dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 4 z 32
Pokaż wyniki od 61 do 80 z 638
  1. #61

    Domyślnie

    Super wiadomości
    To ja mogę dodac tylko że znajomy budujący niedalko mnie w tej samej technologii kupił własnie Atmosa 22GS (chyba dobrze napisałem ) jeszcze go niestety nie podłączył więc w sumie niewiele mogę powiedzieć na temat jak działa a szkoda.
    Ja doliczyłem się że potrzebowałbym kocioł conajmniej 25GS ale skoro chwalisz Vigasa to sprawdze i u nich
    Jak coś będę wiedział wiecej dam znać
    Pozdrawiam
    Robert

  2. #62

    Domyślnie

    Witam Szanownych Grupowiczow !
    Chcielbym dopisac kilka uwag, dotyczacych kotlow zgazujacych na drewno.
    Uzywam czeskiego kotla atmos DC 25 s juz drugi sezon.
    Kociol pracuje w ukladzie ze zbiornikiem wyrownawczym o pojemnosci 700 litrow, w planach mam podlaczenie wymiennika cwu.
    Sterowanie czeskim ster. Komexthetm rvt 06 wyposazonym w czujnik pododowy i temp. wewnetrznej.
    W pierwszym sezonie uzytkowalem kociol bez zadnej akumulacji i musze stwierdzic, iz komfort jest nieporownywalny.
    Korzystniejszy rozbior ciepla, mniejsze zuzycie opalu (i tu moge potwierdzic opinie producentow 20-30 %) zatem rzasze podkladanie do kotla.
    W ogole, jesli myslicie o kotlach zgazujacych, byc moze ja przedwczesnie doszedlem do takiego wniosku, pomylscie rowniez o akumulacji, w materialach zachodnich, skandynawskich domyslny uklad grzewczy z kotlem na drewno to wlasnie akumulacja ciepla.
    Kotly atmos, ktore nie posiadaja rozbudowanej elektroniki, doskonale pracuja w takim ukladzie: zadanie kotla jest w zasadzie jedno: podgrzewanie z moca optymalna wody w obiegach grzejnikowym i zb. akumulacyjnegym.
    Rozbior ciepla to juz sprawa sterownika i yu musze przyznac wysokie noty firmie komextherm za sprawne dzialanie jej produktow.

    Przeanalizowalem wczesniej sterowanie kotlowe VIGAS-a i z tego co wyczytalem na stronie eko-vimar-u, zanim nie wyrzucili vigasa ze swojej ofertyu, sterowanie przykotlowe w przypadku stosowania akumulacji jest niewystarczajace, dlatego konieczne jest zakupienie sterownika, dedykowanym przez nich sterownikiem do kotlow vigas byl wlasnie komextherm podobnie jak w przypadku firmy ATMOS (alernatywnie czeski ADEX, chyba nieco mniej komfortowy).

    Argumentu dealerow VIGAS-a nt. "rozbudowanego sterowania" nie bralbym tak do siebie, poniewaz sterowanie obiegowe nie jest tak drogie, mozna porownac np. b. dobra oferte firmy COMPIT chyba z Czestochowy, znalazlem u nich niezly sterownik za grosze (pogodowka+termostat pokojowy)
    No coz chyba troche pozno, bo wczesniej zakupilem komextherm.

    Zwracajcie szanowni Grupowicze szczegolna uwage rowniez na wykonanie kotla, m.in. spawy, bo z moich doswiadczen na miejscu w skladzie fabrycznym na Slowacji wynioslem niestety zle doswiadczenia, radze zatem obejrzec sobie kociol nie tylko z zewnatrz, zwracajac szczegolna uwage na sterownik, ale przede wszystkim na korpus, bo od tego zalezy chyba trwalosc calego urzadzenia.

    No troche zaczalem przynudzac

    Pozdr.
    Zbyniu

  3. #63

    Domyślnie

    Witam Szanownych Grupowiczow !
    Chcielbym dopisac kilka uwag, dotyczacych kotlow zgazujacych na drewno.
    Uzywam czeskiego kotla atmos DC 25 s juz drugi sezon.
    Kociol pracuje w ukladzie ze zbiornikiem wyrownawczym o pojemnosci 700 litrow, w planach mam podlaczenie wymiennika cwu.
    Sterowanie czeskim ster. Komexthetm rvt 06 wyposazonym w czujnik pododowy i temp. wewnetrznej.
    W pierwszym sezonie uzytkowalem kociol bez zadnej akumulacji i musze stwierdzic, iz komfort jest nieporownywalny.
    Korzystniejszy rozbior ciepla, mniejsze zuzycie opalu (i tu moge potwierdzic opinie producentow 20-30 %) zatem rzasze podkladanie do kotla.
    W ogole, jesli myslicie o kotlach zgazujacych, byc moze ja przedwczesnie doszedlem do takiego wniosku, pomylscie rowniez o akumulacji, w materialach zachodnich, skandynawskich domyslny uklad grzewczy z kotlem na drewno to wlasnie akumulacja ciepla.
    Kotly atmos, ktore nie posiadaja rozbudowanej elektroniki, doskonale pracuja w takim ukladzie: zadanie kotla jest w zasadzie jedno: podgrzewanie z moca optymalna wody w obiegach grzejnikowym i zb. akumulacyjnegym.
    Rozbior ciepla to juz sprawa sterownika i yu musze przyznac wysokie noty firmie komextherm za sprawne dzialanie jej produktow.

    Przeanalizowalem wczesniej sterowanie kotlowe VIGAS-a i z tego co wyczytalem na stronie eko-vimar-u, zanim nie wyrzucili vigasa ze swojej ofertyu, sterowanie przykotlowe w przypadku stosowania akumulacji jest niewystarczajace, dlatego konieczne jest zakupienie sterownika, dedykowanym przez nich sterownikiem do kotlow vigas byl wlasnie komextherm podobnie jak w przypadku firmy ATMOS (alernatywnie czeski ADEX, chyba nieco mniej komfortowy).

    Argumentu dealerow VIGAS-a nt. "rozbudowanego sterowania" nie bralbym tak do siebie, poniewaz sterowanie obiegowe nie jest tak drogie, mozna porownac np. b. dobra oferte firmy COMPIT chyba z Czestochowy, znalazlem u nich niezly sterownik za grosze (pogodowka+termostat pokojowy)
    No coz chyba troche pozno, bo wczesniej zakupilem komextherm.

    Zwracajcie szanowni Grupowicze szczegolna uwage rowniez na wykonanie kotla, m.in. spawy, bo z moich doswiadczen na miejscu w skladzie fabrycznym na Slowacji wynioslem niestety zle doswiadczenia, radze zatem obejrzec sobie kociol nie tylko z zewnatrz, zwracajac szczegolna uwage na sterownik, ale przede wszystkim na korpus, bo od tego zalezy chyba trwalosc calego urzadzenia.

    No troche zaczalem przynudzac

    Pozdr.
    Zbyniu

  4. #64

    Domyślnie

    Witam Szanownych Grupowiczow !
    Chcielbym dopisac kilka uwag, dotyczacych kotlow zgazujacych na drewno.
    Uzywam czeskiego kotla atmos DC 25 s juz drugi sezon.
    Kociol pracuje w ukladzie ze zbiornikiem wyrownawczym o pojemnosci 700 litrow, w planach mam podlaczenie wymiennika cwu.
    Sterowanie czeskim ster. Komexthetm rvt 06 wyposazonym w czujnik pododowy i temp. wewnetrznej.
    W pierwszym sezonie uzytkowalem kociol bez zadnej akumulacji i musze stwierdzic, iz komfort jest nieporownywalny.
    Korzystniejszy rozbior ciepla, mniejsze zuzycie opalu (i tu moge potwierdzic opinie producentow 20-30 %) zatem rzasze podkladanie do kotla.
    W ogole, jesli myslicie o kotlach zgazujacych, byc moze ja przedwczesnie doszedlem do takiego wniosku, pomylscie rowniez o akumulacji, w materialach zachodnich, skandynawskich domyslny uklad grzewczy z kotlem na drewno to wlasnie akumulacja ciepla.
    Kotly atmos, ktore nie posiadaja rozbudowanej elektroniki, doskonale pracuja w takim ukladzie: zadanie kotla jest w zasadzie jedno: podgrzewanie z moca optymalna wody w obiegach grzejnikowym i zb. akumulacyjnegym.
    Rozbior ciepla to juz sprawa sterownika i yu musze przyznac wysokie noty firmie komextherm za sprawne dzialanie jej produktow.

    Przeanalizowalem wczesniej sterowanie kotlowe VIGAS-a i z tego co wyczytalem na stronie eko-vimar-u, zanim nie wyrzucili vigasa ze swojej ofertyu, sterowanie przykotlowe w przypadku stosowania akumulacji jest niewystarczajace, dlatego konieczne jest zakupienie sterownika, dedykowanym przez nich sterownikiem do kotlow vigas byl wlasnie komextherm podobnie jak w przypadku firmy ATMOS (alernatywnie czeski ADEX, chyba nieco mniej komfortowy).

    Argumentu dealerow VIGAS-a nt. "rozbudowanego sterowania" nie bralbym tak do siebie, poniewaz sterowanie obiegowe nie jest tak drogie, mozna porownac np. b. dobra oferte firmy COMPIT chyba z Czestochowy, znalazlem u nich niezly sterownik za grosze (pogodowka+termostat pokojowy)
    No coz chyba troche pozno, bo wczesniej zakupilem komextherm.

    Zwracajcie szanowni Grupowicze szczegolna uwage rowniez na wykonanie kotla, m.in. spawy, bo z moich doswiadczen na miejscu w skladzie fabrycznym na Slowacji wynioslem niestety zle doswiadczenia, radze zatem obejrzec sobie kociol nie tylko z zewnatrz, zwracajac szczegolna uwage na sterownik, ale przede wszystkim na korpus, bo od tego zalezy chyba trwalosc calego urzadzenia.

    No troche zaczalem przynudzac

    Pozdr.
    Zbyniu

  5. #65

    Domyślnie

    Zbyniu uwazaj na klawisz "Wyslij"
    Nie zrozumialem kiedy komfort uzytkowania jest wiekszy - ze zbiornikiem akumulacyjnym, czy bez?
    Czy porownywales kiedy dzialanie instalacji z wlaczana/wylaczona pogodowka ?
    Czy byla jakas roznica i w czym?
    Moglbys napisac cos wiecej o tych spawach, w jakim miejscu patrzec? Na co glownie zwracac uwage.

    Wcale nie przynudzasz
    Pozdrawiam

  6. #66

    Domyślnie

    Witam!
    co do akumulacji, to tak jak wyzej napisalem daje ona wiekszy komfort i wyzsza wydajnosc calego ukladu o ok 30 %.
    Przy kotlach na drewno optymalna sprawnosc uzyskiwana jest przy mocy nominalnej, a ta osiagana jest tylko w przypadku akumulacji, sam zawor czterodrozny tego nie gwarantuje.
    Kociol na drewno pracuje przy duzej bezwladnosci cieplnej.
    Inna sprawa okres przejsciowy.
    Zarzacy sie opal bez udzialu wentylatora wytwarza na tyle duza ilosc ciepla, iz w moim przypadku wylaczajac wentylator na noc temp wody nie spadala ponizej ok. 65-70 stopni C na wyjsciu.
    Pozwalalo to ogrzac bez problemu dom 120 metrow kw.
    Jednak konsekwencja to duza ilosc wytwarzanej smoly i w perpektywie szybka korozja kotla.

    Jak na razie uklad pracuje na pogodowce, tolerancja bledu przy dotychczasowych roznicach temperatur na zewnatrz ok. 1 st. C.
    Ustawienie sterownika na prace z termostatenm wewnetrznym pozwala, wynika z moich doswiaczen, zminimalizowac ten blad, choc z mojego punktu widzenia pogodowka jest chyba lepsza, zwlaszcza przy "dziurawych" scianach

    Co do kotlow VIGAS-a radze sie o tym samemu przekonac, nie potrzeba przy tym dlugotrwalych ogledzin.
    Dodasm od siebie, iz mnie nie przekonala nawet korzystna cena.

    Zycze powodzenia w wyborze tego najlepszego sprzetu

    Pozdrawiam i Zycze Radosnych i Cieplutkich Swiat Bozego Narodzenia.

    Zbyniu

    PS. I pamietajcie szanowni Grupowicze. Kotlownia nie powinna sie miescic w pokoju dziennym

  7. #67

    Domyślnie

    Witam wszystkich
    Wesołych świąt po pierwsze
    Zbyniu popraw mnie jeśli źle zrozumiałem (wybacz ale święta i więcej organizm potrzebuje na trawienie )
    Czy dobrze rozumiem: polecasz Atmosa ze sterowaniem Komexterm rvt0 06 (lub Compit Częstochowa) plus zbiornik akumulacyjny oraz wymiennik CWU?
    Jak dla mnie taki układ byłby idealny ciekawy jestem jednak jak ciekaw ceny całego tego ustrojstwa.
    Niemniej na wiosnę zdecydowanie wybieram się na Słowację i do Czech pooglądać w/w kotły.
    Kaka i do Ciebie małe pytanie w związku z tym.
    Czy myslałeś może o zakupie kotła u producenta?
    Ceny mają zdecydowanie niższe niż u przedstawicieli w Polsce.
    Jak na razie dowiedziałem się (pytałem w urzędzie celnym) że na granicy płaci się 7% VAT jeśli przedstawi się dowód wyprodukowania kotła w kraju CEFTA.
    Przydałoby się zaoszczędzić 1000 zł na kotle to akurat jak znalazł na dodatkowe ustrojstwa
    Pozdrawiam
    PS: mam nadzieję że się nie przejedliście przez święta )
    bo ja tak )

  8. #68

    Domyślnie

    Czy dobrze rozumiem: polecasz Atmosa ze sterowaniem Komexterm rvt0 06 (lub Compit Częstochowa) plus zbiornik akumulacyjny oraz wymiennik CWU?
    Jak dla mnie taki układ byłby idealny ciekawy jestem jednak jak ciekaw ceny całego tego ustrojstwa.

    Witam !
    nie chcialbym nikomu polecac tego czy owego, wskazalem jednak we wczesniejszych postach na korzysci takiej instalacji.
    Co do kosztow i importu z czech badz slowacji, to raczej rozgladam sie za kotlem do mojego nowego domu (dotychczasowa instalacja pozostanie u rodzicow) w polsce, bedzie to atmos DC 32s 35 KW, bo dom ma ok 220 metrow kw.
    Lokalny importer-hurtownik, majacy "uklady" oferuje mi go za ok. 3500 pln

    Bylem kilkakrotnie na slowacji ale ceny u nich+transport+oplaty celne, to wszysko nawet po zwrocie ich podatku wydaje mi sie nie warte zachodu.
    Ile zaplacilem:
    Kociol atmos dc25 s ok 3800 brutto
    sterownik komextherm (wersja tygodniowa, cyfrowa najdrozsza jaka mieli) na slowacji z zaworem trojdroznym i silownieiem+komplet czyjnikow: ok 1000 pln
    zbiornik na ciepla wode ok. 700 litrow: 250 pln+"udar mozgu" 1 litr dla spawacza; zasluzyl
    zawor termoregulacyjny esbe 60 st.: 230 pln z przesylka
    pompka wilo zakupiona na slowacji: 200 pln
    zawor zwrotny: 16 pln w polsce
    filtr wodny: 2 szt razem chyba 30 pln
    do tego kolanka etc.

    Pozdr
    Zbyniu

  9. #69

    Domyślnie

    Witam was, Wesolych swiat!! Ja tez sie objadlem w te swieta
    Do Zbyniu: Czy robiles jaki projekt instalacji z akumulacja ciepla? Jezeli nie, to jak dobrales sobie ten zbiornik? I dlaczego wlasnie 700 litrow?
    Piszesz, ze w planach masz podlaczenie wymiennika c.w.u. Jak przygotowywales c.w.u. dotad?
    Jaki masz zamiar zastosowac wymiennik c.w.u. Czy to bedzie oddzielny zbiornik?
    Jak rozumiem ten zbiornik 700 litrowy masz bez wymiennika c.w.u.
    A wiec, jak rozwiazesz regulacje temperatury w jeszcze jednym zbiorniku ? No bo najczesciej regulatory (w twoim wypadku Komexterm) maja regulacje na dwa obwody – kociol + zbiornik.
    A w twoim wypadku to juz bedzie trzeci obwod.
    Ponawiam pytanie Roberta – ile to wszystko cie kosztowalo (zbiornik + regulacja Komextermu). Wedlug moich obliczen, tylko akumulacja ciepla ze zbiornikiem 700 l, regulacja Laddomat 21 (ceny ze strony eko-vimar) kosztowalaby wiecej niz 4000 zl. Plus regulacja okolo 1000.

    Odwiedzilem strone Compitu. Maja naprawde duzo roznych regulatorow.
    Ciekawi mnie, jaki wybralbys ty?
    Do Robert_Myslowice: Myslalem o kupowaniu kotla. Ale o kupowaniu w Polsce Chyba wiesz, ze mieszkam i buduje na Litwie. Dla mnie juz zakup w Polsce oplacalby sie o ten 1000. A u producenta kupowac byloby, mysle, jeszcze taniej. Czy masz jakies konkretne ceny na te kotly (Vigas, Atmos)? Ale jedyne co mnie zastanawia, to gwarancja i serwis. Nie myslisz, ze z tym byly by jakies problemy? A o kupowaniu razem mozna calkiem powaznie pomyslec.

    Pozdrawiam
    kaKa


  10. #70

    Domyślnie

    Zbyniu, wyprzedziles mnie z odpowiedzia


  11. #71

    Domyślnie

    Witam
    KaKa nie mam cen producenta Atmosa ani Vigasa, znalazłem w sieci ceny kotłów Dakon http://www.dakon.cz np. KP 24 Pyro kosztuje 31964 korony, Dakon Gasogen 24 33001 koron, sądzę że ceny Vigasa i Atmosa są porównywalne.
    Jednak jak widzę Zbyniu ma niezły kontakt dlatego pytanie do Zbynia czy Twój hurtownik nie mógłby uruchomić swojego układu i 3 sztuki takich kociołków sprzedać za dobrą cenę?
    Ja ciągle jestem na etapie zbierania pieniędzy na kocioł i instalację choć mam nadzieję w lutym wybrać się po hurtowniach i ewentualnie nawet na Słowacje i do Czech.
    Mam samochód którym przywiozę spokojnie kocioł, w razie potrzeby mam mozliwość wynająć transport większy.
    Podobnie jak Kaka też obawiam się o warunki gwarancji i serwis w razie zakupu u producenta.
    Myslę że powinniśmy się jakoś zebrać i dogadać w trzech, w końcu kupując 3 kotły plus cały osprzęt (sterowanie, zbiorniki CWU itd.) może wynegocjowalibyśmy atrakcyjne warunki nawet u nas w Polsce.
    Zbyniu ja na pewno wolę zawierzyć Tobie jako uzytkownikowi kotła wraz z akumulacją ciepła niż ulotce informacyjnej producenta
    Pozdrawiam
    PS: sorry za bezładne skakanie z tematu na temat ale zdecydowanie święta mi nie służą

  12. #72

    Domyślnie

    To jeszcze raz ja.
    Ktoś był na Słowacji i odpisał mi tak: " miejscowość Mala Bytca, znajduje sie tam sklad fabryczny kotlow VIGAS, cena
    np VIGAS-a 31 KW to 28500 SK netto"
    Napisałem też do producenta Atmos-ów może odpiszą
    Jeśli się nie uda to i tak coraz bardziej wierzę w Zbynia
    Pozdrawiam
    Robert

  13. #73

    Domyślnie

    Witam po swietach !

    do KaKa:
    zbiornik 700 l. o ktorym wspomnialem nie jest jeszcze zb. akumulacyjneym, a pelni fukncje wyrownawcza, jego objetosc to raczej bardzo ogolne przyjecie wytycznych co do tego typu zbiornikow.
    Wykonawstwo zbiornika powierzylem dobremu spawaczowi, wczesniej jednak troche poczytalem o akumulacji w tego typu instalacjach zachodnich.
    Sam zbiornik bez wkladu cwu nie jest skomplikowany.
    Docieplilem go weln mineralna ok 12-14 cm z plaszczem z blachy ocynkowanej.
    Jak na razie pracuje bez zarzutu.
    Dla kotla 32 kw zastosuje 3 takie zbiorniki o ogolne ich pojemnosci 2100 litrow.
    Zakup zbiornikow zakumulacyjnych w wyminionej przez ciebie firmie nie wchodzi dla mnie w rachube z powodu wysokich cen, zbiorniki ak. np. w niemczech czy austriisa nawet tansze, wiec nasi drogo sie cenia.
    Wklad wymiennika cwu do zbiornika akumulacyjnego to dobry pomysl, jednak wymagaloby to chyba polaczenia tychze zbiornikow szeregowo, widzialem takie rozwiazanie na jednej z niemieckich witryn internetowych, sam cos takiego rozwazam, ale musze jeszcze poszukac dodatkowych materialow.


    Przygotowywanie cwu w nowej instalacji chcialbym przerzucic na oddzielny zbiornik stojacy ok. 250 litrow z dwiema wezownicami.
    W drugi obieg cwu planuje wpiac kolektory sloneczne, ale z tym wstrzymam sie na razie, bo kasa nie spada mi z nieba, moe pod koniec 2003. Ewentualnie bez kolektorow, zakuie wowczas wymiennik poziomy plaszczowy 140 litrow, najprawdopodobniej firmy Galmet za nieduze pieniazki ok 500 pln brutto znajomi chwala te zbiorniki.
    Wymiennik wepne w uklad przed zbiorniki akumulacyjne

    Firma Komextherm oferuje dla tego typu obiegow ich sterownik Stabil 02 ok. 500 pln sterownik+silownik+czujnik), ktory jednak chcialbym zastwosowac do podlogowki, sterownik pracuje w trybie constans i to jest jego zaleta, planuje zrobic podlogowke w 2 lazienkach na poddaszu i parterze, w kuchni i w przedpokoju, poczatkowo chcialem wpiac te uklady w powrot grzejnikow ale chyba raczej zrezygnuje z tego pomyslu.

    W nowym domu chcialbym oddzielic obiegi grzewcze poddasza i parteru, dlatego przygotowuje je pod oddzielne sterowanie zaworami trojdroznymi+silowniki.
    Na razie opcjonalnie:
    - regulator pogodowy dwuobwodowy R320.L2 na ladowanie cwu i co np. na parterze
    - i regulator pogodowy dla poddasza R315.T2
    Silowniki+zawory wloskiej firmy mut international s.r.o, ktora produje w pradze (mozna kupic oczywiscie na slowacji: silownik+zawor trojdrozny 28' tej firmy w cenie samego silownika komexthermu .


    Zbiornik wyrownawczy bedzie zawsze konieczny, jesli przy kotle nie znajdzie sie przed zaworem wymiennik cwu (por. np. eko-vimar), zwlaszcza w przypadku braku pradu, z kotla nalezy wowczas odprowadzic ok. 5 KW mocy.

    Przepraszam za chaotyczna odpowiedz, wlasnie wybieram sie do przedstawiciela handlowego od okien.


    Do Roberta:
    Mysle, ze jesli wazna jest cena kotla to najtaniej wyjdzie ci vigas, cena 28500 koron slowackich netto sam sprawdzilem w skladzie Mala Bytca, zreszta sklad ten znajduje sie u goscia w garazu
    wstepnie mozesz zakupic zawor czterodrozny z silownikiem, sterowanie termostatem pkojowym jest przy kotle, o ile pamietam,
    zalozysz wymiennik cwu, o czym pisalem wyzej i tak bedzie wedlug mnie najtaniej.
    U tego samego czlowieka mozna przy okazji popytac o zapasowa dysze z betonu ogniotrwalego do kociolka, w razie naglej koniecznosci, jak to sie zdarza, bedziesz mial w zasiegu reki.

    Co do wspolnych zakupow, to dosc spore przedsiewziecie, ty mieszkach o ile sie orientuje na slasku, ja w podkarpackim a kaka na litwie, rozrzut zatem spory
    No ale pomyslec mozna.
    W tym skladzie ceny sa raczej stale, Ze znajomym nie moglismy ich za bardzo zbic.
    Mozesz zadzownic do tego przedstawiciela i zapytac o ceny na dzis:
    VIGAS
    výrobca: VIMAR, Slovenská Ľupča
    palivo: drevo
    účinnosť: 84 %
    typové rady: 25 - 29 - 40 kW
    cena: 28 000 - 36 000 SKK
    Tel.:048 418 70 22
    http://www.vimar.sk
    regionálny predajca: Drevoplyn Bytča - Malá Bytča 153
    Tel.:0903 113 949
    http://www.drevoplyn.home.sk

    Napisz czego sie dowiedziales.
    Na razie
    Pozdr
    Zbyniu

  14. #74

    Domyślnie

    Witam
    Dzieki Zbyniu za odpowiedź i za kontakt.
    U mnie wszystko zmienia się jak w kalejdoskopie . Tak że myślę od nowego roku (to już za 4 dni) rozglądać się za kotłem już na serio. Zbyniu dlatego jeśli nie znajdę kotła tańszego to myślę czy nie wybrać sie jednak do Ciebie tzn do Twojego hurtownika.
    I chyba się nie zrozumielismy. Chcę zrobić instalację CO tanio ale bez przesady. Zaoszczędzę na tym że wykonam ją sam, jednak przekonany jestem coraz bardziej za akumulacją ciepła. Zbiorniki też chcę wykonać sam (tzn albo pospawamy je razem z ojcem-spawaczem, albo co bardziej by mi pasowało załatwię je u znajomego który z nierdzewki robi cuda).
    Poczytałem troszkę o akumulacji ciepła (http://www.eko-vimar.com.pl/akumulacja.htm, oraz strony producentów kotłów) i też myślę o kotle Atmos 32kw (mój dom ma wprawdzie wiecej niż Twój bo ok 280 m kw. ale dobrze ocieplony) oraz o zbiornikach akumulacyjnych (myślałem o 2 o łącznej pojemności 2000 l).
    Piszesz, że chcesz wpiąć CWU przed zbiorniki akumulacyjne, eko-vimar w swej ofercie pokazuje CWU podpiete do pierwszego zbiornika akumulacyjnego. Jest jakaś znacząca różnica?
    Ja wiekszość problemów przetrawiam powolutku (dużo dobrych pomysłów rodzi się po przespaniu tematu ) dlatego też sorry za pytania, ale wolę mieć czas żeby przemysleć wszystkie wątpliwości.
    Krótko podsumowując: jestem zdecydowany na instlacje z akumulacją ciepła z CWU, nie wiem jeszcze jak to wszystko spiąc razem ale jestem dobrej myśli. Jak na razie wszystko w domku sam zrobiłem wiec i z ogrzewaniem powinno sie udać .
    A i jeszcze jedno: też myślałem o podłączeniu kolektorów słonecznych ale u mnie to pieśń przyszłości, zostawię sobie tylko odpowiednie wejścia w instalacji.
    Pozdrawiam
    Robert
    PS: na Słowację zadzwonię ale dopiero w poniedziałek.

  15. #75

    Domyślnie

    Witam !
    wlozenie do zbiornika akum. wkladu wymiennika cwu to zapewne dobre rozwiazanie.
    Sam myslalem nad tym, troche zniechecily mnie ceny tego ustrojstwa w okolicach 800-900 pln !
    Za te pieniadze to kupie juz prawie dwa gotowe wymienniki plaszczowe po 140 l izolowane np. firmy galmet, nie potrzebuje bynajmniej dwoch sztuk ale porownanie jakies juz jest.

    Przy opalaniu instalcji z akumulacja ciepla mozna swobodnie uzytkowac taki wklad, jednak moze sie zdarzyc, iz np. po dluzszej nieobecnosci przyjedziesz do domu i zechcesz wziac prysznic no i bol, w oddzielnym zasobmiku ciepla woda bedzie zawsze w pogotowiu.

    Co do aktualnych cen bede mial oferte na poczatku stycznia.

    Pozdr
    Zbyniu

  16. #76

    Domyślnie

    Witam,

    Zbyniu, mam jeszcze kilka pytan:
    Czy starcza 12-14 cm ocieplenia? Czy nie masz wielkich strat cieplnych ze swojego zbiornika akumulacyjnego? I czy aby te straty nie sa wieksze niz korzyscie?
    Dlaczego chcesz podlaczyc az taka duza objetosc (2100 l) ? Co to , twoim zdaniem, da?

    Mysl, aby zrobic oddzielny zbiornik na cwu, jest dobra. Bo ja bede robil taki zbiornik, i w nim bedzie przechodzila nie tylko wezownica przedajaca cieplosc z kotla, ale tez kupie z grzalka elektryczna. Latem jakos mi sie nie chce palic w kotle.
    A jezeli robic wklad c.w.u. do zbiornika akumulacyjnego. To przyjdzie sie palic i latem. Bo inaczej nie bedzie c.w.u. A nagrzac zbiornik choc i 700 litrowy chyba niemalo trzeba palic, nie? A jezeli to robic grzalka elektryczna, to za elektrycznosc zaplacimy tez niezle

    Zbyniu, moze podzielilbys sie informacja, gdzie mozna wiecej poczytac o zbiornikach akumulacyjnych. Dzieki.
    Co to jest “wymiennik poziomy plaszczowy firmy Gelmet”?

    Co do kupowania razem, to z tym trzeba pomyslec powaznie. Kiedy macie zamiar kupowac swoje kotly? Robert ma zamiar robic to w styczniu, a Zbyniu kiedy?
    Ja to mam zamiar robic pod koniec lutego. Inaczej nie wypada.
    A dlaczego Zbyniu bedziesz kupowal Atmos 32 kW DC 32S, kiedy juz jest nowiejszy model DC 32GS? Jest udoskonalony o kilka szczegolow w porownaniu z 32 S.
    Ciekawi mnie ile kosztuje u twojego dealera Atmos DC 25 GS? Czy moglbys sie dowiedziec? A moze sprzedaje on tez i Vigasy? Jezeli tak, to ile kosztuje u niego Vigas 25 kW?

    Na stronie Drevoplynu podaja za Vigasa – 28800 kron.

    Ja tez jak i Robert musze temat “przetrawic” .

    Pozdrawiam



  17. #77

    Domyślnie

    Witam,

    KAKA napisal:
    "Zbyniu, mam jeszcze kilka pytan:
    Czy starcza 12-14 cm ocieplenia? Czy nie masz wielkich strat cieplnych ze swojego zbiornika akumulacyjnego? I czy aby te straty nie sa wieksze niz korzyscie?
    Dlaczego chcesz podlaczyc az taka duza objetosc (2100 l) ? Co to , twoim zdaniem, da?"

    izolacja zbiornika jest na tyle prawidlowa, ze pzy prostej weryfikacji przez dotyk napewno nie mozna juz powiedziec, ze spora czesc ciepla "ucieka" przez scianki. Plaszcz z blachy jedynie przy kroccu wyjscia na instalacje jest cieply, poza tym jest w zupelnosci ok.
    W przypadku trzech zbiornikow zrobie inaczej:
    po podlaczeniu ich do sieci i sprawdzeniu szczelnosci wykonam stelaz profilowany podloga-sufit jak na zabudowe poddasza, zbiorniki zajma przeznqczona do tego celu wneke w piwnicy, nastepnie izolowanie welna, mysle o grubszej warstwie, na wierzch plyta gipsowa, farba, to wszystko.
    Nawet w przypadku koniecznosci demontazu strata bedzie niewielka.
    Uznalem, iz ten pomysl, zalecany poniekad przed firme ATMOS bedzie najtanszy i malo klopotliwy.

    Pojemnosc zbornikow 2100 spelni zalozenia akumulacji wodniesieniu do powierzchni mojego domu jak rowniez, miescic sie bedzie w technologicznie przyjetych parametrach firm produkujacych kotly zgazujace.
    Wytyczne ich to uogolniajac:
    dla efektu wyrownawczego mocy kotla 50 litrow na kazdy KW mocy
    dla akumulacji do 100 litrow na kazdy KW mocy

    Wiadomo przy tym, ze wieksza pojemnosc akumulacji daje wieksza plynnosc pracy kotla, zatem wiekszy komfort uztkownikowi.


    "Mysl, aby zrobic oddzielny zbiornik na cwu, jest dobra. Bo ja bede robil taki zbiornik, i w nim bedzie przechodzila nie tylko wezownica przedajaca cieplosc z kotla, ale tez kupie z grzalka elektryczna. Latem jakos mi sie nie chce palic w kotle.
    A jezeli robic wklad c.w.u. do zbiornika akumulacyjnego. To przyjdzie sie palic i latem. Bo inaczej nie bedzie c.w.u. A nagrzac zbiornik choc i 700 litrowy chyba niemalo trzeba palic, nie? A jezeli to robic grzalka elektryczna, to za elektrycznosc zaplacimy tez niezle"

    Tu musze sie z Toba zgodzic .
    Ja tymczasowo nie mysle o podkladaniu do kotla w lecie, jako alternatywne zrodlo ciepla zaloze kociol dwufukcyjny, niekoniecznie jakiegos "mercedesa", bo wlozonych w nie pieniedzy najprawdopodobniej nigdy bym nie odzyskal, lub hydroterme gazowa, sprawa do przemyslenia.
    Mysle rowniez o podlaczeniu do wymiennika w przyszlosci kolektorow slonecznych do podgrzewania cwu poza sezonem grzewczym, ale to bedzie po wykonczeniu domu, bo kasa nie spada mi z nieba, na wszelki wypadek zrobie sobie przylacza.
    O wymiennikach cwu Galmetu na ichb stronie http://www.galmet.com.pl (chyba taki maja adres)
    Zbiornik plaszczowy to wymiennik bez wezownicy, jest to zbiornik w zbiorniku, woda goraca ogrzewa wode uzytkowa ze wszystkich stron, maja lepsza wydajnosc zatem krocej nagrzewaja wode.
    Ceny w Polsce to za np. zbiornik 140 l ok 500 pln izolowany i z grzalka elektryczna tak jak ty chcesz, mozna zamowic taki zbiornik np. z blachy nierdzewnej

    "Zbyniu, moze podzielilbys sie informacja, gdzie mozna wiecej poczytac o zbiornikach akumulacyjnych."

    Jesli znasz niemiecki, mozesz w wyszukiwarce wpisac haslo pufferspeicher (zb. buforowy) i znajdziesz bez problemu

    Co do kupowania razem, to z tym trzeba pomyslec powaznie. Kiedy macie zamiar kupowac swoje kotly? Robert ma zamiar robic to w styczniu, a Zbyniu kiedy?

    Ja bede kupowal na wiosne, bo wtedy przychodzi do mnie hydraulik
    na razie kase wydaje na okna, plytki itd.


    "A dlaczego Zbyniu bedziesz kupowal Atmos 32 kW DC 32S, kiedy juz jest nowiejszy model DC 32GS? Jest udoskonalony o kilka szczegolow w porownaniu z 32 S."

    Oczywiscie kociol gs jest i dla mnie atrakcyjniejszy, glowne udoskonalenie, dla mnie najwazniejsze to wkladka schladzajaca.
    No ale od razu daruje sobie te kociolki ze wzgledu na wysoka cene.


    "Ciekawi mnie ile kosztuje u twojego dealera Atmos DC 25 GS? Czy moglbys sie dowiedziec? A moze sprzedaje on tez i Vigasy? Jezeli tak, to ile kosztuje u niego Vigas 25 kW?"

    Aktualne ceny bede mial w styczniu


    "Na stronie Drevoplynu podaja za Vigasa – 28800 kron."
    I chyba taniej nie kupisz, ja "trawilem" temat ponad rok.

    "Ja tez jak i Robert musze temat “przetrawic” . "
    Warto, bo to dosc istotna inwestycja


    Pozdrawiam
    Zbyniu


    PS. Do KAKA
    Napisz tak w ogole, gdzie budujesz, jaki masz projekt ?
    Na jakim etapie ?
    Dzieki

  18. #78

    Domyślnie

    Dzieki za odpowiedz,

    A wiec, jak zrozumialem, dla mego kotla o mocy 25 kW potrzeba zbiornik wyrownawczy : 25*50 = 1250 litry. Przy tej objetosci zbiornika – kociol bedzie mogl pracowac na calej mocy, z najlepsza wydajnoscia.

    Czy trzeba liczyc kilowaty co sa obliczane na “realne” potrzeby domu (w moim wypadku okolo 18 kW?

    Troche chce wrocic do przeszlych wypowiedzi. Pisales: “Korzystniejszy rozbior ciepla, mniejsze zuzycie opalu (i tu moge potwierdzic opinie producentow 20-30 %) zatem rzasze podkladanie do kotla.” Chcialbym napisac jak ja rozumiem proces spalania i przedawania ciepla w systemie z wyrownaniem i akumulacja. A wiec: zakladamy drzewo do kotla, zaczyna sie palic, woda c.o. sie nagrzewa i poruszana pompka plynie do zbiornika akumulacyjnego dopoki zbiornik nie osiagnie potrzebnej temperatury (np: 70C) woda nie postepuje do grzejnikow albo podlogowki. Kiedy woda osiaga te temperture, to jest podawana do grzejnikow. A kiedy juz kociol sie “rozpedzi” to podaje dosyc duza temperature do zbiornika akumulacyjnego, a stamtad przez mieszacz do grzejnikow jest podawana potrzebna temperatura (ta sama 70C). A co sie stanie, jak wszystkie drzewo sie wypali? Kociol juz nie podaje potrzebnej temperatury, obieg dziala tylko za pomoca zbiornika i jego temperatury. Wychodzi tak, ze najlepiej caly system pracuje jak w kotle ciagle sie pali?
    Dobrze, dopuscmy, ze u mnie nie ma zbiornika akumulacyjnego-wyrownawczego. I w kotle pali sie u mnie przy jednym zalozenie drzewa 12 h. Po 12 h musze znowu dokladac, bo sie wypalilo.
    To czy przy takiej samej temperaturze zewnetrznej, gdy bede mial zbiornik, bedzie sie palilo dluzej? Przeciez kociol bedzie pracowal na calej mocy, a to znaczy, ze bedzie zuzywal w ciagu np: 3 godzin wiecej paliwa niz kociol bez zbiornika, ktory bedzie pracowal na 50 % w tym czasie potrzebnej mocy.

    Czy, jak ja rozumiem, kociol bedzie palil sie zamiast 12 h – 5 godzin, a przez pozostaly czas cieplo bedzie oddawane ze zbiornika?
    Objasnij prosze dla “trawiacego”

    I jeszcze - czy w okresie przejsciowym tez caly obieg idzie przez zbiornik? Czy obchodzisz go? No bo jak w piecu tylko sie zarzy, to nie ogrzejesz tym chyba zbiornika 700 litrowego?


    “nastepnie izolowanie welna, mysle o grubszej warstwie” – jaka grubosc welny bedziesz ocieplal?

    Niemiecki znam niezle, bede szukal. Dzieki

    W najblizszych dniach mam zamiar juz “opublikowac” swoja nieduza stronke internetowa, na ktorej bedzie troszke informacji o mnie, o projekcie, o budowie.
    Jak tylko bedzie gotowa – dam znac. Obecnie jestem na etapie skanowania zdjec.

    Pozdrawiam

    kaKa

  19. #79

    Domyślnie

    KAKA napisal:

    "Czy trzeba liczyc kilowaty co sa obliczane na “realne” potrzeby domu (w moim wypadku okolo 18 kW?"

    W przypadku kotlow na drewno nalezy, tak zalecaja producenci, przyjac moc kotla z zapasem ok 30%, wynika to z mozliwosci spadku wydajnosci kotlow po zasypie mokrym drewnem itd.

    "Czy, jak ja rozumiem, kociol bedzie palil sie zamiast 12 h – 5 godzin, a przez pozostaly czas cieplo bedzie oddawane ze zbiornika? "
    Zacznijmy od poczatku, kiedy kociol i instalacja sa zimne.
    Po podlozeniu do kotla woda bedzie podgrzewana najpierw w malym obiego kotlowym, po osiagnieciu 60 st. zawor termoregulacyjny otworzy sie i bedzie kierowal podgrzana wode w kierunku zaworu trojdroznego.
    Zawor trojdrozny, sprzezony ze sterownikiem pogodowym/ termostatem pokojowym najpierw bedzie otwarty na maksymalna wartosc, zanim dotrze do niego ciepla woda z kotla.
    Po tym jak gorac woda zacznie wedrowac najpierw (!) do grzejnikow, sterownik bedzie kontrolowal jej temperature za zaworem trojdroznym, i jesli jej temperatura przekroczy obliczona przez niego wartosc, ktora odpowiada temperaturze zewnetrznej, wzdlednie wewnetrznej, zacznie przymykac zawor i wowczas nadwyzki goracej wody z kotla, beda kierowane do zbiornika akumulacyjnego.
    Sterowik oblicza potrzebna temperature wody w obiegu na podstawie krzywek, u mnie dziala to niemal bezblednie.
    W domu utrzymuje sie stala temreatura.

    Nadwyzki te beda dochodzic do zbiornika do czasu, gdy w kotle bedzie jeszcze paliwo, po wypaleniu sie temperatura wody z kotla oczywiscie spadnie, wowczas zawor trojdrozny, a raczej sterownik bedzie korzystal wylacznie z zapasu wody ze zbiornika akumulacyjnego, tym dluzej im wieksza bedzie jego pojemnosc.


    "I jeszcze - czy w okresie przejsciowym tez caly obieg idzie przez zbiornik? Czy obchodzisz go? No bo jak w piecu tylko sie zarzy, to nie ogrzejesz tym chyba zbiornika 700 litrowego?"

    Niezaleznie od okresu grzewczego i temperatury zewnetrznej kociol powinien i moze pracowac z wydajnoscia/sprawnoscia nominalna.
    Praca wszystkich kotlow na drewno z wydajnoscia 50% jest dla nich szkodliwa.


    “nastepnie izolowanie welna, mysle o grubszej warstwie” – jaka grubosc welny bedziesz ocieplal?

    Mysle ze ok. 20 cm, bedzie to konstrukcja na profilach z plyt k-g jak juz pisalem i na pewno nie bede zalowal izolacji, mam sporo miejsca w piwnicy.

    Czy trzeba liczyc kilowaty co sa obliczane na “realne” potrzeby domu (w moim wypadku okolo 18 kW?

    Akumulacja pozwala na unikniecie bledow w doborze instalacji grzewczej, niezaleznie od powierzchni ( w moim przypaku obecnie dom 120 metrow kw. kociolek 25 kw) uklad ten koryguje wszelkie niedociagniecia.

    "W najblizszych dniach mam zamiar juz “opublikowac” swoja nieduza stronke internetowa, na ktorej bedzie troszke informacji o mnie, o projekcie, o budowie.
    Jak tylko bedzie gotowa – dam znac. Obecnie jestem na etapie skanowania zdjec."

    Chetnie poczytam
    Pozdrawiam

    Zbyniu

  20. #80

    Domyślnie

    Aha, juz sie przejasnilo

    A wiec wydluzenie spalania otrzymujemy na tym, ze po prostu samo spalanie + pedzanie ogrzanej wody ze zbiornika z instalacji jest dluzsze niz palenie sie w kotle bez zbiornika. Tak to zrozumialem. Dobrze, a wtedy jeszcze pytanie - a skad ty wiesz, kiedy isc podkladac do kotla? Przeciez wypalenie sie drzewa jeszcze nie oznacza, ze juz trzeba podkladac. Jezeli woda w zbiorniku bedzie nagrzana do duzej temperatury, to pompka moze jeszcze dlugo te wode pedzac po instalacji.

    A gdzie w twoim obwodzie jest podlaczone naczynie wzbiorcze? Bo na forum byly glosy mowiace o szkodliwosci podlaczania grzejnikow metalowych do instalacji otwartej. Podobno zwieksza to korozje grzejnikow. Proponowano podlaczyc naczynie wzbiorcze na obwodzie wymiennika c.w.u. Jak masz to rozwiazane?

    Dzieki za cierpliwosc

    kaKa

Strona 4 z 32

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony