dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 2
Pokaż wyniki od 21 do 29 z 29
  1. #21
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.938

    Domyślnie

    Cytat Napisał _John Zobacz post
    Nigdy, jeśli ma wymiennik obrotowy.
    Dlatego na dalekiej północy, nie montuje się innych rekuperatorów niż np Swegon CASA w wersji R, lub FLEXIT.

    Eeetaaam... te wytwory z dalekiej północy nie mają szans w Polsce. To widocznie archaiczne konstrukcje, bo nie dość, że odzysk w centralach z wymiennikiem przeciwprądowym mają na poziomie 82-86% a te obrotowe to ledwo 83% wyciągają to na dodatek produkują takie padło jak centrale z odzyskiem wilgoci i wymiennikiem krzyżowym o sprawności 60% ....a fe Na kupowanie czegoś takiego, nie można sobie pozwolić!
    Lepiej mieć cudeńka o sprawności niemal 100% i spędzać wieczory na kombinowaniu, jak i co zrobić aby chodziło, nie zamarzało i działało, jak to obiecał producent/sprzedawca.

    Tak to mniej więcej wygląda podczas czytania forum, że jest wybór pomiędzy niskim odzyskiem ciepła + odzysk wilgoci + spokojem a wysokim odzyskiem i nerwami.

  2. #22
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Tom1000k
    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Kędzierzyn-Koźle
    Posty
    560

    Domyślnie

    Cytat Napisał Stermaj Zobacz post
    Tom1000k jaką masz temperaturę na wylocie do wyrzutni przy ujemnych na czerpni, takich konkretnych poniżej -10*.
    To muszę zmierzyć. Teraz przy -6 mam 0. Rano zobaczę, bo będzie z -12 to napiszę. Ale dzisiaj rano było u nas -17 i wszystko działało bez zarzutu. Za to jak przez większość pseudo-zimy schodziło mi średnio 5 litrów na tydzień z wymiennika, to w tym tygodniu spłynęło prawie 20

  3. #23
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Tom1000k
    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Kędzierzyn-Koźle
    Posty
    560

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pytajnick Zobacz post
    Eeetaaam... te wytwory z dalekiej północy nie mają szans w Polsce. To widocznie archaiczne konstrukcje, bo nie dość, że odzysk w centralach z wymiennikiem przeciwprądowym mają na poziomie 82-86% a te obrotowe to ledwo 83% wyciągają to na dodatek produkują takie padło jak centrale z odzyskiem wilgoci i wymiennikiem krzyżowym o sprawności 60% ....a fe Na kupowanie czegoś takiego, nie można sobie pozwolić!
    Lepiej mieć cudeńka o sprawności niemal 100% i spędzać wieczory na kombinowaniu, jak i co zrobić aby chodziło, nie zamarzało i działało, jak to obiecał producent/sprzedawca.

    Tak to mniej więcej wygląda podczas czytania forum, że jest wybór pomiędzy niskim odzyskiem ciepła + odzysk wilgoci + spokojem a wysokim odzyskiem i nerwami.
    Hahaha coś w tym jest, dlatego ja zrobiłem sobie tak jak napisałem wcześniej, i jeżeli wiąże się to ze stratą rzędu 3-5% to jest to strata znikoma w porównaniu ze świętym spokojem

  4. #24
    ELITA FORUM (min. 1000)
    romano78

    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Sędziszów młp
    Posty
    2.063

    Smile

    Cytat Napisał Tom1000k Zobacz post
    To muszę zmierzyć. Teraz przy -6 mam 0. Rano zobaczę, bo będzie z -12 to napiszę. Ale dzisiaj rano było u nas -17 i wszystko działało bez zarzutu. Za to jak przez większość pseudo-zimy schodziło mi średnio 5 litrów na tydzień z wymiennika, to w tym tygodniu spłynęło prawie 20
    No i jak sprawdzales jaką masz temp.nawiewu do pomieszczeń i do wyrzutni czy moze rozmrazasz wymiennik
    Ostatnio edytowane przez romano78 ; 05-03-2018 o 06:55

  5. #25
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Tom1000k
    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Kędzierzyn-Koźle
    Posty
    560

    Domyślnie

    Cytat Napisał romano78 Zobacz post
    No i jak sprawdzales jaką masz temp.nawiewu do pomieszczeń i do wyrzutni czy moze rozmrazasz wymiennik
    Jak już tłumaczyłem, ale niektórym trzeba powtórzyć, mój wymiennik nie zamarza pomimo braku dogrzewania.
    Przy -14 na zewnątrz mam +14 na nawiewie do pomieszczenia, na wyrzutni -4 i żadnych zmian w przepływie powietrza (mierzone anemometrem) Przy tym kierunku przepływu mało prawdopodobne żeby coś zamarzło.

    Tak sobie myślę że jak
    Cytat Napisał romano78 Zobacz post
    Nie wiem czy 3%teraz u mnie jest sprawność 93% na wejsciu na wymiennik po podgrzaniu +4 wywiew 20 nawiew19 oczywiście temperatury mierzone na wymienniku(...)
    a na zewnątrz jest -12, to sprawność twojej rekuperacji jest o połowę mniejsza niż podajesz - podnosisz temperaturę z -12 do 19, z tym że rekuperacja podnosi tylko połowę z tego.
    Słabo to wygląda..

  6. #26
    ELITA FORUM (min. 1000)
    romano78

    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Sędziszów młp
    Posty
    2.063

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tom1000k Zobacz post
    Jak już tłumaczyłem, ale niektórym trzeba powtórzyć, mój wymiennik nie zamarza pomimo braku dogrzewania.
    Przy -14 na zewnątrz mam +14 na nawiewie do pomieszczenia, na wyrzutni -4 i żadnych zmian w przepływie powietrza (mierzone anemometrem) Przy tym kierunku przepływu mało prawdopodobne żeby coś zamarzło.

    Tak sobie myślę że jaka na zewnątrz jest -12, to sprawność twojej rekuperacji jest o połowę mniejsza niż podajesz - podnosisz temperaturę z -12 do 19, z tym że rekuperacja podnosi tylko połowę z tego.
    Słabo to wygląda..
    Wiem ze faktyczna sprawność jest mniejsza w tej chwili jak są mrozy bo dogrzewam jak większość firmowek a te temperatury podałem bo chciałem porównać z twoim wymiennikiem gdy na zewnatrz jest u ciebie kolo 0ciekaw jestem czy wymiennik klingenburg tak podłączony jak u ciebie tez nie bedzie zamarzal .

  7. #27
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Tom1000k
    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Kędzierzyn-Koźle
    Posty
    560

    Domyślnie

    Trudno powiedzieć, ale warto sprawdzić. Sam jestem ciekaw czy powoduje to samo takie położenie czy może też jego długość ma znaczenie (Siwicki ma metr długości)

  8. #28
    ELITA FORUM (min. 1000)
    romano78

    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Sędziszów młp
    Posty
    2.063

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tom1000k Zobacz post
    Trudno powiedzieć, ale warto sprawdzić. Sam jestem ciekaw czy powoduje to samo takie położenie czy może też jego długość ma znaczenie (Siwicki ma metr długości)
    Bartosz też ma metr a byłem widziałem siedziałem na strychu i czekałem jak było minus 15 klientowi powiedzieli ze jest super bo nie zamarza i nie zamarzal ale dzięki temu ze otwierał się baypas i puszczał mroźne powietrze na pokoje
    Ale być może to kwestia tego podłączenia nie pamiętam jak ten Bartosz był podłączony ale chyba skropliny na wyrzutnie.
    Ostatnio edytowane przez romano78 ; 05-03-2018 o 17:38

  9. #29
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    dziany9

    Zarejestrowany
    Mar 2019
    Skąd
    Wąwał
    Kod pocztowy
    97-200
    Posty
    2

    Domyślnie

    Na początku, witam wszystkich serdecznie.
    Przyznam się że szukając wiedzy nt. rekuperacji zajrzałem również i tutaj.
    Jestem świeżo po zamówieniu wszystkich elementów.
    Pewnie zostanę zrugany (głównie za rekuperator) i pewnie nie ma się czym chwalić ale sam szukałem i czasami ciężko było z konkretami, jak ktoś by chciał orientacyjne koszty instalacji (w moim przypadku 85 m2), to poniżej trochę danych, może to komuś pomoże, choć sam przyznam, że wolałbym przeciwprądowy:
    Nazwa Szt Cena
    Pe-flex
    Wyrzutnie pokojowe nypel 6 356,97
    Wyrzutnie pokojowe mufa 3 178,49
    Przedłużka 25cm 6 22,51
    Anemostat nawiewowy 5 57,26
    Anemostat wywiewowy 4 45,81
    Nożyk 1 14,76
    Złączka rury 1 7
    Taśma aluminiowa 1 25,01
    Przesyłka 24,6

    Centrala Wentylacyjna Rekuperator 300m3/h jonizato 1 2009zł
    Anemometr 1 43,99
    Uniflex
    Rura fi 75 (50m) 2 632
    Skrzynki rozdzielacza 10 X 75, 1 X160 2 553,5
    Rury główne 150 mm 10 m 1 69
    Wyrzutnia/czerpnia 2 97
    Wiertło koronowe 125 mm 1 45
    Taśma perforowana 1 24
    Zaślepka 2 9,64
    Koszt przesyłki 30
    Redukcja 16x15 2 30,4
    Uszczelka + redukcja 10x8 1 22,49 (w standardzie niepotrzebne )

    Total koszt 4298,43

    Zakładam głównie z powodu problemu z wilgocią, mam "termos" i mam nadzieję, że coś to pomoże.

    Tak może a propo głównego tematu wątku, w tym który kupiłem, ponoć jest tak, że poniżej zadanej temperatury, wyłącza tylko czerpnie a poprzez wyrzucanie powietrze podgrzewa wymiennik, oczywiście pewnie zrobi się podciśnienie i wpadnie "lewe" zimne powietrze, no ale cóż jest to jakaś opcja
    Ostatnio edytowane przez dziany9 ; 12-03-2019 o 20:07

Strona 2 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony