dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 4 z 4
  1. #1

    Domyślnie Wymuszenie obiegu powietrza między pokojami

    Witam wszystkich użytkowników forum,

    Potrzebuję konsultacji i być może ktoś próbował już coś podobnego wykonać, mianowicie:

    Mam klimatyzator typu split w salonie (salon ok 20m^2, klimatyzator 2,6kW). Z salonem sąsiaduje "gabinet" w którym latem jest gorąco (okna salonu i gabinetu wychodzą na południe). Wiem, że najlepiej było by zamontować drugiego splita, ale:
    a) gabinet jest mały - ok 7m^2
    b) żona nie pozwala mi na montaż drugiej jednostki zewnętrznej na balkonie
    c) przejście na multisplit to trochę strata pieniędzy mając w miarę nowego i działającego jednego splita

    W związku z tym wymyśliłem, żeby pod sufitem na ścianie dzielącej oba pokoje (ściana z cegły) wyciąć taki prostokątny otwór wentylacyjny o wymiarach ok 5 cm x 80 cm (rysunek, czerwona strzałka), zamaskować go jakąś ładną kratką od strony salonu, a w gabinecie zrobić wentylator zasysający chłodne powietrze przez dziurę. Wylot naturalnie byłby przez drzwi wejściowe (załączam poglądowy rzut pomieszczeń).

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	poglad.jpg
Wyświetleń:	171
Rozmiar:	32,1 KB
ID:	427186

    - Czy pomysł w ogóle ma prawo działać?
    - Czy otwór o takiej powierzchni wystarczy?
    - Ile m^3 powietrza na godzinę powinien przepuszczać taki wentylator aby dało się w gabinecie poczuć chłodek?

    Za wszelkie komentarze za i przeciw będę niezwykle wdzięczny.
    Pozdrawiam,
    Adam

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.175

    Domyślnie

    Witam

    Dla pokoju mieszkalnego oddzielonego od pomieszczeń kuchni, łazienki i WC więcej niż dwojgiem drzwi lub pokoju znajdującego się na wyższym poziomie w wielopoziomowym domu jednorodzinnym lub w wielopoziomowym mieszkaniu domu wielorodzinnego - 30 m3/h. Zaleca się ponadto projektowanie urządzeń wentylacyjnych, które umożliwiają okresowe zwiększanie strumienia objętości powietrza do co najmniej 120 m3/h

    Tak więc stosując się do powyższego dla Twojego gabinetu powinieneś uzyskać podobne temperatury dla obu pomieszczeń ( przy założeniu że posiadany klimatyzator obsłuży powierzchnię salon+gabinet)
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  3. #3

    Domyślnie

    Dziękuję za szybką i rzeczową odpowiedź. Klimatyzator myślę bez problemu da radę, ponieważ zwykle zaraz po włączeniu i wstępnym schłodzeniu salonu zwalnia obroty. Chłód rozchodzi się też sam z siebie na przedpokój i częściowo na pokój na przeciwko salonu, którego już nie rysowałem ale do tego gabinetu obok za... za nic nie chce wejść Czy mam rację zakładając, że powietrze naturalnie jest ciągnięte przez przedpokój w lewo do kominów znajdujących się w WC i kuchni (są na lewo, poza rysunkiem), a z gabinetu ciągnie po prostu ciepłe z dworu przez szpary w oknach? Mam nadzieję, że zrobienie dolotu z wymuszonym obiegiem przez dziurę z salonu załatwi sprawę i wszystko będzie się ładnie mieszać. Osiągnięcie nawet ponad 100m^3 przepływu na godzinę raczej nie będzie problemem.
    Nasunęła mi się jeszcze jedna myśl: Czy dużą różnicę zrobiło by zasysanie powietrza z podłogi salonu i wyrzucanie go na górze w gabinecie? Wszak jak wiemy z fizyki więcej chłodu jest bliżej podłogi...

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.175

    Domyślnie

    Dwa kanały w formie peryskopu, lub wentylator kanałowy z wylotem kierowanym coś na zasadzie kolanka za wentylatorem i możliwość jego ruchu w górę prawo/lewo.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony