dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 13 z 13
  1. #1

    Domyślnie Rozprowadzenie wentylacji na poddaszu czy pod izolacją?

    Witam, zastanawiam się nad dwiema możliwościami. Dom jest parterowy z nieużytkowanym poddaszem. Pytanie, czy lepiej jest prowadzić kanały wentylacji po nieużytkowym, nieogrzewanym poddaszu na warstwie osb > wełna > folia > płyta czy też lepiej pod warstwą ocieplenia nad płytami gipsowymi.

    Rozważając plusy i minusy - nieogrzewane poddasze to zawsze jakieś straty ciepła, rury na poddaszu (graciarnia), ale i łatwiejsze rozprowadzenie, wykończenie i gwarancja ciszy. Natomiast pod ociepleniem to znowu nieco bardziej skomplikowane wykonanie, ryzyko szumu, ale i mniej strat ciepła.

    Swoją drogą, jeśli strop jest w taki sposób że mam osb na 5cm wełny między kantówkami, 20cm wełny między legarami.To rury wentylacyjne są pomiędzy wełną a profilami w pustej części a na profile przykleja się folię? Dobrze to rozumiem?

    Jak z tym jest i jak powinno być zrobione aby było lepiej i dobrze?

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000)
    romano78

    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Sędziszów młp
    Posty
    2.063

    Domyślnie

    Ja bym dał pod wełną w strefie cieplej na strychu zawsze będą straty nieda się tego tak ocieplić aby nie było strat.

  3. #3

    Domyślnie

    Też bym tak dał. Ja niby na górze dociepliłem mocno kanały, ale i tak mam spore spadki sprawności i temat jeszcze do poprawy u mnie.
    Noelia Bis 2M, OZC 4,8 kW + 1kW CWU, 198 m2 podłogówki (480 m3 - skosy na górze!), podłoga 12 cm PIR + 8 cm grafitu, ściany silka + 23 cm grafitu 0,031, dach 35-50 cm wełny 0,035, okna Vetrex V82 3 szyby, PC Stiebel Eltron WPC 07 cool, WM Aeris 350 standard, PV 5,8 kWp panele REC + Fronius 5 kW.
    zużycie CO/CWU 2017/2018: 2300 kWh
    zużycie CO/CWU 2019: 2014 kWh
    https://www.jakoszczedzic.pl

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Maksymalnie po ciepłej stronie domu...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Potwierdzam, w strefie ciepłej. Na poddaszu nie wiem ile byś nie ocieplał i tak będą straty kilka stopni na wywiewie i nawiewie. Piszę na podstawie własnych doświadczeń.

  6. #6

    Domyślnie

    Nawiew i wywiew prowadzić w strefie ocieplonej. Czerpnię i wyrzutnię w nieocieplonej. W przyszłości ocieplić poddasze.
    Bliźniak z lat '70. 100m2 uż. Biały 5/grafit 15/piwnica 15cm EPS, dach żużel. Okna 2 lub 3 szyb.
    Parter ogrzewany od 2009 klima inwerter split Fujitsu ASYA12LGC, łazienka podłoga kable, nieużywane dyn. akumulacyjne, CWU z PV lub II taryfa. WM. Koszt roczny energii el. wg ostatniej faktury za 2017 - 650 zł.
    Piętro CO i CWU na gaz. WG.
    PV 10kW CIGS, SMA 2000HF i SB3300 +LK +Webbox +Wattrouter.
    WG i WM Thesslagreen AirPack Home 400h +expansion +CF +AirMobile.

  7. #7

    Domyślnie

    Dobrze to pod ociepleniem,a teraz pytanie:

    Od strychu będzie osb na 5cm kantówkach z 5cm wełną, niżej 20cm wełny pomiędzy legarami. Rozumiem, że zaraz pod tym rozprowadzić wentylacje (jest sens ocieplać pomiędzy profilami a ociepleniem legarów, pomiędzy tymi kanałami?) Niżej na profilach klei się folię paroizolacyjną. Czy dobrze to rozumiem?

  8. #8
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Instaltechnic
    Zarejestrowany
    Nov 2012
    Skąd
    Żabia Wola (biuro)
    Kod pocztowy
    96-321
    Posty
    470

    Domyślnie

    Moim zdaniem jest sens, bo inaczej zamkniesz tylko pustkę powietrzną. 25 cm to nie tak dużo. Jak byś miał liczone OZC przez rozsądnego audytora, to poproś go o przeliczenie i wyjdzie ci konkret. Przemnożysz przez koszt energii i masz różnice.
    Warto mieć rozeznanie w technologiach i świadomie wybierać potrzebne i wygodne rozwiązania. Trzeba starać się o tym myśleć już na etapie projektu. Potem też się da prawie wszystko "uratować", ale nakład finansowy będzie większy.

  9. #9

    Domyślnie

    Jeszcze jedno pytanie. Rekuperator będzie w pomieszczeniu gospodarczym. Ściana przylegająca jest na północny-zachód. Mając na uwadze sile wiatry od zachodu czy czerpie umieścić w elewacji czy lepiej pociągnąć kanał do góry i ciągnąć z dachu? No i temat wyrzutni, pozostaje chyba tylko dach, najlepiej byłoby chyba na innej połaci niż ewentualnie czerpnia. Jeśli czerpnia w elewacji wtedy wyrzutnia pionowo do góry w dachu jakieś 3-4m lub na innej połaci - miałbym wtedy jakieś 8m kanał odprowadzający do kominka wywiewnego.

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Cytat Napisał lukaszu Zobacz post
    Jeszcze jedno pytanie. Rekuperator będzie w pomieszczeniu gospodarczym. Ściana przylegająca jest na północny-zachód. Mając na uwadze sile wiatry od zachodu czy czerpie umieścić w elewacji czy lepiej pociągnąć kanał do góry i ciągnąć z dachu? No i temat wyrzutni, pozostaje chyba tylko dach, najlepiej byłoby chyba na innej połaci niż ewentualnie czerpnia. Jeśli czerpnia w elewacji wtedy wyrzutnia pionowo do góry w dachu jakieś 3-4m lub na innej połaci - miałbym wtedy jakieś 8m kanał odprowadzający do kominka wywiewnego.
    Nie wiem czy czerpnia na dachu jest dobrym rozwiązaniem (spaliny z komina). No chyba, że ogrzewasz pompą ciepła.

  11. #11

    Domyślnie

    Przebadaj w najbliższe dni wietrzne i bezwietrzne (jeśli sąsiedzi dymią i smrodzą z kominów), z której strony domu najmniej śmierdzi dymem i może tam daj czerpnię, z tym że ze względu na lato to może nie koniecznie od południa. Mi wyszło od wschodu pod okapem. Czerpni nie dawaj ponad dachem. Trzeba mieć do niej łatwy dostęp. Jeśli jest siatka to trzeba czyścić z owadów i innych. Za czerpnią dobrze też dać filtr wstępny np. w skrzynce, bo w rurze między czerpnią a reku z czasem się nazbiera.
    Wyrzutnię, po przebiciu się przez ostatni strop na strych wpiąłem w nieużywany już kanał z łazienki (czyli zwykły komin z cegły, bo kiedyś nie miałem WM), zakończone ponad dachem dwiema plastikowymi kratkami po bokach komina. Mam tak 2 lata, kanał jest suchy.
    Niektórzy pokazywali na forum wyrzutnię na elewacji zakończona metalową czy aluminiową kratką i niestety ciekło po ścianie i brudziło.
    Pozdrawiam.
    Ostatnio edytowane przez RychuRychu1 ; 21-02-2018 o 21:05

  12. #12
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Instaltechnic
    Zarejestrowany
    Nov 2012
    Skąd
    Żabia Wola (biuro)
    Kod pocztowy
    96-321
    Posty
    470

    Domyślnie

    Cytat Napisał lukaszu Zobacz post
    Jeszcze jedno pytanie. Rekuperator będzie w pomieszczeniu gospodarczym. Ściana przylegająca jest na północny-zachód. Mając na uwadze sile wiatry od zachodu czy czerpie umieścić w elewacji czy lepiej pociągnąć kanał do góry i ciągnąć z dachu? No i temat wyrzutni, pozostaje chyba tylko dach, najlepiej byłoby chyba na innej połaci niż ewentualnie czerpnia. Jeśli czerpnia w elewacji wtedy wyrzutnia pionowo do góry w dachu jakieś 3-4m lub na innej połaci - miałbym wtedy jakieś 8m kanał odprowadzający do kominka wywiewnego.
    Ciemna czerpnia dachowa na rozgrzanym dachu latem i masz całą dobę tragedię w domu - nie polecam. Białego dachu i białej czerpni nie widziałem, więc raczej odpada. Najlepsza ściana północna, potem północno wschodnia, ostatecznie północno zachodnia, jeżeli w miarę mało załapie czerpnia słońca.
    Wyrzutnia najlepiej dachowa, bo w sezonie grzewczym bardzo wilgotne powietrze i możliwe skropliny lub zawilgocenia i zacieki.
    Warto mieć rozeznanie w technologiach i świadomie wybierać potrzebne i wygodne rozwiązania. Trzeba starać się o tym myśleć już na etapie projektu. Potem też się da prawie wszystko "uratować", ale nakład finansowy będzie większy.

  13. #13

    Domyślnie

    Ale daliście mi do myślenia. Podsumowując wyrzutnia na dachu. Rozumiem, że obojętnie gdzie ją dam byle zdala od czerpni. Pytanie jak daleko od rekuperatora (ilość metrów) jest w miarę ok? Co do czerpni, no pomieszczenie gospodarcze mam od północnego-zachodu. latem wiadomo ciepło tam jest. Jeśli chodzi o zadymienie to różnie ale mam wrażenie że zimą w połowie wiatr jest od zachodu i w połowie od północy. Latem natomiast wszelkie nawałnice od zachodu.Od północy mam lasek, swój lasek. A może ziemią poprawadzić kanał z czerpnią, ale to jakieś 30 metrów by musiało być. Dodatkowo nad pompą ciepła... kurde nie wiem.

    Poniżej "profesjonalny" schemat. Ułożenie domu, miejsce rekuperatora, kierunki świata, kominek i las.

    I co w tym przypadku?

    PS. Widziałem na fotkach że wyrzutnia w elewacji to zacieki, ale przecież jak jest komin to kanał idzie do góry i chyba skraplanie też występuje, tyle że pewnie spada w dół wewnątrz kanału. Pewnie stały wydmuch wysusza i wyrzuca parę...

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Beznazwy-1.jpg
Wyświetleń:	136
Rozmiar:	39,7 KB
ID:	407961

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony