dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    mazi78

    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Posty
    3

    Domyślnie czy dawac unigrunt przed tynkami?

    witam.mam pytaniemam sciany z betonu komorkowego i w zwizaku ztym mam pytanie czy dawac unigrunt przed tynkami cementowo wapiennymi robionymi tradycyjnie?jesli tak to czy na sciany dzialowe tez?

  2. #2

    Domyślnie

    Jak Cię stać na położenie tynko drugi raz to nie musisz gruntować

  3. #3

    Domyślnie

    Zdecydowanie tak.

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar pawelurb
    Zarejestrowany
    Jul 2004
    Posty
    2.369
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    30

    Domyślnie

    koniecznie , kładłem tynki gipsowe , wszystkie ściany były gruntowane , sufity też , a belki stropu teriva dodatkowo takim specjalnym podkładem , który po wyschnięciu robi sie szorstki. Ściany z BK bardzo "piją" wodę , mam ściany nośne z ceramiki a działowe z BK , i nawet mimo zagruntowania ściany z BK już są suche , a tynki na ceramice jeszcze mokre , wiec jak BK to konieczne dobre gruntowanie. Jak nie zagruntujesz, to całą wode z zaprawy wciągnie ściana , zanim cement zdąży związać i odpadnie.

  5. #5

    Domyślnie

    Mało kto gruntuje, a tynki jakos nie odpadają....
    Napewno nie zaszkodzi, ale widziałem inne sposoby po znajomych. Np. u kolegi wszystkie ściany z BK zraszali wodą przez końcówkę z węża ogrodowego. Wilgotny BK nie pił już tak wody ze "szprycy".
    U mnie nie zraszali, ale szpryca była bardzo rzadziutka, no i nie było za gorąco - była 2 połowa września. Tynki póki co się nie odparzają, a jak ktoś mi powie, że odparzą się za 5 lat, to u rodziców na BK (jeszcze tym siwym, z zawartością popiołów) tynki od grubo ponad 20 lat też trzymają się świetnie - bez gruntowania.
    Oczywiście grunt, to super sprawa, napewno polepszy, nie zaszkodzi, ale nie dajmy sie zwariować. Też czytuję Muratora, ale nie trzymam się wszystkich zawartych tam porad i ufam, że dom mi się z tego powodu raczej nie zawali, nie zje go grzyb itd itp.
    Pozdrawiam
    Pozdrawiam
    KrzysiekSw

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Rezi
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    Poznań
    Posty
    4.238

    Domyślnie

    jednokrotne gruntowanie ścian z BK nic nie daje

    a jak juz chcesz gruntowac to natryskowo np opryskiwaczem ogrodnieczym i na pewno nie gruntem atlasa i itp
    Pozdrawiam
    Rezi
    ----------------------------------------------------------------------------------------
    Historia kołem się toczy

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał KrzysiekSw
    Mało kto gruntuje, a tynki jakos nie odpadają....
    ...
    Tu nie tyle chodzi o odpadanie tynków ale o równomierne pochłanianie w przyszłosci wilgoci przez tynk i oddawanie tej wilgoci ścianie.

    Jeśli godzisz się na ewentualny widok "kratki" układu cegieł na już pomalowanej ścianie to oczywiście gruntowanie ścian przed tynkowaniem nie jest konieczne.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał maciek.tor
    Cytat Napisał KrzysiekSw
    Mało kto gruntuje, a tynki jakos nie odpadają....
    ...
    Tu nie tyle chodzi o odpadanie tynków ale o równomierne pochłanianie w przyszłosci wilgoci przez tynk i oddawanie tej wilgoci ścianie.

    Jeśli godzisz się na ewentualny widok "kratki" układu cegieł na już pomalowanej ścianie to oczywiście gruntowanie ścian przed tynkowaniem nie jest konieczne.
    Kolegom chodziło chyba oodpadanie z suporku, , bo suporek wciągnie wodę, ale efekt kratki pojawi się chyba raczej po zrobieniu zbyt cienkiego tynku cementowo -wapiennego. To jedno. Po drugie - moim zdaniem - lepiej dać grunt na przetarte tynki (no chyba, że masz piasek kwarcowy, lub cekol - to nie przecierasz), a przed malowaniem.
    Pozdrawiam
    KrzysiekSw

  9. #9

    Domyślnie

    Mam tynk tradycyjny i ściane z BK, od pół roku połozony tynk bez żadnego gruntowania unigruntem i nic się nie dzieje trudno cos oderwac ze ściany.
    W tradycyjnych tynkach robi się tzw. obrzytke i to wystarcza w zupełności.
    PRO

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony