dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 18 z 18
  1. #1

    Domyślnie Szybkie pytanie - podklad pod kostke chodnikowa [dosc pilne]

    1. Jakie grubosci poszczegolnych warstw (zwir i piach) nalezy przygotowac pod kostke chodnikowa (grubosci 4cm)
    a) zwir - granulacja [srednica kamieni], grubosc warstwy
    b) piach - granulacja [srednica kamieni], grubosc warstwy


    2. Jakie grubosci poszczegolnych warstw (zwir i piach) nalezy przygotowac pod plyty (plyty ECO [azurowe 60x40]) na podjazd (grubosci 10cm)
    a) zwir - granulacja [srednica kamieni], grubosc warstwy
    b) piach - granulacja [srednica kamieni], grubosc warstwy

    Proszę o szybka odpowiedz
    Pozdrawiam
    Wojtek

    GG 13157

  2. #2
    M@riusz_Radom
    Guest
    M@riusz_Radom

    Domyślnie

    Dałbym mieszaninę piachu i cementu. Serio

    A grubość ? co najmniej połowa wysokości płyty.

  3. #3

    Domyślnie

    http://www.libet.pl/poradnik/ukladanie.php
    http://www.mj.com.pl/Ukladanie.html
    Powinno być wszystko jasne
    Zazwyczaj robi się tak, że wybiera się ziemię, robi się podbudowę z gruboziarnistego piasku z cementem (betoniarka), zagęszcza odpowiednio i na to sypie się podsypkę ok. 5 cm, której to nie ubija się, na to kostka, wibruje się ją, pokrywamy ją piaskiem i ok.
    Powodzenia.

  4. #4
    M@riusz_Radom
    Guest
    M@riusz_Radom

    Domyślnie

    Jeśli dobrze zagęścisz podsypkę nie musisz sypać na górę dużej warstwy piasku.

    Na te płyty ( o wysokości 4 cm ) podsypałbym max 3 cm - wystarczy na zniwelowanie ewentualnych nierówności płyt.

  5. #5

    Domyślnie

    Niedokladnie opisalem ...
    Mam 2 rodzaje nawierzchni ...
    - kostaka chodnikowa o grubosci 4cm
    - plyta (chyba nazywa sie ECO) o wymiarach 40x60x10

    Grunt - gorna warstwa - nawieziona ziemia, ponizej piach

    Zdecydowalem sie na 20cm dosc grubego zwieru i 5cm piachu wymieszanego z niewielka iloscia cementu.
    Pozdrawiam
    Wojtek

    GG 13157

  6. #6
    M@riusz_Radom
    Guest
    M@riusz_Radom

    Domyślnie

    no to na bank źle nie zrobiłeś

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał M@riusz_Radom
    no to na bank źle nie zrobiłeś
    a cos wiecej ?
    bo to "Zdecydowalem sie na 20cm dosc grubego zwieru i 5cm piachu wymieszanego z niewielka iloscia cementu." dotyczylo samego chodnika
    Pozdrawiam
    Wojtek

    GG 13157

  8. #8

    Domyślnie

    Nie przesadzaj z tym żwirem na podbudowę i to w dodatku chodnika. Piszesz, że jest warstwa nawiezionej ziemi a pod spodem piach. Żwir w odpowiednio grubej warstwie stosuje się na podbudowę dla podjazdów dla samochodów dostawczych i ciężarowych oraz podbudowę ciągów pieszych (chodniki) układanych na gruncie słaboprzepuszczalnym. U Ciebie jest piach więc nie pakuj się w nadmierne koszta i żwir przeznacz raczej w całości na teren gdzie poruszać się będą pojazdy, natomiast pod chodniki wystarczy tzw, chudziak (piasek z cementem), który z czasem pod wpływem wiąże i podsypka.

  9. #9
    M@riusz_Radom
    Guest
    M@riusz_Radom

    Domyślnie

    Cytat Napisał woj_s
    a cos wiecej ?
    bo to "Zdecydowalem sie na 20cm dosc grubego zwieru i 5cm piachu wymieszanego z niewielka iloscia cementu." dotyczylo samego chodnika

    Ano oznacza to mniej więcej tyle, że jeśli nie pożałujesz cementu to taki Star Ci będzie po tym jeżdził i nie zniszczy przykładowo

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał M@riusz_Radom
    Ano oznacza to mniej więcej tyle, że jeśli nie pożałujesz cementu to taki Star Ci będzie po tym jeżdził i nie zniszczy przykładowo

    jak narazie to chodzilo mi tylko i wylacznie o chodznik ... a podjazd pozniej jak zwolni sie troche miejsca na podworku.

    tak więc co radzicie ?
    10cm tlucznia i 10cm piachu na podsypke pod kostke 4cm wystarczy ?

    a na podjazd:
    20cm tlucznia i 10cm piachu na podsypke pod kostke/plyty 10cm wystarczy ???

    istniejacy grunt to piach.

    Aha ... jaka granulacja tlucznia?
    Na skladzie maja 16-32, 16-64, 40-80 mm <- mniej wiecej
    Pozdrawiam
    Wojtek

    GG 13157

  11. #11
    M@riusz_Radom
    Guest
    M@riusz_Radom

    Domyślnie

    Cytat Napisał woj_s
    tak więc co radzicie ?
    10cm tlucznia i 10cm piachu na podsypke pod kostke 4cm wystarczy ?

    a na podjazd:
    20cm tlucznia i 10cm piachu na podsypke pod kostke/plyty 10cm wystarczy ???
    Kostka - za dużo podsypki moim zdaniem, 4-5cm w zupełności wystarczy

    Podjazd - może być, piachu też możesz zdjąć połowę (do 5 cm) pod warunkiem, że nie będziesz na podjazd wpuszczał cięzkich, jednoosiowych pojazdów ciężarowych)

    Tylko dodaj cementu do piachu. Ja zazwyczaj stosowałem prostą zasadę, łopata cementu na 3 łopaty piasku. Kiedyś, za czasów studenckich, układałem kostkę i ogrodzenia betonowe dlatego się "wymądrzam"

    Pozdrawiam

  12. #12

    Domyślnie

    Mariusz ... i tak teraz bede robil tylko kostke (chodnik) ... jakie wiec radzisz proporcje ? ile tlucznia i jakiego (dopisalem do posta) i ile piachu ?

    Zapamietam rade o ilosci piachu na podjazd i o cemencie.
    Pozdrawiam
    Wojtek

    GG 13157

  13. #13
    M@riusz_Radom
    Guest
    M@riusz_Radom

    Domyślnie

    Jakbym robił dla siebie to :

    wybieram łopatą ziemie "na sztycha" uzupełniam żwirkiem, zagęszczam, robię podsypkę (3 łopaty ziemi +1 cementu) układam i dobijam młoteczkiem gumowym, na wszystko sypię piach i szczotkuję coby powłaził elegancko w szczeliny. Potem wibryjesz takim fajnym czymś zwanym zagęszczarką (nałóż gumową osłonę na powierzchnię zageszczarki coby Ci kostek nie poniszczyła) Na koniec uzupełniam piasek, zamiatam i ciesze się kostką.

    Po pewnym czasie możliwe, że pare kostek Ci "siądzie" wtedy wyjmujesz, podsypujesz pod kostkę, wkładasz i równasz do poziomu..

    Aha - nie zapomnij o krawężnikach, chyba, że robisz kostkę równo z ziemią i obsiewasz trawą.

  14. #14

    Domyślnie

    Mariusz .. masz jakiegos GADUlca ?
    bedzie szybciej ..
    Pozdrawiam
    Wojtek

    GG 13157

  15. #15
    M@riusz_Radom
    Guest
    M@riusz_Radom

    Domyślnie

    Mam, ale w domu będę około 21 Teraz brykam na działkę, mam jeszcze 10 ton ziemi do rozwiezienia taczkami, szukam chętnych do pomocy

  16. #16

    Domyślnie

    phi .. zeby to byly okolice W-wy to chetnie bym przygarnal

    Poki co biore 10 ton tlucznia i 8ton piachu pod 60m2 powierzchni.

    Jezeli zabraknie tlucznia ot wykorzystam stary chodnik i zrobie z niego tluczen ..a piach wykopie sobie
    Pozdrawiam
    Wojtek

    GG 13157

  17. #17
    M@riusz_Radom
    Guest
    M@riusz_Radom

    Domyślnie

    Ale ja tę ziemię sobie przywiozłem 16 ton za 140 zł - na trawe jak znalazł.

    I teraz musze porozwozić po działce coby

    1. Troche podnieść teren
    2. Coby zasypać trawę którą chcę wysiać

  18. #18
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    behemot

    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    3

    Domyślnie

    Zaraz mnie zabijecie bo może już późno ale trudno-
    chodnik na nasypie:
    1.wyznaczyć docelowe poziomy - wtedy wiadomo czy kopać czy sypać
    2. grubość warstw to według mnie: 10 cm grubszy żwir 5 cm piasek 4 (?) cm kostka (moim zdaniem raczej norma to 6 cm)czyli razem 19-20 cm
    3. jeśli trzeba kopać to trzeba kopać - potem tzw. koryto zagęścić zagęszczarką- rozumiem że był nasyp bez zagęszczania. Jeśli nie trzeba kopać a sypać to proponuję sypać piasek i oczywiście zagęścić
    4. Uwaga praktyczna - sypanie grubego żwiru lub tłucznia na glebę zwłaszcza spoistą nie jest dobre bo tłuczeń lubi się topić w glinie - dlatego dobrze taki grunt odciąć piaskiem
    5. Ta dycha żwiru to dla wielu ludzi zbytek łaski, ale moim zdaniem to zwiększa prawdopodobieństwo że nie czeka nas przekładka (oczywiście jeśli nasyp był zrobiony "nagle" bez zagęszczenia to żaden żwir tłuczeń czy podsypka cementowa nie utrzyma.
    6.Więc po mojemu - dychę żwiru zagęścić, rozłożyć piasek (może być go mniej - aby zmieścić rurkę do ściągania jeśli potrzebna) zagęścić i położyć kostkę. Potem zawibrować kostkę wsypać drobny piasek ładnie zamieść i iść na piwo.
    7. Odradzam nieużywanie zagęszczarki - może się narażę ale jeśli masz więcej niż 5 metrów do ulożenia to weź zagęszczarę.

    Jeśli chodzi o podjazd pod samochód to poczekam na info czy podoba Ci się mój przepis na chodnik.
    Z poważaniem

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony