dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 2 z 2

Threaded View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    zibizz1

    Zarejestrowany
    Jul 2015
    Skąd
    Skierniewice
    Posty
    361

    Domyślnie Delta na GZ i DZ jaka optymalna, jaka prędkosc pomp obiegowych

    Co chwile przewija się ten temat. Duzo osób uważa że obiegówki powinny działac na maks bo im mniejsza delta tym lepszy COP, pojawiaja się rozsadne głosy że od pewnego momentu jednak zwiekszanie przepływu się nie opłaca bo np energia potrzebna na zwiekszenie przepływu rosnie wykładniczo w stosunku do wzrostu tego przepływu (tak mi sie przynajmniej wydaje). Producenci piszą w instrukcjach jakie delty są zalecane np mój producent pompy gruntowej on-off uważa że delta 5 minut po właczeniu sprężarki(zrównoważeniu instalacji) powinna na DZ wynosić 2-5 stopni a GZ 5-10(grzanie basenu nawet 15). Czemu pisza od do a nie powinna być mniejsza niż?


    Postanowiłem przanalizowac to na podstawie GZ bo tam wszyscy mają pompki obiegowe. Na podstawie parametrów ze swojej pompy w trakcie grzania CO wykonałem wykres A który przedstawia jak się zmienia temperatura wody GZ i czynnika chłodniczego w pompie ciepła w skraplaczu.
    Dane:
    gorący gaz 61.5°C
    przewód płynu 27.2°C
    temp. powrotu 27.1°C
    wej. ob. czyn. dol. źr. 5.3°C
    wyj. ob. czyn. dol. źr. 1.1°C
    wyjście skraplacza(zas. czyn. grzew. ) 33.8°C
    zasysany gaz 6.5°C

    Na wykresie B zaprezentowane jest co się zmieni kiedy zmniejszymy przepływ. Tam tez przerywaną linią został pokazany bardziej rzeczywisty wykres zmiany temperatury wody CO. Jak widać temperatura skraplania/parowania zwiekszyła się. Sprężarka musi sprężyc gaz do wyzszego ciśnienia a dzieje sie to poprzez zawór rozprezny któy jest przymykany. COP maleje. I tutaj nie wiem czy ten zawór sterowany jest automatycznie w taki sposób ze nie jest w stanie przepuścić gazu a tylko ciecz i gdy pojawia się przy nim gaz to sie przymyka co powoduje zwiekszenie temp i cisnienia i znowu dopływa do niego ciecz(wątpie) czy też sterowany jest w inny sposób np sterownikiem który zapewania że przy wyjsciu ze skraplacza temperatura jest mniejsza niż temp parowania. Obstawiam wersje B z jakąś tolerancją np 2 stopni(jeśli sie mylę to mnie poprawcie, nie jestem chłodnikiem)

    I teraz większość uważa że zwiekszając prędkość obiegówki i zmniejszajac delte otrzymamy wykres C ja natomiast uważam że otrzymamy wykres D i ze instalacja nie pozwoli żeby wielkość zaznaczona zieloną strzałką zmniejszyła się mniej niż 2 stopnie. Może sie myle i przy GZ tego marginesu nie ma i do zaworu rozpreznego może trafić gaz(co też zmniejszy COP), ale przy DZ już na pewno musi być taki margines i para musi być przegrzana. Nie wyobrażam sobie żeby sprężarka przez przypadek mogła zasysać płyn, bo to by prowadziło do jej uszkodzenia.

    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	wymiana ciepla1.jpg
Wyświetleń:	38
Rozmiar:	16,1 KB
ID:	424442  
    Ostatnio edytowane przez zibizz1 ; 07-01-2019 o 09:10
    Dom parterowy z poddaszem użytkowym 220m2 użytkowa, podloga 21cm EPS100, sciany 20cm grafit33, dach 20cm pianka, PC NIBE F1245 10kW, rekuperator vents 350

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony