dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 4
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 66
  1. #1
    Guest

    Domyślnie

    Witam
    Mam piec vaillant 30kw + zasobnik 120l sterowanie w pokoju bez pogodówki
    Piec jest niestety przewymiarowany (dałem się zrobić)
    powinien być 24kw
    Dom 200m2+piwnica ocieplony 12cm styropian
    Mam pytania
    1.Jaka powinna być ustawiona temp.pieca
    2.Jak ma się zużycie gazu w waszym przypadku
    3.Jeśli przy temp zew +10 zużcie gazu jest 15m3 to jakie może być
    przy temp np 0
    4.Po jakim czasie ocieplenie domu daje 100% skuteczność
    tzn ja ociepliłem dom miesiąc temu czy dom złapał swoją temperature czy trwa to dłużej
    5.Jaka powinna być szybkość pracy pompy (ma 3stopnie)

  2. #2

    Domyślnie

    Temperatura pieca - każdy dom ma swoją własną krzywą grzania, którą tak naprawdę poznaje się przez doświadczenie. Wszystko zależy od ocieplenia, pieca, kaloryferów, wentylacji. Ogólnie zasada jest prosta - im niższa temperatura na zewnatrz tym wyższa temperatura wody w piecu. Przy pogodówce temperatura ta reguluje się samoczynie, w Twoim przypadku ręcznie.
    Zużycie gazu - w moim domu (180 mkw, temp. zew ok 10 st, wewnetrzna 21,5 st. zużycie gazu nie przekracza 9,5 m gazu ziemnego. Jednakże pamiętaj, że w przypadkach kotłów z zasobnikiem, część energii jest zużywana na podgrzanie CWU (może to być od 1 do nawet kilku metrów gazu.
    Zużycie początkowe - w wielu czasopismach twierdzi się, że zużycie energii na ogrzewanie może być większe w pierwszym i nawet drugim roku eksploatacji budynku (usuwanie wilgoci technologicznej).
    Zużycie przy 0 - zależności są liniowe. Jeżeli teraz w Twoim przypadku różnica temperatur wynosi 10 st. (20 wewnątrz - 10 zewn=10 st) i przy założeniu, że na CWU zużywasz 2 m gazu, to prawdopodobnie przy O st będziesz zużywał 2+2*8=18 m sześciennych gazu.

  3. #3

    Domyślnie

    Jesli chodzi o prace pompy, to kazda pompa ma swoją charakterystyke, jesli podasz typ pompy oraz producenta to chetnie pomoge w kwestii ustawienia biegu, jest ono uzaleznione od wydajności instalacji (czyli wynikającego stad przeplywu oraz wymaganej wysokosci podnoszenia, czy tez inaczej mowiac strat cisnienia w obiegu).

  4. #4
    Guest

    Domyślnie

    MAREK13 Dzięki ale jeszcze raz skąd te 18m3
    GRADZIU pompa co grundfos ups 25-60
    do zasobnika ups 25-40
    Panowie ja nie ogrzewam piwnicy więc mam ok 180m2 do grzania
    i spalam ok 15-20m3 to coś dużo.co zrobić!.
    może to te 30kw.Jesli tak to jaka jest możliwość zmniejszenia mocy kotła

  5. #5

    Domyślnie

    Zapotrzebowanie na energię do ogrzewania domu zależy od różnicy temperatur. Niech O będzie zapotrzebowaniem energii potrzebnym do osiagnięcia 1 stopnia różnicy pomiędzy temperaturą zewnętrzną - ogrzewanie. C ciepło potrzebne do ogrzania CWU. Dla uproszczenia O i C będzie oznaczało dzienne zużycie gazu (zakładam, że będzie to 2 m dziennie), a Z zużycie całkowite.
    W Twoim przypadku dla ogólnie Z=deltaT*O+C
    15=10*O+2 to O=1,3 (1,3 kW na osiągnięcie jednostopniowej różnicy temperatur)

    Zużycie przy delcieT = 20 (wewnętrzna 20, zewnetrzna 0)
    wynosi 20*1,3+2=28

    W poprzednim poście obliczyłem zużycie dla mojego domu, ups.

  6. #6

    Domyślnie

    pompka co na 1 w okresie przejsciowym, w okresie slilnych mrozow, lub jesli w domu bedzie chlodno - na 2.
    zasobnik, jesli dobrze rozumiem jest na cwu, ale zasobnik z wymiennikiem, czy przeplywowo podgrzewanan woda w kotle i tylko "magazynowan" w zasobniku? Moze to zuzycie gazu ma cos wspolnego z woda uzytkowa?
    W kazdym razie, pompka zasobnika nie powinna wowczas dzialac ciagle, a jedynie "doladowac" zasobnik, do uzyskania odpowiedniej temperatury.

  7. #7

    Domyślnie

    Pompa zasobnika to jest raczej pompa cyrkulacji cwu. Jeżeli masz słabo zaizolowane rury, to one mogą być przyczyną dużych strat ciepła. Możesz przeprowadzić prosty test wyłącz na 1 dzień (dokonująz oczywiście pomiarów zuzytego gazu) podgrzewanie wody w zasobniku i zobaczysz ile gazu jest potrzebne na samo ogrzewanie.

  8. #8
    Guest

    Domyślnie

    Zasobnik z wymiennikiem pompa ups 25-40 a cyrkulacja up15-14but.
    Z tym zasobnikiem tak zrobie i jutro napisze jak jest a wy jeśli można prosić pomyślcie co by się stało w przypadku złego doboru grzejnika w pokoju z czujnikiem.Na 13m2 radson 1200/600 czyli bodzjże 1700W temp zasilająca 50st.Czy nie powinna być wyrzsza temperatura zasilania?.Może ten grzejnik nie jet w stanie uzyskać zadanej temp i czujnik daje do kotła cały czas informacje o braku zadanej temperatury.Pozdrawiam

  9. #9

    Domyślnie

    Mialem podobny problem i mam podobny piec - Vaillant. Grzejnik masz ok. U mnie pomogło podniesienie krzywej grzewczej. Teraz mam 2.2 i jest git.
    Przedtem piec właczał sie czesto ale na krótko i ze zbyt niska temp. zasilania, skutkiem czego było zimno mimo sporych ilosci spalanego gazu. Teraz gazu spalam troche mniej, ale za to mam duzo cieplej (21-22). Powodzenia!

  10. #10
    Guest

    Domyślnie

    A z ciekawości misiu jakie masz zużycie gazu

  11. #11

    Domyślnie

    4-5 m3 gazu w okresie przejsciowym (jak teraz) na 100 m kw powierzchni. Ile przy mrozach to nie wiem - prawdziwej zimy jeszcze u mnie nie było

  12. #12
    Guest

    Domyślnie

    Witam
    jest tak
    Ciepła woda zużywa 2m3 a z cyrkulacją 3m3
    Na zewnątrz jest +5 a ja spalam 20m3
    NA POMOC!!!!!!!!!

  13. #13

    Domyślnie

    Na razie wszystko zgodnie z założeniami, przy 0 dojdziesz do 28. To był żart, jak na dom w którym ogrzewasz 180 mkw to trochę za dużo. Czy w domu masz ciepło, czy też jest to przypadek Misia Uszatka? A może wentylacja jest trochę za dobra?
    Tak naprawdę to powinno się policzyć teoretyczne zapotrzebowanie na ciepło w Twoim domu i porównać z rzeczywistością.

  14. #14
    Guest

    Domyślnie

    w domu jest 22*C
    Wentylacja przysłonięta
    styropian 12cm od 3tygodni
    wełna dach 20cm
    stropy 6cm styropian
    wszystko jak w muratorze
    Może coś z piecem,zła mieszanka czy co
    A najciekawsze w tym jest to że przy +12 spala tyle samo co przy+5
    Jeśli ktoś zna jakiegoś fachowego serwisanta który może pomierzyć ten piec w krakowie to bardzo bym prosił.
    Ten co robił mi instalacje jest przedstawicielem vaillanta,ale coś ma mnie w...
    POZDRAWIAM

  15. #15

    Domyślnie

    On 2002-10-28 18:15, Anonymous wrote:
    3.Jeśli przy temp zew +10 zużcie gazu jest 15m3 to jakie może być
    przy temp np 0
    To w końcu jak to jest z tym zużyciem? W poniedziałek pisałeś coś innego niż wczoraj.

  16. #16
    Guest

    Domyślnie

    Nie miałem jeszcze wszystkich grzejników na poddaszu

  17. #17
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    hugo

    Zarejestrowany
    Mar 2002
    Posty
    252

    Domyślnie

    Jeżeli chodzi o moc pieca to należy ją tak dobrać aby nie zachodziło przegrzewanie zadanej temp. c.o. (dobranej doświadczalnie podczas eksploatacji), nie chodzi o kręcenie potencjometrem na pulpicie sterowniczym ale o regulację mocy na palniku.
    Z 30 KW powinno udać się obniżyć moc kotła do 13-15KW.

  18. #18
    Guest

    Domyślnie

    hugo
    Czyli chodzi o ilość gozu doprowadzonego do dysz.
    Czy w takim razie na próbe moge zmniejszyć ilość gazu do pieca?

  19. #19

    Domyślnie

    A jak często (patrz sugestja Misia) włącza Ci się ten piec?

  20. #20
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    hugo

    Zarejestrowany
    Mar 2002
    Posty
    252

    Domyślnie

    Do kolegi anonimowego. Oto chodzi ale nie mam pojęcia jak chcesz ograniczyć ten dopływ gazu do pieca ( chyba nie masz na myśli przymykania zaworu gazowego), należy dokonać regulacji w piecu (przeważnie potencjometr ukryty na płytce elektronicznej)

Strona 1 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony