dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 13 z 13
  1. #1

    Domyślnie Wybór mocy pieca - pomieszanie z poplątaniem

    Cześć. Mam zamiar kupić piec na ekogroszek. Dom z lat 70 był parterowy, teraz zostało dobudowane piętro i weranda. Powierzchnia to około 280-290 m2. Dom dobrze ocieplony. Parter 10 cm styropianu na podłodze, mury 50 cm plus 15 cm styropianu białego. Piętro, ściany 25 cm plus 18 cm styropianu grafitowego, a sufit 40 cm wełny. Wentylacja grawitacyjna. Na stronie ciepło właściwe wyszło, że dla co i cwu potrzebuję pieca na ekogroszek o mocy 15 kW. Zapotrzebowanie na ciepło wyszło 35w/m2. Jednak tutaj zaczynają się schody...

    Chciałbym kupić piec defro, ale patrząc na ich katalogi sam nie wiem co myśleć. Jest defro komfort. Moc pieca 20 kW wystarcza do ogrzania 250 m2, a moc 15 kW do 190 m2 (według katalogu, napisane było też, że to są obliczenia dla zapotrzebowania na ciepło 70 w/m2). Z kolei defro sigma o mocy 16 kW wystarcza na 260 m2, a taki o mocy 12 kW na 220 m2 (według katalogu, napisane było też, że to są obliczenia dla zapotrzebowania na ciepło 80 w/m2).

    Skoro zapotrzebowanie na ciepło przy obliczaniu wydajności pieca było 70/80 w/m2, a na ciepło właściwe wyszło, że mój dom ma 35 w/m2 to wychodzi, że nawet ten 12 kw i ten 15 kW są za duże. Jednak czy tym się sugerować? Na co zwrócić uwagę, żeby nie zamówić za małego, ale też nie za dużego pieca...? Proszę o pomoc.

  2. #2

    Domyślnie

    15-16 kW będzie w sam raz.
    Rozważ ewentualnie pelletowy, dużo bardziej bezobsługowy i czysciejszy.
    Ostatnio edytowane przez pawel_l ; 08-05-2019 o 06:58
    Paweł

  3. #3
    Banned
    kryzys

    Zarejestrowany
    Oct 2018
    Skąd
    K-K
    Kod pocztowy
    47-253
    Dzielnica
    Wieś
    Posty
    1.757

    Domyślnie

    Dokładnie , szukaj taki ok 15kw bo kupisz maluszka to on sobie poradzi ale znów komora spalania będzie tak mała że popiół co dwa dni byś wybierał ,

  4. #4

    Domyślnie

    Na to co odpisujesz wg takich strat,to np. Klaster5-14 (14,7kW wg badań) na palniku ardeo,spokojnie jak będzie trzeba podciągnie na dobrym paliwie no Karliku pod 16-17kW.
    http://kotly.es24.pl/opis/2665763/kl...asa-ardeo.html

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000)
    eliks

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Lidzbark
    Kod pocztowy
    13-230
    Posty
    1.102

    Domyślnie

    Defro Sigma 16KW. Żadne Luxy i Komforty.

  6. #6

    Domyślnie

    Dlaczego defro sigma? Mógłbyś rozwinąć?

    Tylko Panowie, jak rozumieć, że defro sigma 12 kW wystarcza na większą powierzchnię niż defro komfort 15 kW? A z kolei sigma 16 kW na większą niż komfort 20 kW...

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000)
    eliks

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Lidzbark
    Kod pocztowy
    13-230
    Posty
    1.102

    Domyślnie

    Pisze Sigma porównując kotły Defro. Są również inne dobre kotły i jeśli idziesz w tym kierunku, bierz taki żebyś miał przy nim jak najmniej roboty.

  8. #8

    Domyślnie

    Ale dlaczego sigma jest lepszy od tych komfort?

  9. #9

    Domyślnie

    A masz gaz w domu? Jesli tak i nie chcesz kotła na gaz to traktuj moje pytanie jako niebyłe.

  10. #10

    Domyślnie

    Nie mam gazu i ten Twój post nie jest na temat. Chciałbym aby mi ktoś wytłumaczył czym się sugerować w wyborze mocy pieca, skoro producent defro sigma 16 kw przewiduje do 260 m2, a defro komfort 15 kW do 190. To nie patrzeć na moce tylko zalecenia jaki metraż ogrzeje?

  11. #11

    Domyślnie

    Trudno powiedzieć wg jakich kryteriów producent sugeruje powierzchnię. Teoretycznie większa moc -większa powierzchnia.
    Paweł

  12. #12

    Domyślnie

    To oczywiste, ale może jednak ktoś zna się w temacie i spróbuje mi wytłumaczyć czym tutaj się sugerować?
    Wyliczeniami producenta, danymi z cieplowlasciwe czy czymś innym?

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.500
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mariusz19029 Zobacz post
    To oczywiste, ale może jednak ktoś zna się w temacie i spróbuje mi wytłumaczyć czym tutaj się sugerować?
    Wyliczeniami producenta, danymi z cieplowlasciwe czy czymś innym?
    Na pewno nie wyliczeniami producenta.zaden producent nie zna Twojego domu, producent moze jedynie podac moc kotła i jego sprawnosc, ewentualnie charakterystykę czyli zaleznosc sprawnosc od mocy. Nic wiecej. Jezeli chodzi o cieplowlasciwe to im bardziej skomplikowany dom, dom z dobudową, nietypowy kształt, dom termomernizowany, tym mniej dokladne są "obliczenia" tym kalkulatorem. Dotyczy to zarówno obliczen projektowego obciązenia cieplnego jak i mocy na cwu. A wyliczenia opłacalnosci tzw,. czasu zwrotu to istne kuriozum. Najdokladniejsze są obliczenia ozc, dokladne i rzetelne. Oczywiscie dokladnosc tych obliczen jak zresztą jakichkolwiek obliczen zalezy od dokladnosci danych do tych obliczen. W tym przypadku konieczne sa dokladne rzuty i przekroje, grubosci i jakosc materiałow izolacyjnych (ich parametry), wspołczynniki przenikania ciepła dla okien i drzwi. KOnieczna jest tez lokalizacja i usytuowanie wzg. stron swiata. To tak z grubsza.
    Tak ogolnie to nikt tu nie pomoze i nie poda zadnej wartosci bez obliczen, a wrózenie, zgadywanie o wielkosc obciazenia cieplnego to na innym forum.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony