dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 4 z 4
  1. #1

    Domyślnie Podział działki i kosztów budowy

    Szanowni Państwo,

    Chciałabym prosić o porady w następującej sprawie. Partner kupuje działkę pod wspólną budowę domu. Wiem już, że "właściciel gruntu jest również właścicielem wybudowanych na nim budynków", w związku z tym zasadne wydaje się, abym odkupiła od partnera część działki (choć wówczas pewnie będziemy już małżeństwem; planujemy rozdzielność majątkową). Moje pytanie dotyczy, czy abym uzyskała równe prawa do przyszłego domu, muszę odkupić dokładnie 50% działki, tj. za dokładnie połowę ceny działki, po której nabył ją partner?

    Drugie pytanie dotyczy własności przyszłego domu (zakładając, że sprawa z działką będzie wcześniej uregulowana). Na budowę domu zamierzamy wziąć wspólny kredyt hipoteczny. Pytanie dotyczy sytuacji, jeśli ustalimy z mężem, że w wyniku różnic z wynagrodzeniach ja spłacam 40% raty kredytu, mąż 60%. Wówczas, aby było to uczciwe wobec męża, chciałabym aby był właścicielem proporcjonalnie 60% domu, a ja 40%. Z tym że jak wówczas wygląda kwestia decyzyjności w kwestii budowy domu, np. wyboru ekipy budowlanej, materiałów, wyboru projektu czy ogólnie podejmowania decyzji dotyczących domu? Czy mąż posiadając większy procent "udziałów" posiada pełną decyzyjność w tych kwestiach?

    Z góry dziękuję za pomoc.

  2. #2

    Domyślnie

    Pytasz nas czy mając 40% udziału w kosztach bedziesz miała wpływ na wybory przy budowie? To chyba pytania do twojego partnera. Co do podziału majątku w przypadku rozpadu małzenstwa sąd (o ile do tego czasu taka instytucja przetrwa w tym kraju) będzie sprawdzał rzeczywiste wydatki w trakcie małzenstwa każdej ze stron. Nie ma znaczenia na co sie teraz umówicie. Generalnie z twojego postu przebija mała wiarA w sukces tego związku i na pewno zastanów sie 50 razy zanim podpiszesz ten kredyt.
    Ostatnio edytowane przez cactus ; 18-10-2018 o 14:04

  3. #3

    Domyślnie

    Dzięki za odpowiedź. Właśnie się zastanawiam Rozumiem, że istotne są tu ustalenia pomiędzy małżonkami, natomiast bardziej ciekawa jestem jak ta kwestia decyzyjności wygląda od strony prawnej. I bardziej w trakcie małżeństwa, niż w przypadku rozwodu Nie chciałabym "wkopać się" w kredyt i umowę niekorzystną dla siebie, ale jednocześnie nie chcę rościć sobie praw do działki/domu, tam gdzie ich prawnie nie mam.

  4. #4

    Domyślnie

    Przepraszam ale jestem nauczony życiem (na szczęscie nie swoim) i odradzam ludziom młodym brania jakichkolwiek kredytów przed i zaraz po malzenstwie. Pomieszkajcie razem z 2-3lata, zacznijcie wychowywać dziecko a dopiero potem wpakujcie sie w jakis kredyt na całe życie jesli to ma być wspólne zobowiązanie...
    Twoje pytania sa o istote samego porozumienia miedzy tobą i partnerem i nie za bardzo tu pomoże interpretacja prawa w tym kraju.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony