dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 3 z 3
  1. #1

    Domyślnie Podział działki krok po kroku i czasochłonność

    Witam,
    Jestem w trakcie podziału działki - wydana decyzja podziału działki przez urząd gminy - zaakceptowanie zasadniczego projektu podziału działki. Poniżej przedstawiam dotychczasowe działania w ramach projektu podziału działki (dla osób, które mają zamiar rozpocząć taki proces:
    1. Wystąpienie o warunki zabudowy do urzędu gminy - (czas oczekiwania w moim przypadku blisko 2 miesiące)
    2. Znalezienie geodety i przygotowanie wstępnego projektu działki (1 mies + 3 tygodnie)
    3. Złożenie wstępnego projektu podziału działki do UG (czas oczekiwania na akceptację 1 tydzień)
    4. Zasadniczy projekt podziału działki (w tym wykonanie mapki oraz przejęcie granic z sąsiadami, a także oczekiwanie za akceptacją przez urząd geodezji i kartografii (2 miesiące + 3 tygodnie - okres świąteczno-noworoczny)
    5. Złożenie zasadniczego projektu do UG (czas oczekiwania <1 tygodnia)

    Mam kilka pytań w związku z dalszym postępowaniem (będę pisał w kolejnych krokach):

    6. Rozumiem, że decyzja o podziale działki musi się uprawomocnić - 2 tygodnie od jej odbiór, a także, że urząd gminy przesyła informację do starostwa w celu naniesienia zmian w katastrze nieruchomości. Moje pytania do tego punktu:
    a) Czy UG wysyła taką informację przed uprawomocnieniem się decyzji?
    b) Jak długo oczekuje się na wpis do katastru przez starostwo? Czy okres jest odpowiadający dwóch tygodniom w celu uprawomocnienia się decyzji?
    c) Czy po uprawomocnieniu się decyzji i po wpisie do katastru (jeszcze przed przepisaniem działki u notariusza) mogę już zlecić geodecie wykonanie mapki do celów projektowych? (jeszcze nie będę właścicielem )

    7. W ramach przepisania jednej z podzielonych działek udaję się do notariusza.
    d) Jakich dokumentów potrzebuję żeby móc przepisać notarialnie działkę?
    e) Czy przepisanie działki u notariusza mogę wykonać przed wpisem do katastru?
    f) Czy u notariusza jest już wystawiane zgłoszenie o założenie Ksiąg wieczystych oraz przepisanie jednej z nich?
    g) Jaki jest czas oczekiwania na wpis do KW?
    h) Czy dobrze rozumiem, że po podpisaniu aktu notarialnego będę już w świetle prawa właścicielem działki? Chodzi o to, czy przed wpisem do KW, a po sprawie u notariusza mogę już występować z wnioskami do energetyki oraz wodociągów o warunki techniczne podłączenia mediów?

    8. Jaki jest orientacyjny czas oraz koszt adaptacji gotowego projektu (bez zmian) do działki u lokalnego architekta wraz z naniesieniem PBOŚ?

    Wiem, że nie wszystkie pytania odnoszą się bezpośrednio do tematu podziału działki, lecz nie chciałem zakładać/pisać części pytań w odrębnym temacie.

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.282

    Domyślnie

    Cytat Napisał Adam91 Zobacz post
    Witam,
    Jestem w trakcie podziału działki - wydana decyzja podziału działki przez urząd gminy - zaakceptowanie zasadniczego projektu podziału działki. Poniżej przedstawiam dotychczasowe działania w ramach projektu podziału działki (dla osób, które mają zamiar rozpocząć taki proces:
    1. Wystąpienie o warunki zabudowy do urzędu gminy - (czas oczekiwania w moim przypadku blisko 2 miesiące)
    2. Znalezienie geodety i przygotowanie wstępnego projektu działki (1 mies + 3 tygodnie)
    3. Złożenie wstępnego projektu podziału działki do UG (czas oczekiwania na akceptację 1 tydzień)
    4. Zasadniczy projekt podziału działki (w tym wykonanie mapki oraz przejęcie granic z sąsiadami, a także oczekiwanie za akceptacją przez urząd geodezji i kartografii (2 miesiące + 3 tygodnie - okres świąteczno-noworoczny)
    5. Złożenie zasadniczego projektu do UG (czas oczekiwania <1 tygodnia)
    Ten akapit miłosiernie pomijam milczeniem.


    Cytat Napisał Adam91 Zobacz post
    Mam kilka pytań w związku z dalszym postępowaniem (będę pisał w kolejnych krokach):

    6. Rozumiem, że decyzja o podziale działki musi się uprawomocnić - 2 tygodnie od jej odbiór, a także, że urząd gminy przesyła informację do starostwa w celu naniesienia zmian w katastrze nieruchomości. Moje pytania do tego punktu:
    a) Czy UG wysyła taką informację przed uprawomocnieniem się decyzji?
    b) Jak długo oczekuje się na wpis do katastru przez starostwo? Czy okres jest odpowiadający dwóch tygodniom w celu uprawomocnienia się decyzji?
    c) Czy po uprawomocnieniu się decyzji i po wpisie do katastru (jeszcze przed przepisaniem działki u notariusza) mogę już zlecić geodecie wykonanie mapki do celów projektowych? (jeszcze nie będę właścicielem )

    7. W ramach przepisania jednej z podzielonych działek udaję się do notariusza.
    d) Jakich dokumentów potrzebuję żeby móc przepisać notarialnie działkę?
    e) Czy przepisanie działki u notariusza mogę wykonać przed wpisem do katastru?
    f) Czy u notariusza jest już wystawiane zgłoszenie o założenie Ksiąg wieczystych oraz przepisanie jednej z nich?
    g) Jaki jest czas oczekiwania na wpis do KW?
    h) Czy dobrze rozumiem, że po podpisaniu aktu notarialnego będę już w świetle prawa właścicielem działki? Chodzi o to, czy przed wpisem do KW, a po sprawie u notariusza mogę już występować z wnioskami do energetyki oraz wodociągów o warunki techniczne podłączenia mediów?

    8. Jaki jest orientacyjny czas oraz koszt adaptacji gotowego projektu (bez zmian) do działki u lokalnego architekta wraz z naniesieniem PBOŚ?

    Wiem, że nie wszystkie pytania odnoszą się bezpośrednio do tematu podziału działki, lecz nie chciałem zakładać/pisać części pytań w odrębnym temacie.
    Ad.6 a Decyzja bez prawomocności jest tylko świstkiem papieru i nie może trafic do obrotu prawnego.
    Ad.6 b Zależy od mocy przerobowych działu EGiB w Starostwie.
    Napisałeś: Czy okres jest odpowiadający dwóch tygodniom w celu uprawomocnienia się decyzji?
    Nie rozumiem pytania
    Ad.6 c Zlecić możesz na każdą działke wykazaną w katastrze. Do zlecenia mdcproj tytuł własności nie jest decydujący, aczkolwiek jego brak może być niekiedy przeszkodą np. gdy wiąże się to ze zmianą w EGiB - ujawnienia starego budynku którego nie było na mapie.
    Ad.7 d Na pewno "opis i mapa" ocechowany "dokument moze słuzyc do wpisów w ksiegach..." plus inne dokumenty których ma prawo zażądać notariusz.
    Ad.7 e Zdecydowanie NIE.
    Ad.7 f Piszesz: Czy u notariusza jest już wystawiane zgłoszenie o założenie Ksiąg wieczystych TAK oraz przepisanie jednej z nich? NIE ROZUMIEM.
    Ad.7 g Pytaj w sądzie rejonowym w Wydziale Ksiąg Wieczystych.
    Ad.7 h Tak, przy składaniu każdego wniosku będziesz się musiał legitymować aktem notarialnym. Czy wystarczy kopia? Teoretycznie tak, choc różnie
    bywa.
    Ad.8 Pytaj na miejscu, u lokalnego architekta. My nawet nie wiemy z którego regionu Polski jesteś.

  3. #3

    Domyślnie

    Dziękuję za odpowiedź ( z opóźnieniem, żeby nie robić szumu informacyjnego na forum bez wartości dodanej).

    Następne moje kroki to:
    6) uprawomocnienie decyzji o podziale działki
    7) Notariusz - przepisanie działki
    Nadanie numeru KW
    9) Decyzje o przeniesieniu warunków zabudowy na wydzieloną działkę + nowego właściciela (2 tygodnie do uprawomocnienia i stempel o prawomocności decyzji)
    10) Wniosek o ZUK o wydanie warunków technicznych podłączenia wody/ścieków
    11) Wniosek do energetyki o wydanie warunków technicznych podłączenia prądu

    W tym momencie potrzebuję wsparcia. Mój architekt wspomniał, że prawdopodobnie działkę należy wyodrębnić z gruntów rolnych, a ja myślałem, że wydzielenie części działki z działki budowlanej z automatu będzie działką budowlaną i zbiło mnie to z tropu... Klasa ziemi na mojej działce to 6. Jestem już właścicielem działki i moje pytania to:
    a) Czy nie będzie problemu z "wyodrębnieniem z gruntów ornych" mojej działki, skoro nie jestem rolnikiem i nie zrobili tego rodzice?
    b) Jakie warunki musze teraz spełnić?
    c) Jakie dokumenty i gdzie złożyć?
    d) Jak długo trwa taki proces?

    Niestety spotkanie z architektem mam dopiero za kilka dni i powyższe pytania nie dadzą mi spać. Proszę o pomoc w uzyskaniu odpowiedzi.

    Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony