dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 18 z 18
  1. #1

    Domyślnie Pekniecie na tynku akrylowym zewn. - martwic sie?

    Dzisiaj zauwazylem pekniecie na tynku akrylowym pod jednym z okien - na wysokosci boku parapetu zewn. w dol , az do cokolu na ktorym jest tynk mozaikowy (w sumie pionowa rysa dl. ok. 80 cm). NA pewno nie bylo tego jeszcze kilka dni temu, bo zauwazylbym od razu. Czy jest to tylko pekniecie tynku zewn., czy takze styropianu? I z jakiego powodu? Chyba nie zmiany pogody co? Wykluczam raczej pekniecie muru pod warstwa docieplenia.
    Jak to naprawic? Czy zrobic zaprawki w tynku (ale na pewno bedzie sie odznaczac ) czy tez jakas grubsza ingerencja? Styropian gr. 12 cm pod tynkiem, na tym klej i siatka i dopero tynk - czyli teoretycznie tak, jak powinno byc. Help

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Geno

    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Posty
    6.867

    Domyślnie

    Zapewne nie dano dodatkowych wzmocnień z siatki w narożnikach...

  3. #3

    Domyślnie

    Czyli - po pierwsze - to typowy blad, jak rozumiem, i - po drugie - kwestia czasu jest, kiedy popeka pod pozostalymi oknami?

  4. #4
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    dawkor

    Zarejestrowany
    May 2005
    Posty
    8

    Domyślnie

    Wszystkie narożniki okienne powinny byc wzmacniane dodatkowym pasem siatki szer. okolo 25 cm aby uniknąć takiej sytuacji, odnośnie styropianu to nic się nie powinno dziać pod warstwą tynku, ale jestem troche zdziwiony że taka rysa, tynk akrylowy ma dużą wytrzymałość mechaniczną radzę obserwować i rozmawiac z wykonawcą odnośnie wykonanych prac aha czy siatka była zatapiana w kleju czy może naciągali na nia klej ?
    dk
    dk

  5. #5
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Rezi
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    Poznań
    Posty
    4.238

    Domyślnie

    Cytat Napisał dawkor
    Wszystkie narożniki okienne powinny byc wzmacniane dodatkowym pasem siatki szer. okolo 25 cm aby uniknąć takiej sytuacji, odnośnie styropianu to nic się nie powinno dziać pod warstwą tynku, ale jestem troche zdziwiony że taka rysa, tynk akrylowy ma dużą wytrzymałość mechaniczną radzę obserwować i rozmawiac z wykonawcą odnośnie wykonanych prac aha czy siatka była zatapiana w kleju czy może naciągali na nia klej ?
    dk
    dodakowe pytania:
    1. czy styropian był sezonowany ?
    2. czy styropian był przyklejany do ściany czy tylko kołkowany ? -

    jeżeli był swieży i nie przyklejany - mogły powstac naprężenia pod tynkiem w czasie sezonowanie styro ( styro się kurczy )
    Pozdrawiam
    Rezi
    ----------------------------------------------------------------------------------------
    Historia kołem się toczy

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Sp5es

    Zarejestrowany
    Mar 2005
    Posty
    3.549

    Domyślnie

    Przyczyn może być parę, podstawowa - naturalne naprężenie w rogu otworu powinno być wyłapane skośnie wklejonym kawałkiem siatki.
    Poadto żle przykelony styropian, za cienka warstwa zbrojąca, brak zakładu na siatce. To trzebaby zobaczyć, ew. na zdjęciu.

    Wszelkie naprawy będą widoczne.
    Normalnie należałoby przezbroic sćianę drugi raz , wkleić siatki narożne i otynkować. Z reguły mało realne. Najlepiej na koszt wykonawcy .

    Jako chałupnictwo - można próbować to uszczelnić bezbarwnym silikonem, ale też będzie widać, jak nie teraz, to po czasie.

  7. #7

    Domyślnie

    Kurcze sie narobilo... Styropian byl sezonowany b krotko - jakies 2-3 tygodnie przed polozeniem. Zbrojony wszedzie - ale co do technologii to nie za bardzo pamietam, jak z ta siatka bylo. Dzwonie jutro do wykonawcy i musze go tutaj sciagnac - jesli powtorzy sie to przy innych oknach, to kleska! Oczywscie, jak znam zycie, to bedzie zaslanial sie kiepskim styropianem, na przyklad. Nie byl to co prawda styropian Termo-Organiki tylko inny troche tanszy ale czy az tak kiepski? Jak zrobie zdjecie to od razu podesle.
    pozdr
    tomek_2

  8. #8
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Sp5es

    Zarejestrowany
    Mar 2005
    Posty
    3.549

    Domyślnie

    Słabe sezonowanie raczej objawiałoby się "wstawaniem " płyt, ale też może być. Jeśli pęknięcie jest proste, pionowe, a do tego w module 90-100 cm jest następne - oznacza to brak zakładu siatki. Jeśli na gwaracji, to niech wykonawca naprawia, ale po przedłożeniu i zatwierdzeniu na piśmie technologii - inaczej zrobi znowu kaszanę. Będzie chciał się najtaniej wykupić.

  9. #9

    Domyślnie

    he gwarancja... taki dalszy sasiad ze szwagrem i pomocnikiem to robil, staral sie niby jak potrafil ale jak widze, to z umiejetnosciami niekoniecznie dobrze u niego. Najbardziej mnie wkurzyl, jak mi wneki okienne obrobil - pod katem lekko ostrym ale do wewnatrz Oczywiscie poprawial to ale tu dal mi do zrozumienia, ze z wyobraznia estet. to u niego nie najlepiej. Aha - styropian klejony do sciany i kolkowany -wszystkie rogi plus 1-2 kolki w srodku plyt. Frezowany, 1 warstwa gr. 12 cm. Na razie innych pekniec nie widac ale nie wiadomo, czy nie ma jakichs podskornych.

  10. #10

    Domyślnie

    Kurcze wlasnie obejrzalem sobie przy sztucznym swietle mur i zalamka - pod kazdym z 3 okien od strony frontowej (u mnie poludniowej, od ulicy) po lewej i prawej stronie jest rysa pionowa zaczynajaca sie od noska parapetu w dol - w niektorych biegnie do samego cokolu, przy innych dopiero sie zaczyna tworzyc. Jest tez jedna rysa po srodku pod oknem. Wykrylem tez jedna ryse pozioma - czyli moze jednak zwiazane jest toz formatkami styropianu? Tylko, czy jest to wina wykonawcy czy faktycznie moze jakiegos kiepskiej jakosci styropianu? Szkoda, ze nie mam cyfrowki w tej chwili, ale jak tylko bedzie, podesle screeny.

  11. #11

    Domyślnie

    Kurcze, Tomek, nie chce Cie martwić, ale wyjścia masz 2:
    1. Zaakceptować to takie jakie jest ze świadomością że lepiej na pewno nie będzie, a gorzej pewnie tak.
    2. Wziąść innego wykonawce, kupić porządną siatkę, klej, grunt, tynk i położyć to na nowo zgodnie z technologią. Odpadną Ci narożniki, bo przy takich poprawkach zwykle siatkę naciąga sie na już istniejące narożniki.
    W obu przypadkach gość, który Ci to spartolił, powinien Ci zapłacic. Bo za naukę się płaci.

  12. #12
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Sp5es

    Zarejestrowany
    Mar 2005
    Posty
    3.549

    Domyślnie

    Prostopadłe pęknięcia są raczej charakterystyczne dla braku zakładów na siatce. Tak jak były cięte bryty siatki. Dobrze kiedy linia zakłądu siatki nie pokrywa (nie jest przedlużeniem) krawędzi otworu w ścianie - linii okna lub drzwi.

  13. #13

    Domyślnie

    Powiedzcie mi, czy sa to raczej pekniecia samego tynku (z warstwa siatki zatopionej w kleju) czy tez pekniety jest takze styropian. Czy zapelniac te rysy silikonem bezbarwnym juz teraz (z uwagi na wilgoc dostajaca sie w szczeliny) czy tez dostajaca sie tam woda nie jest szczegolnie grozna?
    I jeszcze jedno - gdybym za jakis czas chcial odnowic te elewacje (zgodnie ze sztuka bud., jak piszecie - choc wydawalo sie, ze wszystko robione bylo jak Pan Bog przykazal - ale sam widze, ze cos jest nie tak) i zamiast tynku akrylowego polozyc plytki np klinkierowe albo inne elewacyjne imitujace cegle - czy plytki takie tez moga popekac z powodow takich, jak peka tynk w tej chwili?

  14. #14
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Gacek

    Zarejestrowany
    May 2002
    Posty
    7

    Domyślnie akryl na tynk

    Przymierzam się do położenia akrylu na domek, ściana 3 warstwowa na zewnątrz teraz zaprawa (tynk) cemnetowa na gładko, chcę to teraz przykryć akrylem, ale zostałem "nastraszony" że akryl się nie przyjmie na zaprawie że to musi być styropian siatki etc....wydaje mi sie to totalna bzudura , ale wole zasięgnąć porady
    więc: Czy stoi cos na przeszkodzie by położyć akryl na podłoże cementowe ( oczywiście grunt tez będzię)

  15. #15

    Domyślnie

    A ja ponawiam ostatnie moje pytanie do fachoewcow od docieplen

  16. #16
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Sp5es

    Zarejestrowany
    Mar 2005
    Posty
    3.549

    Domyślnie Re: akryl na tynk

    Cytat Napisał Gacek
    Przymierzam się do położenia akrylu na domek, ściana 3 warstwowa na zewnątrz teraz zaprawa (tynk) cemnetowa na gładko, chcę to teraz przykryć akrylem, ale zostałem "nastraszony" że akryl się nie przyjmie na zaprawie że to musi być styropian siatki etc....wydaje mi sie to totalna bzudura , ale wole zasięgnąć porady
    więc: Czy stoi cos na przeszkodzie by położyć akryl na podłoże cementowe ( oczywiście grunt tez będzię)

  17. #17
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Sp5es

    Zarejestrowany
    Mar 2005
    Posty
    3.549

    Domyślnie Re: akryl na tynk

    Cytat Napisał Gacek
    Przymierzam się do położenia akrylu na domek, ściana 3 warstwowa na zewnątrz teraz zaprawa (tynk) cemnetowa na gładko, chcę to teraz przykryć akrylem, ale zostałem "nastraszony" że akryl się nie przyjmie na zaprawie że to musi być styropian siatki etc....wydaje mi sie to totalna bzudura , ale wole zasięgnąć porady
    więc: Czy stoi cos na przeszkodzie by położyć akryl na podłoże cementowe ( oczywiście grunt tez będzię)

    Potwierdzam, że dla ściany 3W to ZUPEŁNA I CAŁKOWITA BZDURA.
    Jeśli trzeba to wyrównać klejem do warstwy zbrojącej w tych miejscach co trzeba, zagruntować i tynkować.

    Akryl można położyć na podłoże cementowe. jednak nie radzę akrylu. najlepiej tynk silikonowy lub ew. silikatowy.

  18. #18
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Sp5es

    Zarejestrowany
    Mar 2005
    Posty
    3.549

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomek_2
    Powiedzcie mi, czy sa to raczej pekniecia samego tynku (z warstwa siatki zatopionej w kleju) czy tez pekniety jest takze styropian. Czy zapelniac te rysy silikonem bezbarwnym juz teraz (z uwagi na wilgoc dostajaca sie w szczeliny) czy tez dostajaca sie tam woda nie jest szczegolnie grozna?
    I jeszcze jedno - gdybym za jakis czas chcial odnowic te elewacje (zgodnie ze sztuka bud., jak piszecie - choc wydawalo sie, ze wszystko robione bylo jak Pan Bog przykazal - ale sam widze, ze cos jest nie tak) i zamiast tynku akrylowego polozyc plytki np klinkierowe albo inne elewacyjne imitujace cegle - czy plytki takie tez moga popekac z powodow takich, jak peka tynk w tej chwili?
    Pęka warstwa zbrojąca i tynk. Chyba że szpary po 2-3 mm to mogło pójść i podłoże, jakkolwiek mało prawdopodobne. Coś trzeba więcej wiedzieć. Wilgoci trzeba się bać, jakkolwiek w lecie jest mniej niebezpieczna niż w zimie (zamarzanie mokrej ściany).
    Jak na takie podłoże położysz płytki to dopiero sobie narobisz bigosu. Przy tej jakości prac to jest szansa, że styropian też klejony jest na słowo honoru. Dociążysz płytkami i.. dobrej nocy - odjazd.

    O tym zapomnij.

    Z imitacją klinkieru może być mniej źle. ale też nie radzę jak się nie ponaprawia. To usunięcie przyczyny, a nie leczenie skutków.

    Renowacja - to po sprawdzeniu klejenia do ściany i sprawdzenia kołkowania
    1) jak jest dobrze to w/w zrobione - wyrównaie klejem z warstwy zbrojącej, wklejenie siatek narożnych, nowa warstwa zbrojąca z siatką, grunt i tynk.
    2) jak żle - dokołkowanie do 12 szt kołków na 1m2 razem z tymi co już są
    , naprawa pęknięć pod grzybkami przy dokołkowaniu - pilnować, aby grzybki nie wyjechały ponad płaszczyznę fasady i dalej jw.

    Wypełnienie silikonem można zrobić, ale napewno będzie widoczne.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony