dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 13 z 13
  1. #1

    Domyślnie pełne deskowanie+papa

    Witam.
    Czy ktoś mógłby mi powiedzieć,jak wykonać samodzielnie pełne deskowanie i pokrycie dachu papa.
    Może jakieś wskazówki.

    Pozdrawiam

  2. #2
    Guest

    Domyślnie

    chetnie udziele paru wskazowek
    deski przybijaj poprzecznie do krokwii
    pape nakladaj lepiej od dolu i tez w poprzek do krokwii
    to tyle

  3. #3

    Domyślnie

    mam to zamiar wykonać sam, chciałbym to zrobić dokładnie.
    moje doswiadczenie w tej dziedzinie jest 0.

    1)jakiej długosci deski, gdzie je łączyć, iloma i jakimi gwozdziami przybijać.
    2)jak je zaimpregnować i jakimi preparatami, przed czy po przybciu na dach.

    pozdrawiam

  4. #4

    Domyślnie

    Opisałem wykonywanie m.in. deskowania na dachu pod gont bitumiczny. Może coś się przyda z tego opisu.
    http://www.fotodom.xon.pl/index.php?...d=64&Itemid=44
    Pozdrawiam
    Pomagajmy innym skoro nam pomagają

  5. #5

    Domyślnie

    Jedna uwaga to taka, aby mieć różne długości desek.
    W ten sposób (przybijając je do różnych krokwi) uzyskujemy większą sztywność dachu.

  6. #6

    Domyślnie

    Witam
    Mi się udało samodzielnie wykonać pełne deskowanie i papa na dachu domu D-09 (102m2), tak stał ponad rok i niebyło przecieków.
    nie będę się rozpisywał ale dorzucę parę uwag.
    - stosowałem gwoździe zwykłe i kręcone (mogą być żebrowane) bardzo przydatne w miejscach gdzie deski sprężynują.
    - papę należy wystawić u dołu o jakieś 2 cm dłużej od deski tak aby nie podciągała wody
    - na szczycie pod właściwą papa przybiłem pas papy tak aby zapobiec przecięciu (przetarciu) papy
    - w korycie dachu (nie wiem jak to się nazywa fachowo) dałem pas papy z góry do dołu pod papą właściwą.
    - w korycie starałem się nie wbijać zbyt wiele papiaków (w zimę / wiosną jest tam sporo stojącej wody pośród śniegu)
    to tyle tak na szybko.
    Powodzenia i miłej pracy.
    Pozdrawiam

  7. #7

    Domyślnie

    Mówiąc koryto miałem na myśli właśnie to miejsce na dachu

    Pozdrawiam

  8. #8

    Domyślnie

    To "koryto" potocznie nazywa się "kosz". Ja u siebie w koszach mam położone dodatkowo pasy blachy cynkowej. Masz rację Redii kosze to najbardziej narażone części dachu na przeciekanie.
    Pozdrawiam
    Pomagajmy innym skoro nam pomagają

  9. #9
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    dzihad

    Zarejestrowany
    Mar 2005
    Posty
    2

    Domyślnie Deskowanie

    Też chciałem samodzielnie deskować, ale ekipa się sypnęła więc ostatecznie, z bólem portefela, zleciłem to firmie. Trochę się bałem pracy bez wspacia ludzi którzy mają jakieś o tym pojęcie. To jednak dach i kupa kasy. Mogę ci jednak powiedzieć co robią u mnie. Na początek oczywiście podbitka. To wiesz. Następnie z dwóch stron pozostawionego pustego pola układają deski od razu je przybijając. Po nabiciu około 10 szt. Rysuję prostą linię na środku jednej krokwi (ostatniej w pełni zakrytej) i obcinają deski według tej lini. To samo z drugiej strony pola. Zostaje wąski pasek który wypełniają dociętymi na wymair deskami. Na tym etapie na razie jesteśmy. Stosują gewożdzie kręcone długości 80mm. Szersze deski raczej przecinaj na połowę. Acha przy kryciu papą dobrze jest nabić deski na szerokość rolki i zaraz po tym rozciągnąć pasek papy. U mnie tego akurat nie stosują, ale jeśli ktoś nie ma wprawy w chodzeniu po zadeskowanym dachy o kącie nachylenia 45 stopni to moze mu być trudno rozwijać taką rolkę nie sądzisz.
    Remx napisał: " Jedna uwaga to taka, aby mieć różne długości desek.
    W ten sposób (przybijając je do różnych krokwi) uzyskujemy większą sztywność dachu." W tym wypadku jednak szerokość desek musi być taka sama, bo inaczej jak się zazębią?
    No to tyle, jak zrobią coś nowego to dam ci znać.
    Powodzenia.

  10. #10
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Redwald
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    548
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    20

    Domyślnie

    Ja właśnie kończe sam deskować dach mojego domu. Może ktoś namierzył jakis link z opisem jak prawidłowo położyć papę. Trochę się boję tej roboty ale myślę, że dam radę.

  11. #11
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    mefikkk

    Zarejestrowany
    Jun 2012
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-127
    Posty
    7

    Domyślnie

    Szanowni
    Mam pytanie
    Nie moge jakoś znaleźć
    Kąt dachu około 30 stopni
    Domek letniskowy, jedna połać dachu 4,75m szerokości na 3,75m długości ( wzdłuż krokwi ), z drugiej strony oczywiście to samo
    Jak przybijac pape? wiem ze od dołu do góry , ale co ile dawać papiaki i czy wbijac je też w środkach poszczególnych pasów papy( co ile cm?)
    Dodam że za rok domek letniskowy i ten dach z papy będzie kryty zapewne gontami bitumicznymi ( rok papa wytrzyma) ale jak i co ile dokładnie wbijac papiaki?
    Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź

  12. #12

    Domyślnie

    Tak amatorsko, bo dekarzem nie jestem.
    Robiłem podobny dach (ok. 6 na 3.9 metry połać, spadek 40 stopni. Papiaki co ~20 cm (to nie apteka, poza tym starałem się trafiać w deski, a nie między nimi. Na trzonku młotka zaznaczyłem sobie te 20 cm i wg niego biłem. Papę kładłem w pasach pionowych, początkowo chciałem kłaść poziomo, ale dla jednej osoby i dość stromym dachu była to mordęga. Więc jest jeden pas poziomy, a reszta pionowa, na dość dużą zakładkę. Stoi już z 5 lat, raz naderwało papę, ale przy bocznej krawędzi dachu, poprawiłem, dałem tam pasek z blachy i się trzyma.
    A, po papiakach i krawędziach pasów papy przejechałem lepikiem na zimno, już nie pamiętam jakim.
    Było to nad budynkiem gospodarczym, nie musiałem się przejmować szczelinami wentylacyjnymi, więc robiłem na obie połacie z jednego kawałka papy,. siedziałem na kalenicy, wciągałem rolkę papy (7.5m), spuszczałem z jednej strony, pozwalałem luźno rozwinąć się z drugiej, biłem przy szczycie i stopniowo schodziłem na dół, bijąc resztę. Potem druga strona i następny pas.
    A computer, like an air-conditioner, works correctly, until you open windows.

  13. #13
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar zeusrulez
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    za daleko . . .
    Posty
    981

    Domyślnie

    Cytat Napisał mefikkk Zobacz post
    Szanowni
    Mam pytanie
    Nie moge jakoś znaleźć
    Kąt dachu około 30 stopni
    Domek letniskowy, jedna połać dachu 4,75m szerokości na 3,75m długości ( wzdłuż krokwi ), z drugiej strony oczywiście to samo
    Jak przybijac pape? wiem ze od dołu do góry , ale co ile dawać papiaki i czy wbijac je też w środkach poszczególnych pasów papy( co ile cm?)
    Dodam że za rok domek letniskowy i ten dach z papy będzie kryty zapewne gontami bitumicznymi ( rok papa wytrzyma) ale jak i co ile dokładnie wbijac papiaki?
    Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź
    Wydaje mi się, że warto przeczytać

    http://forum.muratordom.pl/showthrea...skowanie-dachu

    Pozdrawiam

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony