dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 14 z 14
  1. #1

    Domyślnie Licznik wody zimnej - co ile lat wymiana ?

    Witam,
    Co ile lat powinien być wymieniany licznik. Kto za to odpowiada ?
    Licznik jest w studzieńce na mojej działce.
    Dodatkowo chciałbym się zapytać o oznaczenie qn 1,5 m3/h
    Dodam że czasami pobieram więcej - nawet 2 m3/h.
    I jeszcze jedno ... czy gdy środkowe kółeczko kręci sie w druga stronę (róznica ciśnienia wody) to czy te zmiany przepływu wody w jedną i druga stronę są rejestrowane tzn czy wskazania maleją i rosną ?
    Tomasz
    <NOTO>

    "Górnicy, funkcjonariusze UOP, ABW i CBA. Przechodzą na emerytury po 25-30 latach pracy i dostają dwa razy więcej niż inni.
    Jak wynika z raportu ZUS górnik dostaje prawie 3 tysiące. Mundurowi po ok. 2,9 tysiąca. Oni pracują średnio po 25 lat.
    Wynika z tego wszystkiego, że im kto krócej w Polsce pracuje – tym więcej dostaje. "

    http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=54419

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar rafałek
    Zarejestrowany
    Apr 2003
    Posty
    6.643
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    179

    Domyślnie

    Najczęściej za wodomierz odpowiada właściciel czyli Ty. Wodomierz co jakiś czas powinien być legalizowany (wymiana nie jest konieczna, ale legalizacja i trochę trwa i kosztuje). Nigdy nie słyszałem by ktoś to robił.
    qn - to przepływ nominalny. W opisanym wypadku to 1,5 m3 na godzinę. Maksymalny może być większy od nominalnego. Sam to zaobserwowałeś.
    Potrafisz mieć u siebie wyższe ciśnienie w instalacji niż w sieci . Ciekawe. Liczydło w takim układzie będzie liczyło wstecz . Nie słyszałem by były w domowych wodomierzach jakieś blokady.
    Jak chcesz poeksperymentować to przyłuż do wodomierza silny magnes.

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał rafałek
    Najczęściej za wodomierz odpowiada właściciel czyli Ty.
    Tego się obawiałem . Na szkiełku wodomierza jest data : 96 rok !
    Cytat Napisał rafałek
    Wodomierz co jakiś czas powinien być legalizowany (wymiana nie jest konieczna, ale legalizacja i trochę trwa i kosztuje). Nigdy nie słyszałem by ktoś to robił.
    Gdzie to się robi i ile to kosztuje ? Może lepiej kupić nowy ?
    Cytat Napisał rafałek

    qn - to przepływ nominalny. W opisanym wypadku to 1,5 m3 na godzinę. Maksymalny może być większy od nominalnego. Sam to zaobserwowałeś.
    Obawiałem się że zbyt duży pobór wodyzniszczył licznik.
    Cytat Napisał rafałek

    Potrafisz mieć u siebie wyższe ciśnienie w instalacji niż w sieci . Ciekawe. Liczydło w takim układzie będzie liczyło wstecz . Nie słyszałem by były w domowych wodomierzach jakieś blokady.
    Mam dużą instalację wodną (automatyczne podlewanie). A ciśnienie to mam wrażenie że spada w sieci i wtedy licznik kręci się w drugą stronę - ale wskazanie ROŚNIE ! Licznik jest firmy Metronom.
    Ile takie cudo kosztuje ?
    Kto może go zmienić ? Mam plomby na liczniku.
    Tomasz
    <NOTO>

    "Górnicy, funkcjonariusze UOP, ABW i CBA. Przechodzą na emerytury po 25-30 latach pracy i dostają dwa razy więcej niż inni.
    Jak wynika z raportu ZUS górnik dostaje prawie 3 tysiące. Mundurowi po ok. 2,9 tysiąca. Oni pracują średnio po 25 lat.
    Wynika z tego wszystkiego, że im kto krócej w Polsce pracuje – tym więcej dostaje. "

    http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=54419

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar rafałek
    Zarejestrowany
    Apr 2003
    Posty
    6.643
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    179

    Domyślnie

    Liczniki legalizuje producent. Nie wiem czy tylko swoje czy innych firm. W Twoim wypadku faktycznie warto by kupić troszkę większy. Wodomierz o qn=1,5 kosztuje ok 60-70 zł. O większym nie wiem, ale nie powinno być to jakoś bardzo drogie. Wymiana powinna być uzgodniona z dostawcą wody. Powinien on spisać stan wodomierza starego, nowego i zaplombować nowy. U mnie za to się nie płaci, ale facet przychodzi już 3 miesiąc. Przedtem miałem wodomierz zdjęty na zimę.

  5. #5

    Domyślnie

    Czyli to ja odpowiadam za niesprawny licznik ? I na moje konto leci ta woda w obie strony ?
    Tomasz
    <NOTO>

    "Górnicy, funkcjonariusze UOP, ABW i CBA. Przechodzą na emerytury po 25-30 latach pracy i dostają dwa razy więcej niż inni.
    Jak wynika z raportu ZUS górnik dostaje prawie 3 tysiące. Mundurowi po ok. 2,9 tysiąca. Oni pracują średnio po 25 lat.
    Wynika z tego wszystkiego, że im kto krócej w Polsce pracuje – tym więcej dostaje. "

    http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=54419

  6. #6

    Domyślnie

    licznik jest włanością dostawcy mediów i to jest w jego interesie zeby był legalizowany co 5 lat. twoja opowiedzialność jest tylko za pląby i czy w przypadku nowych liczników nie byl poddawany polu magnetycznemu, oraz za uszkokodzenia mechaniczne.

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar rafałek
    Zarejestrowany
    Apr 2003
    Posty
    6.643
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    179

    Domyślnie

    Waldon - tak jest w przypadku prądu. W przypadku wody niekoniecznie. U mnie wodomierz kupuję Ja i ja za niego odpowiadam zgodnie z umową, bo jest on moją własnością. Proponuję doczytać jak jest w umowie - pozbędziemy się niedomówień.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał rafałek
    Waldon - tak jest w przypadku prądu. W przypadku wody niekoniecznie. U mnie wodomierz kupuję Ja i ja za niego odpowiadam zgodnie z umową, bo jest on moją własnością. Proponuję doczytać jak jest w umowie - pozbędziemy się niedomówień.
    U mnie akurat jest tak, że wodomierz kupuję ja (znaczy za niego płacę), ale w umowie zrzekam się jego wraz z przyłączem na rzecz wodociągów i od tego momentu oni odpowiadają.
    Dom już wykończony. Ja też.
    Marcin

  9. #9

    Domyślnie

    Zimna woda - 5 lat. Proponuję przeczytaj - http://www.muratordom.pl/6950_2429.htm

  10. #10

    Domyślnie

    U mnie wymieniają co 5 lat (poznańskie Aquanet) na legalizowany, co nie oznacza nowy. Jak zakładałem drugi do podlewania ogrodu to też był za "darmo", kosztowały tylko uzgodnienia i odbiór ( ok.100 pln)

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał jeżyk
    U mnie wymieniają co 5 lat (poznańskie Aquanet) na legalizowany, co nie oznacza nowy. Jak zakładałem drugi do podlewania ogrodu to też był za "darmo", kosztowały tylko uzgodnienia i odbiór ( ok.100 pln)
    Jak im to zgłosiłeś ? Miałeś specjalne miejsce przygotowane na ten licznik ?
    Tomasz
    <NOTO>

    "Górnicy, funkcjonariusze UOP, ABW i CBA. Przechodzą na emerytury po 25-30 latach pracy i dostają dwa razy więcej niż inni.
    Jak wynika z raportu ZUS górnik dostaje prawie 3 tysiące. Mundurowi po ok. 2,9 tysiąca. Oni pracują średnio po 25 lat.
    Wynika z tego wszystkiego, że im kto krócej w Polsce pracuje – tym więcej dostaje. "

    http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=54419

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał amar
    Zimna woda - 5 lat

    Dokladnie 61 miesiecy jest wazna legalizacja wodomierza na zimna wode
    I 49 na ciepla wode
    Legalizacja kosztuje okolo 40 zlociszy.W Katowicach.

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał Waldon
    licznik jest włanością dostawcy mediów i to jest w jego interesie zeby był legalizowany co 5 lat. twoja opowiedzialność jest tylko za pląby i czy w przypadku nowych liczników nie byl poddawany polu magnetycznemu, oraz za uszkokodzenia mechaniczne.
    U mnie też tak jest. Wymieniono mi wodomierz za darmo. Na wiek licznika i brak legalizacji zwrócili uwagę panowie z pogotowia wod.kan.
    pozdrawiam - ania
    .....bać się, czy nie bać....?? Aż strach się bać....
    gg: 5371163

  14. #14
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... PIWNY GURU FORUM
    Jerzysio

    Zarejestrowany
    Jun 2004
    Posty
    5.923

    Domyślnie

    W Wwie za licznik odpowiadaja wodociagi i teoretycznie wymieniaja co 5 lat
    Pozdro
    J

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony