dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 12 z 12
  1. #1

    Domyślnie WLZ /wewnetrzna linia zasilajaca/

    Aby zasilic domek nalezy polaczyc go/domek/ z licznikiem, ktory przewaznie jest na zewnatrz umiejscowiony w ZK /zlaczu kablowym/ na granicy posesji.
    Do tego stosowany jest przewód 5X10 mm2 ze wzgledu na obciazenie oraz spadek napiecia. Czym dalej od przylacza do domu tym spadek napiecia jest wiekszy wiec jesli dlugosc wynosi 50m nalezy pociagnac kabel YKY 4X16mm2 miedz lub YAKY 4x25mm2 /Aluminium/ zaznaczam ze w kazdym z tych wypadkow nalezy takze dodatkowo rozciagnac zyle 1x10mm2 miedz jako zyle ochronna.
    Z reszta ZE nie odbierze inaczej....5x10mm2 ma obciazalnosc 55A na fazie ale sam podgrzewacz wody ma moc, 18-22KW wiec prad jest znaczny chyba nie chcecie aby wam swiatlo mrugalo, telewizor sie wylaczal czy dzwonek sam dzwoinl bo i z tym sie spotkalem
    Pozdrawiam
    Jarek

  2. #2

    Domyślnie Re: WLZ /wewnetrzna linia zasilajaca/

    Cytat Napisał delphiserwis
    Aby zasilic domek nalezy polaczyc go/domek/ z licznikiem, ktory przewaznie jest na zewnatrz umiejscowiony w ZK /zlaczu kablowym/ na granicy posesji.
    Do tego stosowany jest przewód 5X10 mm2 ze wzgledu na obciazenie oraz spadek napiecia. Czym dalej od przylacza do domu tym spadek napiecia jest wiekszy wiec jesli dlugosc wynosi 50m nalezy pociagnac kabel YKY 4X16mm2 miedz lub YAKY 4x25mm2 /Aluminium/ zaznaczam ze w kazdym z tych wypadkow nalezy takze dodatkowo rozciagnac zyle 1x10mm2 miedz jako zyle ochronna.Z reszta ZE nie odbierze inaczej....5x10mm2 ma obciazalnosc 55A na fazie ale sam podgrzewacz wody ma moc, 18-22KW wiec prad jest znaczny chyba nie chcecie aby wam swiatlo mrugalo, telewizor sie wylaczal czy dzwonek sam dzwoinl bo i z tym sie spotkalem
    Pozdrawiam
    Jarek
    Ale jak? tak do ziemi?
    Czy są takie żyły 1x10 w wykonaniu doziemnym?
    Myślę, że leppszym wyjściem byłoby ułożenie bednarki, przyda się do uziomu np odgromówki.

    Ale przecież ten odcinek zasilania od złacza do domu jasno określa energetyka w danym przypadku i tutaj nie ma co filozofować i mącić w głowach inwestorom tym bardziej, że są różne typy sieci kablowe, napowietrzne i różne układy .
    Co Ty Jarek na to???
    Słuchaj wszystkich ale swojego rozumu się trzymaj! ---- Pozdrawiam.

  3. #3

    Domyślnie Odpowiadam:)

    Pracuje w ZE wiec masz racje warunki wystawia ZE z tym ze czasami ludzie robia roznie, jedni od ZK do domu ciagna 5 zyle osobna jesli ukladamy kabel YAKY /oczywiscie mozna pociagnac bednarke / ale jeszcze lepszym wyjsciem i najtanszym jest drut ocynk f6 lub 8 dobrze sie wygina a bednarke to szkoda pisac...

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar inż. Mamoń
    Zarejestrowany
    May 2004
    Posty
    9.780
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    95

    Domyślnie Re: Odpowiadam:)

    Mój elektryk chciał położyć od złącza aż do domu drut ocynkowany fi 8. Zrezygnował z tego pomysłu po obejrzeniu złącza kablowego. Jest podobno starego typu i dostęp do zacisku uziemiającego jest trudny (jest poniżej i lekko z tyłu za zaciskami fazowymi). Stwierdził, że podłączanie uziemienia wymagało będzie wyłączenia całej linii, a to jest zbyt skomplikowane. Czy rzeczywiście jest to takie skomplikowane czy facet robi mnie w konia?

    Zamiast podłączenia uziemienia w ZK proponuje uziom w postaci wbijanego pręta - może zrobić nawet na 10 metrów jak będzie trzeba. Czy to dobry pomysł i czy jest szansa, że wystarczy?

  5. #5

    Domyślnie Re: Odpowiadam:)

    Cytat Napisał inż. Mamoń
    Mój elektryk chciał położyć od złącza aż do domu drut ocynkowany fi 8. Zrezygnował z tego pomysłu po obejrzeniu złącza kablowego. Jest podobno starego typu i dostęp do zacisku uziemiającego jest trudny (jest poniżej i lekko z tyłu za zaciskami fazowymi). Stwierdził, że podłączanie uziemienia wymagało będzie wyłączenia całej linii, a to jest zbyt skomplikowane. Czy rzeczywiście jest to takie skomplikowane czy facet robi mnie w konia?
    Ten elektryk ma podejście do pracy poniżej i lekko z tyłu
    Ja nie wiem jak wygląda to złącze ale w końcu się nazywa złącze czyli coś co służy do łączenia. zacisk zerowy nie jest pod napięciem dla mnie to jest co najmniej dziwne.
    Chyba, że jest tam coś uszkodzone.


    Zamiast podłączenia uziemienia w ZK proponuje uziom w postaci wbijanego pręta - może zrobić nawet na 10 metrów jak będzie trzeba.
    Kolejny "numer" Twojego elektryka.
    Ciekawe jakim sprzetem dysponuje bo wystarczy, że od głebokiści dwóch metrów będą kamienie i co sądzisz, że on do tych kolejnych 8-miu metrów wyciągnie z kieszeni kafar?

    Czy to dobry pomysł i czy jest szansa, że wystarczy?
    Pomysł wbicia sond jest dobry. Przykładowe długość sond to 2 lub 2,5 metra.

    Jeżeli zamierzasz robić instalację odgromową to do niej zalecane są sondy wbijane.
    Słuchaj wszystkich ale swojego rozumu się trzymaj! ---- Pozdrawiam.

  6. #6

    Domyślnie Re: WLZ /wewnetrzna linia zasilajaca/

    witam
    Cytat Napisał thalex
    Ale przecież ten odcinek zasilania od złacza do domu jasno określa energetyka w danym przypadku i tutaj nie ma co filozofować i mącić w głowach inwestorom tym bardziej, że są różne typy sieci kablowe, napowietrzne i różne układy .
    Co Ty Jarek na to???
    Co prawda ja nie Jarek ale coś dorzucę. Przynajmniej w moim ZE energetyki nie interesuje czym jest zasilany domek. Standartem jest kabel YKYżo5x10. Dla większych mocy odpowiednio 16 lub 25 mm2.
    Zacisk PEN można wykonać również w domu na tablicy wtedy zasilanie można wykonać kablem minimum 4x10Cu lub 4x16Al przy czym ta opcja wychodzi z mody.

    Rodzaj sieci, napowietrzna, kablowa nie ma tutaj nic do znaczenia. W jednym przypadku mamy złącze napowietrzne na budynku, w drugim złącze kablowe na budynku lub w ogrodzeniu.

    Co do układów sieci, mamy obecnie TN(L1, L2, L3, PEN) i TT(L1, L2, L3, N). Krótko mówiąc różnica między nimi polega na tym że w przypadku TN mamy w złączu zacisk PEN na który wprowadzamy przewód PEN sieci, N i PE instalacji.
    W przypadky TT nie uziemiamy przewodu N sieci i instalacji (izolujemy je) uziemiamy natomiast tylko przewód PE instalacji.
    pozdrawiam

  7. #7

    Domyślnie Re: Odpowiadam:)

    witam
    Cytat Napisał inż. Mamoń
    Mój elektryk chciał położyć od złącza aż do domu drut ocynkowany fi 8. Zrezygnował z tego pomysłu po obejrzeniu złącza kablowego. Jest podobno starego typu i dostęp do zacisku uziemiającego jest trudny (jest poniżej i lekko z tyłu za zaciskami fazowymi). Stwierdził, że podłączanie uziemienia wymagało będzie wyłączenia całej linii, a to jest zbyt skomplikowane. Czy rzeczywiście jest to takie skomplikowane czy facet robi mnie w konia?
    Zamiast podłączenia uziemienia w ZK proponuje uziom w postaci wbijanego pręta - może zrobić nawet na 10 metrów jak będzie trzeba. Czy to dobry pomysł i czy jest szansa, że wystarczy?
    Coś ten elektryk miga się
    Każde złącze można uwolnić spod napięcia, w kazdym złączu można wykonać prace pod napięciem(pewnie nie wie co to takiego), w każdy złączu można podłączyć przewody, kable, uziomy ale są przypadki, że trzeba trochę pogłówkować i się pomęczyć.

    Zdecydowanie polecam podłączenie się do uziomu energetyki z jednym ale...
    Jeżeli uziom energetyki jest sprawny, w przeciwnym wypadku to nasz uziom przejmie funkcję roboczego dla sieci energetyki.

    Co do uziomów pionowych prętowych. Minimalna długość takiego uziomu to 3m. Można w zależności od terenu pogrążyć 3m, 6m i pewnie dłuższe ale to wychodzi dopiero w praniu. Nie tak dawno widziałem jak elektryk wbijał pręty młotem udarowym do kucia aże teren był przyjazny to pręty sdzły jak w masło.
    pozdrawiam

  8. #8

    Domyślnie Witam:)

    Czytajac wasze odpowiedzi kazdy ma troszke racji
    Wiec zaczne od kwesji podlaczenia drutu ocynk do ZK ktore jest pod napieciem, ciezko jest to wykonac tylko i wylacznie ze wzgledu na zblizenie do kabla pod napieciem. Oczywiscie mozna to zrobic ale ZE kasuje za wylaczenie u nas okolo 200zl.
    Owszem mozna bic prety ale uwaga:
    -moze byc niebezpieczenstwo wbicia sie w kabel /spotkalem faceta ktory bil pret i porazilo goscia/
    -nikt nie da gwarancji ze uziemienie bedzie skuteczne czasami nawet kilka
    pretow nic nie daje /wszystko zalezy od gruntu/.
    Wiec jesli jest mozliwosc nalezy podlaczyc sie pod uziemienie ZE ale czasami najlepszym wyjsciem jest podlaczyc sie pod zbrojenie law ale o tym malo kto mysli na etapie budowy.
    Pozdrawiam
    Jarek

  9. #9

    Domyślnie

    witam
    O czym pisałem w wątku http://www.murator.com.pl/forum/view...879&highlight=
    za co zostałem zbesztany
    pozdrawiam

  10. #10

    Domyślnie

    Jestem na etapie wykoannej instalacji elektrycznej w domu w budowie (prawidlowo wykonanej, ale we wlasnym zakresie).
    Jakie dokumenty (czyje podpisy) i na jakim etapie sa potrzebne, zeby instalacja zostala odebrana przez ZE (czyli, zeby ZE postawil skrzynke z licznikiem) i dom odebrany przez inspektorat nadzoru budowlanego?

  11. #11

    Domyślnie

    Gdy zaczynalem budowe podlaczal mi RB-tke bardzo sympatyczny lokalny elektryk. Ale slowem nie wspomnial o mozliwosci wykonania uziomu w zbrojeniu fundamentu (ani jako ofercie ani dobrej radzie).

  12. #12

    Domyślnie

    witam
    Cytat Napisał JAK
    Jestem na etapie wykoannej instalacji elektrycznej w domu w budowie (prawidlowo wykonanej, ale we wlasnym zakresie).
    Jakie dokumenty (czyje podpisy) i na jakim etapie sa potrzebne, zeby instalacja zostala odebrana przez ZE (czyli, zeby ZE postawil skrzynke z licznikiem) i dom odebrany przez inspektorat nadzoru budowlanego?
    Po pierwsze warunki przyłączenia na V grupę z lokalnego Rejonu Dystrybucji.
    Po drugie podpisana umowa przyłączeniowa i wpłacona kasa.
    Po trzecie wykonana instalacja a za nią pomiary izolacji.
    Po czwarte elektryk z uprawnieniami przygotowuje druk Zgłoszenia gotowości instalacji do przyłączenia jej do sieci Dostawcy. W nim są oświadczenia Inwestora i Wykonawcy. Jak wygląda w moim ZE można zobaczyć na http://www.ze.tarnow.pl/static/inter...ioski/modb.doc
    Po piąte dokument potwierdzający tytuł prawny do obiektu.
    Po szóste, pozwolenie na budowę budynku.

    Jest to opcja full, niektóre ZE niektórych dokumentów nie wymagają.
    PS
    1. ZE nie montuje skrzynki pod licznik, to Twoja działka, ZE montuje nieodpłatnie sam licznik.
    2. sympatyczność nie zawsze idzie w parze z wiedzą.
    jacek

    zapraszam wszystkich mających pytania z dziedziny elektryki do wątku http://www.murator.com.pl/forum/view...890&highlight= tam zaglądam częściej i łatwiej jest mi wyłapać pytania na które postaram sie w miarę mojej wiedzy odpowiedzieć.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony