dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 21
  1. #1

    Domyślnie Ogrzewanie jeszcze raz.

    Witam.

    Jestem tu nowy i czytałem trochę na temat kosztów ogrzewania. I im więcej czytam tym mniej wiem. Interesuje mnie co wychodzi najtaniej do ogrzewania domku jednorodzinnego z użytkowym poddaszem o łącznej powierzchni uzytkowej 170 m2. Chodzi mi głównie już o sam koszt ogrzewania, nie wliczając w to kosztów zakupu pieca i całej instalacji. Tylko koszt ogrzewania w skali np. jednego roku. Głównie chodzi mi o porównanie gazu ziemnego, płynnego i oleju opałowego.

    Dzięki.
    EKO-KIELAR II 23,4 KW

    Pozdrawiam

    Kulin

  2. #2

    Domyślnie oczywiście gaz

    Nie ma tańszego medium od gazu, chyba, że drewno, lub węgiel. Z piecem na olej czytałem niedawno to jest tak, że nie można go ustawić na grzanie mniejsze jak 56-57C, bo inaczej to zaczynają szybko korodować jakieś elementy. W gazowym chyba niema tego zjawiska.
    Pozdrawiam
    zygmor
    ----------------
    dziennik skomentuj Ogród
    starczy nam sił i środków?

  3. #3
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Mały
    Zarejestrowany
    May 2003
    Skąd
    Gościcino
    Posty
    7.643

    Domyślnie Re: oczywiście gaz

    Cytat Napisał zygmor
    Nie ma tańszego medium od gazu, chyba, że drewno, lub węgiel. Z piecem na olej czytałem niedawno to jest tak, że nie można go ustawić na grzanie mniejsze jak 56-57C, bo inaczej to zaczynają szybko korodować jakieś elementy. W gazowym chyba niema tego zjawiska.
    Chodzi Ci o punkt kondensacji gazówka ok.56 st ,a olejak ok.46 st zachodzi zjawisko kondensacji które jest wykorzystywane przy kotłach kondensacyjnych.
    Więc ci dziekuję losie choćby tylko za to,
    że nie musiałem się urodzić pod wulkanem.
    Że średni u nas klimat i przeciętne lato,
    ale dzieciaki są przeważnie roześmiane...

  4. #4
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    paprotek

    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Posty
    5

    Domyślnie

    Dodam od siebie zapytanie.
    Co jest bardziej ekonomiczne, jeśli chodzi o gaz - korzystanie z kotła dwufunkcyjnego czy jednofunkcyjnego z zasobnikem. Pomijając oczywiście fakt, że bardziej komfortowy jest 1f z zasobnikem.

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Mały
    Zarejestrowany
    May 2003
    Skąd
    Gościcino
    Posty
    7.643

    Domyślnie

    Cytat Napisał paprotek
    Dodam od siebie zapytanie.
    Co jest bardziej ekonomiczne, jeśli chodzi o gaz - korzystanie z kotła dwufunkcyjnego czy jednofunkcyjnego z zasobnikem. Pomijając oczywiście fakt, że bardziej komfortowy jest 1f z zasobnikem.
    Tu nie do końca chodzi o to czy komfortowy czy tez nie ,po prostu błędem jest (tak uważam) montować 2f w DOMKU. Wystarczą dwie łazienki+kuchnia na raz i po ciepłej wodzie zostaje wspomnienie (a gazomierz na pełnych obrotach).
    Co do kosztów to właściwie jeden diabeł - 1f podtrzymuje temp. wody ,a 2f musi tą temperaturę nadgonić po włączeniu.
    Więc ci dziekuję losie choćby tylko za to,
    że nie musiałem się urodzić pod wulkanem.
    Że średni u nas klimat i przeciętne lato,
    ale dzieciaki są przeważnie roześmiane...

  6. #6
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    paprotek

    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Posty
    5

    Domyślnie

    Instalator, z którym rozmawiałem, twierdzi, że tańsze jest korzystanie
    z dobrego 2f (z dużą wydajnością l/min) niż utrzymanie zasobnika, zwłaszcza tych powyżej 100l. Uważa,że w praktyce rzadko zdarza się jednoczesne korzystanie z kilku źródeł ciepłej wody naraz
    (w kuchni z reguły jest zmywarka, 2 osoby prawie nigdy nie biorą prysznica jednocześnie).
    Przeglądając forum miałem wrażenie, że rachunki za gaz posiadaczy 1f z zasobnikem, nie należą do małych.
    Ciekawe co na to użytkownicy kotłów 2f w domkach. Czy ponownie wybralibyście kocioł 2f?

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Mały
    Zarejestrowany
    May 2003
    Skąd
    Gościcino
    Posty
    7.643

    Domyślnie

    Cytat Napisał paprotek
    Instalator, z którym rozmawiałem, twierdzi, że tańsze jest korzystanie
    z dobrego 2f (z dużą wydajnością l/min) niż utrzymanie zasobnika, zwłaszcza tych powyżej 100l. Uważa,że w praktyce rzadko zdarza się jednoczesne korzystanie z kilku źródeł ciepłej wody naraz
    (w kuchni z reguły jest zmywarka, 2 osoby prawie nigdy nie biorą prysznica jednocześnie).
    Przeglądając forum miałem wrażenie, że rachunki za gaz posiadaczy 1f z zasobnikem, nie należą do małych.
    Ciekawe co na to użytkownicy kotłów 2f w domkach. Czy ponownie wybralibyście kocioł 2f?
    Tak oczywiście rzadko-zwłaszcza jak wrócisz z pracy i wskoczysz pod prysznic ,a żoneczka za ścianą zacznie myć naczynia.
    Więc ci dziekuję losie choćby tylko za to,
    że nie musiałem się urodzić pod wulkanem.
    Że średni u nas klimat i przeciętne lato,
    ale dzieciaki są przeważnie roześmiane...

  8. #8
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Grzesiek13
    Zarejestrowany
    Oct 2004
    Skąd
    Małopolska
    Posty
    3.490

    Domyślnie

    Mału ma rację.
    Generalnie instalator brednie prawi bo ilość energii na podgrzanie tej samej ilości wody w kotle dwufunkcyjnym jesta taka sama jak w kotle 1 funkcyjnym z zasobnikiem. Strata na zasobniku jest znikoma i porównywalna ze strata na wymienniku, za to różnica w komforcie ciepłej wody i o to przecież chodzi. A co z cyrkulacją u tego pana niby instalatora też nie potrzebna, można przecież czekać na c.w.u. i dwie minuty . Jak chodzi o ciepłą wodę to patrzmy komfortu a nie pseudooszczędności.

  9. #9
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    paprotek

    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Posty
    5

    Domyślnie

    Instalator, z którym rozmawiałem, twierdzi, że tańsze jest korzystanie
    z dobrego 2f (z dużą wydajnością l/min) niż utrzymanie zasobnika, zwłaszcza tych powyżej 100l. Uważa,że w praktyce rzadko zdarza się jednoczesne korzystanie z kilku źródeł ciepłej wody naraz
    (w kuchni z reguły jest zmywarka, 2 osoby prawie nigdy nie biorą prysznica jednocześnie).
    Przeglądając forum miałem wrażenie, że rachunki za gaz posiadaczy 1f z zasobnikem, nie należą do małych.
    Ciekawe co na to użytkownicy kotłów 2f w domkach. Czy ponownie wybralibyście kocioł 2f?

  10. #10
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    paprotek

    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Posty
    5

    Domyślnie

    Przeglądam forum i znalazłem taki oto post:

    Wysłany : Sob Sty 15, 2005 9:28 pm Temat postu :

    --------------------------------------------------------------------------------

    Ew-ka napisał:
    a co myślicie o zasobniku 20 l ???? Wystarczający czy za mały?


    Mamy AguaPlusa Vaillanta - wiszący 2-funkcyjny z warstwowym zasobnikiem 20l (atmosferyczny). I to bez cyrkukacji. Do tego kuchnia (ze zmywarką) i dwie lazienki (dwa prysznice, jedna wanna). Powierzchnia domu do ogrzewania - 120 m kw. Korzystają z tego trzy dorosłe osoby i jedna prawie (nastolatek siedzący po pół godziny pod prysznicem). Fakt, że piec wisi w kuchni (do zlewu jakies 2m), za piecem łazienka na dole, nad nim łazienka na górze. I nareszcie nie ma problemu z ciepłą wodą!!!Rano i wieczorem obie łazienki okupowane są równocześnie. Dwa prysznice to żaden problem. A pozmywac też mozna w tym czasie.
    W poprzednim domu mieliśmy zasobnik 120l z cyrkulacją. I niestety bardzo często czekało sie na ciepłą wodę. Na nasze potrzeby musiałby byc chyba ze 200l albo i więcej.
    Dlatego uważam, że duzy, osobny zasobnik nie jest zawsze najlepszym rozwiązaniem.
    _________________
    Pozdrawiam
    Ania z małego domku
    Dom Ani i Marka

  11. #11
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar MarzannaPG
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    1.967
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    37

    Domyślnie

    Powyższy post wprawił mnie w niezłe osłupienie. To ja tu myślę jak skombinować jak największy zasobnik i co by mi się w kotłowni zmieścił (taki na ze 200 l albo i więcej) a tu proszę wystarczy 20.
    Troszkę jednak do tego sceptycznie podchodzę. Może zejdę na 100 litrowy?

  12. #12
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Mały
    Zarejestrowany
    May 2003
    Skąd
    Gościcino
    Posty
    7.643

    Domyślnie

    A jak myslicie po kiego grzyba tam jest ten nieszczęsny zasobnik 20 l???
    W vailancie zwie sie to aqua plus ,w junkersie funkcja komfort(chyba), a dowcip polega na tym żeby mieć zapas gorącej wody przy odkręceniu wody (samo podgrzanie wody zimnej chwilkę trwa) a tu juz jest. Ale po chwili z powrotem jest zwykły 2f... zamiast zasobnika stosuje sie równiez większy wymiennik izolowany.
    Więc ci dziekuję losie choćby tylko za to,
    że nie musiałem się urodzić pod wulkanem.
    Że średni u nas klimat i przeciętne lato,
    ale dzieciaki są przeważnie roześmiane...

  13. #13
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar VPS
    Zarejestrowany
    Dec 2002
    Kod pocztowy
    44-100
    Posty
    1.093

    Domyślnie

    Dodam tylko, że jest to zasobnik warstwowy o wydatku 164 litry/10 min przy delta t 30'C

  14. #14
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Mały
    Zarejestrowany
    May 2003
    Skąd
    Gościcino
    Posty
    7.643

    Domyślnie

    Cytat Napisał VPS
    Dodam tylko, że jest to zasobnik warstwowy o wydatku 164 litry/10 min przy delta t 30'C
    Na szybki prysznic wystarczy ,ale nie zimą gdzie temp wody zasilającej jest ok. 4 st C.
    Więc ci dziekuję losie choćby tylko za to,
    że nie musiałem się urodzić pod wulkanem.
    Że średni u nas klimat i przeciętne lato,
    ale dzieciaki są przeważnie roześmiane...

  15. #15
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar VPS
    Zarejestrowany
    Dec 2002
    Kod pocztowy
    44-100
    Posty
    1.093

    Domyślnie

    Moja osobista opinia, że gdybym miał wybarć między aquaPLUS-em cena katalog netto 5899.00 wolę zestaw VU PLUS 200 + VIH 120 cena kalalog netto 6290.00
    Wszystko i tak zależy miedzy innymi do tego gdzie dany kocioł, zestaw ma być zamontowany.

  16. #16
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Mały
    Zarejestrowany
    May 2003
    Skąd
    Gościcino
    Posty
    7.643

    Domyślnie

    Cytat Napisał VPS
    Moja osobista opinia, że gdybym miał wybarć między aquaPLUS-em cena katalog netto 5899.00 wolę zestaw VU PLUS 200 + VIH 120 cena kalalog netto 6290.00
    Oooooo właśnie ,tu właśnie chodzi o 1 czy 2f...
    Mój wybór (oczywiście jeśli wybierałbym vailanta) byłby taki sam.
    Więc ci dziekuję losie choćby tylko za to,
    że nie musiałem się urodzić pod wulkanem.
    Że średni u nas klimat i przeciętne lato,
    ale dzieciaki są przeważnie roześmiane...

  17. #17
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar MarzannaPG
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    1.967
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    37

    Domyślnie

    Bardzo proszę o rozszyfrowanie powyższych skrótów!
    Domyślam się, że to VIH 120 to zasobnik na 120 litrów, ale może się mylę. O jaki piec tu chodzi: jednofunkcyjny? I dlaczego to jest dobry wybór.
    Dodam, że u mnie najdalszy punkt poboru ciepłej wody to kuchnia (ok. 5m rurami), łazienki jedna i druga tuż tuż przy piecu (druga nieco wyżej ). Cały czas nastawiam się na jednofunkcyjny z zasobnikiem (bo lubię kąpiele w wannie ). Teraz tylko kwestia jaki piec i jaki zasobnik... Ale może źle planuję...

  18. #18
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Mały
    Zarejestrowany
    May 2003
    Skąd
    Gościcino
    Posty
    7.643

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marzanna Guzikowska
    Bardzo proszę o rozszyfrowanie powyższych skrótów!
    Domyślam się, że to VIH 120 to zasobnik na 120 litrów, ale może się mylę. O jaki piec tu chodzi: jednofunkcyjny? I dlaczego to jest dobry wybór.
    Dodam, że u mnie najdalszy punkt poboru ciepłej wody to kuchnia (ok. 5m rurami), łazienki jedna i druga tuż tuż przy piecu (druga nieco wyżej ). Cały czas nastawiam się na jednofunkcyjny z zasobnikiem (bo lubię kąpiele w wannie ). Teraz tylko kwestia jaki piec i jaki zasobnik... Ale może źle planuję...
    Viessmann Vitopend 100 z zasobnikiem 100l i podstawowym sterownikiem z otwarta komorą jest w cenniku za ok. 5 tys .zł netto.
    Więc ci dziekuję losie choćby tylko za to,
    że nie musiałem się urodzić pod wulkanem.
    Że średni u nas klimat i przeciętne lato,
    ale dzieciaki są przeważnie roześmiane...

  19. #19
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar MarzannaPG
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    1.967
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    37

    Domyślnie

    Kurcze, z otwartą...
    Nie chcę a i nie mogę mieć z otwartą (wielkość kotłowni). Pewnie ten z zamkniętą jest wiele droższy.

  20. #20
    1950
    Guest
    1950

    Domyślnie

    Marianno w tej chwili jest taki wybór kotłów, że na pewno coś znadziesz.
    spytaj instalatora niech Ci poda kilka propozycji, później zapytaj czy warto.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony