dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 23
  1. #1

    Domyślnie Malowanie unigruntem gładzi gipsowych kiedy?

    Mam ściany wewnętrzne pokryte tynkiem cementowo wapiennym oraz białą gładź szpachlową ALPOL. Na razie nie zamierzam malować ścian farbą. Wiem, że przed malowaniem emulsją muszę ściany zagruntować unigruntem ale jak długo może gładź być położona bez gruntowania????

    Pozdrawiam Tomek123

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    invx

    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    3.066

    Domyślnie

    w zasadzie dowolnie dlugo, gruntuje sie po to, aby wyrownac, zmniejszyc chlonnosc podloza, wzmocnic podloze. A ma to znaczenie dla kolejnej nanoszonej warstwy jaka jest farba- zeby nie odlazila, i ladnie gladz pokryla- a nie dla samej gladzi

    z tym ze jesli gladz jest nie pomalowana, to moze wiecej wilgoci chlonac, i jesli dom nieogrzewany, niezamieszkany moze sie odparzac.

  3. #3

    Domyślnie

    INVX czy radzisz w takim razie teraz zagruntować, a przed malowaniem gruntowanie powtórzyć?
    Tomek123

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    invx

    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    3.066

    Domyślnie

    zagruntuj teraz, i to wystarczy, a potem kiedys sobie pomaluj czas gruntowi nie zaszkodzi.

  5. #5
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Sp5es

    Zarejestrowany
    Mar 2005
    Posty
    3.549

    Domyślnie

    Tez tak uwazam, teraz zagruntuj, nie bedziesz sie tez brudzic o sciany, potem tylko pomalowac.

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000)
    abromba

    Zarejestrowany
    Sep 2004
    Posty
    1.705
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    58

    Domyślnie

    Z tego co ja wiem, to Unigrunt (ten Atlasu) spowoduje, że większość farb Ci odejdzie od ścian. Ściany trzeba gruntować gruntami producentów farb - Śnieżka, Bondex etc. A Unigrunt jest świetny np. do impregnowania wylewek pod wykładziny. Tak mówił mój wykonawca i tak mówili ludzie w sklepie z farbami.

  7. #7
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    invx

    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    3.066

    Domyślnie

    to sie nazywa teoria spiskowa

  8. #8
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Sp5es

    Zarejestrowany
    Mar 2005
    Posty
    3.549

    Domyślnie

    Czego to te Ruskie nie wymyślą....

    Dobrze , że ten Unigrunt nie zagraża systemowi politycznemu, bo wymyślili go kapitaliści.

  9. #9

    Domyślnie

    potwierdzam ostrzezenie abromby, o niestosowaniu unigruntu atlas pod powloki malarskie!!! jezeli juz ktos bardzo chce to w b. duzym rozcienczeniu np 1 : 4, przy czym 4 czesci wody! ja u siebie niestety zagruntowalem nierozcienczonym unigruntem poczym pomalowalem szorowalnym duluxem kolory swiata i niestety nawet po dwukrotnym malowaniu widac slady zaciekow unigruntu. po przemalowaniu trzeci raz zacieki znikly ale w tych miejscach gdzie byly farba jest nalozona za grubo i peka i bedzie pewnie odpadac!. po interwencji u sprzedawcy w markecie obi, wiem juz wiecej: unigrunt atlas robi powloke szklana na powierzchni i farba po prostu nie chce sie jej trzymac. jako rozwiazanie koncowe radzono mi zeszlifowac cala farbe razem z gruntem potem jeszcze raz malowac
    ostrzegam jeszcze raz: nie gruntujcie unigruntem atlas!!!!!!!!!

    pozdrawiam wert

  10. #10

    Domyślnie

    Przy gładziach gruntowanie pod farbę jest moim zdaniem zbędne. Jest to zbyt cienka warstwa szpachli, by spijała wodę z farby. Gruntuje się przecież tynk cem-wap. przezd szpachlowaniem. Co innego przy tynkach gipsowych.
    Co do gruntowania Unigruntem, to widziałem już pomalowane ściany farbą i uprzednio zagruntowane za pomocą tego specyfiku i widoczne były "pod światło" wyraźne plamy, być może były to miejsca gdzie podczas malowania unigruntem nałożono go nierównomiernie bądź dwukrotnie.

  11. #11

    Domyślnie

    Gruntownie nie jest zbędne - ono poprostu wzmacnia gładź a stosować go najlepiej po nałożeniu gipsu - aby nie zabrudził się i unigruntem nie wzmacnieć kurzu
    A ja dam radę ....

  12. #12

    Domyślnie

    No to jakie grunty polecacie pod gładź gipsową???
    Niektórzy gruntują rozcieńczoną farbą.

    Ja niestety tez widziałem zacieki na ścianach od gruntu (nie wiem jakiej firmy) i chciałbym tego uniknąć.
    gg 5902123

  13. #13

    Domyślnie

    póki co nie używałem zadnego gruntu, a mam pomalowane pół domu. Zamiast tego do gruntowania używam zwykłej taniej farby produkcji Śnieżki specjalnej do podkładów. Efekty estetyczne są ok. Jak bedzie z trwałoscią napiszę za kilka lat

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał wert
    potwierdzam ostrzezenie abromby, o niestosowaniu unigruntu atlas pod powloki malarskie!!! jezeli juz ktos bardzo chce to w b. duzym rozcienczeniu np 1 : 4, przy czym 4 czesci wody! ja u siebie niestety zagruntowalem nierozcienczonym unigruntem poczym pomalowalem szorowalnym duluxem kolory swiata i niestety nawet po dwukrotnym malowaniu widac slady zaciekow unigruntu. po przemalowaniu trzeci raz zacieki znikly ale w tych miejscach gdzie byly farba jest nalozona za grubo i peka i bedzie pewnie odpadac!. po interwencji u sprzedawcy w markecie obi, wiem juz wiecej: unigrunt atlas robi powloke szklana na powierzchni i farba po prostu nie chce sie jej trzymac. jako rozwiazanie koncowe radzono mi zeszlifowac cala farbe razem z gruntem potem jeszcze raz malowac
    ostrzegam jeszcze raz: nie gruntujcie unigruntem atlas!!!!!!!!!

    pozdrawiam wert
    Ja malowałem "kolorami świata" - tropikalana pomarańcza 3 razy i ciągle mam jakieś przebarwienia. Myśle czy by nie dopasować koloru farby innej firmy i nie pomalować całości jeszcze raz.

  15. #15

    Domyślnie

    To się zrobił super szum informacyjny. Mnie sprzedawcy w paru sklepach ostrzegali przed gruntami innych firm (tańszych) unigrunt Atlasu stawiali jako wzór. Tak więc pozostaje zdać się na doświadczenie forumnowiczów.
    Unigrunt niby sprawa banalna a ile możliwości.

    Pozdrawiam Tomek123

  16. #16

    Domyślnie

    Witam
    Kilka miesięcy temu malowałem cały dom (gładzie szpachlowe). Do gruntowania używałem (wg wskazówek znajomych wykonawców) rozcieńczonej farby Dyroton firmy Dyrup.
    Pozdrawiam


    Deha z Podlasia

  17. #17

    Domyślnie

    Rozcięczać to należy w następujący sposób :
    do wody dolewamy farby i mieszamy do momentu aż po włożeniu wi wyjęciu pędzla ścieka z niego ciecz, która nie przypomina ani farby, ani wody (skomplikowanie to może tłumaczę, ale inaczej nie potrafię). Jeśli jest za mało farby grunt jest przezroczysty, jeśli za dużo to jest zbyt biały ( aha, zapomniałem dodać, że to biała farba). Można spróbować pomalować kilka razy po gładzi jeśli jest za dużo farby to będą białe zacieki ,jeśli za mało to będzie to prawie sama przezroczysta woda.
    Taki rozcięczony grunt jest bardzo wydajny, ponieważ wiaderkiem 10l zagruntowałemPrawie dwa pietra o pow,ok 70m2 każde (łącznie z sufitami).
    Pozdrawiam


    Deha z Podlasia

  18. #18
    ELITA FORUM (min. 1000)
    abromba

    Zarejestrowany
    Sep 2004
    Posty
    1.705
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    58

    Domyślnie

    Żeby było jasne - w żaden sposób nie chcę dyskredytować Unigruntu jako takiego - mam nim zrobione wszystkie wylewki na poddaszu - gdyż kładziemy wykładzinę. I bardzo w tym celu nam go polecano. Ja też gołym okiem niefachowca widzę, że wylewki zrobiły się bardziej gładkie i pylą minimalnie.
    Co innego sciana - jak pisałam w dwóch różnych miejscach mi go odradzano.
    To, że mogą byc problemy z położeniem go na ścianę potwierdzać może fakt, że w miejscu gdzie na te zagruntowane wylewki kapnęła nam ciepła woda, wyszły rudawo - beżowe plamy, mimo że przy gruntowaniu wylewki nie zmieniły barwy.
    Gruntowanie farbą bardziej zadziała jako podkład pod kolor - ale jeśli ktoś ma tynki cementowo - wapienne lub gładż, której nie jest pewien, to może lepiej dac typowy grunt - bo rzeczywiście ma on "związać" tę wierzchnią warstwę. Myślę, że najbezpieczniej jest ustalić każdorazowo u producentów farb, czego nie akceptują ( bo polecają to oczywiście grunty swojej firmy ). Ja mam górę (gładż gipsowa) i dół (chropowata warstwa wapienno - piaskowa) zrobione gruntem Śnieżki. Góra pomalowana Dekoralem, dół Dekoralem i Tikkurillą. Nic złego się nie dzieje.

  19. #19

    Domyślnie

    Ja osobiście nie będę dawał na ściany unigruntu ponieważ nie chcę robić
    izolacji w pomieszczeniach (tak się czuję jakbym wymalował sciany farbą olejną) , dlatego daję gładź CEKOL jest droższy, twardszy i na pewno nie będzie odrywać się przy malowaniu (sam tego doświadczyłem).

    Podam przykład na fakcie: mam dwa takie same pokoje obok siebie,te same okna, grzejniki ,ten sam metraż, wszystko to samo w lustrzanym odbiciu z jednym wyjątkiem jeden pokój jest zagruntowany przed malowaniem, fakt że jest ta sama temperatura w pokojach,to w zagruntowanym wydaje się chłodniej i jest wyższy stopień wilgotności.
    Wniosek sam się nasuwa.

    Przepraszam jeżeli kogoś uraziłem moją teorią.

  20. #20

    Domyślnie

    A ja na razie pomalowałem 2 pomieszczenia gruntując najtańszym gruntem jaki był w sprzedarzy rozcieńczając go 1:2 z wodą. I pomalowałem ściany ale uwaga nie pendzlem tylko wałkiem welurowym z krótkim włosiem. Dlaczego ?
    1. Powierzchnia po wałku, gdy wyschnie grunt jest lekko chropowata a nie jak po malowaniu pendzlem śliska,
    2. Dużo lepiej się nanosi nie powstają ślady typu zacieki czy przetarcia od pendzla.
    I jeszcze jedno malowałem kilka miesięcy temu i jak na razie jest ok. nic nie odchodzi a malowałem kolorami świata duluxa, oraz Bekersem Elegantem.
    Piotrek

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony