dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 17 z 17
  1. #1

    Domyślnie Plyta OSB na szalunki

    Witam , bede wdzieczna za rady odnosnie zakupu plyt OSB na szalunki do nadprozy i wienca . Jaki rodzaj i grubosc plyty najlepsze ? Na rynku jest
    duzy wybor , rozne firmy , rodzaje , grubosci a ja chcialabym zakupic cos co jest odpowiednie dla takich potrzeb ale nie "przedobrzone".
    Wykonawca zrobil mi liste plyt OSB 25 mm . Czy naprawde do wienca potrzebna jest taka grubosc?
    Ostatnio edytowane przez 2bee ; 16-12-2018 o 15:30

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar przemo1
    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Opole
    Kod pocztowy
    45-940
    Posty
    2.823

    Domyślnie

    Szalunek to szalunek - beton jest ciężki i nie ma co oszczędzać, jak chcesz mieć prosto wylany wieniec. Płyta 25 lub deski "calówki" to nie przesada. Zawsze możesz poszukać po okolicznych budowach - może ktoś Ci tanio odsprzeda swój używany szalunek.
    Tylko spokój może nas uratować (tak mawiał mój dziadek)
    Dom wg projektu Z95, 168 m2 pow. użytk., 460m3 kubatury, ogrzewany gazem, podłogówka (100m2)+grzejniki+kominek Zibi. Ocieplony 15cm styr. na ścianach z porothermu, 10cm styr. w podłodze, dach 18+15 cm wełny, okna 3-szybowe.
    Jeśli uważasz, że Ci pomogłem - możesz kliknąć "Podziękuj!".

  3. #3

    Domyślnie

    A co jest lepsze ? Plyta OSB czy deski "calowki" ? Rozumiem , ze deski tansze ale wiecej pracy w przygotwywaniu szalunkow ?
    Ostatnio edytowane przez 2bee ; 16-12-2018 o 15:31

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar przemo1
    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Opole
    Kod pocztowy
    45-940
    Posty
    2.823

    Domyślnie

    Nie wiem, czy deski tańsze, (musisz popytać lokalnie w tartaku) ale bardziej uniwersalne - można po szalunku wieńca użyć do innych celów. Płyta teoretycznie też się nada, ale dużo zależy od "rozszalowującego". Pewnie mniej zniszczeń będzie, jeśli użyjecie wkrętów a nie gwoździ. No i tak, jak piszesz, z deskami więcej roboty.
    Tylko spokój może nas uratować (tak mawiał mój dziadek)
    Dom wg projektu Z95, 168 m2 pow. użytk., 460m3 kubatury, ogrzewany gazem, podłogówka (100m2)+grzejniki+kominek Zibi. Ocieplony 15cm styr. na ścianach z porothermu, 10cm styr. w podłodze, dach 18+15 cm wełny, okna 3-szybowe.
    Jeśli uważasz, że Ci pomogłem - możesz kliknąć "Podziękuj!".

  5. #5

    Domyślnie

    Z płyty szybciej sie robi, ale ma to do siebie że czasami nie daje się łatwo oderwać od betonu. Użyj desek na dłużej starczy i w deski możesz gwoździe wbijać jak chcesz w płyte nie bardzo a to czasami komplikuje prace. Minimum osb jakiego używamy to 18mm, zależy jakie elementy i jaka jest potrzeba .

    Zasadniczo do OSB i tak musisz kupić jakieś deski na różnego rodzaju nabitki, usztywnienia itp.

  6. #6
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Regius

    Zarejestrowany
    Jul 2007
    Skąd
    Żory / Świętochłowice -> docelowo Mikołów Paniowy
    Posty
    988

    Domyślnie

    Jeśli chodzi o gwoździe, to polecam zastąpienie ich wkrętami. To moja subiektywna opinia, ale wydaje mi się, że robota z wkrętami idzie szybciej i dużo prościej rozebrać szalunek. Przy OSB w newralgicznych miejscach dawałem podkładki pod wkręty.
    Myślę, że do wieńca 18 mm powinna wystarczyć (u siebie do nadproży też dawałem 18 mm ale pomiędzy OSB i stemple dodatkowo poszła deska calówka).
    Ostatnio edytowane przez Regius ; 06-05-2018 o 14:06

  7. #7

    Domyślnie

    Przy wieńcu nie ma takich sił, żeby musiała być gruba płyta. Jeśli ktoś się boi, zawsze może zawibrować beton mniejszym wibratorem. Słupy często tak się wibruje, żeby nie wysadziło szalunków, a tam są inne wysokości.
    Problemem przy płycie jest połączenie pyty z drewnem i ściąganie wkrętami, nie jest tak silne, jak przy desce. Da się to obejść, ściągając obie płyty drutem (np. https://sklep.telka.eu/pl/p/Zabka-na...I-GATUNEK/1091) Płyta OSB ma też drugą sporą wadę, zazwyczaj coś zostanie z płyty na betonie, a przy szalowaniu stropu na pewno będzie to widać.

  8. #8

    Domyślnie

    Ostatnio kolega kupił na opał płyte wiórową prosto z wytwórnii zapłacił za to 300 zł za 7 m3 (płyty były wybrakowane więc do meblarstwa nie poszły). Wieniec da się i z takich płyt zrobić, poszukaj w okolicy może coś takiego znajdziesz.

    Tak na marginesie aby komuś do głowy nie przyszła negacja palenia płytami wiórowymi bez politur różnych w piecu...tylko niewiedza czyni z tego materiału materiał którym nie można palicć

  9. #9
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Regius

    Zarejestrowany
    Jul 2007
    Skąd
    Żory / Świętochłowice -> docelowo Mikołów Paniowy
    Posty
    988

    Domyślnie

    Dokładnie jak pisze MiśYogi.

    Jest jeszcze wersja budżetowa ... szpilki gwintowane M6, podkładki i nakrętki (1m kosztuje 1 zł -> przy murze 24 cm spokojnie można pociąć na pół).
    Poniżej przykład (nie ma jeszcze poprzeczek u góry i nakrętki nie są dociągnięte).

  10. #10

    Domyślnie

    Regius, rozumiem, że te płyty były docinane na odpowiednią wysokość już na budowie czy taka szerokość była kupiona?
    Czy to OSB-3?

  11. #11
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Regius

    Zarejestrowany
    Jul 2007
    Skąd
    Żory / Świętochłowice -> docelowo Mikołów Paniowy
    Posty
    988

    Domyślnie

    Tak, płyty OSB-3. Płyty były już pocięte przy zakupie (akurat w markecie mieli bardzo dobre ceny za same płyty a 1 cięcie na stolarni kosztowało 1 PLN). Przy wieńcu 25 cm płyty były cięte np. na 4 równe części. Te na zdjęciu były akurat cięte ręcznie (oryginalnie płyta była pocięta na stolarni na pół, bo miała iść na skosy wieńca ściany szczytowej, ale została wykorzystana w części poziomej i ciachnąłem ją jeszcze na pół pilarką ręczną) - widać, że zrobiłem błąd i poszarpaną krawędź dałem u góry zamiast na dole.

  12. #12
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    arturo13

    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Kielce
    Kod pocztowy
    26-060
    Posty
    213

    Domyślnie

    Ja za gotowe, zbite już szalunki oczywiście używane płaciłem 350 zł m3.

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał Regius Zobacz post
    Tak, płyty OSB-3.
    Odeszły bez problemu od betonu? Smarowałeś je czymś?

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.403
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Cieńsza płyta, gęściej trzeba wzmocnić. Czyli wychodzi na to, że najtaniej z grubej...

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał 2bee Zobacz post
    A co jest lepsze ? Plyta OSB czy deski "calowki" ?
    To ja jeszcze dorzucę trzecią opcję: płyty szalunkowe ze sklejki.
    Np. coś takiego:
    https://www.doka.com/pl/system-group...s/3-ply-sheets
    Nie wiem jednak jaki to koszt i czy łatwe jest łączenie tych płyt. Ja będę potrzebował ok. 62 mb.

  16. #16
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Regius

    Zarejestrowany
    Jul 2007
    Skąd
    Żory / Świętochłowice -> docelowo Mikołów Paniowy
    Posty
    988

    Domyślnie

    Cytat Napisał Robinson74 Zobacz post
    To ja jeszcze dorzucę trzecią opcję: płyty szalunkowe ze sklejki.
    Np. coś takiego:
    https://www.doka.com/pl/system-group...s/3-ply-sheets
    Nie wiem jednak jaki to koszt i czy łatwe jest łączenie tych płyt. Ja będę potrzebował ok. 62 mb.
    Sklejka jest super rozwiązaniem, tyle, że najdroższym. Gdybym miał jeszcze raz budować zaopatrzyłbym się w używane płyty ze sklejki szalunkowej w dobrym stanie (nie noname, ale firmówkę PERI lub DOKA) już na etapie fundamentów i używał przy kolejnych etapach (można kupić w cenie ok. 35 pln / m2, tylko transport drogi przy małych ilościach).

    Jeśli chodzi o poprzednie pytanie dot. OSB, to nie smarowałem niczym (samo odchodzi przy wieńcach, jedynie przy stropie był problem). Jest jeszcze taka zielona płyta budowlana (gładka), ale jeśli masz dostęp do sklejki w rozsądnej cenie i koszty są przez Ciebie akceptowalne, to tylko sklejka (wtedy dobrze zaopatrzyć się jeszcze w płyn antyadhezyjny).
    Ostatnio edytowane przez Regius ; 14-05-2018 o 03:25

  17. #17

    Domyślnie

    Czy do sklejki szalunkowej też jest dobrze użyć wkrętów?

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony