dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    jackersson

    Zarejestrowany
    Dec 2017
    Skąd
    er3r
    Kod pocztowy
    55-250
    Posty
    30

    Smile Pod Jarząbem N zmodyfikowany - dolnośląskie. Nasza walka o spełnienie marzenia

    aaaaaaaaa
    aaaaaaaa


    Witam serdecznie w moim dzienniku
    Dziennik prowadzony z perspektywy osoby która pewnego dnia wymarzyła sobie dom i konsekwentnie dąży do realizacji tego marzenia. Początkowo nie mając kompletnie pojęcia o budowlance, uczę się i z początkowej (bardzo głupiej) wizji budowy domu kompleksowo przez 1 firmę, staram się zorganizować budowę z użyciem dość dużych sił własnych(w kontekście organizacji poszczególnych etapów,jednak prace pozostawiając fachowcom.

    ZAPRASZAM

    SPIS TREŚCI(aktualizowany na bieżąco)

    Strona 1 - Wstęp, założenia

    ----------


    O NAS

    Rodzina 2+1 (synek 2 lata) , docelowo 2+2


    OBECNY STAN PRAC

    Uzyskane pozwolenie na budowę, oczekuję na pozytywną decyzję kredytową 4-8 tygodni.
    W tym okresie będę już realizował i opisywał pracę geodety oraz ziemne


    PROJEKT


    Aktualnie mieszkamy w pokoju 20 metrów u rodziców, więc dom 122 metrowy będzie dla nas ogromną przestrzenią

    Najpierw dom miał mieć 80-90 metrów i taki też projekt kupiliśmy (i nawet uzyskaliśmy pozwolenie) Jednak na szczęście zanim zaczęliśmy zabierać się za finansowanie i budowę, zacząłem mieć wątpliwości czy taki metraż będzie ok. Odwiedziliśmy fizycznie taki dom (pod jarząbem 7) i okazało się, że jednak
    metraż odstaje nawet od naszych niewielkich wymagań. Kolejno odwiedziliśmy właściciela większej wersji tego domu (pod jarząbem N) i to było to - nie za duży i nie za mały.

    Nasz projekt jest lekko przerobioną wersją "Pod Jarząbem N" archonu (nie jest to projekt indywidualny)


    RADY DLA LUDZI KTÓRZY SĄ NA ETAPIE PRZED WYBOREM PROJEKTU:

    1) Metrówka. Wizualizacje są piękne, ale weź metrówkę i sprawdź czy wymiary pomieszczeń są ok. Być może kuchnię w projekcie masz dużą, ale okazuje się że nie wejdzie twoja wymarzona wyspa? I będziesz musiał się zadowolić wysepką
    Być może pokoje na wizualizacjach mają łóżko kontynentalne, 4 metrową szafę,biurko garderobę i telewizor 60 cali na RTV. A w rzeczywistości na rzutach tylko 10 metrów kwadratowych...

    2) Jeżeli masz możliwość zobaczenia realizacji projektu przed zakupem - super
    3) Zanim kupisz projekt daj sobie czas
    4) Czy projekt pasuje do działki?

    Priorytety jakimi się kierowaliśmy:

    - Parterówka - warunek konieczny. Są również piękne domy piętrowe, ale chcieliśmy parterówkę bo będzie dla nas praktyczna
    - Duża otwarta salonokuchnia
    - Duża kuchnia z wyspą (to był mój warunek konieczny nie żony )
    - Wyjście na taras z salonokuchni z pergolą jako przedłużenie salonokuchni, po prostu jeśli jesteśmy już w domu chcemy mieć gdzie razem spędzać czas
    - Doświetlenie domu - lubimy światło
    - Każdy posiada swój pokój. No i tu jesteśmy na styk bo przewidujemy model rodziny 2+2 i pokoje są nie za małę, nie za duże

    Co nam sie podoba, a czego zabraknie w naszym domu:

    - Garaż - a kto by nie chciał. Planuję jednak w dalekiej przyszłości postawić wolnostojący
    - Sypialnia z garderobą i łazienką - nie dało się zmieścić bez zwiększenia metrażu/rezygnacji z innych priorytetów
    - Pokój na siłownię - j/w
    - Korytarz mógłby być szerszy o 60 cm - wolę mieć te metry w pokojach


    Rzut

    Daję linka bo nie mogę tu dać w dużej rozdzielczości

    https://files.fm/u/brfdcban#/

    PRYMITYWNE WIZUALIZACJE

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	wizualizacja.jpg
Wyświetleń:	10
Rozmiar:	15,7 KB
ID:	420701

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	elew2.jpg
Wyświetleń:	23
Rozmiar:	19,4 KB
ID:	420503

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	elew7.jpg
Wyświetleń:	23
Rozmiar:	16,0 KB
ID:	420504

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	elew4.jpg
Wyświetleń:	22
Rozmiar:	19,8 KB
ID:	420505

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	elew9.jpg
Wyświetleń:	14
Rozmiar:	13,9 KB
ID:	420506


    PLANOWANE MATERIAŁY I ROZWIĄZANIA :

    Sposób wykonania fundamentu

    Ławy Chciałem płytę ale nie było ekonomicznego uzasadnienia na podstawie wycen, a naprawdę ich było sporo. Zresztą wykonawcy na stan surowy szukałem rok czasu

    Ściany

    Silka 24 cm. Długo myślałem o materiale i wg mnie lepszy od Ceramiki. Przy małym parterowym domu ważne będą jej parametry akustyczne. Z uwagi na pompę ciepła i podłogówkę w całym domu przyda się akumulacyjność. Materiał "zdrowy", można wieszać co się chce. Jedyną wadę czyli najgorszy z 3 najpopularniejszych materiałów współczynnik U załatwia się styopianem. Wykonawca nie zmienił stawki za robociznę po zamianie na silkę z porothermy więc jestem do przodu bo materiał tańśzy - co więcej chcieć

    Ocieplenie ścian i podłogi

    Grafitowy 20 cm ściana + podłoga (narazie bez firmy i dokładnego U ale napewno taka grubość)

    Dach/strop

    Wiązary więc strop drewniany

    Dachówka

    Brakuje mi wycen na dachówkę ale napewno będzie to płaska antracyt i nie wyobrażam sobie innej do tego domu


    Ogrzewanie i sposób ogrzewania

    Dom wraz z CWU będzie ogrzewany pompą ciepła typu powietrze woda. 100 % podłogówka. Przymierzałem się do 2 taryf i Panasonica T-Cap 9 kW ale pozostawiam tą kwestię jeszcze otwartą - potrzebuję zebrać informacje na temat czy bardziej komforotwe jest grzanie "na okrągło" czy przy próbie grzanie w tanich godzinach


    Wentylacja

    Mechaniczna z odzyskiem ciepła - nie wyobrażam sobie innej we własnym domu


    Okna

    Jak narazie Oknoplast Winergetic Premium + zastawiam się czy zrobić żaluzje zewnętrzne częściowo / wszędzie


    BUDŻET

    Budżet na całość budowy to 365 tysięcy od momentu wejścia ekipy na budowę.
    Plan minimum - doprowadzić do odbioru budynku
    Plan powyżej oczekiwań - zrobić w tej kwocie kuchnię i toaletę (i może coś jeszcze;P)

    Pieniędzy zbieranych z pracy zarobkowej w trakcie budowy nie liczę.


    PLAN NA STAN SSO

    Ekipa bierze 47 tysięcy za robociznę całego SSO, materiały kupuję ja

    Planuję zacząć budowę w grudniu i ukończyć do końca roku stan 0

    Trapię się ciągle czy kontynuować w styczniu mury i całą resztę (dodam, że wyprowadzka w 2019 roku jest pożądana i to bardzo)




    To tyle na początek, pierwszy wpis zacznę w ciągu 2 tyg od geodety i prac ziemnych Będę załączał zdjęcia i koszty z każdego etapu
    Ostatnio edytowane przez jackersson ; 24-10-2018 o 15:57

  2. #2
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    jackersson

    Zarejestrowany
    Dec 2017
    Skąd
    er3r
    Kod pocztowy
    55-250
    Posty
    30

    Domyślnie

    Zapomniałęm dodać jeszcze mapkę + dorzucam dodatkowe "wizualizacje"

    Mapka + dorysowałem czerwoną linią wjazd jak jest obecnie (poszerzony)

    Dom jest usytuowany podręcznikowo względem stron świata - kuchnia na północy, salon i najwieksze przeszklenia na południe (wykusz zachód)

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	pzt.jpg
Wyświetleń:	33
Rozmiar:	20,5 KB
ID:	420509

    Dom

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	elew8.jpg
Wyświetleń:	13
Rozmiar:	17,2 KB
ID:	420510

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	elew10.jpg
Wyświetleń:	14
Rozmiar:	17,6 KB
ID:	420511

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	elew6.jpg
Wyświetleń:	11
Rozmiar:	16,8 KB
ID:	420512

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	elew1.jpg
Wyświetleń:	12
Rozmiar:	18,5 KB
ID:	420513
    Ostatnio edytowane przez jackersson ; 21-10-2018 o 17:42

  3. #3

    Domyślnie

    Cześć jackersson.
    Wszystkie forumowe założenia spełnione
    Możesz pokusić się o ściany z silki 18 cm. Chyba kaszpir tak u siebie zrobił.

    Jak chcesz się wprowadzić w 2019, to mury wypadałoby robić po stanie 0. Wspomniany kaszpir nie robił przestoju, ja również niejako na jego przykładzie murowałem zimą. Zatrzymałem się dopiero na stropie, bo mróz uniemożliwił zalanie . Prace zaczeliśmy 10 listopada, niedługo powinniśmy się wprowadzić.

    Co do budżetu się nie wypowiadam, zbyt wiele czynników i decyzji by na tym etapie to przewidywać. Najwyżej dołożysz 50 tysiaków

    Wrzuć większe rzuty, zdjęcie jest tak małe, że nic nie widać.
    Dziennik budowy:
    Dom w malinówkach 6 - dziennik budowy

    Dom w malinówkach 6, powierzchnia 121 m2. Ściany Ytong + 20 cm grafit 0,032. Dach wełna Rockwool 28 cm (18+10cm) 0,035, podłoga EPS 17 cm 0,036, fundament 15 cm XPS. Okna (montaż 3-warstwowy) na profilu Schuco SI 82, pakiet szklenia SunEnergy+, HS ALU Aliplast Ultraglide, rekuperacja Aeris 350, pompa ciepła Panasonic TCap 9 kW seria H, 100% podłogówka, dachówka Meyer Holsen piano kolor platynowo - szary.

  4. #4
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    jackersson

    Zarejestrowany
    Dec 2017
    Skąd
    er3r
    Kod pocztowy
    55-250
    Posty
    30

    Domyślnie

    Cześć mku71 - przyznam, że liczyłem, że zajrzysz do mojego dziennika ponieważ mocno wczytywałem się mocno w Twój oraz Kaszpira, ponieważ również budowaliście w zimę

    Szczerze mówiąc budżet 365 tysięcy szacuję na styk tzn nie starczy mi na wykończenie wnętrz meble kafle itd ale postaram się uzbierać coś w trakcie.

    Aktualnie moim dylematem jest dobór kierownika budowy. Ponieważ się nie znam na budowlance, chciałbym żeby była to osoba która doradzi i przypilnuje mi żeby dom był wybudowany (odebrany) porządnie.

    Problem polega na tym, że koszt to 500 zł /wizyta (jak również ponowny odbiór danego etapu w wypadku poprawek), planowanych wizyt przed SSO 12 . Niby drogo ale na całej budowie zapłacę 3-4 tysiące więcej niż za kogoś kto się tylko będzie podpisywał lub bywał sporadycznie na budowie.

    Na dzień dobry dostałem też polecenie zrobienia badań geologicznych (przez polecaną osobę) oraz wzięcia swojego hydraulika i elektryka na etap fundamentów (żeby nie robił tego wykonawca SSO bo rzekomo nie zrobi tego dobrze). Oczywiście też osoby z polecenia

    Chętnie wysłucham opinii dotyczącej powyższej sytuacji

    Poniżej rzut w dużej rozdzielczości (LINK)


    https://files.fm/u/brfdcban#/
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	rzut.jpg
Wyświetleń:	39
Rozmiar:	19,9 KB
ID:	420593   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	rzut2.jpg
Wyświetleń:	25
Rozmiar:	19,2 KB
ID:	420594  
    Ostatnio edytowane przez jackersson ; 23-10-2018 o 09:14

  5. #5

    Domyślnie

    Odnośnie kierownika budowy - rozumiem, że te 3-4 tysiące złotych jest ekstra wynagrodzeniem za funkcje inspektora nadzoru inwestorskiego ? Jeśli tak, to sugeruję żeby wziąć kogoś z zewnątrz, tj. spoza układu kierownik budowy - wykonawca. Kogoś kto rzeczywiście tam będzie. Piszę o tym dlatego, że u mnie w okolicy wykonawcy z kierownikami znają się jak łyse konie i tak długo jak bezpieczeństwo jest zachowane, dla kierownika jest wszystko ok. Ty szukasz kogoś kto sprawdzi zageszczenie narożników, sprawdzi czy hydroizolacja jest poprawnie położona etc. Jeśli masz czas to się dokształcaj, nawet tu na forum - dzienniki samorobów są dobrym źródłem wiedzy.
    Ja wiedząc jakie prace mają być wykonywane w najbliższym tygodniu, czy dwóch poświęcałem weekendowe wieczory i czytałem jak powinno się wykonać właśnie najbliższe etapy. Oczywiście zachęcam do przygotowania się z odpowiednim wyprzedzeniem.

    Badania gruntu - oczywiście warto mieć. Jeżeli nie chcesz wydawać kasy porozmawiaj z sąsiadami (jeśłi są). Sąsiedzi mogą pamiętać, co istniało na działce kilka lub kilkanaście lat temu. Jeżeli jest to nowe osiedle, podpytaj sąsiadów już budujących lub mieszkających, czy napotkali jakiekolwiek trudności w trakcie budowy fundamentów. Być może któryś z nich wykonywał badania gruntu. Przyglądnij się również już istniejącej zabudowie, zwracając uwagę czy nie ma śladów pęknięć czy zawilgocenia murów.

    Co do hydraulika i elektryka - oczywiście lepiej będzie jeśli rzeczywiście oni wykonają te etapy. Czemu o to pytasz ? Masz to w cenie wykonawcy SSO ? Jeśli tak, to niech zejdzie z ceny, a Ty weź to na siebie. A jeśli nie masz, to sprawa prosta - bierzesz i tak na siebie To są na tyle proste prace (ułożenie kanalizy i uziomu), że każdy hydraulik czy elektryk bez problemu sobie poradzą. Jak nie masz namiarów to wbijaj na olx. Ja tak się dogadałem z wykonawcą, że mam to w cenie, a on znajduje podwykonawców. W przypadku hydraulika było prościej, kuzyn czy szwagier wykonawcy prowadzi firmę hydrauliczną. W przypadku bednarki skończyło się na tym, że wykonawca rozłożył, a elektryk sprawdził. Dopiero później elektryk pociągnął WLZ i wprowadził do budynku w przygotowany przepust. Nie skreślałbym umiejętności wykonawcy - jeśli to ktoś doświadczony to pewnie wielokrotnie zajmował się kanalizą, czy uziomem.
    Dziennik budowy:
    Dom w malinówkach 6 - dziennik budowy

    Dom w malinówkach 6, powierzchnia 121 m2. Ściany Ytong + 20 cm grafit 0,032. Dach wełna Rockwool 28 cm (18+10cm) 0,035, podłoga EPS 17 cm 0,036, fundament 15 cm XPS. Okna (montaż 3-warstwowy) na profilu Schuco SI 82, pakiet szklenia SunEnergy+, HS ALU Aliplast Ultraglide, rekuperacja Aeris 350, pompa ciepła Panasonic TCap 9 kW seria H, 100% podłogówka, dachówka Meyer Holsen piano kolor platynowo - szary.

  6. #6

    Domyślnie

    A co do samego rzutu:
    - zlikwidowałbym wykusz
    - pomieszczenie obok wiatrołapu jest opisane jako WC/pomieszczenie gospodarcze. Ma 5,29 m2. Musisz wstawić zbiornik do CWU - pewnie weźmiesz 200-300 l, on trochę zajmie. Mówię o tym, bo jakieś miejsce na magazynowanie by się przydało. Może lepiej zmniejszyć wiatrołap na rzecz pomieszczenia obok ? Wiatrołap jest dla gości, pomieszczenia gospodarcze dla Was. A może zrezygnować z podcienia, wydłużyc budynek zyskując trochę powierzchni i przerobić układ wiatrołapu i pomieszczenia gosp ?
    - potężny salon (37 m2) i duże pokoje przy małej powierzchni domu determinują, że brakuje pomieszczeń technicznych jak spiżarka, czy osobne pomieszczenie gospodarcze.
    - to czego nie lubię w parterówkach to fakt, że często pokój dziecka sąsiaduje z salonem. Uważam, że nie jest to praktyczne rozwiązanie.
    Wszystko jest sztuką kompromisu, być może powyższe uwagi dla Was nie będa miały znaczenia.
    Dziennik budowy:
    Dom w malinówkach 6 - dziennik budowy

    Dom w malinówkach 6, powierzchnia 121 m2. Ściany Ytong + 20 cm grafit 0,032. Dach wełna Rockwool 28 cm (18+10cm) 0,035, podłoga EPS 17 cm 0,036, fundament 15 cm XPS. Okna (montaż 3-warstwowy) na profilu Schuco SI 82, pakiet szklenia SunEnergy+, HS ALU Aliplast Ultraglide, rekuperacja Aeris 350, pompa ciepła Panasonic TCap 9 kW seria H, 100% podłogówka, dachówka Meyer Holsen piano kolor platynowo - szary.

  7. #7
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    jackersson

    Zarejestrowany
    Dec 2017
    Skąd
    er3r
    Kod pocztowy
    55-250
    Posty
    30

    Domyślnie

    Cytat Napisał mku7i Zobacz post
    Odnośnie kierownika budowy - rozumiem, że te 3-4 tysiące złotych jest ekstra wynagrodzeniem za funkcje inspektora nadzoru inwestorskiego ? Jeśli tak, to sugeruję żeby wziąć kogoś z zewnątrz, tj. spoza układu kierownik budowy - wykonawca. Kogoś kto rzeczywiście tam będzie. Piszę o tym dlatego, że u mnie w okolicy wykonawcy z kierownikami znają się jak łyse konie i tak długo jak bezpieczeństwo jest zachowane, dla kierownika jest wszystko ok. Ty szukasz kogoś kto sprawdzi zageszczenie narożników, sprawdzi czy hydroizolacja jest poprawnie położona etc. Jeśli masz czas to się dokształcaj, nawet tu na forum - dzienniki samorobów są dobrym źródłem wiedzy.
    Ja wiedząc jakie prace mają być wykonywane w najbliższym tygodniu, czy dwóch poświęcałem weekendowe wieczory i czytałem jak powinno się wykonać właśnie najbliższe etapy. Oczywiście zachęcam do przygotowania się z odpowiednim wyprzedzeniem.

    Badania gruntu - oczywiście warto mieć. Jeżeli nie chcesz wydawać kasy porozmawiaj z sąsiadami (jeśłi są). Sąsiedzi mogą pamiętać, co istniało na działce kilka lub kilkanaście lat temu. Jeżeli jest to nowe osiedle, podpytaj sąsiadów już budujących lub mieszkających, czy napotkali jakiekolwiek trudności w trakcie budowy fundamentów. Być może któryś z nich wykonywał badania gruntu. Przyglądnij się również już istniejącej zabudowie, zwracając uwagę czy nie ma śladów pęknięć czy zawilgocenia murów.

    Co do hydraulika i elektryka - oczywiście lepiej będzie jeśli rzeczywiście oni wykonają te etapy. Czemu o to pytasz ? Masz to w cenie wykonawcy SSO ? Jeśli tak, to niech zejdzie z ceny, a Ty weź to na siebie. A jeśli nie masz, to sprawa prosta - bierzesz i tak na siebie To są na tyle proste prace (ułożenie kanalizy i uziomu), że każdy hydraulik czy elektryk bez problemu sobie poradzą. Jak nie masz namiarów to wbijaj na olx. Ja tak się dogadałem z wykonawcą, że mam to w cenie, a on znajduje podwykonawców. W przypadku hydraulika było prościej, kuzyn czy szwagier wykonawcy prowadzi firmę hydrauliczną. W przypadku bednarki skończyło się na tym, że wykonawca rozłożył, a elektryk sprawdził. Dopiero później elektryk pociągnął WLZ i wprowadził do budynku w przygotowany przepust. Nie skreślałbym umiejętności wykonawcy - jeśli to ktoś doświadczony to pewnie wielokrotnie zajmował się kanalizą, czy uziomem.
    Dzięki za odpowiedź. Te 3-4 tysiące to różnica pomiędzy wynagrodzeniem osoby z którą chcę podjąć współpracę jako kierownik budowy a pomiędzy kimś dość przeciętnym kto weźmie powiedzmy te 3 tysiące za całą budowę. Kierownik kierownikowi nie równy.
    Jego wynagrodzenie to 500 zł/wizyta i szacuje 10-12 wizyt na samo SSO . Osoba ta specjalnie jest spoza obszaru gdzie mogliby się znać z wykonawcą. Czyli wygląda na to że póki co jego rady były słuszne, chyba się jednak na niego zdecyduję

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    też mam ściany z 18-tki. Dom piętrowy.

  9. #9
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    jackersson

    Zarejestrowany
    Dec 2017
    Skąd
    er3r
    Kod pocztowy
    55-250
    Posty
    30

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    też mam ściany z 18-tki. Dom piętrowy.
    I drugi raz też byś tak zrobiła? Jakie korzyści/wady w pigułce?
    Ostatnio edytowane przez jackersson ; 23-10-2018 o 14:15

  10. #10
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    jackersson

    Zarejestrowany
    Dec 2017
    Skąd
    er3r
    Kod pocztowy
    55-250
    Posty
    30

    Domyślnie

    Cytat Napisał mku7i Zobacz post
    A co do samego rzutu:
    - zlikwidowałbym wykusz
    Nie da rady - poprostu nam się podoba, szczególnie wewnątrz

    Cytat Napisał mku7i Zobacz post
    A co do samego rzutu:
    to czego nie lubię w parterówkach to fakt, że często pokój dziecka sąsiaduje z salonem. Uważam, że nie jest to praktyczne rozwiązanie.
    Akurat ten pokój jest nasz, dzieciaki rozstawię po rogach

    Cytat Napisał mku7i Zobacz post
    A co do samego rzutu:
    potężny salon (37 m2) i duże pokoje przy małej powierzchni domu determinują, że brakuje pomieszczeń technicznych jak spiżarka, czy osobne pomieszczenie gospodarcze
    W oryginale była spiżarka ale postawiłem na większą kuchnię i zabudowę zamiast spiżarki (to miejsce pełniło funkcję spiżarki + osobno malutkiej toalety)

    Cytat Napisał mku7i Zobacz post
    pomieszczenie obok wiatrołapu jest opisane jako WC/pomieszczenie gospodarcze. Ma 5,29 m2. Musisz wstawić zbiornik do CWU - pewnie weźmiesz 200-300 l, on trochę zajmie. Mówię o tym, bo jakieś miejsce na magazynowanie by się przydało. Może lepiej zmniejszyć wiatrołap na rzecz pomieszczenia obok ? Wiatrołap jest dla gości, pomieszczenia gospodarcze dla Was.
    Niestety słabo przemyśleliśmy sprawę magazynowania. Dom nie ma jednego konkretnego pomieszczenia do magazynowania czegokolwiek, ale przez to mogłem zmaksymalizować w tych 122 metrach przestrzeń do życia. Pomyślę jeszcze nad tą sprawą, dzięki

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony