dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 3
Pokaż wyniki od 41 do 50 z 50
  1. #41
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.644
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Nie piszemy o zimie, a jedynie paru tygodniach w roku, kiedy uzywa sie "klimatyzacji" w podlodze.
    I podczas tych letnich, nieformalnych imprez panuje pełna dowolnosc i nikt nie wzdraga sie przed chodzeniem boso.
    Dzieciaki czesto zasuwaja boso, nawet na zewnątrz domu.

    Przy czym nie ma sensu sprowadzania tematu dk tak marginalnych spraw, jak imprezy towarzyskie, bo to maly procent okresu w ktorym trzeba chlodzić dom.
    Liczy sie to, co na codzień, a na codzień większośc rodziny chodzi boso.
    Ostatnio edytowane przez fotohobby ; 23-07-2018 o 08:17
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  2. #42

    Domyślnie

    Cytat Napisał surgi22 Zobacz post
    ,chłodzenie podłogi PC PW,
    Ps przy dużych upałach jak podłoga gresowa zimna trzeba w klapkach lub skarpetach, na desce 3W możan na boso.
    Chłodzenie podłogi za pomocą pompy ciepła to chyba najgorszy sposób na schłodzenie domu ...

    Próbowałem dwukrotnie tak chłodzić i rodzina się zbuntowała i skończyło się na katarze u dzieciaków ...
    Zimna podłoga i chłód który promieniuje do podłogi ...
    Lodowate łóżko , lodowata pościel , lodowaty fotel i wypoczynek. Całkowity brak komfortu ..

    Chłodzenie tylko i wyłącznie nawiewowe za pomocą klimatyzatora ..

    U nas zamontowaliśmy klimę w salonie i wtedy mamy komfort ...

    Na zewnątrz +32 stopnie , w salonie 22stopnie. Pobór pradu około 300-400W.
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  3. #43

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    Chłodzenie podłogi za pomocą pompy ciepła to chyba najgorszy sposób na schłodzenie domu ...

    Próbowałem dwukrotnie tak chłodzić i rodzina się zbuntowała i skończyło się na katarze u dzieciaków ...
    Zimna podłoga i chłód który promieniuje do podłogi ...
    Lodowate łóżko , lodowata pościel , lodowaty fotel i wypoczynek. Całkowity brak komfortu ..

    Chłodzenie tylko i wyłącznie nawiewowe za pomocą klimatyzatora ..

    U nas zamontowaliśmy klimę w salonie i wtedy mamy komfort ...

    Na zewnątrz +32 stopnie , w salonie 22stopnie. Pobór pradu około 300-400W.
    Bo jak się chłodzi to trzeba wiedzieć jak . Znam dużo osób które nie potrafią rozsądnie stosować klimy w aucie czy pracy i odchorowują .
    U mnie od 5 lat korzystamy z chłodzenia OP i na razie nikt z tego powodu nie rozchorował się.
    Wykorzystywanie wyłącznie chłodzenia podłogą do osiągnięcia komfortu może być dyskusyjne.
    Dzięki regulatorom pokojowym mogę zmieniać temp w każdym pomieszczeniu ( oczywiście w rozsądnych granicach 1-2C ) latem nigdy nie chłodzę łazienek - podłoga ma naturalną temperaturę, w sypialniach mam deską 3W - nawet przy zancznym chłodzeniu można komfortowo na bosaka zasuwać. Na parterze gdzie wszędzie gres są również źródła ciepła - płyta indukcyjna, mikrofala, lodówka, telewizor, zestaw audio, komputery i podłogówka znakomicie niweluje ich ,,zyski bytowe'' podnoszące temperaturę. Połączenie markiz, rolet, zipów , okapów,tarasu i GGWC daje komfort i powoduje że podłogówka nie pracuje nonstop.
    Być może twoje założenie było błędne gdyż chłodziłeś cały dom z jednakową intensywnością i nie posiadasz tych dodatkowych czynników chroniących przez zyskami słonecznymi.Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20170830_142957.jpg
Wyświetleń:	105
Rozmiar:	98,0 KB
ID:	416665
    Będziesz w pobliżu Łodzi zapraszam - sam ocenisz.

  4. #44

    Domyślnie

    Uzupełniając jeżeli ktoś sądzi że stosując chłodzenie podłogowe bez ochrony przed słońcem, bez GWC , pilnowania niepozostawiania otwartych okien czy drzwi w czasie upałów osiągnie komfort to może się rozczarować. Chłodzenie podłogą jest tylko jednym z klocków tej układanki.
    Ps - zapomniałem o PC PW dla CWU która za free chłodzi mi strych i powoduje że latem przy zamkniętych roletach bywa tam ok.20C przy 35C za oknem.

  5. #45

    Domyślnie

    Cytat Napisał surgi22 Zobacz post
    Bo jak się chłodzi to trzeba wiedzieć jak . Znam dużo osób które nie potrafią rozsądnie stosować klimy w aucie czy pracy i odchorowują ..
    Klimę mamy od wielu lat w samochodzie i nikt nie choruje , więc spokojnie wiem jak używać ..

    Tak jak pisałem , dla nas chłodzenie domu za pomocą podłogi to nieporozumienia i najgorszy możliwy sposób chłodzenia , bo rozkład temperatur jest bardzo niekorzystny dla człowieka.
    Nie wyobrażam sobie kłaść się do lodowatego łóżka czy też siedzieć na zimnym fotelu a tak to wygląda jak się chłodzi podłogą ..
    Jak Ci to nie przeszkadza to ok.

    Do chłodzenia pomieszczeń używa się klimatyzacji nadmuchowej , bo jest duzo bardziej skuteczniejsza i sposób chłodzenia jest dużo bardziej komfortowy ..

    Oczywiście aby wspomóc klimę trzeba ograniczyć samo nagrzewanie.

    Bez rolet zewnętrznych (salon z olbrzymia iloscią przeszkleń i całkowiice skierowany na południe + duże okna dachowe też na południe) miałem jak było słonecznie 32 stopnie w salonie , w reszcie pokoi z mniejsza ilościa przeszkleń , ale też na południe bylo około 30 stopni.

    Po montażu rolet w salonie mam około 24-26 stopni (mam okna dachowe gdzie nie ma niestety rolet zewnątrznych , więc nawet przy zasłoniętych roletach w salonie jest jasno) , a w reszcie pokoi jest około 23-24 stopnie .

    Uruchomienie klimy w salonie szybko obniża temperaturę do jakiej chce. Najpierw klima pobiera około 700W ale po krótkim czasie pobór mocy spada i wynosi poniżej 400W.

    Jak dla mnie klima typu Split i ten sposób chlodzenia jest dla mnie najbardziej komfortowy i nie powoduje dyskomfortu o jakim pisalem powyżej ..

    A reku ?

    Reku służy do zachowania ciągłej wentylacji i aby straty ciepła były jak najniższe. Niestety to co jest zaletą w zimę/jesień jest wadą w lato , bo nie ma sensu nic odzyskiwać ...
    Ostatnio edytowane przez kaszpir007 ; 24-07-2018 o 13:47
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  6. #46

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    Klimę mamy od wielu lat w samochodzie i nikt nie choruje , więc spokojnie wiem jak używać ..

    Tak jak pisałem , dla nas chłodzenie domu za pomocą podłogi to nieporozumienia i najgorszy możliwy sposób chłodzenia , bo rozkład temperatur jest bardzo niekorzystny dla człowieka.
    Nie wyobrażam sobie kłaść się do lodowatego łóżka czy też siedzieć na zimnym fotelu a tak to wygląda jak się chłodzi podłogą ..
    Jak Ci to nie przeszkadza to ok.

    Do chłodzenia pomieszczeń używa się klimatyzacji nadmuchowej , bo jest duzo bardziej skuteczniejsza i sposób chłodzenia jest dużo bardziej komfortowy ..

    Oczywiście aby wspomóc klimę trzeba ograniczyć samo nagrzewanie.

    Bez rolet zewnętrznych (salon z olbrzymia iloscią przeszkleń i całkowiice skierowany na południe + duże okna dachowe też na południe) miałem jak było słonecznie 32 stopnie w salonie , w reszcie pokoi z mniejsza ilościa przeszkleń , ale też na południe bylo około 30 stopni.

    Po montażu rolet w salonie mam około 24-26 stopni (mam okna dachowe gdzie nie ma niestety rolet zewnątrznych , więc nawet przy zasłoniętych roletach w salonie jest jasno) , a w reszcie pokoi jest około 23-24 stopnie .

    Uruchomienie klimy w salonie szybko obniża temperaturę do jakiej chce. Najpierw klima pobiera około 700W ale po krótkim czasie pobór mocy spada i wynosi poniżej 400W.

    Jak dla mnie klima typu Split i ten sposób chlodzenia jest dla mnie najbardziej komfortowy i nie powoduje dyskomfortu o jakim pisalem powyżej ..

    A reku ?

    Reku służy do zachowania ciągłej wentylacji i aby straty ciepła były jak najniższe. Niestety to co jest zaletą w zimę/jesień jest wadą w lato , bo nie ma sensu nic odzyskiwać ...
    Czytaj kolego ze zrozumieniem, nigdy , nawet w największe upały nie miałem zimnego łóżka, fotela etc. problemem jest to że może nie potrafiłeś korzystać odpowiednio z chłodnej podłogi .
    Samo reku nie schłodzi latem, ale reku z GGWC już tak - zamiast dmuchać 30 C jak za oknem jest 18-20C na nadmuchu ( wiem domu to nie schłodzi ale te 1,5-2kW chłodu zniweluje chociaż nieuchronne zyski bytowe ( lodówka, indukcja ,TV itp). Pompa obiegowa ciągnie 35-45W/ h a daje 1,5 - 2kW chłodu i dodatkowo na chłodnicy wykrapla się para wodną obniżając wilgotność w domu . Twój dyskomfort mógł być spowodowany nadmiernie chłodną podłogą i brakiem regulacji w poszczególnych pomieszczeniach ( ja mam tę możliwość i jestem z tego zadowolony ).
    Zdecydowana większość gości odwiedzających mnie w upalne dni jest zaskoczona i potwierdza odczucia komfortu osiągane bez klimy.
    Dla mnie klima jest zdecydowanie mniej komfortowa, aby była skuteczna musi przemielić tys, m3 powietrza na godzinę co powoduje ruch zimnego powietrza co nie zawsze jest komfortowe jak i nadmierne obniżenie wilgotoności co niesie za sobą ryzyko infekcji .

  7. #47

    Domyślnie

    Więc tak: chłodzenia podłogi nie planuję, tylko jej grzanie - ogrzewanie podłogowe na całym parterze. Dom na płycie fundamentowej, odpowiednio ocieplonej itd. Co do materiału do ścian to jeszcze biję się z myślami czy ceramika czy gazobeton ale wiem, że to temat tabu na forum więc nie poruszam na szerszą skalę. Rozpatruję klimatyzację kanałową, schowaną w suficie, kratki z powietrzem jak umiejscowione żeby nie było się w stanie odrzuć podmuchu chłodniejszego powietrza. Jeden kanał wypuszczony na korytarz na piętrze (prowadzenie ich do każdej z sypialni generuje koszta). Dodatkowo myślę nad rekuperacją z gruntową wymianą ciepła (GWC). Front domu to zachód - południe to ściana oraz garaż. Północ oraz tył domu - Zachód to przeszklone ściany zapewne zadziałają jak szklarnia. Jak spisuje się GGWC ? czy z tym glikolem nie ma problemu ? ze sterownikami, ogółem czy to nie jest awaryjne ? rozumiem konserwację raz na kilka lat ale chodzi mi o niezawodność. Czy takie rozwiązania uważacie za sensowne ?

  8. #48

    Domyślnie

    Ja jestem z mojego GGWC zadowolony . Nie ma szans aby samodzielnie zapobiegł przegrzewaniu domu w upały, ale jako element układanki jest OK.
    Kwestia oszczędności jest dyskusyjna - przykładowo oceniam że okresie letnim dając 1,5-2 kW /h chłodu przez 60dni upałów możemy oszczędzić ok ( 12hx 60dnix15,-2kw/H = 1350-1440 kwh ) - dzieląc to przez 3 ( jeżeli używalibyśmy klimy ) otrzymujemy 450-480kwh = 270-290 PLN sezon. Przyjałem 12h chłodzenia dziennie zakładając niższe temperatury w nocy.
    W zimie moc grzewcza jest nieco większa 2-2,5 kwh , ale używanie GGWC z jednej strony pozwala uniknąć załączania nagrzewnicy wstępnej ( ochrona prze zamrożeniem wymiennika reku) , z drugiej strony zmniejsza odzysk przez sam rekuperator. Przyjmując ok, 100dni grzania 24h 2-2,5kwh otrzymujemy 4800-600kwh . Analogicznie dzielimy przez 3 ( COP PC PW ) - 1600-2000kwh . Daje to nam 960-1200PLN sezon grzewczy.
    W sumie 1200-1500PLN /rok. Znając koszty wykonania GGWC masz okres zwrotu. W moim przypadku ten okres wynosi 6-7 lat. Szacuję że po 2020 roku będę na plusie.
    Ale dla mnie nie był ważny w tym przypadku czas zwrotu ( który jeżeli ktoś będzie uwzględniał inflację , koszty kredytu itp będzie dłuższy ) tylko poprawa komfortu, zwłaszcza latem ( nie tylko obniżanie temperatury nawiewanego powietrza ale przede wszystkim zmniejszanie wilgotności ) . Zależało mi na uniknięciu klimy i udało mi się zachowując komfort.

  9. #49
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    fihalhohi

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Koszalin
    Kod pocztowy
    75-511
    Posty
    12

    Domyślnie

    Zastanawiam się czy w przypadku chłodzenia podłogówką komfortu nie poprawiłby znacznie wentylator podłogowy lub sufitowy który zapewniłby ruch powietrza a tym samym równiejszy rozkład temperatury w pomieszczeniu.

  10. #50

    Domyślnie

    Mam nawiewy w pomieszczeniach czystych w podłodze i w ścianach ok.20cm od podłogi , w pomieszczeniach ,,brudnych " wyciągi w sufitach - ruch powietrza jest zapewniony i jest nieodczuwalny po odsunięciu się o 30-50cm ( od nawiewu , wyciągu ).

Strona 3 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony