dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 10
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 199
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    rabarbar1

    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Posty
    139
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    11

    Domyślnie Moc pompy ciepła

    Cześć.

    Kupiłem projekt domu (120m2 użytkowej parterowy) w którym jest OZC.
    Według OZC:
    Projektowe obciążenie cieplne budynku: 9330W
    Projektowa wentylacyjna strata cieplna: 2854W
    Projektowa strata ciepła przez przenikanie: 6476W

    Powyższe dane są dla budynku ogrzewanego wraz z garażem(34 m2 więcej niż będzie w rzeczywistości) oraz dla wentylacji grawitacyjnej i okien 2-szybowych.

    W budynku zakładam zamianę wentylacji grawitacyjnej na rekuperację, brak ogrzewanego garażu, ogrzewanie podłogowe zamiast kaloryferów oraz być może okna trzyszybowe.

    Teraz zgodnie ze stroną cieplowlasciwe.pl wychodzi mi:
    a) dla budynku zgodnego z projektem: 6.9kW max. moc grzewcza oraz 12kW niezbędna moc grzewcza (CO+CWU)
    b) dla budynku ze zmianami: 5.1kW max. moc grzewcza oraz 10kW niezbędna moc grzewcza (CO+CWU).

    Pytania:
    1. Czy w takim razie, dla zakładanych zmian jakie zamierzam wprowadzić (pkt b zgodnie z cieplowlasciwe) należy rozważać moc pompy powietrze-woda w okolicy 7kW, zakładając grzanie pompą 24/h lub około 10kW dla grzania tylko w 2 taryfie?
    Czy dobrze myślę?
    2. Jeśli oszacowanie dla budynku po zmianach, jest zbyt dużym wróżeniem z fusów to w takim razie dla projektu oryginalnego powinna to być pompa o mocy 9kW(zgodnie z projektem) czy raczej 12kW(zgodnie z ciepło właściwe, gdzie 4kW dają na samo CWU)?

    Wiem że szacunki są w dużym przybliżeniu, ale na potrzeby oszacowania kosztów zakupu pompy takie mi wystarczą.
    Dziennik budowy
    Parterówka IBIS2 lustrzany, 119m2 użytkowej+34m2 garażu w bryle (nieogrzewany). Ławy fundamentowe, Porotherm PW25 szlifowany na piankę. Termoizolacja: Styropian: 20cm elewacja, 15 podłoga, strop - 40cm wełny 0.039. Pompa ciepła Buderus WLW 196i-ar ODU-6i+szafa IzziFast+moduł internetowy+sterownik pokojowy rc100h, bez dodatkowego bufora. Rekuperacja Thesla Green AirPack4 300 Enthalpy+Air++, PV 7.2 kW+Fronius 7 symo.

  2. #2

    Domyślnie

    Bierze pompę 7-9 KW.

    9KW jak planujesz grzać w II taryfie , jak aż tak bardzo nie zalezy to 7KW.
    Trochę mocniejsza nie zaszkodzi a będziesz miał dużą szansę że nigdy grzałki się nie włączą.

    I żadne tam T-CAPy bo są po prostu za mocne na nowy mały dom.

    Zwykła Aquarea , LG czy też Samsung.
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  3. #3

    Domyślnie

    Warto zrobić profesjonalne OZC ;
    - moc cieplną budynku w kW,
    - zapotrzebowanie ciepła przez budynek w kWh/rok,
    Polecam temat ;
    Grzanie PC PW w II taryfie - http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar wihajster
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    2.678

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej5101 Zobacz post
    Warto zrobić profesjonalne OZC ;
    Zupełnie się nie zgodzę w tym przypadku, niczego profesjonalne czy też amatorskie obliczenia tutaj nie zmienią.
    Czy wyjdzie 5,3kW czy 6,8kW to jaka różnica dla doboru jednostki? Żadna....

    Za 5...10 lat "U" okien wzrośnie i co po tych papierowych kilowatach pozostanie?
    Życie da ci dwa prezenty, pierw koperta, potem kwiaty... (Taco Hemingway)

    ***** ***

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.348
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Coś tu mocno się nie zgadza zWT. Ile EUco+w?

  6. #6
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    rabarbar1

    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Posty
    139
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    11

    Domyślnie

    Kaizen, nic nie zrozumiałem z twojej wypowiedzi . Mógłbyś rozwinąć te skróty?

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.348
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Rozporządzenie w sprawie warunków teechnicznych stawia takie wymogi, że nie wierzę w takie obciążenie cieplne domu 120m2. W PCHE (bo pewnie to masz, a nie OZC) powinieneś mieć też Energię Użytkową na CO i wentylację.

  8. #8
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał rabarbar1 Zobacz post
    Pytania:
    1. Czy w takim razie, dla zakładanych zmian jakie zamierzam wprowadzić (pkt b zgodnie z cieplowlasciwe) należy rozważać moc pompy powietrze-woda w okolicy 7kW, zakładając grzanie pompą 24/h lub około 10kW dla grzania tylko w 2 taryfie?
    Czy dobrze myślę?.
    Jeżeli przyjmiesz ,że budynek potrzebuje mocy 10 kW dla -20 C . To wychodzi na dobę 240 kWh . Jeżeli PC bedzie pracowała równa 24 godziny z mocą 10 kW to da radę Ale jeżeli popracuje od 13-15 i 0d 22-6 czyli 10 godzin z pełną mocą 10kW to dostarczy do budynku 100 kWh . A to jest za mało .
    Żeby mogła pracować tylko w drugiej taryfie do - 20 C musiała by mieć 24 kW .
    Taki dobór pompy jest bez sensu.

    Warto rozważyć pracę pompy w 2 taryfie np do -10 C a nawet -5 C.
    Czyli określić moc PC i zapotrzebowanie budynku dla wybranej temperatury .

    Dla twojego budynku proponował bym PC Atlantic DUO 11 tri ( więcej pracy w 2 taryfie ) lub niewiele droższa typ duo 16 tri ( lepiej wykorzysta 2 taryfę ).

  9. #9
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    rabarbar1

    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Posty
    139
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    11

    Domyślnie

    Kaizen, oto co dostałem z biura projektowego:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20180513_080904.jpg
Wyświetleń:	47
Rozmiar:	91,8 KB
ID:	412914

    Kaszpir007 sugerowałeś, aby brać 7 lub 9kW.
    Wczoraj przejrzałem sobie na początek pompy Panasonica.
    Mam jednak mały dylemat. Na ulotce z danymi technicznymi, przy pompach 1-fazowych moc grzewcza urządzenia spada wraz ze spadkiem temperatury, gdy w 3-fazowych jest ona stała.
    Różnica z tego co widzę, jest oczywiście w cenie (wyższa cena dla 3-fazowych o kilka tysięcy).
    Czy 3-fazówki są określane przez Panasonica jako T-Cap'y?
    Zastanawiam się nad tym, gdyż chciałbym wiedzieć czy taka jednofazowa np. 9kW wystarczy na zimę dla tego budynku i czy właśnie taką miałeś na myśli.
    Czy moc Twojej pompy również spada wraz z obniżaniem się temperatury?

    Oczywiście dziękuję wszystkim za przyszłe i dotychczasowe odpowiedzi w temacie
    Dziennik budowy
    Parterówka IBIS2 lustrzany, 119m2 użytkowej+34m2 garażu w bryle (nieogrzewany). Ławy fundamentowe, Porotherm PW25 szlifowany na piankę. Termoizolacja: Styropian: 20cm elewacja, 15 podłoga, strop - 40cm wełny 0.039. Pompa ciepła Buderus WLW 196i-ar ODU-6i+szafa IzziFast+moduł internetowy+sterownik pokojowy rc100h, bez dodatkowego bufora. Rekuperacja Thesla Green AirPack4 300 Enthalpy+Air++, PV 7.2 kW+Fronius 7 symo.

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.348
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Musisz miec wyliczenia EP, EU i inne - bez tego nie dostaniesz PnB.

  11. #11
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    rabarbar1

    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Posty
    139
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    11

    Domyślnie

    EP było na stronie z charakterystyką energetyczną budynku: 84.1 kWh/m2 rok
    EU nie mam wprost podanego, jednak myślę że będzie to wskaźnik EA=114.8kWh/m2*rok z podanego powyżej przeze mnie zdjęcia.
    Dziennik budowy
    Parterówka IBIS2 lustrzany, 119m2 użytkowej+34m2 garażu w bryle (nieogrzewany). Ławy fundamentowe, Porotherm PW25 szlifowany na piankę. Termoizolacja: Styropian: 20cm elewacja, 15 podłoga, strop - 40cm wełny 0.039. Pompa ciepła Buderus WLW 196i-ar ODU-6i+szafa IzziFast+moduł internetowy+sterownik pokojowy rc100h, bez dodatkowego bufora. Rekuperacja Thesla Green AirPack4 300 Enthalpy+Air++, PV 7.2 kW+Fronius 7 symo.

  12. #12
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.207

    Domyślnie

    Cytat Napisał rabarbar1 Zobacz post
    Kaizen, oto co dostałem z biura projektowego:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20180513_080904.jpg
Wyświetleń:	47
Rozmiar:	91,8 KB
ID:	412914

    Kaszpir007 sugerowałeś, aby brać 7 lub 9kW.
    Wczoraj przejrzałem sobie na początek pompy Panasonica.
    Mam jednak mały dylemat. Na ulotce z danymi technicznymi, przy pompach 1-fazowych moc grzewcza urządzenia spada wraz ze spadkiem temperatury, gdy w 3-fazowych jest ona stała.
    Różnica z tego co widzę, jest oczywiście w cenie (wyższa cena dla 3-fazowych o kilka tysięcy).
    Czy 3-fazówki są określane przez Panasonica jako T-Cap'y?
    Zastanawiam się nad tym, gdyż chciałbym wiedzieć czy taka jednofazowa np. 9kW wystarczy na zimę dla tego budynku i czy właśnie taką miałeś na myśli.
    Czy moc Twojej pompy również spada wraz z obniżaniem się temperatury?

    Oczywiście dziękuję wszystkim za przyszłe i dotychczasowe odpowiedzi w temacie
    Odnośnie T-capa ,to jest to odmienny model Aquarery (z mocą nominalną do -15 st) .Model „zwykły” 3 fazowy ma rzeczywiście parametry zbliżone do T-capa , ale jednak gorsze.
    Myślę , że warto porównać cenowo zwykłego Panasa 9 kW 3 fazy z T-capem 9kW 1 faza-może nie być dużej różnicy w cenie.
    Pamiętać należy , że T-cap działa do -28 st -a zwykły Panas do -20 st.
    Wybór należy do Ciebie-ja obstawiam z w/w względów T-capa (użytkuję już dwa i będzie prawdopodobnie jeszcze jeden 1 fazowy )
    Pzdr
    Wiata PV 9,92kWp 32xLongi 310W+Sofar 11KTL-X,T-cap 9kW 3f mod F,opomiarowany,22-23 st w domu ,sprzęgło hydr+ CWU 300L 3,4m2 , grzejniki 65%+35% podłogówka, dom piętrowy z garażem , kubatura ogrzew 437m3 (pow ogrzew ok 200m2)+nieogrz 154m3 ,bez reku ,wentyl mech +grawit, okna PCV z roletami ociepl, dach 30cm wełny , ściany pustak ceram 24 cm+10 cm styro. Koszty PC CO+CWU:2017-7590kWh/3263pln,2018-6858kWh/2922pln,2019-6649kWh/2792pln,2020-7033kWh/wartość 3064pln-fizycznie 0,00pln

  13. #13

    Domyślnie

    Witam,

    Z ekonomicznego punktu widzenia warto zastanowić się nad wyborem pompy ciepła o nieco niższej wielkości lub równej mocy wynikającej z OZC. Niższy koszt zakupu pompy ciepła o mniejszej mocy pozwoli na pokrycie rocznych kosztów dodatkowego ogrzewania elektrycznego na przestrzeni wielu lat. Należy wspomnieć, że obecnie bardzo rzadko występują temperatury poniżej -10oC.
    W sprawie doboru, wyceny oraz montażu pompy ciepła zachęcam do kontaktu z .....moderowano.
    Chętnie odpowiem na ewentualne pytania.
    Pozdrawiam,
    ________________________________
    Konsultant marki Buderus
    Ostatnio edytowane przez Tomaszs131 ; 05-06-2018 o 10:11 Powód: Reklama wykraczająca po za ramy PP.

  14. #14
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    toommm

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    Bochnia
    Kod pocztowy
    32-700
    Posty
    922

    Domyślnie

    Panowie ile pobiera 9 t-Cap a ile zwykła sdc 9 - na minimalnej mocy (19-20 hz) są takie opisy ?
    dom Z216 + , OP 14 pętli , po podłogach 114 m2 , ytong 24 cm + 25 styro grafit , poddasze betonowe + 40 cm piany , fundamenty zwykłe + 20 cm styropianu hydro , wylewki : parter 20 cm styropianu + 12 cm wylewki zwykłej , piętro 5 cm styropianu + 12 cm wylewki zwykłej , balkon zlikwidowany , okna 3 szyby Veka , dachowe 3 szyby Velux , drzwi drewniane 4 szyby , rekuperacja Wanas 350 , pompa SDC allinone 1 f 9 kw , 100% płytek na podłogach , w planie kominek rekreacyjny.

  15. #15
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar plusfoto
    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    Obecnie Łódź a potem Łódzkie
    Posty
    6.127
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał toommm Zobacz post
    Panowie ile pobiera 9 t-Cap a ile zwykła sdc 9 - na minimalnej mocy (19-20 hz) są takie opisy ?
    9 T-cap, wersja H, III fazy, 0,8kW ,19Hz
    Ostatnio edytowane przez plusfoto ; 13-12-2018 o 11:51
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH
    Nigdy nie byłem ani nie jestem związany z jakąkolwiek firmą budowlaną, instalacyjną czy sprzedającą cokolwiek co jest związane z powstawaniem domu.

    Dziennik budowy - komentarze i uwagi mile widziane Dane budynku TUTAJ

  16. #16
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar magdaseb
    Zarejestrowany
    Oct 2017
    Skąd
    Chełmno
    Kod pocztowy
    86-200
    Posty
    702

    Domyślnie

    Cytat Napisał Gwiazdoor Zobacz post
    Pompa działa u mnie już prawie dwa miesiące ( bez 5 dni dokładnie ) zużyła blisko 1500kWh co po cenie 54gr za kWh daje 810zł - dużo / mało ? Hmmmm... Zastanawia mnie teraz jakim cudem są tu takie osoby gdzie na cały rok płacą 600-800zł za ogrzewanie...

    Zimy praktycznie jeszcze nie było, raptem na palcach policzyłbym noce w okolicach -10*C ale mniejsza o to. Jeszcze nie mieszkam w mieszkaniu i nie zwracam uwagi na komfort grzewczy, tym bardziej że nie jest do końca ono jeszcze docieplone ale opiszę jak u mnie działała pompa przez te 2 miesiące.

    Pierwsze 21 dni to było wygrzewania podłogówki. zacząłem od 25*C i co dwa dni podnosiłem temperaturę o 2*C aż do 45*C gdzie pompa działała na tej temperaturze 5 dni po czym sukcesywnie co dwa dni zmniejszałem temperaturę o 5*C osiągając 25*C. Kolejne 14 dni pompa działała z ustawioną temperaturą 25*C następnie kolejne 19 dni z temperaturą 30*C i od dwóch dni znów działa sobie na 25*C.

    Do czego dążę opisując szczegółowo te temperatury? Jak można zauważyć pompa większość czasu pracowała na niskich temperaturach ( niskie temperatury to dla mnie 25-30*C ) :
    20 dni - 25*C
    23 dni - 30*C
    4 dni - 35*C
    4 dni - 40*C
    5 dni - 45*C

    To teraz pytanie - na jakich temperaturach pracują pompy tych użytkowników którzy płacą tak niskie rachunki za prąd? U mnie za prawie dwa miesiące jest taka kwota a jak wiadomo trzeba przyjąć, że grzejemy te 5-6 miesięcy, mniej czy więcej ale grzejemy, no to jakim cudem u innych wychodzą takie niskie kwoty za cały sezon grzewczy? Dlatego, że jak chce mieć tanio to muszę mieć taryfę G12 lub G12W i grzać tylko wtedy gdy jest taniej?

    Na szybko obliczyłem, że przy tym samym zużyciu mając taryfę G12W gdzie prąd to 25gr po za szczytem i w szczycie 68gr. i przy założeniu że grzejemy w taniej taryfie 75% a w drogiej 25% za dwa miesiące wyszłoby 536zł czyli jakieś 273zł taniej co daje miesiąc grzania gratis Pozostaje pytanie jak w indywidualnym przypadku sprawdzi się grzanie w określonych godzinach - tutaj właśnie chyba ma znaczenie jak bardzo mamy energooszczędny dom.
    Napisz coś o wielkości domu, rodzaju ocieplenia...1500 kWh z wygrzewaniem posadzek to nie jest dużo. Jaką temperaturę utrzymujesz w domu?
    IVT Geo 312C 12KW, DZ 4x85, OP 100%-360m2, garaż 40m2 (ogrz do 10*),24 cm BK, 20cm grafit 031, podł 18cm 038, wylewka 7cm, fundamenty 12cm 038, użyt. poddasze 25 cm wełna skalna 035. CWU-7 osób.
    PV 10,2kw
    PV 6,57kw
    2018- CO 4520kWh, CWU 1920kWh
    2019- CO 4075kWh, CWU 1970kWh
    2020- CO 4127kWh, CWU 1962kWh
    2021- CO 5319kWh, CWU 2273kWh
    2022- CO 4618kWh, CWU 2202kWh
    2023- CO 4765kWh, CWU 2197kWh

  17. #17
    ELITA FORUM (min. 1000)
    rwojtek

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Białystok
    Kod pocztowy
    15-509
    Posty
    1.403

    Domyślnie

    Cytat Napisał kubson Zobacz post
    ....

    Ciekawe to jest to, że nowy dom o zapotrzebowaniu 4,7kW zużywa tyle samo co durszlak , gdzie tu i tu gruntówka. Ciekawe głupoty, czyż nie?
    Przeczytaj gdzie mieszkam, to będziesz wiedział dlaczego mam takie a nie inne zapotrzebowanie. asolt może to potwierdzić.
    "D172 Zbigniew z garażem" ciut powiększony, 147m2 grzanych podłóg. OZC by ASolt - 4,7kW +1kW cwu. Podłogi 2x10cm eps100-0.038, ściany Lewkowo LPW-25 + 20cm grafit-0,031. Na stropie 40cm eps80-0,038. WM - Nikol 320. Całość podłogówka + dwie drabinki, PPC C9 + 2x100m odwierty. Okna Amberline trzy szyby Ug=0,5.

  18. #18
    TwojPan
    Guest
    TwojPan

    Domyślnie

    Cytat Napisał rwojtek Zobacz post
    Przeczytaj gdzie mieszkam, to będziesz wiedział dlaczego mam takie a nie inne zapotrzebowanie. asolt może to potwierdzić.
    Napisałeś:
    Cytat Napisał rwojtek Zobacz post
    I jeszcze jedno, mieszkam w domu parterowym więc zapotrzebowanie mego domku (10000kWh) jest większe niż innych domów o tej powierzchni i jeszcze to, że mieszkam blisko bieguna zimna w Polsce. Stąd takie a nie inne zużycie energii na grzanie i cwu w listopadzie.
    Jak się to ma, do tych OZC by ASolt - 4,7kW

  19. #19
    TwojPan
    Guest
    TwojPan

    Domyślnie

    Cytat Napisał kubson Zobacz post

    Ciekawe to jest to, że nowy dom o zapotrzebowaniu 4,7kW zużywa tyle samo co durszlak , gdzie tu i tu gruntówka. Ciekawe głupoty, czyż nie?
    Właśnie, ciekawe. Czy to oznacza, że gruntówka 'czyni" cuda?

  20. #20
    ELITA FORUM (min. 1000)
    rwojtek

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Białystok
    Kod pocztowy
    15-509
    Posty
    1.403

    Domyślnie

    Cytat Napisał TwojPan Zobacz post
    Właśnie, ciekawe. Czy to oznacza, że gruntówka 'czyni" cuda?
    Jakie cuda? Co masz na myśli?
    "D172 Zbigniew z garażem" ciut powiększony, 147m2 grzanych podłóg. OZC by ASolt - 4,7kW +1kW cwu. Podłogi 2x10cm eps100-0.038, ściany Lewkowo LPW-25 + 20cm grafit-0,031. Na stropie 40cm eps80-0,038. WM - Nikol 320. Całość podłogówka + dwie drabinki, PPC C9 + 2x100m odwierty. Okna Amberline trzy szyby Ug=0,5.

Strona 1 z 10

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony