Witam wszystkich. Od dawna śledzę forum, czytam dzienniki. Nadszedł czas na pierwszy mój post. W tym roku kupiliśmy działkę i zleciliśmy projekt domu. Będzie to taka nowoczesna stodoła. Dość dobrze izolowana na ławach. Projekt jest na końcówce i muszę podjąć decyzję Gaz vs PC powietrzna. Będzie WM i jeśli postawię na PC usunę komin w przyszłej kotłowni. Wyrzutnia przez ścianę mi się nie podoba. Działka za mała na inną PC. Rozrysowałem pętle i mam niecałe 400 m rury...Odwierty za drogie. Dom użytkowa 180+38 garaż nie ogrzewany. Wszędzie planuję podłogówkę. Będzie w salonie kominek- na tzw święta. Mam od działki 2m gaz. W miejscowości w której się będę budował u nikogo nie widziałem PC wielu ma za to żółte skrzynki. Miejscowość cicha, tylko ćwierkot ptaków słychać. Działki po 1000m Ścianę na której była by jednostka zew. mam 4 metry od sąsiedniej nie zabudowanej jeszcze działki. W dalszej miejscowości znalazłem posiadacza T-capa 9kW Użytkuje zaledwie od miesiąca. Byłem, pogadałem, posłuchałem jednostki i gdyby to był hałas takiej wielkości to ok. Przeglądając YT można jednak posłuchać tych pomp w niższych temp. https://www.youtube.com/watch?v=0sGosUlqIVM Hałas przy defroscie jest znacznie wyższy. Nie chcę na dzień dobry robić sobie wrogów wśród sąsiadów czy rozbierać urządzenia za 30k. Jak to jest w Waszym przypadku ? Kto ma taką pompę mimo, że jest pod nosem gaz a sam nie jest instalatorem, sprzedawcą. W jakiej odległości od sąsiada postawił pudło i czy jeszcze ze sobą rozmawiacie?