dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 5
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 89
  1. #1

    Question Rzeczywista sprawność kotła zasypowego pracującego z buforem.

    Koledzy,

    używam kotła zasypowego dolnego spalania z buforem.
    Pojemność bufora i kotła to w sumie ok. 2000 litrów. Kocioł jest prowadzony bez miarkownika, obieg do bufora grawitacyjny.
    Bufor i czopuch mam opomiarowany, kocioł przez większość czasu spalania jednego zasypu pracuje przy swojej nominalnej mocy. Testy robiłem przy różnych temperaturach spalin (140 .. 180*C).
    Przy średniej początkowej temperaturze zładu ok. 30*C, do zwiększenia średniej temp. o 40*C (czyli do 70*C) muszę zużyć ok. 30 kg węgla. W tym czasie pobór z bufora pozostawał zamknięty. Czyli z obliczeń wychodzi sprawność poniżej 50%. Producent deklaruje znacznie więcej.

    Zastanawiam się nad wymianą całkiem nowego kotła na np. MPM DS ale skąd mam mieć pewność że sprawność deklarowana przez producenta nie jest zawyżona i rzeczywiste pomiary pokażą że zmieniłem siekierkę na kijek.

    Proszę o komentarz innych użytkowników podobnego układu.

  2. #2
    mtdeusz
    Guest
    mtdeusz

    Domyślnie

    Wykopciłeś reszte kominem.
    Ostatnio edytowane przez mtdeusz ; 20-11-2018 o 13:10

  3. #3

    Domyślnie

    Uff.. to dobrze.
    Bałem się, że ciepło wycieka z kotła dziurami i spływa kanalizą do szamba.

    A jakie Ty masz wyniki? Robiłeś takie testy?

  4. #4
    mtdeusz
    Guest
    mtdeusz

    Domyślnie

    Nie a po co mam robić testy?
    Opału mam w ciul.
    Ma nie kopcić i tyle.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał mtdeusz Zobacz post
    Opału mam w ciul.
    Ma nie kopcić i tyle.
    Jak mam zrozumieć Twoje słowa ?
    Czy spalisz opału o wartości 3000 zł czy 5000 zł to nie ważne byle by nie kopciło ?
    Regulamin paragraf 7pkt 2.6.f: Nie jest dozwolone zamieszanie (...) wypowiedzi które naruszają polskie lub międzynarodowe przepisy prawa, dobre obyczaje, normy moralne, obrażają godność lub naruszają dobra osobiste innych osób lub przedsiębiorstw, popierają radykalne postawy społeczne lub głoszą takie poglądy (dyskryminacja rasowa, etniczna, ze względu na płeć, wyznanie i inne).

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000)
    eliks

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Lidzbark
    Kod pocztowy
    13-230
    Posty
    1.102

    Domyślnie

    Bo najlepiej nie kopcić i iść w gaz. W dzień komfortowe 20 stopni, w nocy 18 i żyć nie umierać. Gorąca herbata, golfy i te zbliżenia zbliżenia z żoną pod kołdrą.

  7. #7
    mtdeusz
    Guest
    mtdeusz

    Domyślnie

    Cytat Napisał lolson28 Zobacz post
    Jak mam zrozumieć Twoje słowa ?
    Czy spalisz opału o wartości 3000 zł czy 5000 zł to nie ważne byle by nie kopciło ?
    Tak bo mam dużo opału.
    3000 to na 4 lata opału.

  8. #8

    Domyślnie

    mtadeusz,
    skoro zabierasz głos to odnieś się do tematu wątku.

  9. #9
    Banned
    kryzys

    Zarejestrowany
    Oct 2018
    Skąd
    K-K
    Kod pocztowy
    47-253
    Dzielnica
    Wieś
    Posty
    1.757

    Domyślnie

    Puszczanie kotła na fraj to błąd bo owszem spali dobrze ale tobie nie powinno zależeć aby szybko spalić tylko dobrze spalić , dlatego nie morzesz go puszczać na żywioł tylko regulować klapką doprowadzającą powietrze , to samo jest w kotłach podajnikowych jak mu dowalisz za dużo powietrza to spalanie może wzrosnąć nawet do 100% większe przy tym samym odbiorze ciepła , następna sprawa to konstrukcja kotła , ty piszesz że masz dolniaka ale nie piszesz na jaki opał a są takie do węgla kamiennego ale typowo płomiennego następne przeważnie Czeskie to są kotły do węgla brunatnego natomiast jeśli idzie o palenie drewna owszem spalisz ale sprawność takiego kotła nie będzie imponująca bo drewno goreje błyskawicznie więc i cug potworny a co za tym idzie szybko opuszcza to ciepło płaszcz wodny bo z reguły te płaszcze wodne nie są zbyt rozbudowane ,

  10. #10
    mtdeusz
    Guest
    mtdeusz

    Domyślnie

    Dziam dziam bla bla bla.
    Odkiedy to drewno się błyskawicznie?
    Jak macie wrota ja do stodoły to wam się szybko spala.

  11. #11

    Domyślnie

    Myślę, że kotła nie puszczam na 300%. Kiedyś do testów zostawiłem znacznie otwartą klapkę, moc wyświetliła się 36kW, temperatura spalin za czopuchem 240*C.
    Zazwyczaj klapka jest uchylona na ok. 0,5 cm (cokolwiek by to mówiło ). Jeden zasyp, ok. 30 kg kocioł spala w ponad 6 h, z czego połowę czasu w okolicach mocy znamionowej. Przynajmniej według moich pomiarów.
    Paliwo to węgiel kamienny - orzech, byli różni dostawcy i nie chce mi się wierzyć że od wszystkich wartość opałowa to 15 MJ/kg albo i mniej.
    Kocioł znanej polskiej firmy, nie piszę jakiej aby mieć obiektywne informacje.

  12. #12
    Banned
    kryzys

    Zarejestrowany
    Oct 2018
    Skąd
    K-K
    Kod pocztowy
    47-253
    Dzielnica
    Wieś
    Posty
    1.757

    Domyślnie

    No bo to zawsze fajnie sie mówi naładuje bufor i 2 dni spoko a to nie takie chop siup wiem coś na ten temat , miałem zasypowca 3 lata defro górniaka i zasilał on podłogówkę w całym domu i palone na dwa sposoby , pierwszy to codziennie rozpalanie od np 10 rano aż do wypalenia a naładowanie bufora w postaci 12 ton betonu podłogówki zajmowało 2-3 godziny podczas którego połowa opału poszła w komin i dopiero druga połołowa grzała właściwie , potem prawie 4 miesiące nie wygaszałem kotła tylko paliłem nonstop i okazało się że spalam o 1/3 mniej opału bo było tylko uzupełnienie strat w domu a kociołek ledwo co się zażył byle nie zgasnąć , tu bufor i u ciebie bufor tylko w innej postaci ty wodny ja betonowy , pomyśl czy nie lepiej palić minimalnie ale ciągle , ja teraz mam podajnikowca i na sterowniku w takią pogodę jak teraz pokazuje mi moc ok 2kw w domu 24 stopnie ale grzeję nonstop .

  13. #13
    mtdeusz
    Guest
    mtdeusz

    Domyślnie

    Kocioł zasypowy nie ma możliwości takiej regulacji mocy ja gazowy więc mamy zadyme i smołe czyli straty.
    Do autroa tematu.
    Co to za kocioł?????????

    Górniak zazwyczaj mam mało wymiennika.
    Ostatnio edytowane przez mtdeusz ; 22-11-2018 o 08:54

  14. #14

    Domyślnie

    Przez parę lat miałem dolniaka z miarkownikiem i na pewno spalanie spadło o tonę węgla na sezon. Palenie okresowe- do załadowania bufora i koniec. A przy buforze grzało się w domu na okrągło- nawet przy wygaszonym kotle.
    Jak masz obieg grawitacyjny do bufora, to jak mocny on jest? Ja na rurach 1,5 cala mam tak, że to ciepło po prostu jest porywane przez buforstojący kondygnację wyżej. Podajnikowy kocioł 16kW nie daje rady podnieść temperatury ponad 63 st C, dopóki bufor się porządnie nie zagrzeje.

  15. #15
    mtdeusz
    Guest
    mtdeusz

    Domyślnie

    Aro112 jak nie masz czerwonego czopucha to ci albo kopci z komina albo masz przeciąg powietrzny.

  16. #16

    Domyślnie

    Bufor stoi obok kotła. Obieg na rurach 2". Różnice temperatur we - wy kotła do 30*C. Zazwyczaj 20 .. 25*C.
    Nie mam miarkownika, bo nie widzę kiedy miałby spełnić swoje zadanie.

  17. #17
    Banned
    kryzys

    Zarejestrowany
    Oct 2018
    Skąd
    K-K
    Kod pocztowy
    47-253
    Dzielnica
    Wieś
    Posty
    1.757

    Domyślnie

    Cytat Napisał mtdeusz Zobacz post
    Kocioł zasypowy nie ma możliwości takiej regulacji mocy ja gazowy więc mamy zadyme i smołe czyli straty.
    Do autroa tematu.
    Co to za kocioł?????????

    Górniak zazwyczaj mam mało wymiennika.
    Skup się , w pierwszym poście pisze.

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał kryzys Zobacz post
    No bo to zawsze fajnie sie mówi naładuje bufor i 2 dni spoko a to nie takie chop siup wiem coś na ten temat , .....
    nie przesadzaj, mam defro optima komfort plus 25kW z buforem prawie 2000l, ładuję go jednym zasypem 16-30kg orzecha przez 5-7h raz na 2-4dni, w domu 22-23st (ok160m2 podłogówki) czyli wychodzi takie hop siup

  19. #19

    Domyślnie

    Poproszę jeszcze kolegów o zweryfikowanie obliczeń.
    Przyjmuję dla mojego układu i wzrostu temperatury o 40*C:

    - ciepło wł. wody: 4200 J/kg*K,
    - ciężar wody: 2000 kg,
    4200 * 2000 * 40 = 336 000 000 [J] = 336 [MJ]

    - ciepło wł. żelaza: 450 J/kg*K,
    - ciężar bufora i kotła: 750 kg,
    450 * 750 * 40 = 13 500 000 [J] = 13,5 [MJ]

    razem: 349 [MJ].

    Jeśli sypnę ok. 30 kg węgla o kaloryczności 27 [MJ/kg] (czyli 810 MJ), to sprawność wychodzi 43%.

    Dobrze liczę?

  20. #20
    mtdeusz
    Guest
    mtdeusz

    Domyślnie

    To po co tyle ładujesz?

Strona 1 z 5

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony