dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 37
  1. #1

    Domyślnie Styropian na elewację GRAFITOWY vs BIAŁY

    Na wiosnę zaczynam budowę domu, firma z którą buduję jest dość elastyczna w kwestii ocieplenia. Zrobimy co Panu pasuje, byle było zgodnie ze sztuką budowlaną.
    Na ocieplenie w projekcie mam 20 cm EPS 70 0,031 - mówią że ok, ale
    proponują trochę zejść z kosztów 15 cm + 10 cm styropian biały 0,040 pierwsza warstwa na kołkach druga na kleju - ponoć brak mostków, bo na zakładkę, a przenikalność prawie taka sama U = 0,148 przy białym do U = 0,144 przy grafitowym

    Co o tym myśleć??

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIAFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar coulignon
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Posty
    6.267
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    26

    Domyślnie

    Rzeźba moim zdaniem. Ja kleiłem dwie warstwy bo musiałem. Nigdy więcej. Dziwie się że ekipa chce to robić. Nie sądzę żeby chcieli robić podwójną robotę przy klejeniu za darmo więc spytaj uprzejmie ile zejdą z robocizny przy klejeniu tylko jednej warstwy.

    Doczytałem: Pierwsza warstwa tylko na kołkach???? Jeśli tak, to czym prędzej zmień ekipę bo mogą mieć inne, równie fantastyczne pomysły.
    Nasz Dziennik

    "Z logiką jest tak, że gdy ktoś jej nie rozumie, to zwykle też nie rozumie że jej nie rozumie"

  3. #3

    Domyślnie

    Rzeczywiście, co za goście, żeby proponować 2 warstwy na elewacji!
    A tak w ogóle to polecam taki wykład: https://www.bdb.com.pl/wyklady-prakt...acja-ocieplen-[36min]-wp109
    Wszystkie te wartości lambda deklarowane można o kant **** rozbić w rzeczywistych warunkach eksploatacji.
    Lambda deklarowana dotyczy pewnych idealnych warunków temperatury i wilgotności powietrza, a w warunkach rzeczywistych i tak należy przyjąć ogólnie dla styropianów 0,04.

  4. #4
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Ekspert FAST
    Zarejestrowany
    Aug 2017
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    138

    Domyślnie

    Witam,
    Potwierdzam opinię kolegi Coulignona, takie sandwichowanie izolacji raczej nie wskazane.
    Po pierwsze zawsze w miejscu klejenia będzie najsłabsze ogniowo, które teoretycznie i praktycznie będzie rzutowało na trwałość całego systemu a po drugie wg mnie ryzyko niewspółmierne do ewentualnych oszczędności.
    Sugeruję pozostać przy wstępnym założeniu, czyli jedna warstwa styropianu o określonej grubości.
    Mam nadzieję, że projekt zakłada stosowanie łączników wkręcanych z zaślepkami jeśli nie to bezwzględnie zalecam. Po pierwsze ograniczenie mostków termicznych a po drugie zero problemu z biedronką .

    Pozdrawiam
    Adam
    Producent:systemów dociepleń ETICS, farb i tynków oraz profesjonalnej chemii budowlanej
    zapraszamy na nasz fanpage: https://www.facebook.com/ChemiaBudowlanaFast/?ref=br_rs
    zapraszamy na naszą stronę: https://www.fast.zgora.pl
    FAST - z nami budujesz dobrze!

  5. #5
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    janiszelk

    Zarejestrowany
    Dec 2018
    Skąd
    Ełk
    Kod pocztowy
    19-300
    Posty
    107

    Domyślnie

    Robinson74 nie przesadzaj na stronie http://www.gunb.gov.pl/probki są robione badania. Oczywiście że trochę może i przekłamują, jeśli styro ma lambdę 0,31 a gorszy np 0,40 to w takich samych warunkach użytkowania ta lambda zwiększy się proporcjonalnie . Jest to strona urzędowa i można tam sprawdzić właśnie czy pewne materiały trzymają normę czy nie. A jeśli chodzi o podwójne klejenie płyt to raczej u nas tego się nie stosuje, myślę nawet że dobrze by było właśnie zakołkować całość, wtedy by był raczej spokój. Co do kołkowania jednej warstwy to ogólnie w domku jednorodzinnym do wysokości kilku metrów kołkowanie wcale nie jest potrzebne o ile styro jest dobrze i poprawnie przyklejony, większość ludzi kołkuje bo tak inni robią , myślę że też na wszelki wypadek.

  6. #6
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    toommm

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    Bochnia
    Kod pocztowy
    32-700
    Posty
    922

    Domyślnie

    ja mam 25 grubości grafit , jedna warstwa , klejona piana i ani jednego kołka bo i po co ,, one działają tylko na ścinanie więc teoretycznie cała zasiatkowana / spięta razem elewacja musiałaby w jednym momencie spaść - co raczej nie możliwe . A nad rodzajem styro się nie zastanawiaj , to tak tani materiał że lepiej nie oszczędzać a kiedyś tylko zapunktuje to niskimi rachunkami - to moje zdanie
    dom Z216 + , OP 14 pętli , po podłogach 114 m2 , ytong 24 cm + 25 styro grafit , poddasze betonowe + 40 cm piany , fundamenty zwykłe + 20 cm styropianu hydro , wylewki : parter 20 cm styropianu + 12 cm wylewki zwykłej , piętro 5 cm styropianu + 12 cm wylewki zwykłej , balkon zlikwidowany , okna 3 szyby Veka , dachowe 3 szyby Velux , drzwi drewniane 4 szyby , rekuperacja Wanas 350 , pompa SDC allinone 1 f 9 kw , 100% płytek na podłogach , w planie kominek rekreacyjny.

  7. #7

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maciuspala

    Zarejestrowany
    Jul 2016
    Skąd
    Brzesko
    Kod pocztowy
    32-800
    Posty
    1.368
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    U mnie też 25 cm grafitu 0,031 przyklejone klejem cementowym i zakolkowane tylko strefy narożne i dolny cokół łącznie na 215 m2 elewacji weszło 200 kołków. Robiła mi to ekipa co zawsze kołki daje ale u mnie zgodnie stwierdziliśmy że szkoda kasy.....
    Różnica na styropianie grafit Polstyr był 30 zł droższy od siana 0,044 Termoorganiki więc na całym domu było różnicy 1400 zł, przy grubości 15 cm różnica była by ok 1000 zł.
    Dom wg projektu Dom w Kansas, OZC by Asolt 3,6 kW, powierzchnia użytkowa 120 m2, po podłogach 140 m2, ściany silikat 18 cm +25 cm 0,031 grafit, podłoga 20 cm 0,031 grafit, strop lane skosy ocieplone 20 cm styropianu grafit+ 15 cm Toprock 0,035,okna Vetrex V82 na szczelny montażu, podlogówka 17x2 Frankische, na dachu 7,2 kWs PV, pompa ciepla Samsung 6kW, wentylacja mechaniczna oparta na Thessla Green

  9. #9
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    toommm

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    Bochnia
    Kod pocztowy
    32-700
    Posty
    922

    Domyślnie

    Cytat Napisał Robinson74 Zobacz post
    Nie ma co porównywać deweloperki z budową domeczku którą sam sobie pilnujesz ...ale nikt nikomu nie powie " nie kołkować " jak ładujesz placuszki bez obwodu to sobie niech na kołku wisi .
    dom Z216 + , OP 14 pętli , po podłogach 114 m2 , ytong 24 cm + 25 styro grafit , poddasze betonowe + 40 cm piany , fundamenty zwykłe + 20 cm styropianu hydro , wylewki : parter 20 cm styropianu + 12 cm wylewki zwykłej , piętro 5 cm styropianu + 12 cm wylewki zwykłej , balkon zlikwidowany , okna 3 szyby Veka , dachowe 3 szyby Velux , drzwi drewniane 4 szyby , rekuperacja Wanas 350 , pompa SDC allinone 1 f 9 kw , 100% płytek na podłogach , w planie kominek rekreacyjny.

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.630
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Robinson74 Zobacz post
    Przeciez na zdjeciach jest kolkowana elewacja, ktora odpadla

    https://d-pt.ppstatic.pl/kadry/k/r/1...1,h,83fe28.jpg

  11. #11

    Domyślnie

    No tu może fakt. Widać jak świetnie ekipa wykonała kołkowanie i "placki". Ciekawe ile tych kołków tam było? 1 kołek na jedną płytę styro?

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.630
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Dwa
    https://d-pt.ppstatic.pl/k/r/1/f5/ef...jpg?1466193340

    i tu też dwa:
    https://www.info.elblag.pl/images/ar...rie/17012d.jpg
    Lepiej porządnie kleić i zapomnieć o kołkach, niż kołkować byle jak zaklejoną elewację.
    Ostatnio edytowane przez fotohobby ; 22-12-2018 o 20:06
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Przeciez na zdjeciach jest kolkowana elewacja, ktora odpadla

    https://d-pt.ppstatic.pl/kadry/k/r/1...1,h,83fe28.jpg
    Jakie kołki, ...tak odpadła.

  14. #14
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Regius

    Zarejestrowany
    Jul 2007
    Skąd
    Żory / Świętochłowice -> docelowo Mikołów Paniowy
    Posty
    988

    Domyślnie

    Przepraszam że zbaczam z tematu, ale skoro dyskusje zeszła na kołki, to czy ktoś z was kołkował styro do pustaków silikatowych?
    Pytam, bo mam obawy, czy jakikolwiek kołek złapie (dlatego nastawiam się na rezygnację z kołkowania).

  15. #15
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maciuspala

    Zarejestrowany
    Jul 2016
    Skąd
    Brzesko
    Kod pocztowy
    32-800
    Posty
    1.368
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Przy ceramice zwykle kołki średnio trzymają, przy 20-25cm styropianu dałbym z metalowym trzpieniem, ale do silikatu dawałem zwykle PCV przecież to twarde jak beton więc cokolwiek będzie trzymało. Jak przykrecalem w środku taśmę stalową do chwytania kabli elektrycznych to w warstwie ceramiki trzymały jedynie kołki 4ALL, bo 6x40 szybki montaż nie trzymał żaden, na piętrze każdy szybki montaż w silikacie trzymał że ciężko było wyciągnąć jak coś źle przykreciłem. W silikacie trzyma jak wściekły.....
    Dom wg projektu Dom w Kansas, OZC by Asolt 3,6 kW, powierzchnia użytkowa 120 m2, po podłogach 140 m2, ściany silikat 18 cm +25 cm 0,031 grafit, podłoga 20 cm 0,031 grafit, strop lane skosy ocieplone 20 cm styropianu grafit+ 15 cm Toprock 0,035,okna Vetrex V82 na szczelny montażu, podlogówka 17x2 Frankische, na dachu 7,2 kWs PV, pompa ciepla Samsung 6kW, wentylacja mechaniczna oparta na Thessla Green

  16. #16
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    MK496

    Zarejestrowany
    Dec 2018
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    63-004
    Posty
    8

    Domyślnie

    Cytat Napisał Robinson74 Zobacz post
    Rzeczywiście, co za goście, żeby proponować 2 warstwy na elewacji!
    A tak w ogóle to polecam taki wykład: https://www.bdb.com.pl/wyklady-prakt...acja-ocieplen-[36min]-wp109
    Wszystkie te wartości lambda deklarowane można o kant **** rozbić w rzeczywistych warunkach eksploatacji.
    Lambda deklarowana dotyczy pewnych idealnych warunków temperatury i wilgotności powietrza, a w warunkach rzeczywistych i tak należy przyjąć ogólnie dla styropianów 0,04.
    Absolutnie sie zgadzam. Po moich kalkulacjach a bede dalej liczyl, wysrubowane paramtery stryropianu na fasadzie ( ale min 15 cm grubosc) to nadmiarowosc. Lambda 0,044 w zupelnosci wystarcza. Oczywiscie przy zalozeniu, ze mamy dom klasyczny duzo okien, kominy etc. Styra szare (nazwa passive nie bez kozery) sa sensowne przy domy pasywnym. Czyli zero kominow, rekuperacja, ale trzeba tez drzwi miec tez o podobnym wspolczynniku ( a to pewnie koszt jakis kosmiczny), okna jakies masakrycznie drogie etc., ludzie to maja, ale koszt zwraca sie naprawde po dlugim czasie.

  17. #17
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    toommm

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    Bochnia
    Kod pocztowy
    32-700
    Posty
    922

    Domyślnie

    [QUOTE=MK496; koszt zwraca sie naprawde po dlugim czasie.[/QUOTE]

    To się nigdy nie wraca ... dom ma być tani w urzytkowaniu
    dom Z216 + , OP 14 pętli , po podłogach 114 m2 , ytong 24 cm + 25 styro grafit , poddasze betonowe + 40 cm piany , fundamenty zwykłe + 20 cm styropianu hydro , wylewki : parter 20 cm styropianu + 12 cm wylewki zwykłej , piętro 5 cm styropianu + 12 cm wylewki zwykłej , balkon zlikwidowany , okna 3 szyby Veka , dachowe 3 szyby Velux , drzwi drewniane 4 szyby , rekuperacja Wanas 350 , pompa SDC allinone 1 f 9 kw , 100% płytek na podłogach , w planie kominek rekreacyjny.

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.630
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał MK496 Zobacz post
    Absolutnie sie zgadzam. Po moich kalkulacjach a bede dalej liczyl, wysrubowane paramtery stryropianu na fasadzie ( ale min 15 cm grubosc) to nadmiarowosc. Lambda 0,044 w zupelnosci wystarcza. Oczywiscie przy zalozeniu, ze mamy dom klasyczny duzo okien, kominy etc. Styra szare (nazwa passive nie bez kozery) sa sensowne przy domy pasywnym. Czyli zero kominow, rekuperacja, ale trzeba tez drzwi miec tez o podobnym wspolczynniku ( a to pewnie koszt jakis kosmiczny), okna jakies masakrycznie drogie etc., ludzie to maja, ale koszt zwraca sie naprawde po dlugim czasie.
    A czas zwrotu zastosowanego na ścianach styro, do rodzaju zastosowanej wentylacji ??
    Przecież to dwa, niezalezne źródla strat.
    Mozesz przedstawić swoje obliczenia ?

  19. #19
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    MK496

    Zarejestrowany
    Dec 2018
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    63-004
    Posty
    8

    Domyślnie

    Witam,
    bardzo chętnie bo dzisiaj ab ovo liczyłem i dodatkowo konsultowałem z moim wykonawcą, który zbudował paręset domków i mam do niego zaufanie. Ale pytałem się ogólnie czy ktoś coś konkretnego mówił,
    że poszedł z torbami albo na chleb nie ma przez to

    Więc:

    Wyszło mi styro fasada 27,3 m3 - dom ok 140 m2

    Różnica między moim a passivem przy tej ilości wyszła mi powiedzmy 1000 PLN - można sobie sprawdzić w Castoramie na stronach, różnica między Gamma 15cm a Passive 15cm.

    1. Czyli reasumując wydalibyśmy więcej 1000 PLN.
    2. Na stronie http://styropiany.pl/node/14 jest kalkulator dla moich ścian (poroterm 25 - w sumie nieistotne to dla rachunków chyba, bo chodzi o styro tylko)
    oraz roznicy miedzy rzeczonymi styropianami wyszło mi 20 % straty ciepla wiecej na tanim styro.
    3. Ze stronki http://styronet.pl/procentowa-utrata...z-budynku.html mam info, że 20% stanowią ściany w stratach ciepła .

    4. Info od kumpla (powie prawdę), który mieszka w analogicznym domu (ale sprzed 15 lat powiedzmy, więc lepiej) - wydaje na ogrzewanie ten sam typ gaz - w sezonie ok 250 PLN - przez 6 miesięcy.
    5. Teraz tak z 250 0,2 to 50 PLN, z tego 0,2 znowu to 10 Zyta (PLN) na miesiąc strat finansowych.
    6. Jak się podzieli przez to 1000 PLN przez lata po 6 miesięcy wychodzi 18 lat. Generalnie jakby wziaść pod uwagę, że kolega ma 10 cm styropianu to jeszcze lepiej jest. No i założenie ostre zimy 6 miesięcy. Jak po pięć miesięcy ostrej zimy to ponad 20 lat.



    Więc ten temat jest tylko dla domów pasywnych - czyli rekuperacje etc. to jest inna bajka.

    Pozdrawiam,
    Mirek
    Ostatnio edytowane przez MK496 ; 05-01-2019 o 19:15

  20. #20
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maciuspala

    Zarejestrowany
    Jul 2016
    Skąd
    Brzesko
    Kod pocztowy
    32-800
    Posty
    1.368
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Jakoś nie załapałem Twoich wyliczeń, bo zrozumiałem że gość ogrzewa gazem dom za sezon 250 zł....
    Nawet jesli było by to 250 zł miesięcznie czyli 1500 zł za zimę to 20% daje 300 zł więc zwrot lekko ponad 3 lata.... Ale każdy liczy tak żeby jemu lepiej wyszło.....
    Zwróć uwagę iż klej do grafitu jest droższy i raczej dałbym sobie spokój ze styropianem z marketów.... Twój dom, Twój cyrk, Twoje małpy.
    Jak masz ten tysiąc kup lepszy styropian bo nigdy nie wiadomo co będzie za kilka lat.....
    Dom wg projektu Dom w Kansas, OZC by Asolt 3,6 kW, powierzchnia użytkowa 120 m2, po podłogach 140 m2, ściany silikat 18 cm +25 cm 0,031 grafit, podłoga 20 cm 0,031 grafit, strop lane skosy ocieplone 20 cm styropianu grafit+ 15 cm Toprock 0,035,okna Vetrex V82 na szczelny montażu, podlogówka 17x2 Frankische, na dachu 7,2 kWs PV, pompa ciepla Samsung 6kW, wentylacja mechaniczna oparta na Thessla Green

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony