dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 11 z 19
Pokaż wyniki od 201 do 220 z 377
  1. #201
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    popo00

    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Gdynia
    Posty
    103

    Domyślnie

    mieszkałem w domu typu "klocek" z lat 70 z wysokim parterem i pelnym podpiwniczeniem.

    tam nie bylo żadnych termoizolacji ścian fundamentowych i piwnicznych. grunt dobry, piaski, zero wody. piwnica zawsze byla i jest suchutka, i w miare ciepła- choc nieogrzewana.

  2. #202
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    popo00

    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Gdynia
    Posty
    103

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kolombek Zobacz post
    Ja tam się nie znam i wobec tego chce się zapytać - temperatura pod domem równoważy się z czym ?
    chodzi zapewne o to że się stabilizuje po kilku sezonach grzewczych.

  3. #203

    Domyślnie

    Cytat Napisał popo00 Zobacz post
    chodzi zapewne o to że się stabilizuje po kilku sezonach grzewczych.
    czyli jak w budynku jest 20 stopni, ściany powiedżmy mają 15 (w sumie czemu nie 20?) ściany fundamentowe ile ????? Chyba też koło 15. Skoro się równoważą lub stabilizują to rozumiem że chodzi o ściany fundamentowe (i ławy) z gruntem wokół ich. Pytanie dlaczego gleba nie oddaje ciepła dalej? No gdyby paseczek był suchy jak pieprz tak w każdym kierunku na 10 metrów to może i tak .........

  4. #204
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    perm

    Zarejestrowany
    Apr 2009
    Skąd
    Szczecin
    Dzielnica
    prawobrzeże, na wylocie
    Posty
    11.766

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kolombek Zobacz post
    ...Pytanie dlaczego gleba nie oddaje ciepła dalej? No gdyby paseczek był suchy jak pieprz tak w każdym kierunku na 10 metrów to może i tak .........
    Bo gleba też ma opór cieplny, niezbyt duży ale ma. Oczywiście w każdym praktycznie przypadku inny co wynika z różnych jej właściwości fizycznych. (nie wszedzie jest taki piaseczek ). W kierunku pionowym warstwa gleby jest praktycznie nieskończona więc i opór cieplny jest nieskończenie wielki tym bardziej że temperatura wzrasta w miare głebokości. Oczywiście piszemy o normalnych warunkach bo wystarczy ciek wodny na niedużej głębokości by to zmienić. Ciepło w związku z tym może uciekac tylko poprzez krawędzie budowli. Wystarczy te krawędzie dobrze zaizolować i mamy termos. Taką izolację tworzy zewnętrzna izolacja pionowa ściany fundamentowej wraz z ewentualną opaską poziomą. To oczywiście jakaś tam teoria ale wydaje mi sie że sprawdza się w praktyce i to dużo częściej niz wydawałoby się na pierwszy rzut oka. To co wyżej kolega pisze o piwnicach w domu bez izolacji tez jakoś to potwierdza.
    Andrzej Friszke:
    Tyle historia. Warto się ku niej zwracać, by wyciągać wnioski. Na przykład gdy jedna partia jest ważniejsza od instytucji państwa, a stanowisko partyjne jest ważniejsze niż stanowiska państwowe. Wódz partii może wszystko, a partia zrobi wszystko, żeby on był zadowolony. Można mieć wolną ekonomię, a w kategoriach narracji o tym, kto zasługuje na miano obywatela i prawdziwego Polaka, cofnąć się w przeszłość.

  5. #205
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Mos

    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Posty
    6

    Domyślnie

    [QUOTE=tomek131;4691470]NIKT tu nie dba o ciepłowód jaki pozostaje w postaci litego połączenia ściany z fundamentem (mniej lub bardziej nawilżonym - ale ZAWSZE wilgotnym)
    Chodzi mi tu o PIONOWE połączenie cieplne ziemi i wnętrz!
    CZEMU tego problemu dla Was NIE MA?

    Ja też uważam, że taki pionowy mostek istnieje i jest bardzo energochłonny. Tym bardziej, im bardziej wilgotny jest fundament. Podobno można się go pozbyć stosując szalunek XPS. Izoluje fundament cieplnie i przeciw wodnie. Czy ktoś ma jakieś doświadczenie w tym zakresie?

  6. #206
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Mos

    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Posty
    6

    Domyślnie izolacja fundamentu ze wszystkich stron

    Cytat Napisał perm Zobacz post
    Z Adamem trudno dyskutować bo jest tu takim "guru". Nie znam go osobiście ale na podstawie tego co pisze mogę powiedzieć że wypowiada się kompetentnie choć dla laika czasem niezbyt zrozumiale tyle że to nie jego wina bo tematy czasem bywają trudne. Co do izolacji fundamentów to powszechny jest pogląd (taki też prezentuje Adam) że izolacja zewnętrzna ściany fundamentowej jest niewystarczająca i stanowi ona zawsze większy lub mniejszy mostek cieplny. To prawda tyle że ja po lekturze kilku artykułów i jakiejś tam dyskusji z innymi forumowiczami w wątku o płycie fundamentowej doszedłem do wniosku że ten mostek w wiekszości wypadków nie ma znaczenia! Grunt pod domem (o ile nie jest nasiąknięty nieustannie zmieniającą swój poziom wodą) jest również izolacją tyle że bardzo słabą. Ucieczka ciepła przez niezaizolowaną podlogę i ściany fundamentowe ma miejsce tylko do momentu zrównoważenia się temperatury pod domem co następuje po jednym - dwóch sezonach grzewczych. W normalnych warunkach gruntowych ucieczka ciepła następuje tylko poprzez strefy brzegowe więc izolacja fundamentow tylko zzewnątrz powinna wystarczyć.
    No właśnie! A czy całkowite odizolowanie fundamentu od ziemi nie poprawi sprawy. Czy tzw. "szalunek XPS" może ten problem rozwiązać??

  7. #207

    Domyślnie

    Co do piwnicy to jest ona w miarę ciepła (?!), bo nad nią jest w miare cieplejszy budynek użytkowy ogrzewany. Jeżeli jego by nie było a piwnica byłaby odpowiednio nisko pod gruntem, to mogłaby liczyc na ta stałą (8-10 stopni) temperatue gruntu. Teoria, że potrafimy tak nagrzać dom, że po odebraniu tego grzania temperatura gruntu będzie na tyle wysoka, żeby nie odbierać ciepła z domu wydaje mi sie naciągana. Według mnie Adam chciał uwypuklic problem przepływu ciepla w ścianie (przepływ pionowy) bo wydaje się stosunkowo proste zaizolowanie go (tak jak piszesz Perm) po krawędziach ścian. Tylko co z krawędzia ław (tą dolną krawędzią)? Dlatego chyba łatwiej jest ten przepływ odciąć na styku ścian fundamentowej i tej właściwej, zewnętrznej. Nie wiem czy wierzyć "isomurom" ale na ich stronce jest wyraźnie namalowane, że gdy się zastosuje ten ich najwspanialszy bloczek to juz ścian fundamentowych mozna nie izolować termicznie. Mi się wydaje, że w każdym wypadku ciepło będzie uciekać ale jak ta ilość oszacować to nie mam pojęcia

  8. #208
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar ziuta62
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Podhale
    Posty
    750

    Domyślnie

    WITAM! Jeden z forumowiczów opisał przykład kolegi, który zastosował bloczki ISOMUR tylko dla ścian zewnętrznych. Po intensywnych ulewach/ przed zadaszeniem domu/ okazało się, że ściany zewnętrzne osuszyły się i były w stanie idealnym, a wewnętrzne byly popękane i uszkodzone. W czasi opadów dom wewnątrz oczywiście stał w wodzie Dom jest budowany z betonu komórkowego. No i chyba to jest jakiś praktyczny przykład. Co sądzicie?

  9. #209
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Mos

    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Posty
    6

    Domyślnie

    Cytat Napisał perm Zobacz post
    Bo gleba też ma opór cieplny, niezbyt duży ale ma. Oczywiście w każdym praktycznie przypadku inny co wynika z różnych jej właściwości fizycznych. (nie wszedzie jest taki piaseczek ). W kierunku pionowym warstwa gleby jest praktycznie nieskończona więc i opór cieplny jest nieskończenie wielki tym bardziej że temperatura wzrasta w miare głebokości. Oczywiście piszemy o normalnych warunkach bo wystarczy ciek wodny na niedużej głębokości by to zmienić. Ciepło w związku z tym może uciekac tylko poprzez krawędzie budowli. Wystarczy te krawędzie dobrze zaizolować i mamy termos. Taką izolację tworzy zewnętrzna izolacja pionowa ściany fundamentowej wraz z ewentualną opaską poziomą. To oczywiście jakaś tam teoria ale wydaje mi sie że sprawdza się w praktyce i to dużo częściej niz wydawałoby się na pierwszy rzut oka. To co wyżej kolega pisze o piwnicach w domu bez izolacji tez jakoś to potwierdza.
    Tak, to faktycznie tak działa. PERM ma rację, także w dopisku, w którym napisał, że styropian EPS nie nadaje się do izolowania fundamentów. Ale jest przecież XPS, który ma dużo większą wytrzymałość mechaniczną i lepiej izoluje (głównie przeciw wodzie). Widziałem nawet film o szalunkach do wylewania fundamentu wykonanych z XPS. Czy ktoś je już stosował? Czy ktoś ma jakieś doświadczenia dotyczące szalunku XPS?

  10. #210
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Mos

    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Posty
    6

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kolombek Zobacz post
    Co do piwnicy to jest ona w miarę ciepła (?!), bo nad nią jest w miare cieplejszy budynek użytkowy ogrzewany. Jeżeli jego by nie było a piwnica byłaby odpowiednio nisko pod gruntem, to mogłaby liczyc na ta stałą (8-10 stopni) temperatue gruntu. Teoria, że potrafimy tak nagrzać dom, że po odebraniu tego grzania temperatura gruntu będzie na tyle wysoka, żeby nie odbierać ciepła z domu wydaje mi sie naciągana. Według mnie Adam chciał uwypuklic problem przepływu ciepla w ścianie (przepływ pionowy) bo wydaje się stosunkowo proste zaizolowanie go (tak jak piszesz Perm) po krawędziach ścian. Tylko co z krawędzia ław (tą dolną krawędzią)? Dlatego chyba łatwiej jest ten przepływ odciąć na styku ścian fundamentowej i tej właściwej, zewnętrznej. Nie wiem czy wierzyć "isomurom" ale na ich stronce jest wyraźnie namalowane, że gdy się zastosuje ten ich najwspanialszy bloczek to juz ścian fundamentowych mozna nie izolować termicznie. Mi się wydaje, że w każdym wypadku ciepło będzie uciekać ale jak ta ilość oszacować to nie mam pojęcia
    No właśnie, ja też mam podobne zdanie. Uważam, że powinno się oddzielić fundament od gruntu. Przecież ziemi nie ogrzejemy, jest zbyt duża! Grunt będzie ciagle chłonął energię ze ścian. Widziałem na Budmie tzw. "szalunek XPS", który ponoć rozwiązuje ten problem. Czy ktoś go już stosował? Czy ktoś ma przemyślenia na ten temat?

  11. #211
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    antech

    Zarejestrowany
    Mar 2007
    Skąd
    Białystok
    Posty
    553

    Domyślnie

    Szalunek tracony ten wyglada ciekawie, dobre rozwiazanie, każde odizolowanie, zlikwidowanie mostków termicznych jest porządane, aby tylko nieingerować w konstrukcję nosną.
    Jak zwykle wadą takich rozwiązań jest ekipa wykonująca i błędy ludzkie. Jeżeli chcecie stosowac ten typ szalunków i planujecie mieć piwnicę w terenie z mozliwą wodą gruntową lub w gruncie to zastosujcie szczelny beton do tego szalunku.

  12. #212
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    agaitomek

    Zarejestrowany
    Dec 2009
    Posty
    58
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Czytając wypowiedzi Pana Adama, zastanawiam się czy jest sens izolować termicznie ścianę fundamentowa budynku niepodpiwniczonego ze ścianami z BK oddzielonymi od od siebie papą. Ściana fundamentowa ma 1,4m a murarz radzi przykleić styropian na 1m w głąb.

  13. #213
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    agaitomek

    Zarejestrowany
    Dec 2009
    Posty
    58
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    ściany fundamentowe są z keramzytobetonu

  14. #214
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar michal_mlody
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Libiąż
    Kod pocztowy
    32-590
    Posty
    674

    Domyślnie

    Adam odświeżył wątek i .............
    Myślałem że będzie kontynuował rozważania na ten temat.

    Adamie do dzieła. Mi już nie pomożesz mam to za sobą, ale może dla potomności.

    Pozdrawiam.

  15. #215
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    ewa&mariusz

    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    dolnośląskie
    Posty
    222

    Domyślnie

    Witam. CZy może ktoś mi doradzić jak/czym połączyć folię budowlaną z papą położoną pod bloczkami jako izolacja przeciwwilgociowa pozioma. Chodzi mi aby połączenie było trwałe i nie rozerwało się podczas betonowania posadzki.
    Pozdrawiam

  16. #216
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    antech

    Zarejestrowany
    Mar 2007
    Skąd
    Białystok
    Posty
    553

    Domyślnie

    jako izolacja folia się nienadaje to jest tylko złudzenie izolacji. od kilku lat niestosuje folii..tylko powłoki mineralne.
    Papa jest smolista więc do tego bedą sie trzymały bitumy, połaczenie mozna przeprowadzić jakimś preparatem bitumicznym np CP 44, oczyszczasz podłoże , gruntujesz kładzesz warstwe CP 44 nakładasz na to folie i nastepną warstwę cp 44, tak aby folia znalazła sie w warstwie CP, zapewni to w miarę bezpieczne połaczenie. Niezapomnij że izolacje musisz wyciągnąć na ścianę ponad pape.
    Jezeli masz chęci to zastosuj izolację mineralną CR 65, w dwóch warstwach kupuje sie ja w workach koszt jak klej rozrabiasz i kładziesz pedzlem lub paca.

  17. #217
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar michal_mlody
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Libiąż
    Kod pocztowy
    32-590
    Posty
    674

    Domyślnie

    antech widzę, że masz doświadczenie w izolacjach mineralnych.
    Planuję właśnie izolacje podłogi na gruncie CR 65. Pod ściany dałem papę termo. Myślę tak żeby na brzegach gdzie wystaje papa dać CR166 (może z siatką) aby to się jakoś ładnie połączyło a później CR 65 na chudym betonie.

    Dobrze myślę?

  18. #218
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    ewa&mariusz

    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    dolnośląskie
    Posty
    222

    Domyślnie

    Witam. Dzięki za konkretną odpowiedź, ta folia ma iść na piasek pod pierwszą warstwę betonu, później ma być izolacja właściwa, styropian, izolacja, wylewka i np. terakota.
    Folię to chcę dać tak od siebie, dla wszelkiego spokoju i połączyć ją z warstwą papy znajdującą się pod bloczkami, chyba że jest to niepotrzebne. Domek podpiwniczony.
    A izolację mineralną CR 65 to chyba trzeba by było już kłaść na beton, a ja folię chcę dać na piasek.
    Pozdrawiam

  19. #219
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    antech

    Zarejestrowany
    Mar 2007
    Skąd
    Białystok
    Posty
    553

    Domyślnie

    zasadniczo 166 jest powłoka własciwą, jest ona elastyczna. 65 jest idealna jako podkłady i izolacja na podłoza nieodkształcalne. Najlepiej by było abyś zrobił najpierw 65 potem 166, ale jeśli mówisz o izolacji przeciwwilgociowej to możesz tak zrobic jak piszesz. U mnie na balkonie zrobiłem izolacje z 65, zostawiłem specyjalnie na zime płytki niezafugowane aby zobaczyć czy izolacja spełnia role i spełniła, ani jedna płytka nienaruszona.
    W narożach niezbedne są wyoblenia, aby izolacja pracowała poprawnie, wyoblenia wykonuje z cementu CX5, jest on wodoszczelny i nim też uzupełniam wszelkie ubytki w betonach..posadzkach czy ścianach.
    Masz tam ścianę stojacą na ławie i do ławy dolany chudziak? Czyli może chudziak pracować oddzielnie niz ława i na tym styku musisz dać 166 z tasma. Oba cr-y sa mineralne więc mozna je łaczyć w dowolnym punkcie zachowując ciągłość izolacji.

  20. #220
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar michal_mlody
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Libiąż
    Kod pocztowy
    32-590
    Posty
    674

    Domyślnie

    Chudziak wylany jest między ścianami fundamentowymi, tak więc będzie pracować.

Strona 11 z 19

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony