Innymi słowy doradzaja osoby kompletnie nie znajace sie na rzeczy, murarz, dekarz, wykonczeniowiec, instalator nie jest projektantem i audytorem, najlepiej jest jak kazdy zajmuje sie swoją profesją, projektowanie, obliczenia, doradztwo zostawi innym. Czasem jednak inwestor ma wątpliwosci i wtedy szuka na forum porady. Forum jak to forum cos poradzi, ale tak szczegolowo i konkretnie tez nie. Ja rozumiem, budowa kosztuje, ale czy inwestora stac na pomyłki wykonawców i darmowych doradców?
    Ostatnio edytowane przez asolt ; 16-02-2018 o 17:19

  19. #19
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Jinikao

    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    253

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Oczywiscie ze nie zaprojektuję co 10 cm, praktycznie nie miałem przypadku zeby obliczenia pokazywały taką koniecznosc. Problem sie bierze stąd ze prawie kazdy chce uczestniczyc w nieustajacym konkursie "kto wybuduje najtaniej". Uczestnikom tego konkursu nie w glowie takie fanaberie jak ozc, projekt podłogówki, doradztwo w zakresie optymalnego ocieplenia. U nich takie doradztwo jest w cenie murowania, wykonania konstrukcji dachowej, czy tez ocieplenia obudynku. Innymi słowy doradzaja osoby kompletnie nie znajace sie na rzeczy, murarz, dekarz, wykonczeniowiec, instalator nie jest projektantem i audytorem, najlepiej jest jak kazdy zajmuje sie swoją profesją, projektowanie, obliczenia, doradztwo zostawi innym. Czasem jednak inwestor ma wątpliwosci i wtedy szuka na forum porady. Forum jak to forum cos poradzi, ale tak szczegolowo i konkretnie tez nie. Ja rozumiem, budowa kosztuje, ale czy inwestora stac na pomyłki wykonawców i darmowych doradców?
    To może tutaj zapytam jeszcze raz Czy jak dam te rurki co 10 cm (nie interesuje mnie cena za większa ilość rurek) to jakie są tego konsekwencje i czy da się je potem wyeliminować. Jak przegadać instalatorowi, że takie rozmieszczenie rurek to niedobry pomysł. Jestem nawet w stanie zrobić OZC plus projekt podłogówki, jednak muszę mieć jakieś argumenty
    Dom 200m2 po podłogach. PC Panasonic Aquera 9kW. Zbiornik CWU 200 l. elewacja 25 cm styro 0.031. poddasze jeszcze nieocieplone. Podpiwniczony w 60%, nieogrzewana piwnica. miedzy piwnicą na parerem 13 cm styro 0.030 + 8 cm styro 0.036, między parterem a pietrem 4 cm styro 0.30 + 8 cm 0.036. Reku Zehander Q450.

    Poddasze nieużytkowane na razie, ogrzewanie przystawione na zaworze, oddzielony parter od poddasza termicznie

  20. #20
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jinikao Zobacz post
    To może tutaj zapytam jeszcze raz Czy jak dam te rurki co 10 cm (nie interesuje mnie cena za większa ilość rurek) to jakie są tego konsekwencje i czy da się je potem wyeliminować. Jak przegadać instalatorowi, że takie rozmieszczenie rurek to niedobry pomysł. Jestem nawet w stanie zrobić OZC plus projekt podłogówki, jednak muszę mieć jakieś argumenty
    Rurki co 10cm to nie jest nie dobry pomysł a wręcz przeciwnie.
    Są same zalety tego rozwiązania.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony