dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 2087

Threaded View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #11
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    abes99

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    SRC
    Kod pocztowy
    47-400
    Posty
    328

    Domyślnie

    Cytat Napisał kysztof_2 Zobacz post
    Jeśli chodzi o to ze wcześniej nie można mieć tego na dachu to nie jest z tym tak do końca. Na dachu można to mieć....,byle by fakturę mieć przedstawioną po podpisanej umowie na dotacje. Czyli jak robi to jakaś firma to trzeba się z nią dogadać że fakturę wystawi nam w późniejszym terminie.
    Problem jest taki - chcę zmieścić na dachu 10kWp. Mamy złożone dwa wnioski o dofinansowanie - jeden na 7kWp, drugi na 3kWp (takie były maksymalne możliwości). Nie ma opcji załapania się na obydwa, bo jak siądzie jedno to wyklucza drugie (nie może być innej instalacji na dachu przed zgłoszeniem tej dotowanej do OSD). Założenie jest też takie, że nie można tej instalacji rozbudować w okresie 5 lat (czyli odpada inwerter ~8kW i dołożenie paneli po dofinansowaniu). Mogę dołożyć drugą, niezależną instalację, po odebraniu tej dotowanej. Czyli jeżeli dostaniemy któreś dofinansowanie, to będę musiał najpierw postawić 3kWp (lub 7kWp), zgłosić do OSD, dopiero po uzyskaniu umowy kompleksowej jako prosument (dokument wymagany do rozliczenia dofinansowania) będą mógł założyć kolejną instalację 7kWp (lub 3kWp), aby docelowo mieć 10kWp i zgłosić rozbudowę mikroinstalacji. I tu się robi mały problem, bo zakładając brak dofinansowania montuję 10kWp z inwerterem ok. 8,0-8,5kW. A otrzymując dotację muszę założyć albo trzy inwertery 1-fazowe albo jeden 1-fazowy i jeden 3-fazowy. Więc trochę kicha, żeby startować z zakupami przed rozstrzygnięciem, a rozstrzygnięcie programy się przeciągu już ponad 0,5 roku...

    Cytat Napisał kysztof_2 Zobacz post
    Nie wiem czy jest sens się pchać w LG. Wszystko dobrze tylko że trochę cena niewspółmierna do produktu. Q,cells ,Longi czy Exe mają naprawdę zbliżone parametry a są około połowy tańsze.
    Ja rozważam LG jedynie w przypadku uzyskania dofinansowania. Produkt super, fajna gwarancja, ale niestety cenowo trochę za dużo jak dla mnie, aby zbudować na nich 10kWp (podnoszą koszt paneli o ponad 40%). O Q.Cellsach napotkałem ostatnio trochę niepokojących opinii, że zeszli z jakością znacznie. Również rozważam Longi i Exe.

    Cytat Napisał marcin225 Zobacz post
    Oczywiście , że nie ma sensu kupować LG za o wiele większe pieniądze. Ja chyba wybiorę Longi ale w wersji ALL BLACK.
    Jeśli bardzo zależy Ci na wyglądzie, to bierz czarne panele. Ale ogólnie krąży opinia, że czarne panele będą mniej wydajne ze względy na szybsze nagrzewanie (wraz ze wzrostem temperatury spada wydajność panelu). Weź to pod uwagę...
    Ostatnio edytowane przez abes99 ; 25-03-2019 o 21:46
    Remontuję (edit: już zamieszkuję...) dom z ok. 1973r. o pow. ok. 190m2, kubatura ok. 450m3. Posadzka na gruncie +18cm styropianu 032, ściany +18cm styropianu 032, dach płaski +30cm styropianu 032, okna trójszybowe. Ogrzewanie: kablami grzejnymi (Devi 18T ~18kW + 8cm B25), wentylacja mechaniczna z rekuperacją, PC do CWU, fotowoltaika 10kWp (Longi 11x320W + 18x360W, Fronius 8.2-3-M, azymut 27st.W, kąt 26st.). Praktycznie z domu zostały tylko ściany i stropy...

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony